ereniging wil snelle aanpak N61 GRANDO A Diaconiehuis Terneuzen tegen de vlakte Cel geëist voor overval en diefstal Op de Hoogte klaar voor de toekomst MET 50 UUR VERLENGD! MET GRANDIOZE BOSCH ACTIE Keukens Grando Hulst Wij geven u de helft cadeau! zeeuwse almanak Geloof Hulst verscherpt regelgeving voor reclameborden evenementen PvdA: Graauwse Poort is lelijk Grote Zwanenstraat Hulst dicht 'ffleg van Hoek kraakt voorstel gedeputeerde voor 'gevaarlijke-wegenpotje' 20 Snelheidsmeter voor veiliger straat Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 vrijdag 10 november 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen Inclusief Bosch apparatuur GRATIS Bosch stoomautomaat Industrieweg 2 (in Morres Wonen), tel: 0114-374455 ELKE ZONDAG OPEN! Advertentie Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Sas van Gent hoor de gisteren in de rechtbank in Middelburg achtien maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen wegens zijn betrokkenheid bij een overval en een diefstal. Daarvan was een half jaar voor waardelijk. De man maakte vorig jaar 2 au gustus deel uit van een groep van zes jongeren die rond twee uur 's nachts aanbelde bij een woning aan de Oranjestraat in Terneuzen. Ze waren van plan geld en goederen van de slacht offers mee te nemen. Ze slaag den niet in hun opzet. Er ont stond een handgemeen met de bewoner. Zijn wouw zette het op een gillen, waarna de overval lers op de vlucht sloegen. De Sassenaar zei 'slechts' op de uitkijk te hebben gestaan, maar dat geloofde de officier van justi tie niet. Een kompaan had belas tende verklaringen afgelegd. De officier vond ook het mede- plegen van diefstal van een scoo ter, vorig jaar 22 augustus in Terneuzen, bewezen. Raadsman A. Sol pleitte voor een straf ge lijk aan het voorarrest en een werkstraf. Uitspraak op 22 november. Het vraagstuk of Sinterklaas nu bestaat of niet, komt elk jaar terug in dat Walcherse ge zin. Zo ook dit jaar. Twee broers discussiëren hef tig over de kwestie. De afbeel dingen in reclamefolders ma ken het er niet makkelijker op. Ook in de speciale bijlage van een huis-aan-huisblad over de aankomst van de goedhei ligman staan veel foto's. Mart van vier jaar wijst naar een fo to van de Sint samen met pre sentatrice Dieuwertje Blok en vraagt dan heel serieus aan zijn oudere broer van ze ven: „Is dat dan de mama van Sinterklaas?" Het antwoord is geruststel lend: „Ja hoor, de Shit be staat en zijn moeder is Dieu wertje Blok." Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes HULST - De gemeente Hulst stelt paal en perk aan de plaat sing van publicatieborden voor de aankondiging van evenemen ten. Ze heeft daar nieuwe regels en sancties voor uitgevaardigd. •De ervaring op het stadhuis is jylat organisaties van festivitei ten vaak lukraak borden neer zetten om reclame te maken "ivoor hun evenement. door René van Stee TERNEUZEN - De rooms-ka- tholieke basisschool Op de Hoog te in Terneuzen is weer hele maal klaar voor de toekomst. Want niet alleen is het school plein verfraaid met een klim- en klauterrek, ook zijn er nieuwe ruimtes zoals een computerlo kaal, een leslokaal en een direc tielokaal gemaakt. Bovendien is de personeelsruimte uitgebreid. „En dat was hard nodig. Want in vijf jaar tijd is ons leerlingen aantal meer dan verdubbeld naar 180 kinderen. We kampten dus al enige tijd met ruimtege brek", vertelt schooldirectrice S. de Mul. De groei van Op de Hoogte is vooral het gevolg van de komst van de nieuwe wijk Othene. Het is zo goed als zeker dat ook daar een basisschool komt, maar hier over is echter nog niks beslist. De Mul maakt zich er niet zo druk om. „Feit is dat wij nu over een heel mooi en ruim ge bouw beschikken. En daar zijn we heel blij mee." Het geld voor het speeltoestel is vooral door de kinderen zelf bij elkaar gebracht. Dat gebeurde door acties zoals een sponsor loop en het verkopen van paas eitjes. Verder was er nog een spaarpotje van de school zelf en leverde Jantje Beton een finan ciële bijdrage. Dow Benelux sponsorde uiteindelijk het nog ontbrekende bedrag. Het klim- en klauterrek had al veel eerder geplaatst kunnen worden, maar er werd besloten te wachten totdat de verbou wing van de school achter de rug was. De bouwvakkers zijn nu trou wens nog hard aan het werk, want de gemeenschappelijke ruimte van Op de Hoogte krijgt ook een nieuwe keuken. foto Camile Schelstraete •{Burgemeester en wethouders '[vinden het nodig die wildgroei !]een halt toe te roepen. Dat is ge- iwenst 'in het belang van de ver keersveiligheid, het uiterlijk aanzien van de gemeente en het voorkomen en beperken van overlast'. Wie publicatieborden voor zijn evenement wil plaatsen in de ge beente, moet rekening houden 'met een aantal eisen die de ge meente stelt. Zo moet er tenmin ste vier weken voor plaatsing van de borden vergunning wor den aangevraagd. Zo'n vergunning geeft de ge meente overigens alleen af als het gaat om een evenement dat in de gemeente Hulst zelf plaats vindt, danwel als het een activi teit buiten de gemeente betreft waarin de gemeente partici peert. De vergunningen gelden bovendien uitsluitend voor niet-commerciële activiteiten. De gemeente stelt ook een ma ximum aan het aantal borden dat per plaats in de gemeente mag staan. In Clinge. Graauw, Soosterzande, Sint-Jansteen, Nieuw-Namen en Vogelwaarde mogen niet meer dan vijf publi catieborden staan. In Hulst zelf gaat het om tien borden, in alle andere dorpen in de gemeente mogen twee borden worden ge plaatst. Ze mogen niet op of na bij een kruispunt staan en niet °P plaatsen waar de stoep smal ler is dan anderhalve meter. Dok zijn regels gesteld voor de periode dat de borden er mogen staan, en zijn de afmetingen van de borden aan maximale maten gebonden. Wie borden plaatst zonder ver gunning of in strijd met de re gels, moet er rekening mee hou den dat geplaatste borden op bosten van degene die ze heeft neergezet door de gemeente wor den verwijderd. De spelregels voor publicatie- borden liggen tot en met 6 de cember ter inzage op het stad huis in Hulst. TERNEUZEN - Hoewel er eind vorig jaar snelheidsrem- mende maatregelen zijn genomen, is de Serlippensstraat in Terneuzen nog steeds een racebaan. Daarom staat er sinds gisteren in die straat een snelheidsmeter die wegge bruikers rechtstreeks confronteert met hun rijgedrag. Met het apparaat kunnen geen bekeuringen worden uitge schreven. Maar de gemeente hoopt wel dat weggebruikers zich hierdoor aan de geldende snelheid (gaan) houden en zij zich meer bewust worden van verkeersveiligheid in de bebouwde kom. „De bedoeling van het apparaat is vooral weggebruikers een spiegel voor te houden voor hun rijge drag", aldus gemeentewoordvoerder D. Timmers. De verplaatsbare snelheidsmeter staat momenteel op de Serlippensstraat, ter hoogte van de oversteekplaats bij de Madame Curiestraat. Dorps-, stads- en wijkraden zijn ge vraagd om in hun wijk of kern een straat aan te wijzen waar in hun ogen (te) hard wordt gereden en waar dit sys teem kan worden geplaatst. Timmers: „In feite maakt het apparaat dus een toernee langs plekken in de gemeente waar de snelheid van het verkeer omlaag moet." HULST - De PvdA-fractie in Hulst wil dat wethouder C. de Kraker eens kritisch kijkt naar de omgeving van de Graauwse Poort in Hulst. Net als de andere stadspoorten van Hulst is de uit 1704 stammende Graauwse Poort (ook wel Bagijnepoort ge noemd) in 2002 voor veel geld gerestaureerd. De poort raakte voor die tijd geregeld flink beschadigd door vracht verkeer en na de restauratie sloot de gemeente de poort definitief af voor vrachtwagens. Met wegversmallers aan beide kanten van de poort wordt vrachtwagenchauffeurs belet via de Graauwse Poort de binnenstad in of uit te rij den. Hoewel ze effectief blijken, stoort de PvdA stoort zich aan die versmallingen. De fractie vindt het 'geen ge zicht' en wil dat de ze verdwijnen. Ook vindt de fractie dat eens kritisch gekeken moet wor den naar het voetgangerstunneltje naast de poort. „Graffi ti, kapotte riooldeksels en zwerfvuil ontsieren deze door gang. Als we Hulst toeristisch gezien op de kaart willen zetten, dan moeten we onze monumenten wel in een or dentelijke staat houden", schrijft de fractie. HULST - De Grote Zwanenstraat in de binnenstad van Hulst wordt morgen afgesloten voor alle verkeer. Er wordt dan gewerkt aan het dak van een pand in de Steen straat en hiervoor is een grote kraan nodig die de weg zal versperren. De kraan komt aan de achterzijde van het pand te staan, in de Grote Zwanenstraat, zodat de drukke Steenstraat niet afgesloten hoeft te worden. De afsluiting duurt van 9.00 tot uiterlijk 17.00 uur. )or Eugène Verstraeten [0EK - De rijksweg N61 moet iu snel worden aangepakt. Alle jetrokkenen en met name politi ci moeten hun verantwoordelijk heid nemen en zich daarvoor in- 'jetten. dat de aanpassing van de de N61, tussen Hoek en Schoondij- ke in het kader van het project Duurzaam Veilig Verkeer, zo lang op zich laat wachten." De vereniging wijst er op dat veel doorgaande wegen in de regio al worden aangepakt, terwijl er over de N61 nog steeds geen be sluit is genomen. Destijds is er een bedrag gereser veerd van 100 miljoen euro voor dit karwei. „Om tijd te winnen is het misschien noodzakelijk om het idee voor een stroomweg te verlaten", oppert de vereni ging. „Er lijkt nog voldoende ruimte te zijn om te kiezen voor een wegtype dat voldoet en past in de regio Zeeuws-Vlaanderen. Dan hoeft geen extra, op lange termijn overbodig, geld aange sproken te worden." Gedeputeerde Poppelaars zei eind vorige maand dat in 2008 wordt begonnen met de aanpas sing van de N61. De weg staat in het Meerjarenprogramma In frastructuur Transport (MIT) en de uitkomst van een aange scherpt luchtkwaliteitsonder- zoek werpt volgens de gedepu teerde geen nieuwe barrières op. „Van enig uitstel of afstel is dan ook totaal geen sprake." De vereniging Weg van Hoek "Wijft dat aan het provinciebe stuur en de Zeeuws-Vlaamse ge- neentebesturen. Aanleiding is het voornemen ran gedeputeerde T. Poppelaars jaar anderhalf miljoen euro te stoppen in de aanpak ran een aantal gevaarlijke knel /punten in het Zeeuwse wegen iet. Een deel van het geld zal iSgebruikt worden om bermver- jarding langs delen van de N61 tussen Schoondijke en Ter- at neuzen aan te leggen. Dit naar .te- èanleiding van een recent onge val bij Hoek, waarbij twee do- Men en een zwaargewonde vie len. (De vereniging wijst er op dat er al jarenlang gewerkt wordt aan de verbetering van de N61. Aan vankelijk was er sprake van een vierbaansweg, later zijn ook weer gedeelten tweebaansweg rotondes ingetekend. Volgens le de vereniging heeft die keuze sat ;'er toe geleid dat steeds nieuwe iroblemen voor vertragingen lebben gezorgd. Wrang iet instellen van een potje voor vaarlijke wegen, zoals gedepu- ie Poppelaars nu heeft voor leid, leidt volgens de vereni- og tot hapsnap-beleid. „Bo- ïdien getuigt het van het ont breken van (politieke) verant woordelijkheid voor de geno- beshssingen. Het is wrang Volleybalsters terug op aarde (Advertentie) door Peter Oqgel TERNEUZEN - Mooi was het al lang niet meer, maar niettemin behoorde het voormalige 'oude mannenhuis' - of deftiger: het diaconiehuis van de Nederland se hervormde kerk - aan de Arse naalstraat ooit tot de beeldbepa lende panden van Terneuzen. Die tijd is nu voorgoed voorbij: dezer dagen maakt de sloper een eind aan precies 120 jaar ge schiedenis. Als het pand ge sloopt is, zet woningcorporatie Clavis er een nieuwe winkelgale rij neer, met daarboven zestien (huur)app artementen In de afgelopen jaren is meer maals gepleit voor behoud van het karakteristieke pand. Het diaconiehuis ging op 28 oktober 1886 open. Het 'armenhuis' met 'huisvader' Abraham Dees aan het roer (bijgestaan door Adina- na de Klerk) kostte destijds 10.592,91 gulden. Er waren strenge huisregels voor de bewo ners. Mannen en vrouwen leef den gescheiden en de bewoners werden in ruil voor hun (gratis) verzorging verplicht om op zon dagmorgen de kerkdienst bij te wonen. De Temeuzense ge- den." In de tweede helft van de jaren dertig van vorige eeuw ver loor het rusthuis zijn functie. Het gebouw kwam in in bezit van de familie IJsebaert-Tem- merman. Die vestigde er de meu belzaak Eigen Haard in, die tot in de tweede generatie in de fa milie bleef. De winkel werd be gin jaren tachtig gesloten. Plet gebouw behield ook daarna een winkelfunctie, laatstelijk als onderdak voor Sfeermakers. Sinds enkele jaren stond het leeg en raakte het gebouw on danks een aantal ^plannen (expo sitieruimte, automatenhal) in de verval. De omgeving klaagde met regel maat over verpaupering. De Heemkundige Vereniging Ter neuzen (HVT) pleitte de afgelo pen jaren enkele malen voor be houd. De heemkundigen beschouwden het pand als beeldbepalend en van historische waarde voor de stad Terneuzen, waar de slopers hamer de laatste decennia vele gebouwen slechtte. Maar onder zoek naar mogelijkheden tot be houd van de karakteristieke voorgevel wees uit dat ook dat niet haalbaar was. De enige op tie was sloop. schiedschrijver J. de Vries noemt het pand in zijn boek Een kwart eeuw Terneuzen 1900-1925„Op het eind van de Arsenaalstraat stond min of meer tegen de dijk van Van Kouteren aangedrukt het zoge naamde oudemannenhuis, een diaconiehuis van de N.H. kerk. Vele welbekende Terneuzenaars hebben daarin vertoefd. Het wa ren aan de Westkant goed beken- Slopers maken korte metten met het voormalige diaconiehuis in de Arsenaalstraat. Volgend jaar staat er een appartementengebouw met winkels erin. foto Camile Schelstraete (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39