Vrijwilligers hospice in het diepe Schouwen-Duiveland na de Ramp PZC SGP: minder gehakketak om begroting Collectie foto's duikt op "raining vergroot weerbaarheid vrijwilligers hospice Zierkzee -Jluesartiest lason speelt Renesse Celstraf geëist voor mishandeling WMO-groep op Noord-Beveland Bredere basis godsdienstonderwijs Eis celstraf voor overval Vandalisme kost gemeente dit jaar al 120.000 euro Witte van Haemstede in de Schutse Oosterse kunst kan [v inrichting extra's geven. Vertrouwd adres voor een handgeknoopt tapijt, zowel modern als klassiek. Deskundig advies. 40 jaar ervaring. 130% garantie. Bezichtiging thuis, saratie reiniging. Inruilen en taxatie. ivww.sarouk.nl zrconistraat 30 - 4461 HH Goes onboulevard - tel. 0113-227101 Een ploeg op de weer drooggevallen polder De Vierbannen (boven). De baileybrug over de haven van Den Osse (links onder) en het zwembad bij Zierikzee in aanleg (rechts onder). foto's Zeeuws Archief, Archief Landinrichtingsdienst/Cultuurtechnische Dienst Zeeland (DLG) gareel Modde jrIKZEE - Vrijwilligers van ilpas geopende hospice in Zie- tjee zijn niet allemaal even id voorbereid op hun taak. jiivel het overgrote merendeel de medewerkers een korte nsiis heeft gehad, moeten ze jarzelf in de praktijk mee le- iomgaan. Nare situaties val- idaarom niet altijd uit te slui- aldus algemeen coördinator tan der Voorde. hospice heeft in de eerste if!<na de opening eind okto- direct twee mensen opgeno men. De medewerkers zijn zo ge lijk in het diepe gegooid, beseft Van de Voorde. „Je hebt te ma ken met een volledig nieuwe or ganisatie en dan is het bijna niet te vermijden dat je in de beginfa se tegen wat startproblemen aanloopt." In de praktijk van de eerste week bleek niet iedereen even goed voorbereid op een con frontatie met stervende bewo ners. Met name het assisteren van de verpleegkundige is voor een aantal vrijwilligers moeilij ker dan gedacht. Volgens Van de Voorde moet dat 'gaandeweg groeien'. „Je kunt nooit uitslui ten dat mensen schrikken van iets waar ze onverwacht mee te maken krijgen, maar het is be langrijk goed te beseffen dat ze in die gevallen altijd kunnen te rugvallen op steun van de coör dinator. Cursus Het merendeel van de vrijwilli gers heeft een korte training ge had in het geven van palliatieve zorg. De cursus is gegeven door het deskundig instituut SBI, ver telt Van der Voorde. De mede werkers wordt de komende we ken nog bijgebracht hoe ze een bewoner (in beider belang) het beste kunnen tillen, wanneer geen gebruik kan worden ge maakt van de tillift. „Onze vrijwilligers zijn er om de bewoners en eventueel ook hun familie te ondersteunen, in de breedste zin van het woord. Als er geen familie is, zijn zij de mantelzorgen Niemand is geheel onvoorbereid aan z'n taak bij het hospice be gonnen, benadrukt Van de Voor de. „Het zijn stuk voor stuk men sen met de nodige persoonlijke levenservaring en een enorme bezieling om dit werk te kunnen doen, van wie sommigen met een verpleegkundige achter- grond." De eerste twee bewoners zijn en kele dagen na hun aankomst in het hospice overleden. De afgelo pen week heeft het 'bijna- thuis-huis' geen nieuwe opna mes gehad, aldus de coördinatri ce, 'waardoor we even de gele genheid hebben om wat te droogoefenen'. „Dat is eigenlijk iets wat we aan het begin had den willen doen, maar door de snelle eerste aanmeldingen is dat er bij ingeschoten." Voor vol gende week dienen zich nieuwe bewoners aan. „Maar dat kan net zo goed weer overgaan. Bij een hospice laat het zich nooit echt voorspellen hoe druk het wordt." Donateurs De voorziening in Zierikzee biedt gelijktijdig plaats aan vier bewoners. Naast de zestig vrij willigers maakt het hospice ge bruik van professionele zorgver leners. Negenhonderd dona teurs zorgen samen voor een ge garandeerde bron van inkom sten voor de exploitatie. iNESSE - De Amerikaanse besartiest John-Alex Mason ledl vanavond op in muziekca- De Stulp in Renesse. :29-jarige Mason nam in 2000 eerste solo-cd (Walking icks) opgenomen. De cd lever- ihem een uitnodiging op voor Telluride Blues Festival ssrhij het podium deelde met aiy Vaughn en John Mayall. i'angs stond hij in het voor- tframma van BB King ge il. optreden vanavond begint ;22.30 uur. bij nader inzien ijratis bioscoopbonnen die Het Kla- ilad verzorgt voor chronisch zieken jehandicapten moeten via de zorgin- llingen zoals thuiszorg worden beko- «n niet, zoals gisteren in de PZC ge- ilj,via Het Klaverblad zelf. Informa- iwerde toegankelijkheid van biosco- imoet bij de filmtheaters zelf wor- iverkregen. (Advertentie) teriaal inmiddels te oud. Wij bewaren het niet langer en de foto's gaan daar om uiteindelijk naar het Rijksarchief", zegt E.J. van der Meer van de DLG. Maar voor de foto's worden overgedra gen, zijn ze nog gebruikt bij de bijeen komst voor het tienjarig bestaan van de landinrichtingscommissie Schou- wen-Oost. Dit gaf hem samen met H. Dalebout de kans om alles te bekijken en te inventariseren. „Puur persoonlij ke interesse", zegt Van der Meer. „Dit heeft niets met mijn werk t'e maken." De collectie bevat ongeveer duizend fo to's uit de periode 1953 tot 1963. Exacte aantallen en jaartallen kan Van dei- Meer nog niet noemen omdat nog lang niet alles is geïnventariseerd. „De onderwerpen zijn heel verschil lend. Sommige foto's zijn vlak na de Ramp genomen en dan zie je een gat in de dijk of een kapotte boerderij. Op an dere opnames zie je een nieuw gemaal, of nieuwe wegen en nieuwe boerderij en. Veel foto's zijn gemaakt op het plat teland, sommige in de dorpen. Af en toe staan er ook mensen op en er zijn foto's gemaakt van bijzondere gebeurtenissen zoals een bezoekje van de koningin." Van der Meer en Dalebout steken veel energie in het uitzoeken van het materi aal. Ze zijn onder meer bij gemeentelijk archivaris H. Uil langs geweest om het materiaal te laten zien. „Hij was erg en thousiast. Uit deze periode is ook niet zo heel veel beeldmateriaal en dat maakt het wel bijzonder." Niet van alle foto's is bekend waar ze zijn genomen of wie er op staat. „Er is heel veel geregistreerd, maar niet alles. Van sommige opnames weten we niet waar ze genomen zijn of wie er op staan. Dat moeten we nog uitzoeken want we vinden het ook leuk om verha len te weten bij een foto. Wie is die man met die pet die zit op de dijk. Wat deed hij daar." agenda TREEK ACTIVITEITEN door Melita Lanting ZIERIKZEE - Een grote collectie foto's van de Ramp en de daarop volgende we deropbouw is tevoorschijn gekomen uit de archieven van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) in Goes. Het zijn alle maal foto's van situaties op Schou wen-Duiveland. Gemaakt in het kader van de ruil- en herverkaveling door de toenmalige cultuurtechnische Dienst, de voorloper van de huidige DLG. ïikzee - Gereformeerde kerk, uur: Optreden vocaal ensemble lemen Singers; ,20.30 uur: Toneelvoorstelling 'Uit leid Verlangen', met Jora Möhl- i'ien Harry van Amerongen; 'M of Drinks, 19.30 uur: r-proeverijVveil ing. Bezorgklachten: 1)800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur BED ACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «OOAB ZIERIKZEE lel: 0111-454647 fax; 0111-454657 P-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piat «leemans Ni Pankow hme Soesman Melita Lanting Budy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes lel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl 'nternet Www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor het komend jaar is het de gemeente Schou wen-Duiveland ter nauwernood gelukt de begroting sluitend te krijgen. Voor 2008 en de jaren daarna zal dat nog moeilijker worden. De gemeente zal dan met goed overleg meer gediend zijn dan met politiek gehakketak, luidt de boodschap van de SGP-frac- tie daarover. „In plaats van lastige discussies voeren over bijvoorbeeld het al of niet verhogen van de toeris tenbelasting met twee of zeven cent, kunnen we beter raads- breed gaan nadenken over waar nog bezuinigingen te halen zijn." Op die wijze onderbouwde SGP-fraetievoorzitter C. van den Berge gisteren tijdens de be- grotingsraad zijn voorstel een werkgroep in te stellen met ver tegenwoordigers van elke frac tie ter voorbereiding van de be groting 2008 en de jaren daarna. Van den Berge denkt aan een werkgroep zoals die ook functio neerde bij het overleg over het al of niet afstoten van taken door de gemeente. „Dit voorstel is me uit het hart gegrepen", reageert T. de Gel der van GroenLinks spontaan op het idee van de SGP-voor- man. Ook de ChristenUnie (CU) toont zich enthousiast. Volgens frac tievoorzitter M. de Pagter-ten Kate wordt er wel eens gesteg geld over de toeristenbelasting, maar zit de raad over het alge meen toch vaak op één lijn. B. Flach-de Geus (CDA) is scep tischer. Zij vindt dat het voor stel 'meer body' moet krijgen en wil dat Van den Berge duidelij ker aangeeft wat hij bedoelt. Het college van burgemeester en wethouders gaat gretig in op de voorzet van uit SGP-hoek. Wet houder A. Verseput zegt bereid te zijn de werkgroep van de kerntakendiscussie nieuw leven in te blazen voor begrotingsover leg. Burgemeester Asselbergs no digt Van den Berge uit met een nader uitgewerkt voorstel te ko men binnen het overleg van de fractievoorzitters. De foto's zijn vorig jaar opgedoken, toen de Dienst Landelijk Gebied ging verhuizen. „We wisten natuurlijk dat die boeken er waren, maar bij de verhui zing naar een ander pand kwamen ze uit de kasten. Voor ons archief is het ma- vrijdag 10 november 2006 sl3 MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 21-jari- ge Vlissinger voor poging tot toebrengen van zwaar licha melijk letsel van zijn zwangere vriendin vier maanden ge vangenisstraf, 214 uur werkstraf en 26 uur leerstraf agres- siebeheersing geëist. Ook eiste de officier de twee weken cel,: waarvan de verdachte nog in zijn proeftijd zat. De man gaf toe op 29 juli in Vlissing'en het slachtoffer te hebben geslagen en geschopt. Ook had hij haar opgeslo ten in de slaapkamer. De vrouw probeerde die dag haar vriend buiten te zetten. Dat leidde tot een geweldsuitbars ting. Het slachtoffer zou met haar hoofd tegen een muur zijn geduwd en tegen de grond zijn gewerkt, waarna hij zijn knie in haar buik had gezet. „Ik was bang voor mijn kindje", had ze verklaard. Volgens gedragsdeskundigen heeft hij zijn agressie niet onder controle. De Vlissinger is al eerder veroordeeld voor mishandeling van zijn vrien din. Gisteren zei hij met haar verder te willen en in de toe komst voor zijn gezin te willen zorgen. Volgens raadsman D. Oiie komt de agressie van twee kanten. Hij pleitte voor een voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank doet 22 november uitspraak. WISSENKERKE - Er komt op Noord-Beveland een klankbordgroep voor de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). Dat heeft de gemeenteraad gisteren be sloten. De klankbordgroep bestaat uit afgevaardigden van politieke partijen, aangevuld met wethouder C. van der Weele (CDA). De groep gaat besluiten die te maken hebben met de nieuwe wet voorbereiden. Tijdens de raads vergadering bleek dat alle fracties zich zorgen maken over de invoering van de wet. Met de klankbordgroep wil len de partijen de vinger aan de pols houden. HEINKENSZAND - Godsdienstonderwijs op openbare basisscholen in de gemeente Borsele heeft een bredere ba sis gekregen. De stichting Kerkelijke Arbeid Borsele en de Bonifacius-parochie in Kwadendamme hebben de han den ineengeslagen. Een nieuwe organisatie, de Oecumeni sche stichting voor Godsdienstonderwijs op de Openbare School, gaat voortaan algemeen christelijk onderwijs op openbare basisscholen verzorgen. De stichting zorgt er voor dat wekelijks een bevoegde leerkracht drie kwartier godsdienstles geeft aan alle groepen. Leerlingen kunnen ook voor humanistisch vormingsonderwijs kiezen. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Sas van Gent hoorde gisteren in de rechtbank in Middelburg ach- tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen wegens be trokkenheid bij een overval en een diefstal. Daarvan was een half jaar voorwaardelijk. De man maakte vorig jaar 2 augustus deel uit van een groep van zes jongeren die rond twee uur 's nachts aanbelde bij een woning aan de Oranje straat in Terneuzen. Ze waren van plan geld en goederen van de slachtoffers mee te nemen. Ze slaagden niet in hun opzet. Er ontstond een handgemeen met de bewoner. Zijn vrouw zette het op een gillen, waarna de overvallers op de vlucht sloegen. De Sassenaar zei 'slechts' op de uitkijk te hebben gestaan. Uitspraak op 22 november. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het vandalisme op Schouwen-Duiveland loopt de spuigaten uit. Alleen al aan gemeentelijke eigendommen is er dit jaar voor 120.000 euro aan schade aangericht. Burgemeester en wethouders zijn het spuugzat dat er met eni ge regelmaat een papier- of tex- tielcontainer in de fik wordt ge stoken. „We zijn het zo beu dat we over wegen ze weg te halen op plaat sen waar het vaker voorkomt", liet burgemeester J. Asselbergs gisteren doorschemeren aan de gemeenteraad. Door verschillende partijen is zorgelijk gereageerd op het van dalisme binnen de gemeente. „Het is belangrijk dat we naar de oorzaak kijken. En misschien moeten we camerabeveiliging overwegen", reageerde J. van Fe- lius van Alert! op het hoge be drag aan vernielingen dié alleen al dit jaar zijn gepleegd. Met het weghalen van contai ners hoopt het gemeentebestuur in ieder geval het bewustzijn van de burger over vandalisme en de daarmee gepaard gaande kosten te vergroten. Voor zover mogelijk wordt het schadebedrag verhaald op de da ders en hun ouders. Zo zijn er dit jaar twee groepen getraceerd die zich schuldig hebben ge maakt aan vandalisme. Hun ouders zijn aansprakelijk ge steld, maar het gaat hier om slechts een fractie van het totaal bedrag. BURGH-HAAMSTEDE - Van Mozart tot Musical heet de jaar uitvoering van Koninklijke Mu ziekvereniging Witte van Haem stede, zaterdag om 20 uur gehou den in dorpshuis De Schutse. De titel dat aan het jaarconcert is meegegeven, zegt alles over het programma. Harmonie en slagwerkgroep openen met de Latin Bandparade, waarna de harmonie het publiek langs on der meer de musicals Miss Sai gon en Jesus Christ Superstar voert. De slagwerkgroep speelt onder meer Marcia a la Turka van Mozart en de Toccata Fan tasy van Bach. Ook de blokfluit leerlingen en het leerlingenen semble treden op. Advertentie Noordweg 125, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingslijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35