ree Verhuizing AH stap dichterbij Belastingen blijven voor Noord-Bevelanders gelijk Colijnsplaatse molen wordt gekoesterd Opvattingen kleuren onderzoek Consumentenbond Werk of geen werk mm Grootgrutter wil in pand Autoteam Goes Op de bres voor dieren Wij geven u de helft cadeau! ellen Bredere basis godsdienstonderwijs WMO-groep op Noord-Beveland Cel geëist voor overval en diefstal zeeuwse almanak Geloof vrijdag 10 november 2006 editie Bevelanden-Tholen door Frank Balkenende GOES - Albert Heijn verwacht nog dit jaar een overeenkomst Ie sluiten over huur van het Au toteam-pand op het Goese be drijventerrein Klein Frankrijk. De grootgrutter wil daarin tijde lijk de Goese hoofdvestiging on derbrengen. Op termijn bouwt AH vrijwel zeker een super markt in de nieuwe wijk Water stad. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zou het welzijn van dieren via de Alge mene Plaatselijke Verordening (APV) moeten regelen, vindt de fractie van de lokale partij Alert! Ook pleitte fractievoorzitter J. vanFelius gisteren tijdens de be- grotingsraad voor speciale aan dacht voor dieren bij de uitgifte van vergunningen voor evene menten. Daarbij zou er volgens hem op gelet moeten worden of de amusementswaarde niet ten koste gaat van het dierenwel zijn. Volgens burgemeester Assel- bergs echter krijgt dierenwel zijn in de visie van het college geen prioriteit toebedeeld. Spe cifiek beleid daarvoor ontwikke len zou in verhouding te veel ambtelijke inzet vergen. Albert Heijn huist nu aan het Kolveniershof, maar wil verkas- se naar het pand van Autoteam (Opel- en Chrevolet-dealer) uit onvrede over de bouw van een 530 vakken tellende parkeerga rage. Als die over twee jaar klaar is, maakt de gemeente de Kolveniershof en het Bleekveld autovrij. AH denkt dat klanten het te veel moeite vinden om met de winkelwagen de parkeer garage in- en uit te lopen. De su permarktketen vreest omzetver lies. Of Albert Heijn in het huidige pand aan de Kolveniershof een wijkwinkel overeind houdt, is nog ongewis. AH doet daar voor lopig geen uitspraak over, laat een woordvoerder weten. Evenmin is duidelijk of AH be reid is te voldoen aan de voor waarden die de gemeente Goes stelt aan verhuizing naar Klein Frankrijk. Goes gaat daarmee akkoord mits de grootgrutter zijn bezwaren tegen de parkeer garage laat varen. Ook moet hij afzien van een schadeclaim. Daarnaast beperkt het college de duur van de tijdelijke vesti ging in het pand van Autoteam: maximaal tien jaar. Aan het eind van die periode moet AH een nieuwe supermarkt hebben gebouwd, bij voorkeur in Water stad, de wijk die ontstaat op het te saneren havenindustrieter rein. Een woordvoerder van Al- bert Heijn bevestigt dat met het college over nieuwbouw in Wa terstad wordt gesproken. Dat de supermarkt tijdelijk in Klein Frankrijk neerstrijkt, is wel zo goed als zeker. Volgens de AH-woordvoerder ligt er een principe-overeenkomst met Au toteam (onderdeel van de Ba- ge-groep) en wordt dit jaar een overeenkomst getekend. Directeur J. Gelok van Auto team spreekt dat tegen. „Er is in teresse en ook wij zijn bereid het pand te verhuren, alleen is er nog geen principe-akkoord. We hopen echter dat het goed komt." De Opel- en Chevrolet-dealer verkast volgend jaar vrijwel ze ker naar Car Village, het Goese bedrijfsverzamelgebouw voor autodealers aan de A58. Medio dit jaar werd bekend dat de Ba- ge-groep Car Village overneemt, inclusief de daarin gevestigde autobedrijven Volvo De Groene Goes en Peugeot PTA Goes. Vol gens Gelok is die overname bijna beklonken.„Een aantal za ken moet nog worden afgehan deld." Hoeveel geld met de over name is gemoeid, wil Gelok niet kwijt. Car Village staat voor de helft leeg. Behalve Opel en Chevrolet, wil de Bage-groep ook haar an dere autodealer Autoteam Dage vos (Fiat, Lancia, Alfa Romeo) onderbrengen in het statige pand langs de snelweg. Er be staan tevens plannen Car Villa- ge uit te breiden eji er successie- velij k jneer - merken in onder te brengen. Met de overname stijgt het aantal werknemers van de Bage-groep van zo'n 250 naar ruim 300. doorCornelleke Blok ffISSENKERKE - De belastin gen in de gemeente Noord-Beve land blijven in het komende jaar gelijk. Dat heeft de gemeen teraad gisteren unaniem beslo ten tijdens de jaarlijkse begro- tingsraad. Er heerste gisteren in de Noord-Bevelandse raad eensge zindheid, ook over de gemeente lijke belastingen. Alle fracties gaven het aan in hun visie op de begroting van 2007: door de goed gevulde geldpot voor on voorziene uitgaven vonden de partijen het niet nodig om een belastingverhoging met het in flatiepercentage van 1,25 pro cent door te voeren. De maatre gel geldt onder meer voor hon denbelasting, afvalstoffenhef fing en rioolheffing. Toch sloot de Noord-Beveland- se gemeenteraad de vergadering af met een discussie over de toe ristenbelasting. Die gaat vol gend jaar namelijk wél met twee eurocent omhoog, naar 0.81 euro. Over de hoogte van de toeristen belasting voor het jaar 2008 was er wat gesteggel tussen de coali tiepartijen CDA, SGP en WD en de oppositiepartijen PvdA en Noord-Bevelands Belang (NBB). De laatste twee partijen stelden voor dat jaar een forse verhoging van de toeristenbelas ting voor naar één euro, terwijl de coalitiepartijen een bedrag van 0,85 euro willen rekenen. Op orde Het lijkt misschien een discussie over centen, maar volgens PvdA en NBB gaat het om veel meer. „We willen de zaken goed op or de hebben. Dat extra geld kun nen we straks nog nodig hebben als de Wet Maatschappelijke On dersteuning van kracht wordt", stelde R. Meuldijk (PvdA). A. Oudshoorn (NBB) ging nog verder. Hij is bang dat burgers straks de dupe worden van de geringe verhoging van de toeris tenbelasting. „Als er geld nodig is voor voorzieningen, wordt dat straks rechtstreeks verhaald op de burgers, omdat er geen geld is", zei hij. CDA'er G. Geelhoed was het daar niet mee eens. „Met die vier cent verhoging kunnen we alle kosten dekken. We benade len de burger niet." De coalitiepartijen kregen uit eindelijk hun zin. De verhoging van de toeristenbelasting in 2008 wordt gebruikt voor de Groen-blauwe slinger, een pro ject dat een stuk Noord-Beve lands landbouwgebied aantrek kelijker moet maken voor toeris ten. Daar waren alle partijen het wel over eens. door Harmen van der Werf GOES - Goese gemeenteambte naren hebben er jaren ge werkt, in het oude stadskan toor aan de Oostwal. Echt wer ken deden ze er toch niet, vol gens de Walcherse Bouw Unie (WBU) die in het pand apparte menten gaat bouwen. Een lang spandoek van de WBU op de gevel meldt olijk 'Vanaf nu wordt hier écht ge werkt'. Een stoere bouw vakker eronder maakt met de aanvullende tekst 'aan 35 ap partementen' het beeld com pleet. „U weet toch hoe in den lande over ambtenaren wordt ge dacht", reageert WBU-project- leider K. van Boven. Toch is de tekst volgens hem niet be doeld als 'een steek onder wa ter' richting Goese ambtena ren. De projectleider: „Verre van dat." D. van der Zaag, burgemeester van Goes, neemt het vrolijk op en hij slaat terug: „Ze kunnen bij de WBU nog wat leren van ambtenaren. Het werk aan het oude stadskantoor ligt al we ken stil, sinds de sloper erin is geweest. Dat werpt wel een an der licht op de tekst van dat spandoek." Volgens Van Boven van de WBU komt er 'binnen niet al te lange tijd' vaart in. De WBU wil in één bouwstroom vlakbij het oude stadskantoor ook compleet nieuwe apparte menten wegzetten aan de Al- bert Joachimikade. Het wach ten is op het voorwerk - heien en fundering leggen - voor de ze nieuwbouw. Als dat is ge beurd, gaan de bouwvakkers écht aan de slag in het oude stadskantoor. Van de 35 appartementen zijn er intussen 23 verkocht. De planning is het project eind volgend jaar op te leveren. foto Willem Mieras (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. (Advertentie) J00 modellen maat 36 t/m 56 °Pen wan ma. t/m *a. van 10 - 17 u. ■vw.bruldshuisellen.nl Brouwerijstraat 9 Oostburg 0117-45 48 61 door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Weinig mo lens in Zeeland worden zo goed onderhouden als De Oude Mo len in Colijnsplaat. Met dank aan een jaarlijkse bijdrage van de gemeente Noord-Beveland. Johannes Hoefkens, molenma ker uit Middelburg en vrijwillig molenaar van De Oude Molen, is er maar wat blij mee. „Zo zou het overal moeten zijn." De Oude Molen aan de Have- laarstraat in Colijnsplaat - goed zichtbaar vanaf de doorgaande weg van en naar de Zeeland- brug - staat er inderdaad mooi bij. Op de buitenkant valt zo voor het oog niets aan te merken en ook binnen ziet het er prima uit, zeker sinds gisteren. In het onderhoudsplan voor De Oude Molen stond voor dit jaar de ver vanging van de koningsspil op genomen. Gisterochtend was het zover. Een grote kraan tilde de ko ningsspil door een gat in de kap van de molen naar binnen.'Een precisiewerkje, want de spil loopt een heel eind door de mo len, vormt de centrale as tussen de wieken en de molensteen. Hoefkens keek het na de plaat sing eens goed aan. „Het past precies. Het is een kunst. Van middag kan-ie draaien." De oude koningsspil was twee honderd jaar, schat Hoefkens, wat hij afleidt uit het ijzerwerk dat erop zat. Gesmeed of geweld ijzer. „Ouderwets vakman schap." Hoe origineel ook, de spil was op. De eikenpaalworm deed zich er tegoed aan. „Ver vang je zoiets niet op tijd, dan loop je de kans dat hij afdraait, kapotgaat. Dan ben je ver van huis." Hoefkens koestert De Oude Mo len van Colijnsplaat en prijst zich gelukkig dat de gemeente Noord-Beveland dat ook doet met een bijdrage van 10.000 eu ro per jaar. De grote spruit - een balk onder de kap van de molen - is in 2007 aan de beurt om te worden vervangen. Die stamt uit de jaren vijftig van de vorige eeuw. De Oude Molen wordt uit liefde Volleybalsters terug op aarde HEINKENSZAND - Godsdienstonderwijs op openbare basisscholen in de gemeente Borsele heeft een bredere ba sis gekregen. De stichting Kerkelijke Arbeid Borsele en de Bonifacius-parochie in Kwadendamme hebben de han den ineengeslagen. Een nieuwe organisatie, de Oecumeni sche stichting voor Godsdienstonderwijs op de Openbare School, gaat voortaan algemeen christelijk onderwijs op openbare basisscholen verzorgen. Onderscheid tussen pro testants en rooms-katholiek godsdienstonderwijs wordt niet meer gemaakt, wat het geval was in 's-Gravenpolder. De stichting zorgt ervoor dat wekelijks een bevoegde leer kracht drie kwartier godsdienstles geeft aan alle groepen. Ze doet dat niet alleen in Borsele, maar ook in 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk. Leerlingen kunnen even eens voor humanistisch vormingsonderwijs kiezen. WISSENKERKE - Er komt op Noord-Beveland een klankbordgroep voor de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). Dat heeft de gemeenteraad gisteren be sloten. De klankbordgroep bestaat uit afgevaardigden van alle politieke partijen, aangevuld met verantwoorde lijk wethouder C. van der Weele (CDA). De groep gaat be sluiten die te maken hebben met de nieuwe wet voorberei den. Tijdens de gemeenteraadsvergadering bleek dat alle fracties zich zorgen maken over de invoering van de WMO. Met de klankbordgroep hopen de politieke par tijen beter een vinger aan de pols te houden. Van der Wee le was positief over het voorstel. „We gaan zo snel moge lijk actie ondernemen." MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Sas van Gent hoorde gisteren in de rechtbank in Middelburg ach- tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen wegens zijn betrokkenheid bij een overval en een diefstal. Daar van was een half jaar voorwaardelijk. De man maakte vorig jaar 2 augustus deel uit van een groep van zes jongeren die rond twee uur 's nachts aanbel de bij een woning aan de Oranjestraat in Terneuzen. Ze waren van plan geld en goederen van de slachtoffers mee te nemen. Ze slaagden niet in hun opzet. Er ontstond een handgemeen met de bewoner. Zijn vrouw zette het op een gillen, waarna de overvallers op de vlucht sloegen. De Sassenaar zei 'slechts' op de uitkijk te hebben ge staan, maar dat geloofde de officier van justitie niet. Een kompaan had belastende verklaringen afgelegd. Die zei een knipmes bij de verdachte te hebben gezien. De officier vond ook het medeplegen van diefstal van een scooter, vorig jaar 22 augustus in Terneuzen, bewezen. Raadsman A. Sol pleitte voor een straf gelijk aan het voor arrest en een werkstraf. Uitspraak op 22 november. door Claudia Sondervan GOES - Kleine verschillen in waardering en opvattingen heb ben grote gevolgen voor zieken huizen in ranglijsten. Die con clusie trekt de Goese oogarts U. Tegelberg, na het vergelij kend onderzoek naar staarbe- handelingen door de Consumen tenbond. Het onderzoek staat in de gids van november. De Oosterschel- deziekenhuizen eindigen met 44 punten van de honderd bijna on deraan de ranglijst van negentig behandelcentra. Ziekenhuis Walcheren krijgt 74 punten, ZorgSaamziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen 70. De Goese maatschap van zes art sen haalt een 'matig' bij de pa tiëntinformatie en een minnetje bij de 'persoonlijke zorg rondom operatie'. Zwaar tellen ook de elf weken wachttijd tot de opera tie, die de Consumentenbond weergeeft. Voor Vlissingen en Terneuzen geldt daar respectie velijk vier en zes weken. Veel van de beoordelingen steu nen op inzichten die ter discus sie kunnen staan, vindt Tegel berg. Zoals over de verdovings methode. De Consumentenbond vindt druppels in het oog pa tiëntvriendelijker dan injecties. „Wat de bond niet vertelt is dat het oog bij druppels gevoeliger kan blijven. Bovendien blijft het oog beweegbaar. Dat stil moe ten houden is voor sommigen on doenlijk." „We hebben geen al gemene voorlichtingsavond. Ik zie daar zelf niet direct het heil van in. Mensen worden twee keer gezien voor een operatie en krijgen steeds informatie. Ik kijk daarbij nooit op mijn horlo ge. Om mensen, die in Zeeland van ver kunnen komen, nog 'ns naar het ziekenhuis te vragen voor een avond?" De patiënten die in Zierikzee of Goes behandeld worden, zien niet elke keer dezelfde dokter. Dat merkt de bond ook aan als minder. „Dat kan niet als je op verschillende locaties werkt," zegt Tegelberg. „Maar of men sen dat erg vinden, verschilt per persoon. In de nazorg hebben wij juist een extra controle, drie in totaal. In het recente Elsevier- onderzoek naar patiënttevreden heid kwam wij er juist heel goed uit." De wachttijd was begin 2006 in derdaad elf weken, zegt Tegel berg. „Nu zijn dat er zes. Er zijn nu even minder staargevallen. Dat verandert wel eens. De zes Goes oogartsen werken eveneens in het Van Weel- Bethesda ziekenhuis op de loca ties Dirksland en Hellevoet- sluis. Hun prestaties daar zijn niet te vergelijken: dat zieken huis staat niet bij de negentig be handelcentra op de Consumen- tenbondlijst. Molenaar Johannes Hoefkens bekijkt de vervangen koningsspil in de Oude Molen van Colijnsplaat. foto Willem Mieras en voor het aanzicht van Colijns plaat zo goed behandeld, maar dat niet alleen. De molen is - de naam zegt het al - de oudste, nog bestaande molen van Noord-Beveland én één van de oudste in heel Zeeland. De wie- kendrager is gebouwd in 1598, de tijd van de inpoldering van de Oud-Noord-Bevelandpolder. Het vraagstuk of Sinterklaas nu bestaat of niet, komt elk jaar terug in dat Walcherse ge zin. Zo ook dit jaar. Twee broers discussiëren hef tig over de kwestie. De afbeel dingen in reclamefolders ma ken het er niet makkelijker op. Ook in de speciale bijlage van een huis-aan-huisblad over de aankomst van de goedhei ligman staan veel foto's. Mart van vier jaar wijst naar een fo to van de Sint samen met pre sentatrice Dieuwertje Blok en vraagt dan heel serieus aan zijn oudere broer van ze ven: „Is dat dan de mama van Sinterklaas?" Het antwoord is geruststel lend: „Ja hoor, de Sint be staat en zijn moeder is Dieu wertje Blok. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29