Eigenzinnig over Zeeland De troost van een vlucht regenwulpen PZC 5,95 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR IN ÉÉN MEESTERLIJKE SERIE bruna 22 ctie AU GENIET VAN 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR! KORTINGSBON vrijdag 10 november 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Lezers die actief bezig zijn met de krant, die hebben een warm plekje in ons hart. Het duidt er op dat ze betrokken zijn bij de PZC en daar zijn wij op uit. Met plezier geven we daarom een brief door van de hand van Martha Vergouwe uit Vrouwen polder. Ze combineerde twee be richten uit de Provinciale Zeeuwse Courant en dat leverde het volgende overzicht op: 'Hoog bezoek! 9 november Wilders 11 november Balkenende (carna valesk eigenlijk 13 november de Geus van Geel 16 november Verdonk Van Ar- denne 18 november Sinterklaas Wedden dat volgend jaar alleen Sinterklaas nog komt?' Martha Vergouwe is iemand met een mooi, onwankelbaar vertrouwen in Sinterklaas. En ze heeft een vooruitziende blik. Voordat wie dan ook er maar over gerept had, wist zij blijkbaar al dat de Alexander Pechtold, leider van haast alle D66'ers, Zeeland links zou laten liggen. Uit haar overzicht valt voor de oplettende lezer ook nog af te lei den dat er geen redenen zullen zijn om volgend jaar rond deze tijd verkiezingen te houden. Onder passagiers van het fietsvoetveer van Vlissingen naar Bres- kens ontstond onlangs beroering. Ze werden in opdracht van de BBA door een bijzondere opsporingsambtenaar gecontroleerd en moesten een identiteitskaart of legitimatie tonen. Volgens de kwade passagiers gebeurde dat zonder opgave van reden. Ook het Sluise PvdA-raadslid L. Wille werd gecontroleerd. „Het is gewoon belachelijk. We schieten echt door in Nederland. Een ty pisch geval van overijverige dienstkloppenj. Zo langzamerhand krijg ik de indruk dat we in Nederland bij geboorte maar een brand merk op het voorhoofd moeten branden." Op het forum van de PZC haalden we de kwestie dezer dagen nog een terug om de mening te wagen van de bezoekers van het digitale praathuis. Het aantal reacties was zeer groot, uiteenlopend van kalm tot furieus. Sjonnie kwam met een plan dat al een beetje naar Sinterklaas doet verlangen. „Verplicht legitimeren lijkt me een goed plan. Misschien is het een idee dat de mensen die dagelijks met de boot over moeten een afbeelding van een stoombootje op hun kleding zetten. Dan zijn ze tenminste duidelijk zichtbaar." Zo kort als het maar kon was de reactie van Willem: „Emigreren!" „Als oud- kapitein, die nog een half jaar te heeft gewerkt bij de BBA toen de grote schepen er nog waren, werd mij door de beman ning verteld dat er bijzondere opsporingsambtenaren aan boord wa ren zonder mijn medeweten", schreef Kees Lems. „Ik heb deze per sonen naar het stuurhuis laten komen en hun gewaagd naar hun le gitimatie en werkwijze, zodat ze niet zonder medeweten van de ka pitein konden lopen te controleren. Deze twee personen waren zeer verontwaardigd en ik heb ze ook direct van boord gestuurd. Nulo pen deze gesubsidieerde personen zonder opgaaf van reden mensen te controleren die al jaren overkomen. Belachelijk dat de BBA zo reageert." Pesten Maja Westveer vindt de controle heel normaal: „Regels zijn regels. Het is al lange tijd bekend dat deze plicht er is. De betrokken con troleur had moeten aangeven waarom de controle plaats vond. Dat is helaas niet (duidelijk) gebeurd. Ik vind de reactie van het raad£ lid Wille vreemd. Hij zou toch de geldende regels moeten kennen," Een tikkeltje pesterig is de bijdrage die Jos aan de discussie levert: „Weer typisch zo'n geval van een boa, bijzonder onkundige ambte naar. Kan iemand me vertellen wat het nut van die lui is behalve burgers pesten?" F. Hinse begrijpt alle drukte niet: „Er is nu eenmaal identificatie plicht in Nederland. Overigens niet uniek, in elk Europees land geldt iets dergelijks. Dus waarom die ophef? Als je de juiste papie ren op zak hebt, is er toch niets aan de hancl? Gewoon de wetten ge hoorzamen. Als je dat te veel vindt, moet je maar emigreren naar een bananenrepubliek, in plaats van 'schande' te roepen". Bert Stuit heeft een schrikbeeld: „Dit land gaat onder J.P. Balken ende met zijn zogenaamde christenvrienden kapot aan regelgeving en zal ten onder gaan aan Amerikanisering. Het wordt tijd vooreen beleid waar het (sociale) leven centraal staat. We koersen anders af op een technocratische politiestaat." Citaat Ik ben tégen de doodstraf, zelfs voor hen die vóór zijn. Woody Allen door A.J. Snel Het ging, in het begin van de jaren zestig, bij de krant om feiten, fei ten en nog eens feiten. De krant liet veel autoriteiten aan het woord en streefde naar volledigheid. Twee mensen wisten daarin enige verandering te brengen: re dacteur William Rothuizen en, van bui ten de redactie, de tekenaar Jac. Prince. Zij introduceerden een nieuwe vorm van journalistiek, waarbij ruimte was voor eigen waarneming, interpretatie en vooral ook verbeeldingskracht. Sa men trokken ze door dit gewest, op zoek naar mensen die niet uit hun doen raakten door de veranderingen om hen heen, die hun gang bleven gaan op een manier die paste bij de Zeeuwse geaard heid. Toenmalig hoofdredacteur G.A. de Kok keek kritisch naar de uitkomsten van hun inspanningen en kwam tot de slot som dat hun journalistieke benadering van het leven van alledag de Provincia le Zeeuwse Courant goed deed. Zo kreeg deze krant er een component bij dat in de regionale journalistiek als ongebruikelijk gold. De eigenzinnig heid werd, zoals zo vaak, beloond. De lezers moesten wennen aan de beelden de, associatieve manier van werken van Rothuizen en Prince, maar de waarde ring groeide gestaag. De PZC kreeg er meer eigenheid en cachet door; dat ont ging vrijwel niemand. De twee mannen die in die jaren een nieuwe toon zetten, wiedden daarmee een bed voor journa listieke plantertjes die na hen kwamen. De PZC bleef een regionale krant met nieuws van de vierkante meter, maar daaraan werd iets van waarde toege voegd. Verrassing Ik was aangenaam verrast toen dezer dagen op mijn bureau een boek landde dat de tijd van weleer deed herleven. 'Sporen van het oude Zeeland in de luw te van een nieuwe tijd', is het getiteld. Gisteren werd het ten doop gehouden in de Drukkerij in Middelburg. William Rothuizen haalde zijn verhalen uit de archieven, zocht er de tekeningen van Jac. Prince bij en stelde een bundel samen met dicht op de huid geschreven reportages uit de tijd dat bestuurlijk Zeeland zich tot het hogere geroepen voelde en dat gevonden meende te heb ben in grote industrie, die zich moest vestigen aan de boorden van de Wester- Rothuizen baalde een kleinood uit de archieven. foto Lex de Meester over de journalistieke vorm die hij voor stond, lieten varen. Zij, met name De Kok, namen risico's. Bovendien, ze zorg den voor een klimaat waarin redactione le medewerkers het gevoel hadden te be horen tot een groepje uitverkorenen dat bij een krant mocht werken die de mid delmaat ontsteeg. De nu gebundelde verhalen zijn heel herkenbaar: het Schouwse Serooskerke waar de laatste school verdween; de scheepstimmerlieden van de werf van Meerman op Arnemuiden, de zagerspit- ter Frans de Kubber, die weinig begrip van de dienaren van de wet mocht on dervinden. Ze zijn tot in hun vezels Zeeuws, de mensen op hun zo vertrouw de plekken. En ze ontroeren. De archie ven hebben een kleinood prijsgegeven. Sporen van het oude Zeeland, door William Rothuizen, met tekeningen van Jac.Prince, is een uitgave van Aprilis bv te Zaltbommel. Prijs 17,50 euro. schelde. De verhalen en beelden liepen langs een ander spoor. Rothuizen vond dat er wel genoeg geschreven werd over de zegeningen van de nieuwe tijd. Hij liet zien hoe het leven op enige afstand van bulldozer en heimachine gewoon doorging. De verhalen blijken niet gedateerd. Wel licht ligt de verklaring daarvoor in het feit dat in de jaren zestig noch later een duidelijke cesuur is aan te wijzen als het gaat om de plaats van de Zeeuwse mens binnen zijn land van zeeën. De vernieuwing raakte niet de Zeeuwse ziel. Jawel; de zoon van de kastelein heeft zijn keuken wel gemoderniseerd en weet iets van wijnen, de kleinzoon van de smid staat niet meer aan het ster- valje maar repareert in een verwarmde werkplaats rijwielen. Maar in wezen is er niet zo veel veranderd. Ze staan in hun tijd zoals hun vaders en grootva ders decennia geleden stonden; onver stoorbaar, met een sterk vermogen tot relativeren, naar het innerlijk robuust. Jac. Prince, in wiens moeilijk te defi niëren karakter een inktzwart gevoel voor humor werd verenigd met een gro te gevoeligheid, tekende Zeeland en wie daar woonden in zijn geheel eigen stijl, rekening houdend met de grafische mo gelijkheden die de krant in die tijd bood. Hij was een meester in licht en donker en hij drong door tot de kern. Zijn dood, Prince stierf in 1973 op de leeftijd van 45 jaar, bracht louter ver lies. Bewondering Bij de aanbieding van zijn boek aan de lezersredacteur van de PZC, aan mij dus, toonde oud-PZC-redacteur Willi am Rothuizen op afstand in de tijd zijn waardering voor de mensen die destijds de redactie van de krant leidden en die hun aanvankelijke terughoudendheid Onder de naam Kopstukken presenteert de PZC een 15-delige serie uitgaven van literaire boeken. Vandaag: de roman 'Een vlucht regenwulpen' van Maarten 't Hart Maarten 't Hart foto Bert Nienhuis/GPD door Theo Hakkert Zeven jaar hield Maarten 't Hart (61) het manuscript van zijn roman Een vlucht regemoulpen in portefeuille. 'Leiden, voorjaar en zomer 1971', zo luidt de datering. Het boek verscheen in sep tember 1978 en werd 't Harts doorbraak naar het grote leespubliek. Het was ook in 1971 dat hij debuteerde. Onder het nau welijks verhullende pseudo niem Martin Hart publiceer de hij de roman Stenen voor een ransuil. Het pseudoniem legde hij een paar jaar later af, en zo werd stapje voor stapje de weg geplaveid voor Een vlucht regenwulpen, een zeer persoonlijk boek. Veel in Maarten, de hoofdper- soonn, is terug te leiden tot de biografie van de auteur. Afkomstig uit een streng ge reformeerd milieu. Grote lief de voor de natuur. Als bio loog werkzaam op de univer siteit. Maarten is eenzaam en on handig in persoonlijke con tacten. Op de middelbare school wordt hij verliefd op Martha. Ze is onbereikbaar, maar zijn liefde is eeuwig. In de laatste pagina's van de ro man, waarin Maarten lijkt te sterven, verschijnt haar beel tenis aan hem. Maarten en Martha: de overeenkomst in hun namen wijst erop dat we Martha kunnen beschouwen als Maartens vrouwelijke kant, die voor hem onbereik baar is. De andere vrouw in zijn le ven is zijn moeder, met wie hij een goede band heeft. Bij haar sterfbed delen ouderlin gen haar mee dat ze niet naar de hemel zal gaan, waarop Maarten ze het huis uitsmijt. De beroemde scène volgt waarin de moeder sterft. Precies op dat mo ment ziet hij een vlucht re genwulpen over het donkere riet vliegen. Twee unieke mo menten vallen samen. Het biedt hem troost. De roman heeft in al die ja ren niets aan kracht inge boet. Een vlucht regenwul pen is de titel waar Maarten 't Hart het eerst mee wordt geassocieerd, zoals Wolkers met Turks fruit, Hermans met De donkere kamer van Damocles ën Reve met De avonden. Een vlucht regenwulpen is vanaf vandaag verkrijgbaar in de boekhandel en Free Record Shop. Lezers van de PZC krijgen korting tegen inlevering van de bon uit de krant. KOPSTUKKEN TITELS: 1. Hella 5. Haasse Heren van de thee 21 oktober 2. Joost Zwagerman Gimmick! 28 oktober 3. J. Bemlef Eclips 4 november 4. Maarten 't Hart Een vlucht regenwulpen 11 november 5. Geerten Meijsing Veranderlijk en wisselvallig 18 november 6. Mensje van Keulen Van lieverlede 25 november 7. Amon Grunberg Fantoompijn 2 december 8. Harry Mulisch De aanslag 9 december 9. Doeschka Meijsing Robinson 16 december 10. Robert Anker Een soort Engeland 23 december 11. Jeroen Brouwers Bezonken rood 30 december 12. Jan Wolkers Brandende liefde 6 januari 13. Cees Nooteboom Rituelen 13 januari 14. Hugo Claus De Metsiers 20 januari 15. Willem Elsschot Lijmen Het Been 27 januari De boekenredactie van de PZC selecteerde voor u 15 kopstukken uit de Nederlandse literatuur. Meesterlijke boeken van schrijvers die nationaal en internationaal hun sporen meer dan verdiend hebben. Kortom, de Kopstukken Collectie mag niet in uw boekenkast ontbreken! Daarom is er exclusief voor abonnees een éénmalige korting van 3,00 per titel (normale prijs 8,95). Vanaf 21 oktober verschijnt er gedurende 15 weken elke week een nieuw Kopstuk. U kunt de boeken los kopen bij Bruna, Free Record Shop, The Read Shop of één van de deelnemen de boekhandels met de bon in deze advertentie. Kijk voor online bestellingen of een distributiepunt bij u in de buurt op www.15kopstukken.nl. Verkrijgbaar bij: en alle deelnemende boekhandels Winkelprijs 8,95 Actieprijs voor abonnees slechts PQC per deel r I I I I I I I I I I I I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22