Weinig animo voor natuurbeheer Glasobjecten in de hoofdrol in Galerie Le Coin Couleurs PZC Dansz verbeeldt typische fases in een mensenleven Statenfractie GroenLinks plaatst pilaar van memorie 'articuliere grondeigenaren geven amper gehoor aan oproep provincie 15 Jan van Mourick met pensioen Nieuwe term vrijwilligerswerk Vijf genomineerden toerismeprijs Vrouw raakt rijbewijs kwijt Workshop rond Beckett Manager Blpf genomineerd Tweede ronde van Hooikoorts SkodaFabia Spirit v.a. €13.390,- vrijdag 10 november 2006 jfanr Rinus Antonisse JUDDELBURG - De belangstel ling voor particulier natuurbe heer in Zeeland ligt ver onder Je verwachtingen. Tot nu toe liebben tien eigenaren, samen jgoecl voor 80 hectare, gebruik ge palet van de mogelijkheden. Onder meer door een voorlich tingscampagne willen de provin cie en het ministerie van Land veld touw en Natuur proberen er de neer vaart in te brengen. Gede- puteerde W. van Zandbrink (Pv- Vfe JA, natuur en water) noemt het „Dai ten goede zaak' wanneer naast lore Je grote terreinbeheerders ook ero; particulieren zich inzetten voor atuurbeheer. die manier hoeft er geen jond aangekocht te worden en, aker zo belangrijk, grondeige- caren nemen een stukje verant- soordelijkheid voor de natuur p zich." De gedeputeerde ziet looral goede mogelijkheden particulieren die door •jeuwe) economische activitei- ai in het buitengebied ook moe- en zorgen voor meer groen in et landschap ('groen voor Itod'). Bijvoorbeeld recrea tie-ondernemers of bij het in richten van landgoederen.. Dat groen voor rood is een ver lichting, maar je merkt ook dat ie mensen het met genoegen Meer groen in de omge ving is een pluspunt voor hun be- crijf", zegt Van Zandbrink. Hij Inderstreept dat combineren le"f! van natuur met andere functies wals waterberging en recrea- ie) een prima insteek kan zijn mor particulier natuurbeheer, 'rovinciaal medewerker P. van der Reest erkent dat het natuur leer door particulieren nog in en beginstadium verkeert. „De renvachtingen zijn nog niet uit leverf gekomen." Als geslaagde voorbeelden geeft hij de westelij- einlaag en Wanteskuup bij Co- laat, de Dries Arenskreek Oost-Zeeuws-Vlaanderen, Zeeduin bij Oostkapelle en de ifiinsenhoeve in de Schouwse i [bthoek. 'olgens Van der Reest moet par- iciüiere natuur in beginsel deel uitmaken van de zogeheten 'eco logische hoofdstructuur', het netwerk van natuurgebieden door de provincie. Ook in de nog aan te leggen natte verbindings zone tussen Zijpe en Zwin is er plaats voor. „Het is niet de be doeling ergens middenin een na tuurgebied te maken." Een limiet is er strikt genomen niet, al komt een landelijke ver deelsleutel uit op een oppervlak te van 1500 hectare voor Zee land. Een heel mooi streven, maar Van der Reest twijfelt of dat gehaald wordt. Voor grondeigenaren worden en kele voorlichtingsbijeenkom sten gehouden. Op 6 december in Goes (aanvang 19.30 uur) en 7 december in Zierikzee (aan vang 13.30 uur). Op 13 en 20 de cember is er in Goes een prak tijkleergang, waarin nader wordt ingegaan op het omzetten van (landbouw)grond in natuur en de financiële mogelijkheden. Voor nadere informatie en aan melding zie www.partiQulierena- tuur.nl. MIDDELBURG - Een politieke pilaar en een monu ment van de memorie. Zo noemde fractievoorzitter M. Wiersma van GroenLinks de paal die hij gistermid dag samen met zijn fractiegenoot Leen Harpe oprichtte voor de ingang van de Statenzaal in Middelburg. Van daag houden de Zeeuwse Staten het jaarlijkse begro tingsdebat. Voorstellen van GroenLinks worden vol gens Wiersma steevast door tal van andere fracties met de nodige welwillendheid en sympathie ontvangen en zelfs regelmatig geprezen. Hij hoort andere fracties vaak zeggen dat ze zullen terugkomen op die voorstel len. Dat laatste gebeurt volgens Wiersma zelden of nooit. Dat is zeer jammer, vindt hij „Niet alleen voor de mooie voorstellen die wij doen, maar ook voor het poli tieke debat en de betrokkenheid van de burgers bij de provinciale politiek." Om zijn collega's blijvend te herinneren aan de voorstel len van zijn fractie plaatste hij dan ook de pilaar met daaraan de voorstellen voor het komende jaar als een, zo hoopt hij, blijvend momument van memorie. foto Ruben Oreel kunst toorAnita Tournois IZENDIJKE - In Galerie Le Couleurs in IJzendijke pent vanavond de nieuwe expo- ilie Objects. Glasobjecten in en unieke en opvallende vorm- eving, van fragiel en transpa- ant tot robuust en kleurrijk, lervullen de hoofdrol. Siliconen razen tonen qua uitstraling wel laige verwantschap. r zijn bijzondere werken van ine Belgische glaskunstenaars: Marine Neutjens, Eric Pipien en tederic Van Overschelde. Zij ;n allen een opleiding aan it IKA, het Instituut voor rast en Ambacht in Mechelen. 'Anverre, een Belgisch glascol- «lief en vaste exposant, is ook Wei' paraat met nieuw en uniek tt) zoals de op insecten gelij- glasobjecten naast kan- en vazen met humoristische tóails. Opgebouwd uit rond en «P elkaar geslingerde spaghetti- tierten of uit naar boven opge merkte vlakjes - favoriete kleur- tl stelling zwart-wit - passen de si liconen vazen van de Italiaan Alessandro Ciffo eveneens per fect in het concept. Pipien maakt gebruik van labo ratoriumglas voor zijn fantasie volle transparante objecten. Vor men met allerhande uitsteek sels, als worteltjes, voelhoren tjes, vleugels en opvallend veel vogeltjes. „We zijn allemaal on derweg, van de geboorte tot nu. Op zoek naar identiteit", zegt hij. „Mijn 'Reizigers' bewande len deze weg voornamelijk intuï tief. De vertakkingen vormen een soort antennes en dienen om invloeden en informatie van bui ten af op te slaan. De kelkjes bij voorbeeld van deze glazen, kun nen dingen opnemen. Glas in de vorm van glas." Veel minder fragiel zijn de objec ten in een combinatie van gebla zen en in zand gegoten glas en afgedicht met een klein kurkje. Als men in het blauwe object kijkt, lijkt het net een meertje, maar het zou evengoed een pla neet kunnen voorstellen. Pipien: „Het zijn mijn landschapjes. Ze bevatten de vier elementen: vuur, aarde, water en lucht. Wanneer een van deze elemen ten ontbreekt, gaat de boel naar de knoppen. Het kurkje houdt alles bij elkaar en staat voor evenwicht." Lichtval zorgt steeds opnieuw voor spectaculai re verandering van tint en nuan ceverschil in elk glasobject. Dat geldt zeker ook voor de lam pen van Van Overschelde. Een aangebracht peertje zorgt boven dien voor kunstmatige ver- en belichting, waardoor de erop ge graveerde tekeningen telkens an ders tot hun recht komen. Zijn kleurrijke vazen - in zonnig geel, oranje, rood en wit - vor men een stevige hommage aan Jackson Pollock. „Zijn drip pings hebben me bijzonder geïn spireerd", legt hij uit. Natuurlijke vormen Natuurlijke vormen liggen aan de basis van de schelp- en schul- pachtige pate de verre objecten, met een fraaie korrelstructuur, VLISSINGEN - Met een recepetie heeft de Zeeuwse poli tie gistermiddag afscheid genomen van woordvoerder Jan van Mourick. De hoofdinspecteur is nu met pensioen. In totaal werkte hij 38 jaar bij de politie. De laatste 12,5 jaar als woordvoerder. Door zijn veelvuldig mediaoptreden werd hij wel eens aangezien voor de korpschef van de Zeeuwse politie. Korpschef Fup Goudswaard trad daarom gisteren op als chauffeur van Van Mourick. Hij haalde hem thuis op met zijn auto en bracht hem naar de Vlissingse marinekazerne waar de druk bezochte afscheidsrecepetie werd gehou den. GOES - Vrijwilligerswerk. Als de we provinvie Zeeland moeten geloven jagen we jongeren daarmee de stuipen op het lijf. Hoog tijd dus voor een nieuw woord, volgens Mer cedes Walrave van de provincie. „Uit onderzoek van de nationale jeugdraad blijkt dat 88 procent van de jongeren graag iets voor een ander zou wil len doen, maar als gevraagd wordt of ze vrijwilligerswerk willen doen, reageert maar één op de vier positief." Het woord vrijwilligerswerk wordt volgens Walrave door jongeren te veel geassocieerd met liefdadigheid, goede doelen en werken met ouderen. „En dat terwijl je ook vrij willigerswerk doet als je meehelpt om het Bevrijdingsfes tival te organiseren." Suggesties voor een nieuwe term kunnen nog tot 15 no vember worden achtergelaten op de jongerensite van de provincie, www.jouwzeelancl.nl. De drie beste inzenders worden beloond met de nieuwste cd van Racoon, gesig neerd door alle bandleden. MIDDELBURG - Vijf projecten komen in aanmerking voor de provinciale stimuleringsprijs recreatie, toerisme en horeca. Het gaat om: bierbrouwerij Grand Café Emelis- sg, Slapen in een strandpaviljoen, Per satelliet door 't Zeeuws gebied, Toekomst voor de watersport en het Rou tebureau Zeeland. De genomineerden zijn gekozen uit ruim twintig inzendin gen door een jury, onder leiding van gedeputeerde M. le Roy (PvdA, economie). De winnaar wordt bekendge maakt tijdens de toeristische ontmoetingsdag op 15 no vember. De prijs bestaat uit een bedrag van 5000 euro en een kunstwerk. De provincie stelt de subsidie beschikbaar om vernieu wing in de sector te bevorderen. ZIERIKZEE - Een 46-jarige vrouw uit Zierikzee is gister ochtend haar rijbewijs kwijtgeraakt. De vrouw werd rond 11.00 uur aangehouden in de Schuur- beque Boeijestraat in haar woonplaats omdat ze geen au togordel droeg. Ze weigerde echter haar naam en adres op te geven aan de agenten. Daarop werd de vrouw aangehouden en over gebracht naar het politiebureau. Daar weigerde ze vervol gens mee te werken aan een ademanalyse. De vrouw is niet alleen haar rijbewijs kwijt, ze heeft ook een proces verbaal gekregen. Glasobjectcn 'Reizigers' van Eric Pipien. van Neutjens. De geplooidè, ge golfde of geribbelde buitenkant kent structuren van koraal, ste nen en lava. Toegepaste tinten als koraalrood en jadegroen refe reren eveneens aan deze natuur elementen. Dat deze kunstena res begon als beeldhouwer maar later een passie voor glas ont wikkelde, vindt men terug in haar werk. Zij gaat namelijk voor de meest robuuste en sculp turale vorm om de fragiliteit van glas te versterken. Schilde rijen in een flink formaat, die de wanden sieren, zijn nieuwe wer ken van eerdere exposanten, Eric Vanderpitte, met fluoresce- door Hans Tabbers GOES - Verschillende fases in een mensenleven worden uitge beeld in de dansvoorstelling looking Back van de Zeeuwse Richting Dansz. Drie voorstel lingen zijn de komende weken Je zien. De première is zondag in het Arsenaaltheater in Vlis- singen. Zes choreografen kregen op dracht stil te staan bij verschil- llende levensfases die hen het 'eest aanspreken. Ieder han- 'de een andere invalshoek, 'ee van hen maakten een 'vandeling door het gehele le ven. Artistiek leider van Dansz Lia Sorber koos enkele elementen uit het leven. 'Hoe belangrijk 'eeb kind is in een mensenleven. jNiet alleen als het klein is, ook als het ouder wordt. Maar ook de rijkdom van ouderen met le venservaring. Ze mist in het da gelijks leven vaak de waarde ring daarvoor. „Dat thema vond ik ook heel intrigerend." Als symbool voor het kind in een mensenleven staat de jong ste danseres van dertien op het podium. De wijsheid van oude ren komt in de bewegingen tot uiting. De groep van zestien tot achttien jarigen toont met ande re dansers hoe men elkaar kan benaderen, eventueel de genera tiekloof kan slechten. Dat er een periode is waarin de strijd heel groot is, maar dat ook een moment van inzicht komt. Petrella Lion uit Axel is met haar dans 'ergens in het leven gestapt, op een moment dat al les lekker gaat en leuk is'. Zij gaat door tot zelfs na de dood, om te tonen hoe de voortzetting van het leven na de dood eruit kan zien. Janine Gunst werkte met de jongste dansers aan de dyna miek en energie die nodig is voor een dans, maar die jonge ren op hun leeftijd nog niet heb ben. Bedoeling daarvan was me de om deze jeugdigen meer kracht te geven, zodat ze in een later stadium beter kunnen dan sen.In deze dans komt ook de strijd naar voren die kinderen vaak moeten voeren, mede om dat ze nog zoveel moeten ont dekken, vooral in de puberteit. Dat kan soms tot agressie lei den, zo blijkt duidelijk uit haar dans. Vechtpartijen Leonie Hofker richtte zich ook op de puberjaren, hoe de ont moeting van twee verschillende groepen uit de hand kan lopen en zelfs kan leiden tot vechtpar tijen. Een beetje zoals de straat bendes in de musical West Side Story met elkaar in conflict lig gen, bevestigt zij. „Maar dan ei gentijds. De muziek is heftiger, meer van nü." Saskia de Schipper richtte zich op de periode van de jong vol wassenen. De puberteit is ach ter de rug. Samenwerking wordt in vele opzichten belang rijk; bij het opbouwen van een relatie, loopbaan, maar ook van een vriendenkring die wat stabieler is. Plet decor beeldt uit waarmee de dansers bezig zijn in hun leven. Het speelt bo vendien hierop in met elemen ten waarvan voortdurend ge bruik wordt gemaakt. Jikke van Loo richt zich op de blijheid van een kind. Belang rijk thema is de klok, die steeds aangeeft dat elke keer een stap vooruit wordt gezet. Dat wordt ondersteund met videobeelden, die niet heel goed te zien zijn en ook worden onderbroken. „Omdat het nu eenmaal niet al tijd even duidelijk is in welke fase in een mensenleven men verkeert", verklaart Lia Sor ber. Vietnam Lia heeft de kostuums uit Viet nam laten komen. Ze heeft ze zelf ontworpen op basis van een kostuum dat ze daar heeft gekocht. Via email werden de tekeningen aangepast, stof en kleur uitgekozen, de maten van de 26 dansers doorgegeven. Twee weken geleden zijn ze aangekomen. Alles naar wens. „Maar dat was wel even span nend." Stichting Dansz presenteert Look ing Back, zondag 12 november in het Arsenaaltheater in Vlissingen (14.30 uur), zaterdag 18 november in de stadsschouwburg van Mid delburg (20.00 uur) en zaterdag 25 november in De Mythe in Goes (20.00 uur). MIDDELBURG - 'Om het lijden te zien, hoef je niet te zoeken. Het schreeuwt overal om je heen', luidt een kenmerkende uitspraak van de schrijver/ dichter/toneelauteur Samuel Beckett. Wereldwijde kwelling en doodsangst is dan ook het hoofdthema in de literaire work shop die dinsdag 14 november wordt gehouden in de Drukkery in Middelburg. Het initiatief daartoe komt van de Zeeuwse Volksuniversiteit in samenwerking met de Drukkery en Sociaal Cultureel Werk (SCW) De Lichtboei in Zierik zee. Aanleiding is het feit dat Beckett dit jaar een eeuw gele den in Ierland werd geboren. De workshop staat onder leiding van Philomène op 't Hof uit Sir- jansland en Arienne van Westen uit Renesse. Op 't Hof maakt met de deelnemers een zoek tocht door het werk van Beckett tijdens zijn Ierse periode. Van Westen belicht de Franse tek sten van deze auteur. De work shop, die in het Engels wordt ge geven, biedt plaats aan maxi maal dertig deelnemers. De bij eenkomst begint om 10.00 uur. Meer informatie bij de ZVU, te lefoonnummer: 0118-634800. GOES - Frank van der Meijden, al jarenlang manager van de Zeeuwse popgroep Bief, is kan didaat voor de zogeheten Music- manager Lifetime Achievement Award. De prijs wordt voor het eerst uit gereikt. Deze is in het leven ge roepen door de vereniging Mu sic Managers Forum Nederland. Onder de genomineerden zijn ook Koos van Dijk (Herman Brood) en Jantien Keunen (De Dijk). De winnaar wordt van daag' in Utrecht bekendge maakt. foto Camile Schelstraete rende tinten in een eigen uniek concept en van Jan De Vliegher met een blik op Venetië. Expositie t/m februari in Galerie Le Coin Couleurs, Beursstraat 10 in IJzendijke. Geopend: elke vrij dag, 13-18 uur en op afspraak. Zon dag 12 november opendeurdag, 14-18 uur. SEROOSKERKE (W) - In De Zandput in Serooskerke wordt vandaag de tweede voorronde van talentenjacht Hooikoorts ge houden. Aanvang: 20.00 uur. Deze keer ligt de nadruk op me tal en rock. Er treden vier kandi daten op: de Walcherse bands Tranquillies en Icarus Ink en de Zuid-Bevelandse groepen Meri- hem en MuteMe. Deathmetal- band Xtortion uit Walcheren is vanavond special act. De groep haalde vorig jaar bij zowel Hooi koorts als 2ndlnfluenz de finale en behoort inmiddels tot de top van de Zeeuwse metalscene. (Advertentie) SkodaFabia Spirit halfautomatische airconditioning centrale vergrendeling boordcomputer 15 inch wieldoppen Autohuis Terneuzen Mr. F.|. Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15