zc Kenniswerf is levensvatbaar Nu is het nog heerlijk warm Prijs voor brugbedieningshuisje Winst verbreden watergang nihil 20 Politie controleert identiteit bij demonstratie Vlissingen gaat door met project na toezegging van steun door provincie Leren omgaan tiet stervenden Wjk_ Wij geven u de helft cadeau! PZC Celstraf geëist voor overval WMO-groep op Noord-Beveland Bredere basis godsdienstonderwijs zeeuwse almanak Geloof Redactie: 0113-315649 pzc.nl ;redactie@pzc.nl bus 314460 AA Goes rtentie-exploitatie: -en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0113-315570; onaal: 020-4562500. rsservice: 0800-0231231 vrijdag 10 november 2006 editie Walcheren Volleybalsters terug op aarde Maurits Sep DELBURG - Niet alleen de- onstranten tegen de bouw van moskee, ook buurtbewoners passanten moeten zaterdag Middelburg rekening houden met strenge controles van de po litie, De gemeente dringt er daarom op aan dat iedereen een identiteitsbewijs bij zich heeft. door Maurits Sep Door de identificatieplicht moet iedereen toch al een paspoort of identiteitskaart bij zich hebben. Zaterdag is dat des te belangrij ker voor iedereen die aan de Nieuwe Vlissingseweg en de Ha- ringvlietstraat woont, of daar Buurtbewoners hebben een brief ontvangen van de gemeen te waarin wordt gemeld dat de politie in de directe omgeving van de demonstratie 'nadrukke lijk op het naleven van de identi ficatieplicht zal controleren'. De demonstranten lopen van het station naar de Stromenweg en langs dezelfde route terug. Iedereen kan naar de identiteit worden gevraagd, „Dat moet im mers zonder aanziens des per- soons en dus geldt de oproep voor iedereen", benadrukt H. Hubregtse van de gemeente Mid delburg. Verenigingsgebouw De Vergulde Baars in de Baarsjes straat is zaterdag de hele dag open. In de ochtend vinden er di verse activiteiten plaats. Vanwe ge de demonstratie van de Natio nalistische, Volksbeweging, tus sen 13.00 en 15.00 uur, blijft het gebouw open tot 17.00 uur. Men sen die dat willen, kunnen el kaar daar treffen om over de de monstratie te praten, of juist om die niet te hoeven zien als ze langs de route wonen en niet thuis willen blijven. Als de situa tie dat toestaat gaat burgemees ter K. Schouwenaar mogelijk ook nog even naar De Vergulde Baars. VLISSINGEN - Vlissingen kan verder met de Kenniswerf. De provincie heeft toegezegd de ont wikkeling van het bedrijventer rein met vernieuwende onderne mingen en grote onderwijsinstel lingen extra te zullen ondersteu nen, overigens zonder daarbij al een bedrag te noemen. Wethou der M. Walraven maakte dat gis- leravond bekend tijdens het be grotingsdebat. De steun van het dagelijks pro vinciebestuur moet volgens Wal raven gezien worden als een compensatie voor de bijdrage die Vlissingen via Zeeland Seaports heeft gegeven aan een verdiept spoor in Goes om de overlast van goederentreinen uitVlissingen-Oost te verminde- ,Daarop hebben Gedepu teerde Staten gezegd dat zij ons ook willen helpen bij problemen die we hebben. Wij hebben toen de Kenniswerf. genoemd. We hierover verder spreken met, de provincie", verklaarde Walraven in. een toelichting na iet defclat met de raad. Tegen- ovei' de raad merkte de wethou der op dat de toezegging van GS ieze week nog door gedeputeer- ieG. van Heukelom van onder- ÏIERIKZEE - Vrijwilligers van let pas geopende hospice in Zie- ikzee zijn niet allemaal even goed voorbereid op hun taak. loewel het merendeel van de ledewerkers een cursus heeft gehad, moeten ze daar zelf in de iraktijk mee leren omgaan. Na- e situaties vallen daarom niet iltijd uit te sluiten, aldus coördi nator L. van der Voorde. Het hospice heeft in de eerste reek na de opening twee men en opgenomen. De medewer- :ers zijn zo gelijk in het diepe [egooid, beseft Van de Voorde. ,Het is bijna niet te vermijden dat je in de beginfase tegen start- iroblemen aanloopt." In de praktijk bleek niet iedereen goed voorbereid op een confron tatie met stervende bewoners. Met name het assisteren van de erpleegkundige is voor een aan- 'al vrijwilligers moeilijker dan gedacht. Volgens Van de Voorde moet dat 'gaandeweg groeien'. wijs is 'herbevestigd'. Voor Wal raven komt de hulp van de pro vincie gelegen. De Kenniswerf is een groot en kostbaar project. Gezien de financiële problemen van de gemeente, moeten scher pe keuzes gemaakt worden wel ke projecten worden voortgezet en welke (tijdelijk) worden stil gelegd. De provincie en het mi nisterie van Binnenlandse Za ken hebben in een onderzoek naar de gemeentebegroting ge adviseerd voorrang te geven aan het Scheldeterrein boven de Kenniswerf. De CDA-fractie stelde gisteren voor om daarom inderdaad voor lopig niet meer te investeren in de Kenniswerf. „Als er geen geld is, moeten we even niks doen. Als er wel geld is, kunnen we ermee verder", zei fractie voorzitter M. Geilenkirchen. Het CDA kreeg echter geen steun van andere fracties. „Zeer onverstandig. Dit gaat te ver", oordeelde T. Meijers (WD). „We hebben al ruim twee mil joen geïnvesteerd. Dat ben je dan kwijt", waarschuwde W. Hirdes (LPV). Ook Groenlinks ('een heel slecht signaal') en de RPCU ('veel te vergaand') na men afstand van de CD A-motie. Geilenkirchen verweet de frac ties dat zij nog steeds lijden aan het oude Vlissingse probleem: geen keuzes durven maken. „De begroting is niet robuust. Ik zie alleen zachte heelmeesters en die maken nu eenmaal stinken de wonden. We moeten eens dui delijk stellen waarop we ons wil len concentreren. Wat ons be treft kost de Kenniswerf te veel gelden mensen." Wethouder Walraven zegde ove rigens wel toe dat het college zeer zorvuldig met de Kennis werf zal blijven omgaan. „We beginnen er alleen aan als er een sluitende exploitatie is." Daar voor is het nodig geld van ande re partners aan te trekken. De toezegging van de provincie kan daarvoor zorgen, ook al is het be drag nog onbekend, beaamde zij. Ook het bedrijfsleven zou het project willen steunen. MIDDELBURG - Het brugbedieningshuisje bij de Stationsbrug in Middelburg is in de prijzen gevallen. Joost Glissenaar en Klaas van der Molen van BAR Archi tects uit Rotterdam hebben met het ontwerp de Van Eek-prijs gewonnen. De prijs wordt elke vijf jaar uitgereikt door de A. J. van Eckstichting. Die is opgericht ter nagedachtenis van architect A. J. van Eek (1898-1961). Het huisje wordt alleen gebruikt als de Stationsbrug niet vanuit Vlissingen be diend kan worden. De rest van de tijd dient het als schakelstation. Volgens de jury lijkt het brughuis op een op één punt balancerende diamant. De prijs wordt later dit jaar uitgereikt. foto Lex de Meester Advertentie Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. I U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. I Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 het alfabet van Zeeland Advertentie door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Stofzuigen is bijna dagelijks werk voor de dui kers van Noordhoek Diving uit Zierikzee. Ze zuigen alleen wel op bijzon dere plaatsen. Bij het sluisje bij de stadsschuur in Middelburg bijvoorbeeld. Omdat de stro ming daar niet zo sterk is, verza melt zich slib en modder op de bodem, met als gevolg dat de sluisdeuren niet meer zo soepel open en dicht kunnen. „We gaan ongeveer één keer per jaar alle stuwen, sluizen en gemalen in Zeeland langs", vertelt Jos Leentvaar van Noordhoek. „Het is bijna dagelijks werk." Pas nog hebben ze de sluizen in Vlis singen schoongemaakt. Van daag zijn de duikers in Amster dam. Ze helpen bij het terug plaatsen van de deuren van de Oranjesluizen. Noordhoek doet ook heel andere klussen. Iiet. inspecteren van pijpleidingen bij olieplatforms op de Noordzee bijvoorbeeld. Dat werk is een stuk lastiger dan de schoonmaakklus in Mid delburg. Duiken bij de Middelburgse sluis is niet zo ingewikkeld. Het water is maar twee meter diep, dus de duiker kan onbeperkt on- der water blijven. Hij krijgt lucht door een kabel. Door een andere kabel kan hij praten met de mensen aan de kant. Het over tollige slib wordt met behulp van een pomp een meter of tien verder verplaatst. Een flinke hijskraan houdt de pomp precies op de goede plaats aan het wateroppervlak, zodat de duiker onder water hem mak kelijk kan bedienen. Koud is het niet onder water, vertelt Leent- MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Sas van Gent hoorde gisteren in de rechtbank in Middelburg acht tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen wegens zijn betrokkenheid bij een overval en een diefstal. Daar van was een half jaar voorwaardelijk. De man maakte vo rig jaar op 2 augustus deel uit van een groep van zes jonge ren die rond twee uur 's nachts aanbelde bij een woning aan de Oranjestraat in Terneuzen. Ze waren van plan geld en goederen van de slachtoffers mee te nemen. Ze slaagden niet in hun opzet. Er ontstond vervolgens een handgemeen met de bewoner. Zijn vrouw zette het op een gillen, waarna de overvallers op de vlucht sloegen. De Sassenaar zei 'slechts' op de uitkijk te hebben ge staan, maar dat geloofde de officier van justitie niet. Een kompaan had belastende verklaringen afgelegd. Die zei een knipmes bij de verdachte te hebben gezien. De officier vond ook het medeplegen van diefstal van een scooter, vorig jaar op 22 augustus in Terneuzen, bewezen. Raadsman A. Sol pleitte voor een straf gelijk aan het voor arrest en een werkstraf. De rechtbank doet 22 november uitspraak. WISSENKERKE - Er komt op Noord-Beveland een klankbordgroep voor de Wet Maatschappelijke Ondex-- steuning (WMO). Dat heeft de gemeenteraad gisteren be sloten. De klankbordgroep bestaat uit afgevaardigden van politieke partijen, aangevuld met verantwoordelijk wethouder C. van der Weele (CDA). De groep gaat beslui ten die te maken hebben met de nieuwe wet voorberei den. Tijdens de raadsvergadering bleek dat alle fracties zich zorgen maken over de invoering van de WMO. Met de klankbordgroep hopen de partijen beter een vinger aan de pols te houden. HEINKENSZAND - Godsdienstondei-wijs op openbaire basisscholen in de gemeente Borsele heeft een bredere ba sis gekregen. De stichting Kerkelijke Arbeid Borsele en de Bonifacius-parochie in Kwadendamme hebben de han den ineengeslagen. Een nieuwe organisatie, de Oecumenische stichting voor Godsdienstondei*wijs op de Openbare School, gaat voor taan algemeen christelijk onderwijs op openbare basis scholen verzorgen. Onderscheid tussen protestants en rooms-katholiek godsdienstonderwijs wordt niet meer ge maakt, wat wel het geval was in 's-Gravenpolder. De stichting zorgt ervoor dat wekelijks een bevoegde leer kracht drie kwartier godsdienstles geeft aan alle groepen. Ze doet dat niet alleen in Borsele, maar ook in 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk. Leerlingen kunnen even eens voor humanistisch vormingsonderwijs kiezen. door Maurits Sep MELISKERKE - Natuurvriende lijke oevers, waterberging en een wandelpad. Boeren langs de Domburgse Watergang staat te wachten wat collega's langs de Veerse Watergang vijf jaar gele den hebben meegemaakt. Jan Kwekkeboom, van de Prooijen- seweg in Middelburg, kan zich het verzet wel voorstellen. Het klimaat verandert. Het re gent vaker en harder en dat leidt tot wateroverlast. Er moet dus meer nximte komen om wa ter op te vangen, stelt Water schap Zeeuwse Eilanden. Ver breden van de watergangen is één manier. In 2001 is dat ge daan met de Veerse Watergang. „Maar het heeft niet veel opgele verd aan capaciteit voor de wa terberging", oordeelt Kwekke boom, vooimalig eigenaar van de kaasboerderij aan de Prooijenseweg. Het bedrijf, dat nu wordt geleid door zijn doch- ters, grenst over een lengte van drie kilometer aan de Veerse Wa- tergang - meer dan alle anderen daar hebben. Kwekkeboom: „De watergang is wel breder gewoi'den, maar per saldo heeft dat nauwelijks iets opgeleverd. De grond die daar is afgegraven, is gebi-uikt om op andere plekken sloten te dem pen. Daarmee is dus weer capa citeit verloren gegaan. Al met al is de waterberging er niet op vooruitgegaan." Zeker wel, coiTigeert Jacob Mol, bestuurslid van het waterschap. De sloten die zijn gedempt, zijn gecompenseerd door nieuwe slo ten, die ook breder zijn. Boven dien zijn veel dammetjes wegge haald, waardoor het water nog meer ruimte heeft gekregen. Mol: „Wij zijn blij met de extra waterberging. We kunnen niet zonder natuurlijke oevers." Daar zijn de boeren langs de Domburgse Watergang nog al lerminst van overtuigd. Zij vre zen dat het er bij hen niet veel beter op zal worden. „Het wordt veel te rooskleuiïg voorgesteld", vindt Kees Bosselaar. Hij heeft een gemengd bedrijf in Aagte- kerke. Bosselaar voorspelt dat er pakweg vijf millimeter neei"- slag extra kan worden opgevan gen. „Het wordt minimaal be ter. Ek moet toegeven dat elke millimeter is meegenomen. Maar we moeten realistisch blij ven." Mol wijst erop dat het plan een complex van maatrege len bevat. „Het gaat om water vasthouden op hoger gelegen percelen, om water bergen door natuurvriendelijke oevers en om water sneller afvoeren door een groter gemaal dat er komt. Je moet naar de optelsom kijken." De boeren langs de Domburgse Watergang hebben echter nog een probleem. Zij moeten grond verkopen voor de waterberging, maar kunnen geen grond terug krijgen. Kwekkeboom kon vijf jaar geleden nog grond ruilen in de ruilverkaveling. Bosselaar raakt, als het doorgaat, onge veer een hectare kwijt. De duikers zitten helemaal inge pakt in een rubber pak met een laagje lucht eronder. Bovendien is het herfst. „In het vooi'jaar is het water veel kouder. Nu is het nog heei'lijk waim." foto Ruben Oreel Het vraagstuk of Sinterklaas nu bestaat of niet, komt elk jaar terug in dat Walcherse ge zin. Zo ook dit jaar. Twee broers discussiëren hef tig over de kwestie. De afbeel dingen in reclamefolders ma ken het er niet makkelijker op. Ook in de speciale bijlage van een huis-aan-huisblad over de aankomst van de goedhei ligman staan veel foto's. Mart van vier jaar wijst naar een fo to van de Sint samen met pre sentatrice Dieuwertje Blok en vraagt dan heel serieus aan zijn oudere broer van ze ven: „Is dat dan de mama van Sinterklaas?" Het antwoord is geruststel lend: „Ja hoor, de Sint be staat en zijn moeder is Dieu wertje Blok." Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11