m G G Z W N B Een nieuwe manier van werken.... Non-stop paraat voor medemens in psychische nood Woonbegeleidingsproject 4@LL maakt deel uit van het zorgaanbod van de afdeling adolescenten/jongvolwassenen van GGZ WNB. Deze afdeling biedt behandelingen voor jongeren van 18 tot 25 jaar, bij wie de groei naar volwassen heid wordt beïnvloed door psychische problemen. De benadering van de cliënten is zoveel mogelijk afgestemd op hun leef- en ervaringswereld. De problematiek, de mogelijkheden en beperkingen van de individuele cliënten zijn het uitgangspunt voor de behande lingen. Met de behandelingen wordt geprobeerd de stagnerende ontwikkeling naar volwassenheid weer vlot te trekken. De sociale context van de jongere speelt daarbij een belang rijke rol. Daarom worden ouders of andere gezinsleden bij het behandeltraject betrokken. De afdeling adolescenten/jongvolwassenen voorziet in ambulante en klinische behandelprogramma's. Daarbij moet worden opgemerkt dat het behandelcentrum niet gesitueerd is op het terrein van het psychiatrisch zieken huis, maar in een woonwijk in de stad; GGZ WNB vindt het belangrijk, dat de opgenomen jongeren zo veel mogelijk blijven deelnemen aan het gewone sociale leven. Wat is 4@LL? Een woonbegeleidingsproject in Roosendaal. Je woont samen en tegelijkertijd zelfstandig met andere jongeren in een huis van woningbouwcorporatie Aramis. Jij en de andere bewoners hebben een heel verschillende achtergrond en jullie kunnen leren van eikaars kwaliteiten en ervaringen. Je kunt maximaal 2 jaar wonen binnen 4@LL. Wat is het voordeel van 4@LL? 4@LL biedt je een veilige plek om te wonen met individuele begeleiding. Daardoor kun je in je eigen tempo toegroeien naar volledig zelfstandig leven en wonen. Wat houdt die begeleiding in? Van de instelling die je heeft doorverwezen naar 4@LL krijg je een persoonlijk begeleider toegewezen. Samen met die begeleider stel je een plan op. Daarin staan doelen en afspraken die je met elkaar maakt over wonen, werken, school en vrij etijdsbesteding. Je krijgt maximaal 1 uur begeleiding in de week. In totaal krijg je in de 2 jaar die je binnen 4@LL woont 1 Hoe ziet de woning eaiit? Het huis van 4@LL is gevestigd aan de Bergrand in Roosendaal. Je huurt je woning zelfstandig en je hebt je eigen voordeur, brievenbus, woon- en slaapkamer, keuken en sanitairgedeelte plus een berging. Wat wordt er van jou vernacht? je bent nissen de 17 en 25 jaar en hebt een verblijfs- vergunningje hebt contact met Tender, Zuidwester of GGZ WNB, je kunt en wilt verder groeien naar zelfstandig wonen, werken, studeren en je vrije tijd doorbrengen, je hebt een dagbesteding, zoals school of werk, je verdient genoeg om de huur en andere kasten te kunnen betalen, je staat ingeschreven bij woningcorporatie Aramis, je kunt en wilt je houden aan de huisregels die in het huurcontract en het zorgcontract staan. Kunnen jongeren die geen contact hebben (gehad) met de hulpverlening ook terecht bij 4@IX? Ja! Maar: zij moeten als woningzoekende zijn ingeschreven bij Aramis en bovendien iets willen betekenen voor hun mede bewoners die begeleiding krijgen. Zie jij 4@IX helemaal zitten? Vertel dit dan aan je contactpersoon bij Tender, Zuidwester of GGZ WNB. Hij of zij kan je daarna aanmelden bij 4@LL. Heb je vragen of wil je meer weten, bel dan met Hannie Jippes. Haar telefoonnummer is 06 33921492. Een eigen huis, een plek onder de zon, dat willen we natuurlijk allemaal. Maar wat voor de één een makkie is, is voor de ander een grote stap. Een steuntje in de rug tijdens de groei naar volledige zelfstandigheid is soms best handig. Bij woonbegeleidingsproject 4@LL van GGZ WNB zit je dan helemaal goed! Je bent jong, wilt op eigen benen staan en je leven naar eigen inzicht inrichten. Maar misschien zie je er ook wel een beetje tegenop om het opeens allemaal zelf te moeten doen. Bijvoorbeeld omdat je onder behan deling bent of bent geiveest bij de GGZ, of omdat je begeleiding hebt gehad van de jeugdhulpverlening. Herken je jezelf hierin en kun je nog wel wat ondersteuning gebruiken bij die laatste stap naar volledig zelfstandig wonen? Dan is 4@LL iets voor jou. Woonbegeleidingsproject Geestelijke Gezondheidszorg Westelijk Noord-Brabant Adolescenten/jongvolwassenen vragen om een directe benadering en een specifiek zorgaanbod. Als adolescententeam - volop in ontwikkeling - voorzien we daarin en hebben we een voortrekkersrol. We hebben een breed programma opgezet voor jongeren van 18 tot 25 jaar: geïntegreerde (transmurale) vormen van ambulante en kli nische behandeling, zowel individueel als groepsgericht, en met veel aandacht voor hun systeem. In januari 2007 nemen we een nieuwe adolescentenkliniek in gebruik. In afwachting daarvan zijn we al gestart met een 'voorlopige klinische afdeling'. Wij zoeken voor ons adolescentenprogramma een verpleegkundige/begeleider niveau 4 (M/V) Vac.nr: VK/06/122 Als nieuwe collega lever je een belangrijke bijdrage aan de cliëntenzorg, zowel individueel als in een groep. Je bent lid van het multidisciplinaire behandelteam en helpt mee ons transmurale programma en onze specialistische zorg verder te ontwikkelen. Daarbij is er ruimte voor je persoonlijkheid, creativiteit en kennis. Je bent gemotiveerd voor deze taken, enthousiast en flexibel. Je hebt affiniteit en ervaring met de doelgroep. Je hebt een diploma hbo-v met BIG-registratie, of een diploma sph. Je hebt ervaring met sociotherapeutisch werken en bent bekend met het persoonlijk begeleiderschap. Je werkt onregelmatig in een 24-uursprogramma. Functie-informatie Functie-eisen Arbeidsvoorwaarden Inlichtingen Sollicitatie Het salaris is minimaal 1.589 en maximaal 2.703 bruto per maand op fulltimebasis, functiegroep 45. Een doorgroei naar niveau 5 is mogelijk aan de hand van een assessment. De overige arbeidsvoorwaarden zijn conform de CAO GGZ. Voor meer informatie over de functie kun je contact opnemen met: mevrouw N. Heinkens, afdelingsmanager, telefoonnummer (0164) 28 96 03 of 06 10 01 89 16. Je schriftelijke sollicitatie kun je met vermelding van het vacaturenummer vóór 24 november 2006 richten aan mevrouw I. van den Berg, personeelsconsulent, of (bij voorkeur) e-mailen naar personeelsadministratie@ggzwnb.nl. Centraal adres* Postbus 371 4600 AJ Bergen op Zoom T. 0164-28 91 00 F. 0164-24 00 46 www ggzwnb.nl Aquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. De crisisdienst van GGZ WNB staat 24 uur per dag, 7 dagen per week klaar voor mensen van alle leeftijden die a la minute behoefte hebben aan psychische of psychiatrische ondersteuning. Ook heeft het team oog voor de directe omgeving van de cliënt. De hulp aan jongeren heeft daarbij een specifiek karakter. Kijk voor meer informatie over GGZ WNB óp www. gj;z\vnb.nl 1 JiZ Samenwerking De leden van het crisisteam kunnen zonodig direct de hulp van een psychiater inroepen, bijvoorbeeld als er medicijnen moeten worden voorgeschreven of wanneer onmiddellijke opname gewenst is. De samenwerking met andere instellingen die zich specifiek richten op jongeren is hecht. Andrea Kunst: "Wij bekijken niet alleen intern welke zorg we de betrokken jongere kunnen bieden, maar gaan ook extern op zoek naar de beste oplossing. We bemiddelen bij opname en omdat wijzelf geen mogelijkheden daartoe hebben voor jongeren, verwijzen we in dat verband door naar De Mark in Breda, Ithaka in Goes en naar instellingen van De Grote Rivieren in de provincie Zuid-Holland. Soms is er een juridische aanleiding om een jongere op te nemen. Of is gedwongen opname noodzakelijk, omdat iemand als gevolg van zijn psychische stoornis een direct gevaar voor zichzelf of zijn omgeving is. Ook dan bemiddelt het crisisteam." Maar het komt zeker niet altijd tot een opname; de snelle ondersteuning door het crisisteam is vaak al voldoende om de cliënt weer controle te laten krijgen op de situatie en te doen beseffen wat er nu eigenlijk mis is gegaan. Vanzelfsprekend vindt er altijd een terugkoppeling plaats naar de persoon of instantie die de hulp van het crisisteam heeft inge roepen. Het team geeft advies over eventuele verdere stappen en legt de eerste contacten met andere hulpverlenende instanties. Sociale context In negen van de tien gevallen betreft de crisisinterventie bij jongeren een schrijnende problematiek, die voorkomt uit een complexe thuis situatie. Daar komt bij dat de zorg en nazorg voor jongeren zich breed vertakt naar de maatschappij, zegt Andrea Kunst. "Een volwassene neemt na een crisisperiode de draad meestal weer zelfstandig op. Maar jongeren moet je veel meer bij de hand nemen. Je hebt bovendien te maken met een heel diverse groep andere betrokkenen, zoals de school of de buurt. Ieder aspect van de crisissituatie moet de aandacht krij gen die het verdient. Sla je er een over, dan krijg je een onvolledige oplossing. Vroeg of laat heb je dan weer een probleem. GGZ WNB hanteert daarom nadrukkelijk een sociaal-psychiatrische invalshoek: wij plaatsen de cliënt en zijn gedrag in een sociale context en zoeken vervolgens een oplossing die daar zo goed mogelijk bij aansluit." Een schreeuw om aandacht Was het vroeger zo dat de aandacht van hulpverleners zich met name richtte op de cliënt, tegenwoordig is er veel meer oog voor het wel en wee van de mensen in diens directe omgeving. Leo Hafmans is sociaal-psychiatrisch verpleegkundige en lid van het Stel, iemand raakt acuut psychisch volledig van de kaart. Weten de reguliere hulpdiensten zoals de huisarts, Jeugdzorg of andere GGZ- instellingen op zo'n moment geen raad met de situatie, dan wordt de crisisdienst van GGZ WNB ingeschakeld. "Onder een crisis verstaan we een moment dat gekenmerkt wordt door een heftige verstoring in emotionele zin. Daarbij heeft iemand onvoldoende controle om een bepaalde gebeurtenis of verandering psychisch aan te kunnen. Bij jon geren is het vaak de directe omgeving die aan de bel trekt, maar ook de politie schakelt ons nogal eens in", vertelt Andrea Kunst, manager van het crisisteam en de kliniek van GGZ WNB in Bergen op Zoom. De hulp aan jongeren is, mede vanwege de diverse ontwikkelings stadia die jongeren doormaken, anders dan die aan volwassenen. crisisteam. Talloze crisisinterventies heeft hij al meegemaakt in zijn lange carrière. Hafmans benadrukt het belang van een goede onder steuning van alle direct berokkenen. "Neem het voorbeeld van een jongere die zichzelf bekrast of zichzelf iets wil aandoen. Natuurlijk zijn de ouders diep geschokt. Overmand door schrik en onmacht worden ze soms boos en maken hun kind verwijten. Heel begrijpelijk. Maar zelfbeschadiging of dreigen met zelfmoord is feitelijk een schreeuw om aandacht en begrip. Boze woorden werken dan averechts. Wij willen de ouders dan zodanig begeleiden dat zij hun kind, met respect voor hun eigen verdriet en zorgen, kunnen steunen bij het uitwerken en oplossen van het onderliggende probleem." KOPP-kinderen Kinderen van ouders met een psychiatrische achtergrond - zogenoemde KOPP-kinderen - vormen een bijzondere categorie zorgbehoevenden. Soms is hun thuissituatie dermate moeilijk, dat het beter voor ze is om voor lange of kortere tijd ergens anders te wonen. "Deze kinderen zitten, soms jaren lang, met hun neus bovenop veel ellende en stress", legt crisisteamlid Roy Ledoux uit. "In feite zijn de rollen in zulke gezinnen omgedraaid: vader of moe der omringt niet het kind met zorg en aandacht, maar het kind zorgt voor pa of ma. Het kind kan onmo gelijk kind zijn, raakt emotioneel bekneld en belandt in het beroerdste geval uiteindelijk, net als de ouder, in de psychiatrie. Signaleert de crisisdienst een dergelijke situatie, dan wordt het speciale KOPP-team van GGZ WNB ingeschakeld, voor gerichte begeleiding."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 68