Uarf voor Qtftn Wonen in een kinderdagverblijf SMWO Zorg op Hoog niveau ZorgSaam ZorgSaam Zicüt6aar (Beter WIJ GAAN FUSEREN! Z/zt .balans SMWO werkt aart Maatschappelijk Welzijn met en voor de inwoners van de Oosterschelderegio. Samen met individuele cliënten en groepen bouwen we aan een samenleving waarin mensen tot hun recht komen. SMWO is partner in de keten van zorg en welzijn. SMWO werkt in het hart van de samenleving en formuleert in samenspraak passende antwoorden op vragen die zich voordoen. Goede samenwerking leidt tot creativiteit, tot denken buiten de gebaande paden, tot vernieuwing. Belangrijke peilers van onze kwaliteit zijn transparantie en betrouwbaarheid. Het algemene postadres van de organisatie is: SMWO, Postbus 310, 4460 AS Goes. Tel (0113) 277 111. Onze overige contact en vestiginggegevens vindt u op onze website www.smwo.nl. Voorkomen is beter Onze medewerkers signaleren wat leeft in dorp en wijk. Zij begeleiden en ondersteunen initiatieven van jongeren. SMWO werkt aan een gezonde sociale ontwikkeling. Vaak doen we dit samen met anderen. SMWO coördineert de Brede Scholen. Neemt deel aan de Consultatieteams in het Basisonderwijs en aan de Sociaal Medische Teams in het Voortgezet Onderwijs. SMWO doet aan drugspreventie. SMWO biedt: Breedtesport met pleintjesactiviteiten, weerbaarheidstrainingen, WhozZnexten sportmanifestaties. Jeugdwerk met vakantieactiviteiten, computerclubs en tal van andere activiteiten. Jongerenwerk met persoonlijk advies en ondersteuning van groepen. Het Steunpunt Vrijwilligerswerk voor maatschappelijke stages. Het Ouder Informatie Punt als brug tussen ouders en school. Sociale Vaardigheidstrainingen. Qpvoedinasadvies aan ouders en andere opvoeders. www.smwo.nl STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK WELZUN OOSTERSCHELDEREGIO Zeeuws-Vlaanderen ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen heeft jarenlange ervaring in professionele zorgverlening. De grootste werkgever in Zeeuws-Vlaanderen is een dynamische organisatie met volop mogelijkheden voor ontplooiing. Neem eens een kijkje op de website: www.zorgsaam.org Bel voor meer informatie: ZorgSaam Ziekenhuis ZorgSaam Thuis Wooncentrum Emmaus Wooncentrum Coensdike ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, Wielingenlaan 2, 4535 PA Terneuzen 0115 688000 0115 674500 0117 301570 0117 495390 Vrijwillige Thuiszorg Zeeland Steunpunten Mantelzorg Zorgt u voor uw chronisch zieke man of vrouw? Voor uw gehandicapt kind? Of voor uw hulpbehoevende moeder of vader? Mensen die onbetaald en langdurig voor een ander zorgen worden mantelzorger genoemd. Gaandeweg kan de taak van een mantelzorger te zwaar worden. De S eunpunten Mantelzorg zijn er voor u, om: Een luisterend oor te bieden Sociale en emotionele steun te geven Voor informatie en advies Cursussen en lotgenotencontact (bv tilcursus of ziekenverzorging) D.m.v. de inzet van een vrijwilliger "er even tussenuit kunt" Waar kunt u ons vinden? Walcheren Schouwen-Duiveland Terneuzen Sluis De Bevelanden 0118 - 553 530 0111 -457 103 0115-695 822 0117-454 565 0113-221576 Middelburg-Zuid 06- 464 22 868 Tholen 0166-663 784 Hulst 0114-312 388 Oostburg 0117-452 452 Stichting Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg Zeeland www.vriiwilliaethuiszorazeeland.nl of www.steunpuntzoravriiwilliaers.nl Woonzorg Bevelanden Zorggroep Ganzestad Stichting Ter Weel Vanaf 1 januari 2007 biedt Zorggroep Ter Weel u een compleet pakket aan zorg- en dienstverlening, te weten: Thuiszorg o.a. huishoudelijke en persoonlijke verzorging, verpleging, ondersteunende en activerende begeleiding, personenalarmering en maaltijdbezorging. Dagverzorging voor ouderen in Reimerswaal en Goes e.o. dagbehandeling psychogeriatrie te Goes. Verpleeg- en verzorgingshuiszorg in onze zorgcentra Randhof (Goes), Gasthuis (Goes), Ter Weel Goes, Ter Weel Krabbendijke, Vredelust (Yerseke), Hof Cruninghe (Kruiningen). Voor meer informatie belt u naar 0113-216878, of kijkt u op www.woonzorgbevelanden.nl,www.ganzestad.nl,www.terweel.nl. Kom naar de Open Dag van onze nieuwe locatie in Hof Cruninghe! Eind november heeft u de mogelijkheid om een kijkje te nemen in onze nieuwe kleinschalige woonvorm voor dementerende ouderen aan de Langeviele 41-43 in Kruiningen. Houd de lokale kranten in de gaten voor de datum of bel voor meer informatie naar bovenstaand telefoonnummer. Donderdag 9 november 2006 Het grote bord in de tuin met 'Jabbedabbedoo' verraadt dat in de nieuwbouwwoning in Hulst een kinderdagverblijf huist, anders had je niet gewe ten dat er dagelijks gemiddeld 16 kinderen worden opgevan gen. Eenmaal binnen staat alles echter wél in het teken van kin deropvang. Overal schuifdeu ren, gebruiksvriendelijke vloeren en veel speelruimte. Een ware verrassing die niet ophoudt, want op de vraag waar de eige naresse en haar gezin dan wonen wordt geantwoord: "Nou, gewoon hier", alsof het de normaalste zaak van de wereld is. En dat is het ook voor Marijke (40) Mark (45) Björn (14) en Hannemijne (12) van Loon. Ze leven in het kinderdagverblijf. Gewoon tussen de kleurrijke zitzakken, kasten vol speelgoed, kinder stoelen en speeltoestellen. En eenmaal plaatsgeno men aan de riante houten eettafel in de serre, wordt duidelijk hoe wonderlijk groot het hart is van Marijke en Mark. Jabbedabbedoo wordt voornamelijk gerund door Marijke. Ze heeft een fulltime kracht, twee parttimers en twee stagiaires in dienst. Elke morgen is Marijke om 6.00 uur beneden om het eerste opvangkind te ontvangen. De zaak is 7 dagen per week open, 24 uur per dag. Zelfs 's nachts is het gezin van Loon dus niet onder elkaar. Björn en Hannemijne hebben weliswaar een eigen slaapkamer, de bovenverdieping kent nog vier slaapruimtes waar kinderen overnachten. Marijke: "Omdat we hier ook wonen, zijn de kosten voor nachtopvang laag: 7,50 per nacht. Dat is voor een ander kinderdagverblijf niet te doen, die zitten met hoge personeels- en huurkosten." Geen onderscheid Marijke heeft vanaf het begin, dat is nu drie jaar gele den, geen keuze willen maken in leeftijdscategorie. "Ik werkte eerst als gastouder, maar voelde me als zodanig erg beperkt. Ze wil simpelweg kinderen op kunnen vangen wanneer dat nodig is, zonder allerlei regels en gedoe. Met haar HAVO- en ondernemersdi ploma op zak kon ze zo voor zichzelf beginnen. Vanaf het moment dat de opvang open is, maakt ze geen onderscheid in doelgroepen. "Een kind is een kind en allemaal zijn ze uniek. Elke leeftijd heeft lastige en mooie kanten. Het is voor mij niet moeilijk om met verschillende leeftijden om te gaan. Behandel een kind zoals je zelf als kind behandeld had willen wor den en dan komt het vanzelf goed", is haar advies. Terwijl Marijke met passie over haar werk vertelt, staat een jochie van 1,5 haar vragend aan te kijken. Marijke begrijpt hem meteen: zijn speen is kwijt en een zoek tocht volgt. Even later komt een tiener melden dat ze even naar de supermarkt wil. Een paar duidelijke afspraken volgen en het meisje vertrekt. Intussen komt een driejarig meisje om een koekje vragen, maar haar wordt vriendelijk doch duidelijk verteld dat het daar nog geen tijd voor is. Het kind gaat zonder mok ken verder spelen. "Volgens mijn man heb ik een rustige hartslag, waar de kinderen ook rustig van wor den, alleen bij hem werkt het niet", zegt ze lachend. Even bellen Een sterke zet van Marijke is, dat ook scholieren van het middelbaar onderwijs welkom blijven. "Zij willen dat eigenlijk niet meer, ze voelen zich er gewoon te groot voor. Dus noem ik het liever begeleiding in plaats van opvang. Ik spreek met hen af dat ze mij na thuiskomst even bellen. We maken een praatje over huiswerk en hoe het op school is gegaan. Ik vertel hen hoe laat hun ouders thuiskomen en zijn ze te lang alleen thuis, dan kunnen ze alsnog gezellig bij mij langskomen." Sinds kort staat er een heuse woonwa gen in de tuin, speciaal voor de jongeren ingericht. Een unieke situatie, omdat kinderopvang in Nederland vaak ophoudt bij 13 jaar. Marijke vindt dat deels terecht. "Het is gewoon goed dat ze op die leeftijd leren zelfstandig te worden. Maar het is soms hartstikke moeilijk om in het gareel te blijven. Ze komen met allerlei prikkels in aanraking: een grote school, roken, interesse voor het andere geslacht, eigen lichamelijke ontwikkelingen, enzovoorts. Daarbij vind ik dat zij vaak door de omgeving als lastig worden ervaren. Een vergeten doelgroep. Ik pleit daarom voor meer begeleiding van middelbare scholieren. De scholen staan er hier wel voor open, maar de gemeente is nog niet zover. Een gemiste kans, we kunnen veel doen om te voorkomen dat jon geren gaan rondhangen en in een fout circuit terecht komen." Crisis Steeds als je denkt dat de zorg voor kinderen nu wel ophoudt, komt er weer wat bij. Zo zijn Mark en Marijke ook pleegouders en fungeert het kinderdag verblijf als crisisopvang. "Vandaag kregen we twee telefoontjes van jeugdzorg. Eén kind hebben we zojuist als logee gekregen. Het tweede kind kon er helaas niet meer bij." Marijke krijgt een sombere blik in haar ogen. Neezeggen is voor haar nagenoeg onmogelijk als het om kinderen gaat. Het is dat haar man en hun begeleidster bij pleegzorg af en toe de rem er op zetten, anders zou ze alle kinderen die haar nodig hebben binnenhalen. "Ik ben zelf een sleutelkind geweest. Mijn vader had met z'n broer een eigen fotozaak in Breda. De moe ders werkten automatisch mee. En de kinderen groei den op achter de toonbank. Vanaf m'n zevende had ik een eigen huissleutel. Na schooltijd moest ik maar zien hoe ik me vermaakte. Ik vond dat niet leuk en wilde dit mijn eigen kinderen niet aandoen. Maar ook andere kinderen wil ik een veilige, regelmatige en rustige kindertijd bieden. Daarom kies ik voor een hui selijk kinderdagverblijf. Een tweede thuis als basis." Een bezoek aan Marijke maakt je stil. Dat iemand zoveel liefde kan geven aan zo veel kinderen, het is bijna niet te bevatten. En het lijkt wel alsof ze alleen maar meer energie krijgt van alle kinderen om haar heen. Intussen gaat het gezinsleven gewoon door. Vader Mark maakt het eten klaar en Hannemijne steekt haar hoofd om de hoek: "Wat eten we mam?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65