Vet cool: een hekkie in je bekkie Zo zo, jouw kind zit in de gevangenis! /.//«.balans Donderdag 9 november 2006 Zo'n veertig jaar geleden liep je te kijk met een beugel in je mond. Had je hazentanden met dank aan jarenlang duimzuigen of kon je moeiteloos een pot lood tussen je voortanden par keren? Nou en! Maar tegen woordig wemelt het van de beugelbekkies en niemand die zich daaraan stoort. Vanwaar al die staalkaakjes? We vroegen het aan de orthodontist. Heb jij een beugel, of krijg je er binnenkort een? Dan ben je in goed gezelschap! De ene na de andere beroemdheid laat zich namelijk een hightech beugel aanmeten. Madonna had er een, want ze liep met een flinke kier tussen haar voortan den en die paste niet bij haar sexy imago. Tenniskanon Serena Williams had maar liefst acht jaar een beugel, omdat ze tot haar veertiende verslaafd was aan haar speen. En ook mensen met een konink lijke achtergrond hebben zo hun gebitsproblemen: de Britse Prins Harry heeft een jaar of twee slotjes nodig gehad. Niet dat hij daarmee zat: het leverde hem sta pels fanmail op van tienermeisjes, die die slotjes wel vet vonden. Geen mens hoeft zich dus nog te scha men voor zijn ijzerkanis. Integendeel, met een schroothoop ben je cool. Oermens Dat was ooit wel anders: kinderen met een fietsenrek werden vaak gepest. En aangezien de ouderwetse modellen niet muurvast op het gebit werden bevestigd, was het dus wel heel verleidelijk om ze zo vaak als maar kon uit je mond te halen. Zo kwam er van gebitscorrectie natuurlijk niet veel terecht. Maar wat is nu de oorzaak van scheve tanden en kiezen? Daarvoor gaan we terug naar de oertijd. De oermens had brede, krachtige kaken met genoeg ruimte voor alle tanden en kiezen. Hij at bovendien vrij grof voed sel, waar wel eens wat zand of een steentje tussen zat. Dat veroorzaakte forse slijtage, maar creëerde tegelij kertijd ruimte voor de rest van zijn gebit. Maar het voedingspatroon van - vooral de Westerse - mens ver anderde. We gingen steeds verfijnder voedsel eten en na verloop van eeuwen werden de kaken alsmaar smaller en kreeg het gebit steeds minder ruimte. Die ontwikkeling zet zich nog steeds voort; over een paar duizend jaar zal de mens waarschijnlijk minder gebits elementen hebben dan nu. Hoe dan ook, die tweeën dertig stuks van tegenwoordig moeten we voorlopig nog even zien kwijt te raken in onze smalle kaken. Dat lukt niet altijd en daarom is het beroep van orthodon tist de laatste jaren met stip gestegen in de Specialisten Top Tien. Sleutelen Vincent Gavel is zo'n specialist. Hij werkt behalve in zijn praktijk in Gent ook anderhalve dag per week in gezondheidscentrum De Pijlers in Goes. Vincent houdt van zijn vak. "Het is een heel mooie combinatie van 'sleutelen' en werken met mensen. Het geeft me veel voldoening als de cliënt gelukkig is met zijn 'nieu we' gebit. Met een mooi, recht gebit voel je je toch zelfverzekerder. Een rommelig gebit is tegenwoordig echt een sociale handicap. Maar orthodontie is er niet alleen voor het mooie. Het voorkomt ook functionele problemen waar op latere leeftijd vaak niet veel meer aan te doen is." Tot de jaren '70 van de afgelopen eeuw bracht de gemiddelde Nederlander pas een bezoek aan de tandarts als hij flink pijn had. De boos doener was vaak niet meer te redden en werd getrok ken. Jammer, maar tegelijkertijd ontstond er wel extra ruimte voor de overige tanden en kiezen. Toen kwa men de tandpasta's met fluor op de markt. Die voor kwamen veel ellende, maar leverden ook een nieuw probleem op: door de wanverhouding tussen de grootte van de kaken, de grootte van de tanden en hun aantal ontstond krapte in de kaken, met als gevolg scheve gebitten. De opmars van de orthodon tie kon beginnen. Beugelevolutie Dertig jaar geleden zaten beugels vrij eenvoudig in elkaar, met een plaatje voor tegen het gehemelte en een draad rond de tanden. We zeiden het al, die waren geen succes. Er werden nieuwe oplossingen bedacht, comfortabeler, efficiënter en preciezer. Op een dag was daar de vaste beugel met de slotjes. Die doet heel goed en snel zijn werk, onder andere omdat hij niet uit de mond kan worden genomen. Een nadeel van de slotjesbeugel is dat de cliënt min- stens een keer per maand 'naar de ortho' moet, soms wel twee jaar lang. "Dat komt doordat de draad die langs alle slotjes loopt maar een tijdelijke trekkracht heeft. En zonder trekkracht kun je de stand van de tanden nu eenmaal niet corrigeren", legt Vincent uit. "Soms willen we trouwens maar een korte, dan weer langere tijd aan de tanden trekken. We houden het dus allemaal goed bij, voor zoveel mogelijk resultaat in zo min mogelijk tijd." Een gebit corrigeren is een ingewikkeld proces en geen kwestie van 'even een tandje rechtzetten', vertelt Vincent. "Het hele gebit én de kaken zijn erbij betrokken. Besteed je aan een van beide niet genoeg aandacht, dan ben je binnen de kortste keren terug bij af. Daarom duurt de behandeling vaak ook zo lang. Maar de ontwikkelingen gaan snel. Er is alweer een nieuw type beugel in de maak, dat in de kaak wordt vastgeschroefd en nog sneller zijn werk doet. Het zal voornamelijk de buitenboordbeu gels vervangen, meestal modelletjes die niet al te aantrekkelijk worden gevonden. De medewerking van de patiënt is hierbij minder bepalend en dat scheelt al gauw een paar maanden." /.//«.balans Donderdag 9 november 2006 ImÉ !«ll j De familie Flodder worden ze genoemd. Of schorem. Makkelijk verkregen titels, gebaseerd op vooroordelen en halve waarheden. "Zo zag een buurvrouw mij een tijdlang 's morgens thuiskomen. Al gauw ging de roddel: 'Ze zit de hele nacht in de kroeg'. Maar het echte verhaal was, dat ik van vijf tot acht schoonmaakwerk deed." Aan het woord is Franka, 43 jaar, moeder van vier kinderen. Het gaat allesbehalve goed in haar gezin, haar omgeving merkt dat ook. De politie staat wel eens voor de deur en verschillende hulpverleningsinstanties komen er over de vloer. "Die veelbetekenende blikken en opmerkingen in je buurt maken je niet alleen moe, maar ook heel verdrietig." Ondanks dat verdriet, zijn er in haar ogen pretlichtjes te zien. Die verraden dat Franka van oorsprong een vrolijke, positieve vrouw is. Alleen bij haar verhaal over haar verleden doven de lichtjes flink. Ze heeft als kind geen enkele basis meegekregen. Na haar twaalf de verdwijnen zelfs alle waarden en normen als zij van haar moeder na schooltijd mannen moet vermaken. Op die manier brengt ze brood op de plank voor het hele gezin. Met deze negatieve ervaringen stapt Franka op haar 21e in een grillig huwelijk. "In het begin ging het nog wel, maar toen er kinderen kwamen, vielen er klap pen." Het vervolg is dat zij en haar kinderen een leven leiden waar menig hulpverlener zich op stuk bijt. Vooral het derde kind, Lisa, heeft een complex karak ter waar tot op de dag van vandaag geen protocol op kan worden losgelaten. Doelwit In 1993 vlucht Franka met haar kinderen van Noord- Holland naar Zeeland. Lisa is dan ruim twee jaar. "Een vrolijke peuter die veel lachte en zich goed ontwikkel de", vertelt Franka, nu weer met vrolijke ogen. Maar vanaf groep 2 zien leerkrachten dat Lisa geen 'standaardkind' is en binnen enkele jaren volgt de dia gnose: ADHD, hechtingsstoornis, labiel en bordeline- trekken. Voor geen enkele ouder een eenvoudige boodschap. Tel Franka's heftige achtergrond bij de stoornissen van Lisa op en het leed is niet te overzien. Lisa glijdt jaar na jaar af. Ze is buiten het gezinsleven vaak het doelwit van pesterijen. "Na schooltijd wordt ze regelmatig bont en blauw geslagen, buiten het gezichtsveld van volwassenen", betreurt Franka. Maar ook binnen het gezin is Lisa regelmatig de pineut. Moeder, broer en zus reageren hun eigen frustraties op haar af. "Je kunt het kind niet de schuld geven, maar Lisa kan je met haar gedrag net over het randje helpen. Niet goed, ik weet het, maar het gebeurt." Het pleit voor Franka dat ze dit durft toe te geven. Je kind geen veilige basis kunnen bieden, daar rust een enorm taboe op. Respect Franka trekt zelf aan de bel voor hulp. Samen met Bureau Jeugdzorg werkt het gezin aan een betere situatie. Meer structuur, respect voor elkaar en boven al: respect voor de ouder. Want Franka weet heel goed waar de schoen wringt. "Wat ik als kind heb meegemaakt, wil ik mijn eigen kinderen absoluut niet aandoen." Ze houdt dit zo stellig voor ogen, dat haar kinderen alles krijgen wat in haar vermogen ligt. Ze hoeven niets te doen, ze mogen bijna alles! Een gren zeloze opvoeding is het resultaat. "Er zijn nagenoeg geen regels. Niet ik, maar de kinderen zijn hier de baas", geeft ze toe en wacht bijna uitdagend op een belerende reactie. Hulpverleners doen hun best. Met de één klikt het beter dan met de ander en de één 'scoort' meer resul taat dan de ander. Franka blijft openstaan voor iedere vorm van hulp. Gezinsvoogd Kees van der Vliet bewondert dat in haar: "Het is een heel bijzondere vrouw. Met haar verleden en alle ellende die ze samen met haar kinderen heeft meegemaakt, vind ik het knap dat ze haar best blijft doen. Ze kent haar beper kingen en leert er zo goed en zo kwaad mee omgaan, met een nooit aflatende positieve energie. Dat is bewonderenswaardig." Franka doet haar best om haar gezin op de rails te krijgen en te houden. Maar als Lisa net dertien is, ge- 'Niet ik, maar de kinderen zijn hier de baas'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63