spjm Nul is nul, toch? t bii ons Logeren avans ...maakt Middelburg Leefbaar! www.kindertelefoon.nl /./■/.balans Gastlessen over geldschulden Assisterenden Gezondheidszorg Vind je het leuk om mensen te helpen? Deze opleidingen zijn dan zeker iets voor jou. Je leert daar niet alleen hoe je een tandarts, apotheker of dokter assisteert, maar ook hoe je hun cliënten van dienst kunt zijn. Verzorging en Verpleging Zieken, gehandicapten of ouderen kunnen niet alles zelf. Als jij graag bijspringt, is een opleiding tot zorghulp, helpende, verzorgende of verpleeg- kundige vast iets vd^Kou. Uiterlijke Verzorging Je bent graag met je eigen uiterlijk bezig, maar ook met dat van anderen. Kies dan voor één van de opleidingen Uiterlijke Verzorging: kapper, schoon- Logeren in De Tiende te Goes, voor kinderen uit heel Zeeland met een lichamelijke of verstandelijke beperking. informatie: www.gors.nl Tel 01 13 236100 De Tiende biedt ook ondersteuning in de thuissituatie H8RHEKI vóór mensen dóór mensen: dat is wat je in de gezondheidszorg te wachten staatEen opleiding binnen de sector bii Avans Hogeschool biedt je deze mogelijkheid. Geïnteresseerd? Bezoek onze op zaterdag 18 november 2006 of kijk op onze site www.avans.nl voor meer informatie. hogeschool Stichting Welzijn Middelburg lL«Jf Recreatie en Ontmoeting Educatie en Kinderwerk Wetöjnsadviseur jongerenwerk |1P Minderhedenwerk Ma atschappe lij ke stages Volwassenen werk •Ouderenwerk •Opbouwwerk •Vrijwilligerssteunpuni •Projecten Reïntegratietrajecten Kernpartner in ontwikkelingen betreffende Brede School en Woonservicezones Voor meer informatie: Stichting Welzijn Middelburg., Vtfjlartdstradt 33c, 4337 EA, Middelburg, E-mail: anfo^wejzijnfniddelbi'ng.nl of bezoek onre website ww-w.weizijnnnd\Jeibur De kindertelefoon is er voor alle vragen van kinderen en jongeren van 8 tot 18 jaar. Anoniem, veilig en vertrouwd. Dagelijks zijn wij telefonisch bereikbaar tussen 14.00 en 20.00 uur op ons gratis nummer (0800-0432). Chat je liever'? Ook dat kan. Kijk op onze site wanneer we online zijn. Donderdag 9 november 2006 Stel je voor: een willekeurige middelbare school in Zeeland. Naast de leerkracht staat een onbekende man, hij vertelt dat hij deurwaarder van beroep is. Vervolgens geeft hij een uur lang les in het omgaan met geld. 'Dat is nodig', vinden sommige schuldhulpverleningsinstanties in Nederland. Omdat we in dit land niet meer goed weten wat sparen is. Omdat we ons te gemakkelijk laten verleiden door aankopen die later betaald mogen worden. Omdat we geen inzicht meer hebben in ons 'huishoudboekje'. Een overdreven actie? Of niet. Volgens Peter Willeboordse (foto), coördinator bedrijfsvoering van de Kredietbank Walcheren niet. Hij vindt de gastlessen beslist noodzakelijk. "De hele schuldhulpverlening staat op dit moment ter discus sie; dingen moeten anders, dat is inmiddels landelijk erkend. Schuldhulpverlening wordt steeds com plexer, mensen hebben niet één of twee schulden lopen, maar soms wel tien! En springen we hier niet op de juiste manier op in, dan wordt het alleen maar erger." Hoe komt dat, denk je? Vroeger schaamde men zich voor schulden. Nu trek ken mensen die in de problemen zitten, eerder aan de bel. Maar de belangrijkste reden is, de verharding van de maatschappij. Vroeger kon je met een goed gesprek, bijvoorbeeld bij de kruidenier of bakker, nog wel eens tot een schappelijke betalingsafspraak komen. Dat gebeurde vooral op vrijwillige basis. Nu is de afstand tussen degene met schuld en de schuldeiser veel groter. Daardoor is een wettelijke, hardere schuldregeling tegenwoordig meer regel dan uitzondering. Zeker grote instellingen als banken en postorderbedrijven gaan niet zo maar meer akkoord met een vrijwillige schuldregeling. Je zou kunnen denken: zorg dan dat je niet in de schulden komt te zitten. Dat is iets te gemakkelijk gezegd. Je denkt mis schien: nul is nul. Eerst sparen, dan uitgeven. Maar we mogen bij de banken vaak tot een behoorlijk bedrag rood staan, ook jongeren! Daarnaast wor den we door reclames en verkooptechnieken steeds sneller en makkelijker aangezet tot aankopen. Zo verbaas ik me over de telefoonbedrijven, waarbij je goedkoop abonnementen af kunt sluiten. Het wordt aantrekkelijk gebracht, maar die abonnements kosten komen wel maandelijks terug. En dan heb ik het nog niet eens over de vele bedrijfjes waar je een ogenschijnlijk goedkope lening kunt afsluiten. Niet te geloven, je vindt ze nog altijd in de hoekjes in de televisiegidsen. Heel veel mensen komen daar enorm door in de problemen. De Tweede Kamer heeft vorig jaar wel besloten om maatregelen te nemen, maar het kan nog veel beter. Hoe moeten we ons dan wapenen tegen zoveel 'ver- koopgeweld'? De cliënten die we hier hebben, proberen we uiteraard zo goed mogelijk te helpen met schuldrege lingen en budgetbeheer. We noemen dat 'de situatie stabiliseren'. Maar we realiseren ons dat dit niet genoeg is. We zullen meer aan preventie moeten gaan doen. En dan doel ik op jongeren van 15,16,17 jaar. Die bereik je het beste op school. In Utrecht kennen ze deze manier van preventie al. Daar worden in het voortgezet onderwijs, voorname lijk op VMBO-scholen, gastlessen gegeven door onder andere deurwaarders, bankmedewerkers of mensen uit de schuldhulpverlening. Wij starten de gastlessen op VMBO's in het voorjaar van 2007. Alleen VMBO-scholen? Is dat niet een beetje stigma tiserend? Nee. Er is onderzoek gedaan naar uitgaven onder jon geren en dit onderzoek wijst uit dat op het VMBO de meeste potentiële 'big spenders' zitten met een in de toekomst waarschijnlijk lager inkomen. Wij kunnen dus wel bij een VWO-school langsgaan, maar daar zit onze doelgroep nu eenmaal in mindere mate. En kijk, we gaan er niet vanuit dat na zo'n les de hele klas ineens braaf gaat sparen en later niet in de schul den komt te zitten. Dat is natuurlijk onzin. Het is en blijft de eigen keuze van de burger hoe om te gaan met geld. Wij willen alleen onze bijdrage leveren aan die keuze. Hoe ga je op een verstandige manier om met je geld; jongeren laten zien wat er mis kan gaan. En we hebben zinvolle tips en trucs om ze op het goede pad te houden. Meer niet. Je moet ze ook weer niet gaan betuttelen. En de jongere kinderen, wordt daar iets voor gedaan? Nog niet zo lang geleden heb ik materiaal aange vraagd bij het NIBUD. (Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting) Ik kreeg een lespakket over geld voor de basisschoolgroepen 6,7 en 8. Het heet: 'De geldkoffer'. Die ziet er mooi en bruikbaar uit. Op dit moment zijn we nog niet zover om er iets mee te doen. Voor ons is voorlopig het voortgezet onderwijs een interessant gebied en wie weet, komt er voor de basisschool ook nog eens geld vrij. Want ja, ook wij zijn gebonden aan een budget!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61