Op de bres voor Wit-Rusland 0118-448 448 Eetstoornissen De strijd tegen die overtollige kilo's tempo-team /.//.balans ///i.bakins Donderdag 9 november 2006 Wit-Rusland. Een voormalige communistische, bureaucratische staat met een grote 'formulier- en stempeldichtheid' laat zich in met een methodiek die jongeren stap voor stap leert om zelf verantwoordelijkheid te dragen voor hun eigen leven. lijke handicap om ze te leren zich zo zelfstandig mogelijk te ontwikkelen. Het heeft daar dan ook alle kranten gehaald." Jansen hield een vierdaagse work shop voor de medewerkers van het internaat, die simultaan vertaald werd door een Wit-Russische tolk. Ondanks de taal- en cultuurproblemen bleken de overeenkomsten groter dan de verschillen. De aan vankelijke schroom die de medewerkers voelden om aan dit experiment te beginnen, werd omgebogen naar enthousiasme en geloof in een nieuwe pedago gische koers. De verwachtingen? "Die zijn hooggespannen," vertelt Jansen enthousiast. "Uiteraard zal het met vallen en opstaan gebeuren. Wat dat betreft doen ze niet onder voor hun Nederlandse leeftijdsgenoten. Met deze zelfstandigheidtraining kunnen wij hun dromen wellicht een stukje dichterbij brengen. Want daar doe je het tenslotte allemaal voor." Het was in de zomer van 2001 dat Ria Schraverus bij toeval een bezoek bracht aan het 'Kopylskaja Skola' internaat in Belarus (Wit-Rusland). Hier woonden ca. 140 verstandelijk gehandicapte weeskinderen in de leeftijd van 6 tot 18 jaar onder erbarmelijke omstandigheden. Hulp was geboden. En zo werd op 7 september 2001 de 'Stichting Weeshuizen Belarus' opgericht. Zelfstandigheidtraining Deze stichting heeft daar wonderen verricht. Met mate riële en immateriële steun zijn hier in enkele jaren tijd de leefomstandigheden zichtbaar verbeterd en kan jongeren weer een toekomst geboden worden. Temeer daar vanaf nu het internaat tevens kan profiteren van de kennis en ervaring van het Orthopedagogisch Centrum Brabant. "Ongeveer een jaar geleden werd mij gevraagd eens mee te gaan om te zien hoe het met de pedagogische situatie gesteld was," aldus Mare Jansen, beleidsadviseur onderzoek en ontwikkeling binnen OCB. "Ik was behoorlijk onder de indruk van het kwaliteitsniveau. Wel werd mijn hulp ingeroepen om een zogenaamde 'zelfstandigheidtraining' op te zetten. Alles gebeurt in dat internaat in groepsverband en als dan die achttienjarige opeens 'losgelaten' wordt in de maatschappij gaat het vaak fout. Werkloosheid, alcoholisme en criminaliteit liggen er op de loer." Primeur "Deze methodiek - die er op gericht is jongeren al in het internaat vaardigheden te leren die ze later wan neer ze zelfstandig zijn hard nodig zullen hebben - is binnen het OCB ontwikkeld. Tijdens mijn tweede bezoek, afgelopen september heb ik dit 'Hollands model' gepresenteerd. Een absolute primeur voor Wit-Rusland. Niet eerder heeft dit land op deze schaal hulp geboden aan jongeren met een lichte verstande- Bel Stichting Werkt voor Ouderen een aanvraagformulier, voorlichting en bemiddeling OF BEZOEK ONZE WEBSITE: www.werktvoorouderen.nl Thuiszorg van Stichting Werkt voor Ouderen Bekend van onder andere Ter Reede, De Zoute Viever, Scheldehof, Sint Willibrord, Theo van Doesburg, De Gouwe Tuynen Nieuw Bachtenpoorte. Óók erkende thuiszorgorganisatie. 24 uurs zorg: verzorging, verpleging, huishoudelijke hulp en maaltijdservice. Al honderden klanten op Walcheren Stichting Werkt voor Ouderen Thuiszorg van Werkt voor Ouderen: dat werkt. uitzendbureau Tempo-Team uitzendbureau is specialist in de gezondheidszorg, onze branchebrede dienstverlening strekt zich uit van ziekenhuis, verpleeghuis en thuiszorg tot gehandicaptenzorg, geestelijke gezondheidszorg, kinderopvang en jeugdhulpverlening. Kortom Tempo-Team heeft veel te bieden! Wil jij dus graag bij verschillende instellingen in de gezondheidszorg werken om zo je werkervaring te vergroten? Of ben je juist op zoek naar vaste diensten bijvoorbeeld in het weekend of doordeweeks? Tempo-Team organiseert in de regio Breda een herintrederscursus voor gediplomeerde verzorgenden en ziekenverzorgenden en verpleegkundigen. Het is een opfriscursus voor gediplomeerden die een aantal jaren uit de zorg zijn. De cursus bestaat uit 10 dagen/dagdelen en wordt afgesloten met een certificaat. Kom dan snel langs bij onze vestiging dan kijken we graag samen met jou naar de mogelijkheden! Tem po-Team Breda Suzanne Brauckmann Anke Brentjens Nieuwe Ginnekenstraat 38 076 533 06 00 www.tempo-team.nl Zo werkt het. Donderdag 9 november 2006 Wanneer is er eigenlijk sprake van een eetstoornis? Na heel wat literatuur hierover nageslagen te hebben, is feitelijk de enige conclusie dat een eensluidend antwoord niet bestaat. "Dat komt eigenlijk vooral omdat deze 'ziekte' vaak heel lang onzichtbaar blijft," laat Roel van Duijneveldt, hoofd afdeling eetstoornissen bij Emergis - weten. "Vaak schamen mensen met eet problemen zich en bedenken allerlei smoezen om te zorgen dat de omgeving niets in de gaten heeft. We hebben hier echt met een glijdende schaal te maken en moeten dan ook een flink aantal criteria langs die spreekwoordelijke meetlat leggen voordat de juiste diagnose gesteld kan worden. Maar als 'eten' daad werkelijk het leven, denken en handelen van alledag bepaalt dan mag een voorzichtige conclusie toch wel getrokken worden. Zeker als dit ook nog eens gepaard gaat met een negatief zelfbeeld van de betreffende persoon." Handvatten "Een vroege signalering is van ongekend belang," valt Caroline van Tilburg - projectmedewerker Maar als 'eten' daadwerkelijk het leven, denken en handelen van alledag bepaalt dan mag een voorzichtige conclusie toch wel getrokken worden hou vast vJA- «r yWrqrl: MRU t*<C?T Injoo Bronsdijk Jong geleerd is oud gedaan Emergis Kenniscentrum - hem bij. "Hoe eerder er kan worden ingegrepen hoe beter. Wij hebben hier binnen Emergis een landelijk zeer gewaardeerde afdeling eetstoornissen waar wij op tal van manieren dit probleem onder de aandacht brengen. Zo kennen we hier bijvoorbeeld de '8'-zorg. Deze biedt steun aan ouders, familieleden en/of andere betrokkenen van mensen met een beginnende eetstoornis. Vanaf begin 2007 wordt onze dienstverlening verder uitge breid met een preventieve cursus voor meisjes en vrouwen met een beginnende eetstoornis. Op heel laagdrempelige wijze willen wij hier deze doelgroep niet alleen informatie geven over eetstoornissen maar tevens handvatten aanreiken om weer grip te krijgen op de situatie." Voor meer informatie over deze cursus zie http://www.emergis.nl/vraag_antwoord De cijfers zijn schrikbarend. Eén op de acht - en sommige onderzoeken spreken inmiddels van één op de zeven - Nederlandse schoolkinde ren is te zwaar. De vooruitzichten stemmen al hele maal niet vrolijk want de komende jaren zal het per centage te dikke kinderen alleen maar verder toene men. Hoe gaan we dat tij keren? In Balans vroeg het diëtiste Marion Pluimes. "Dat gaat niet meevallen want er moet namelijk inge grepen worden in het gedrags- en eetpatroon van mensen - liefst op een zo jong mogelijke leeftijd. Want dan lukt het nog wel die paar overtollige kilo's kwijt te raken, maar hoe langer je wacht hoe moeilij ker het wordt. Overgewicht manifesteert zich de laat ste jaren in een steeds vroeger stadium. Het beeld van mollige peuters en kleuters - ja, zelfs baby's - is helaas geen zeldzaamheid meer. Zo vergroot kunst matige babyvoeding de kans op overgewicht. En wat te denken van de driejarige die al best zelf kan lopen maar voor het gemak van de ouders toch maar in de wandelwagen wordt gezetuiteraard met een flesje in de hand?" Grote boosdoener "Want 'Gemak dient nu eenmaal de mens' luidt toch het gezegde waar we allemaal wel bij varen," vervolgt Marion Pluimes enigszins cynisch. "Dus wordt er 's avonds snel iets in de magnetron geschoven in plaats van een uur in de keuken te staan om die gezonde en gevarieerde maaltijd op tafel te zetten. Als de honger maar gestild is en de maag gevuld." Dus te vet eten is oorzaak nummer 1? "Het is niet zozeer 'vet' - want ik ben er ook geen voorstander van dat alles altijd maar 'mager' moet zijn maar juist 'zoet' dat de grote boosdoener is." Daar ga je kinderen verdriet mee doen hoor, geen zoet meer op het brood. "Daarom focus ik kinderen in mijn praktijk ook altijd op wat wel mag, of probeer vervangende producten aan te rei ken. In plaats van die witte boterham met chocolade pasta stel ik dan voor eens wat hartigs te nemen of bijvoorbeeld over te gaan op de appelstroop of jam zonder suiker. Want natuurlijk is 'zoet' lekker en er moet ook absoluut gelegenheid zijn om eens te snoe pen. Maar het is wat anders als het de basis van je maaltijd vormt. Daar komt dan vaak ook nog bij dat Eén op de acht Nederlandse schoolkinderen is te zwaar kinderen - over de hele linie genomen - minder vaak bewegen; eveneens een zeer belangrijke oorzaak van overgewicht. Buiten spelen heeft bij heel veel kinde ren inmiddels plaats gemaakt voor computeren; met de fles cola en zak chips binnen handbereik." Van kwaad tot erger Waarschijnlijk is het een open deur, maar waarom is nü de tijd echt gekomen om dit probleem aan te pak ken? "Hoe langer je wacht, hoe ernstiger de klachten worden. Het gaat echt van kwaad tot erger. En op een gegeven moment krijg je het er gewoon niet meer af. Om nog maar te zwijgen van de vele risico's die over gewicht met zich meebrengt; de kans op bijvoorbeeld diabetes, hart- en vaatziekte en gewrichtsproblemen ligt op de loer. Je pleegt feitelijk roofbouw op je eigen lichaam. Dus onder het mom 'Jong geleerd is oud gedaan' moeten we vandaag nog de strijd tegen die overtollige kilo's aangaan!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 60