Palestijnen zweren wraakacties UNDP: toegang tot schoon water is een mensenrecht mMm PZC Meer Britten drinken zich dood Turkije krijgt maand respijt Reuzenreclame Schandaal Spaanse bouwwereld groeit Bloedbad door Israëlisch leger leidt tot felle veroordelingen over hele wereld Seks met dieren is in België niet strafbaar België weert Roemeense arbeider Margaret Chan leidt WHO Doek Cézanne levert 29 miljoen op India zet bedelaars in tegen aids Jacht ex-Bulgaarse leider te koop Kwart Duitsers extreem rechts donderdag 9 november 2006 «an onze redactie buitenland BEIT HANOUN - Het bloedbad jat het Israëlische leger gister ochtend aanrichtte in de Ga- rastrook en waarbij achttien burgers omkwamen, heeft we reldwijd tot felle veroordelin gen geleid. De Europese Unie zei 'zeer ge choqueerd' te zijn en de Organi satie van de Islamitische Confe rentie beschuldigde Israël van oorlogsmisdaden. De Palestijnse president Mahmoud Abbas sprak over een 'afschuwelijk bloedbad', terwijl de Palestijnse organisatie Harnas aankondigde wraak te zullen nemen. De Isla- matische Jihad kondigde nieu we zelfmoordaanslagen in Israël aan. De Israëlische minister van De fensie Amir Peretz heeft een on derzoek gelast naar de aanval op Beit Hanoun, die geldt als de meest dodelijke Israëlische aan val op de Palestijnen in vier jaar. Volgens Palestijnse functionaris sen en ooggetuigen kwamen in deze plaats in het noorden van de Gazastrook gisterochtend achttien mannen, vrouwen en kinderen om het leven toen Is raël raketten afvuurde. Zeker 54 burgers raakten gewond. De Israëlische premier Ehud 01- mert en Defensieminister Peretz betuigden hun spijt 'over de dood van Palestijnse burgers' en boden medische hulp aan voor de gewonden. Volgens een ver klaring van het ministerie van Defensie vuurde het leger op in stallaties waarmee de Pales tijnen maandag Kassaam-raket- ten hadden afgevuurd op Ashke- lon in het zuiden van Israël. De Israëlische media berichtten dat het leger z'n doel met een halve kilometer had gemist, met het bloedbad in Beit Hanoun tot ge volg. Eén familie In de stad werden zeker zeven woonhuizen geraakt, enkele van de slachtoffers lagen nog in bed toen ze werden gedood. Onder de slachtoffers bevinden zich dertien leden van één familie, onder wie zeven kinderen. „We zagen overal benen, hoof den, en handen op straat lig gen", aldus Attaf Hamad, een 22-jarige inwoner van Beit Han oun. Vanuit die plaats vuren Pa lestijnse militanten regelmatig raketten af op Israël. De Pales tijnse president Abbas zei derge lijke raketaanvallen te veroorde len, maar vond dat die de harde militaire reactie van Israël van gisterochtend 'geenszins recht vaardigden'. Khaled Meshaal, leider van Harnas riep alle Pales tijnse groeperingen op vergel dingsacties uit te voeren. „Ons vertrouwen in onze militaire tak om te reageren is groot", aldus Meshaal in de Syrische hoofd stad Damascus. Hamas heeft sinds het tekenen van een be stand in 2004 geen zelfmoord aanslagen meer uitgevoerd in Is raël. De Israëlische politie is extra waakzaam. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft geen vertrouwen in een onder zoek naar het gebeuren in Beit Hanoun door Israël zelf en roept op tot een onafhankelijk, onpar tijdig onderzoek. GPD/RTR ANTWERPEN - Seks met die ren is niet strafbaar in België. Dat blijkt uit een arrest van het Antwerpse Hof van Beroep giste ren. Het Hof zag geen wettelijke grond om een hondenverkrach ter te veroordelen. De man kreeg alleen een boete van 500 euro voor openbare zedenschen nis. omdat hij duizenden foto's van de dierenseks op internet 37-jarige man uit Genk had tussen 1997 en 1999 seks met tientallen honden. Hij werkte in dertijd als vrijwilliger in een die renasiel. Onder de naam 'Freki' plaatste hij de foto's op het web. Volgens hem vroegen de honden zelf om seks en deed hij hun een pleziertje. De Belgische dierenbescher ming Gaia reageerde furieus op de uitspraak. „De rechters ge ven hiermee hun zegen aan die- renverkrachters. Ze mogen vro lijk voort blijven doen, zolang ze hun fotootjes maar niet ver spreiden via het internet. Een ongelooflijke schande", vindt woordvoerder M. Vandenbosch van Gaia. ANP/Belga door Esther Gotink LONDEN - Het aantal mensen dat in Groot-Brittannië over lijdt aan de gevolgen van alco holgebruik, is in veertien jaar tijd verdubbeld. Vorig jaar kwa men 8386 mensen om het leven door alcohol, in 1991 waren dat er nog 4144. Ook zijn degenen die sterven aan drank bedui dend jonger. De cijfers zijn bekend gemaakt door het Britse bureau voor de statistiek. De organisatie Alco- Een Palestijnse vrouw huilt Om haar huis, dat vernield werd tijdens het bombardement door het Israëlische leger in Beit Hanoun. hol Concern waarschuwde dat het drinkgedrag van jongeren het aantal aan alcoholgebruik gerelateerde sterftes alleen maar verder zal opschroeven. Mannen vormen de grootste groep slachtoffers: 5566 doden per jaar. Gemiddeld sterven nu 17,9 mannen per 100.000 door al cohol. In 1991 was dat gemiddel de 9,1. Engeland kent een sterke 'binge drinking' cultuur: een term die refereert aan het snel achterover gieten van grote hoe veelheden alcohol. Ook 'ladettes' - vrouwen die zich als kerels ('lads') gedragen - zijn verantwoordelijk voor het groeiende aantal doden door drank. Deze groep zag de afgelo pen veertien jaar een toename van het aantal alcoholdoden van gemiddeld vijf naar 8,3 per 100.000 vrouwen. Mannen van middelbare leeftijd (35 tot 54 jaar) vormde de snelst groeiende groep dodelijke slachtoffers. Hun aantal verdrie voudigde sinds 1991. Afgelopen jaar stierven er 2403 door alco hol, in 1991 waren dat er 954. Onder vrouwen in dezelfde leef tijdsklasse was de stijging van 512 naar 1173. „Voorheen werd de grootste groep alcoholgerelateerde do den gevormd door oudere men sen. Nu blijkt het elke leeftijds groep te raken", stelt Frank Soodeen, woordvoerder van Al cohol Concern. „Steeds meer mensen op middelbare en jonge leeftijd sterven door drank. Het gaat om een probleem dat zich uitbreidt. Mensen die sterven op middelbare leeftijd, zijn vaak jong begonnen met drinken. Bin ge drinking achtervolgt je, haalt foto Suhaib Salem/RTR je in." Volgens Soodeen hebben de cijfers niet alleen betrekking op verhoogde bloeddruk en le veraandoeningen, maar ook op bijvoorbeeld mond- en nekkan- ker. De cijfers werden verza meld alvorens de Labourrege- ring eind 2005 nieuwe, langere openingstijden voor pubs ?n clubs introduceerde. De impact daarvan is nog niet bekend. Er werd beweerd dat binge drin king het gevolg is van de vroege sluitingstijden, omdat het gas ten zou dwingen hun drank snel ler achterover te slaan. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - Turkije krijgt nog een maand de tijd om zijn havens te openen voor sche pen uit Cyprus. Gebeurt dat niet, dan heeft dat onherroe pelijk consequenties voor de onderhandelingen over een EU-lidmaatschap. „Het niet volledig nakomen van deze plichten tast het ge hele onderhandelingsproces aan", waarschuwde de voor zitter van de Europese Com missie, José Manuel Barroso, in Brussel. Een verdeelde Eu ropese Commissie wilde ech ter niet de conclusie trekken dat de onderhandelingen met Turkije moeten stoppen van wege de problemen met Cy prus, hoewel een aantal Com missarissen daar wel voor heeft gepleit. Isolement De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan reageerde afhoudend. Hij noemde het 'niet realistisch' de Turkse havens en vliegvelden open te stellen voor schepen en vliegtuigen uit Cyprus, zo lang de EU het isolement van de internationaal niet erken de Turkse Republiek van Noord-Cyprus niet beëindigt. Volgens hem zal de zaak op een topberaad van Eu-rege- ringsleiders in december op nieuw aan de orde moeten ko men. In een rapport constateert de Europese Commissie dat in Turkije de vaart uit het her vormingsproces is verdwe nen, en dat de Turkse rege ring zich veel meer moet in spannen als het land lid wil worden van de EU. Militairen hebben in het land nog veel te veel invloed, de corruptie tiert welig, de vrijheid van meningsuiting en de gods dienstvrijheid zijn onvoldoen de gegarandeerd, minderhe den en vrouwen worden gedis crimineerd. Eerlijk Joost Lagendijk (Groen- Links), voorzitter van de Tur- kije-commissie in het Eu ropees Parlement, noemde de rapportage 'eerlijk en ob jectief'. „Turkije krijgt de opdracht om de schouders er onder te zetten." De Tur- kije-rapporteur van het parle ment, de CDA-er Camiel Eur- lings, sprak van 'een laatste kans'. Minister Bot van Buitenland se Zaken is teleurgesteld in de bevindingen van de Euro pese Commissie over Turkije, meldde de woordvoerder van de bewindsman. Bot wijst er echter ook op dat er nog tijd en ruimte is om alsnog vorde ringen te maken. „Het besluit over Turkije valt pas tijdens de EU-top in december. EU-voorzitter Finland is be zig het proces vlot te trekken. We hopen dat dat resultaat heeft." De deur helemaal dicht gooien voor Turkije, zoals WD-leider Rutte gisteren aangaf, is volgens het kabinet niet de goede weg, zegt de woordvoerder. „Als je dat doet heb je kans dat je de schade alleen groter maakt." GPD/ANP van onze redactie buitenland NEW YORK - Het gebrek aan schoon drinkwater is een veel grotere bedreiging voor mensen dan gewapende conflicten. Ie der jaar sterven zeker 1,8 mil joen kinderen aan diarree, wat met een glas schoon water en een wc voorkomen had kunnen worden. Toegang tot schoon drinkwater moet een van de rechten van de mens te zijn; ie dereen heeft dagelijks tenmin ste recht op twintig liter. Dat stelt de VN-ontwikkelings organisatie UNDP in zijn van daag verschenen jaarrapport 2006. De organisatie pleit voor een internationaal plan van aan pak van de G8 (meest geïndus trialiseerde landen), om het groeiende tekort aan drinkwa ter en sanitaire voorzieningen te lijf te gaan. „In tegenstelling tot oorlogen en natuurrampen, wordt er internationaal nauwe lijks iets gedaan aan de watercri sis", schrijft de UNDP. „Het is net als hongersnood een stille ramp; de armen lijden eronder en degenen die het geld, de tech nologie en de politieke macht hebben er iets aan te doen, tole reren de ellende." Volgens het UNDP-rapport ver spillen westerlingen 50 liter schoon water per dag door de wc door te spoelen, terwijl veel inwoners van ontwikkelingslan den het met minder dan vijf li ter vies water per dag stellen. Ruim 1,1 miljard mensen heb ben geen directe toegang tot wa ter, 2,3 miljard mensen moeten het zonder sanitaire voorzienin gen doen. „Voor schoon water en sanitair zorgen en vuil water afvoeren, zijn de basisvoorwaar den voor menselijke ontwikke ling", aldus de UNDP. Doen lan den niets, dan kampen in 2025 ruim drie miljard mensen met ernstige waterproblemen. De UNDP wil dat regeringen ze ker 1 procent van hun BNP (de bruto waarde van hun totale productie, red.) besteden aan drinkwater en sanitaire voorzie ningen en plannen maken om de problemen op te lossen. Interna tionale ontwikkelingshulp ge richt op waterprojecten dient jaarlijks met 2,5 tot 3 miljard eu ro verhoogd te worden. Alleen dan kunnen de Millenniumdoe len (fors terugdringen van ar moede en onderontwikkeling) in 2015 worden gehaald. Haalbaar Om duidelijk te maken dat de doelstellingen haalbaar zijn wij zen de VN op de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië waar in de 19e eeuw miljoenen slachtof fers vielen door smerig water, en waar investeringen in water installaties en riolering een ken tering teweeg brachten. De organisatie bestrijdt de ge dachte dat toenemende druk op schaarse waterbronnen onver mijdelijk tot internationale, ge wapende conflicten leidt. Gewe zen wordt op de succesvolle sa menwerking tussen landen als India en Pakistan, die ondanks de spanningen al 50 jaar dezelf de waterbronnen delen. GPD BRUSSEL - België houdt de grenzen minstens een half jaar dicht voor werknemers uit de nieuwe EU-landen Bul garije en Roemenië. Een uitzondering geldt voor beroepen met veel vacatures, zoals bouwvakkers en verpleegsters. De Belgische minis ter van Werk Vanvelthoven heeft dat gisteren bekendge maakt. België volgt daarmee landen als Nederland en Groot-Brittannië. Staatssecretaris Van Hoof (Sociale Za ken) heeft de Tweede Kamer eind oktober voorgesteld de komst van Roemeense en Bulgaarse werknemers geduren de twee jaar te beperken. Roemenië en Bulgarije treden 1 januari toe tot de Europe se Unie. De huidige EU-landen verwachten dat veel Roe menen en Bulgaren in de rijkere EU-landen aan het werk willen. ANP GENÈVE - De Chinese Margaret Chan wordt direc teur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Het bestuur van de VN-organisatie heeft haar gisteren voorgedragen. De assemblee van de 193 landen die zich bij de WHO hebben aangesloten moet de nominatie van daag bekrachtigen. Die heeft nog nooit een genomineerde kandidaat afgewe zen. Chan volgt de Zuid-Koreaan Lee Jong-wook op die eerder dit jaar plotseling overleed. ANP NEW YORK - Tijdens een veiling in New York heeft een schilderij van de Franse impressionist Paul Cézanne (1839-1906) bijna 29 miljoen euro opgebracht. Dat heeft het veilinghuis Sotheby's in New York bekendgemaakt. Het stilleven Nature morte aux fruits et pot de gïngembre werd in 2000 nog voor ruim 14,1 miljoen euro afgeha merd. ANP KOLKATA - De Indiase deelstaat Bihar gaat duizenden bedelaars inzetten in de strijd tegen aids. De autoriteiten willen hen liedjes leren waarin wordt gewaarschuwd voor de gevaren van onveilige seks. De bedelaars gaan op straat tegen betaling toneelstukjes opvoeren en in bussen en treinen liedjes zingen om de pas sagiers te wijzen op het belang van veilige seks. Volgens een functionaris zijn de eerste resultaten bemoe digend. „Bedelaars zijn vaak goede acteurs en zijn heel creatief, maar ze misten leiding en die gaan wij ze nu ge ven", aldus de zegsman. ANP SOFIA - Het jacht van de laatste communistische leider van Bulgarije, Todor Zhivkov, is te koop. De Bulgaarse regering heeft besloten buitenlanders de kans te geven het schip te kopen nu een veiling in Bulga rije zelf geen enkele belangstellende heeft opgeleverd. Zhivkov werd in 1989 terzijde geschoven. Het jacht, de Balkan, werd in 1982 in Italië gebouwd. Destijds telde de Bulgaarse communistische partij er twee miljoen dollar voor neer. GPD SAO PAULO - De Chinees Xi Shun (midden), met zijn 2 meter 36 de langste man op aarde, wandelt door de straten van Saö Paulo ter promotie van de nieuwste editie van het Guinness Book of Records. foto Maurilio Cheli/EPA door Henk van den Boom BARCELONA - De corruptie in de Spaanse bouwwereld begint epidemische vormen aan te ne men. Opnieuw zijn een burge meester en vijf wethouders opge pakt wegens omkoperij en frau de. Afgelopen dagen was Gran Canaria het decor van een groot schalige politieactie. Het onderzoek naar de handel en wandel van burgemeester Francisco Valido van de 100.000 zielen tellende gemeente Telde begon bijna een jaar geleden. Al eerder werden achttien mensen opgepakt, onder wie ambtena ren en vier gemeenteraadsleden. De bestuurders worden ook be schuldigd van het witwassen van geld dat ze van bouwonder- LEIPZIG - Iedere vierde inwo ner van Duitsland heeft extreem rechtse opvattingen. Ook perso nen die zichzelf als 'links' be stempelen, keuren niet elke rechts-extremistische uitlating af. Dit blijkt uit een onderzoek van de Duitse Friedrich-Ebert-stich- ting, waarvan Duitse media gis teren de resultaten presenteer den. Ruim een kwart van de in woners van de Bondsrepubliek is voorstander van een sterke eenheidspartij die de zogenoem de Volksgemeenschap beli chaamt. Ook het nationalisme neemt toe. In sommige regio's toont bijna de helft van de bur gers zich vijandig jegens buiten landers. Van de bijna 5000 on dervraagde burgers vindt bijna 18 procent de invloed van joden nog steeds te groot. Een leider met ijzeren vuist ziet ruim 15 procent zitten. De onderzoekers benadrukken dat extreem rechts eigenlijk een misleidend begrip is. Het sugge reert dat het om een duidelijk af te bakenen randverschijnsel gaat. Rechts-extremistische op vattingen worden echter dwars door alle lagen van de bevolking aangetroffen, bij alle generaties, in alle deelstaten en bij kiezers van alle partijen, aldus de we tenschappers van de universi teit in het Oost-Duitse Leip- zig .ANP nemers ontvingen in ruil voor vergunningen. Verschillende grote Spaanse bouwbedrijven zijn bij het schandaal betrok ken, zoals de beursgenoteerde onderneming Dragados. Het schandaal op Gran Canaria staat niet op zichzelf. Spanje wordt de laatste tijd voortdu rend opgeschrikt door nieuwe arrestaties. Het begon een jaar geleden in Marbella, een luxe badplaats aan de Costa del Sol. Daar werd bijna het voltallige gemeentebestuur opgepakt. Ge meentelijk adviseur Juan Anto nio Roca manipuleerde meer dan tien jaar lang door middel van omkoperij en valsheid in ge schrifte de gemeentelijke be stuurders. De politie legde beslag op mil joenen euro's aan zwart geld en onrechtmatig verkregen goede ren. Een paar weken geleden werd in een gemeente in de pro vincie Madrid een burgemeester en zijn voorganger opgepakt, eveneens op beschuldiging van fraude. Steekpenningen werden overgemaakt op een geheime bankrekening in Andorra. Ook de burgemeester van Alicante wordt verdacht van fraude en verduistering van zes miljoen eu ro. Onmisbare rol De Spaanse justitie is onderzoe ken begonnen in nog zo'n tien andere gemeenten, waar ook van alles aan de hand is. Vooral bij de speculatie in bouwterrei nen spelen de gemeentebestuur ders een onmisbare rol. Zij zijn het die waardeloze landbouw gronden of bossen een bouwbe- stemming moeten geven. Project ontwikkelaars hebben daar mil joenen euro's voor over. Hoewel de fraude zich afspeelt binnen alle politieke partijen en in het gehele land, putten politi ci zich vooral uit in het over en weer elkaar beschuldigen. De linkse oppositie heeft premier Zapatero gevraagd in het parle ment uit te leggen wat hij aan de epidemie denkt te doen. GPD Advertentie PETROF Piano's en Vleugels MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Lange delft 80 - 0118 63 52 52

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5