Ik ken niemand met een soa Wie laat haar weer even kind zijn? CliniCTlowns 5iro 6640 Steun het CliniClowns effect! MEDICIJNEN WERKEN BETER DANKZIJ UW APOTHEKER Uw apotheker: Apotheek Axel mw.V. Gelderland - mw- M C. Maes - Apotheek Breskens mw. I.U, van Dalen-Schreiter - E.N.E de Caluwe - Apotheek Cornu Cervi S.Ch. Klaassen - Apotheek Dauwendaele P.H.M. Baltus - Apotheek de Goese Polder A. van der Leden Apotheek de Singel W.R. Uezenga - Apotheek Dirksland W.J.M Gruijthuijsen - Apotheek Hamann R.C. Tlemessen - Apotheek Hulst mw.A.I.M Janssens - Apotheek Hummelen B J van Impelen - Apotheek Kloosterzande-Zaamslag A.J A.M. Willemse - Apotheek Menheerse B.C.F.M. van den Aarsen Apotheek Oostburg J.A.W.M. van de Geer - Apotheek Oostburg mw.A. Vansevenant - Apotheek Ouddorp Hi Vissering - Apotheek Paauwenburg mw. J. van Asperen-de Schipper - Apotheek Papegaaienburg J. Wormeester - Apotheek de Pijlers B. Eefting - Apotheek Reijnaert mw.C.M.L. Duerinckx - Apotheek Ringeling D E. Vos - Apotheek Souburg C.J. Lastdrager - Apotheek St. Joris A.J.G. Jordens - Apotheek Stromenwijk 't Zand mw. G. Beijer-de Heer - M P. Schwagermann - Apotheek van de Sande J.L Wentzel Apotheek Sluis J.D. van Dalen - Apotheek Walcheren O.S. Kievit - Apotheek Welsinge mw. J. Kruidhof - Apotheek Zierikzee mw. M M G Arkes - mw. A. vd Staai| - Apotheek Zoetevaart mw. A.I.M. Janssens - Zeeuwse Apotheek S.M.H.E.M. van de Rijt zicht kwijtraken. Ze ziet door de pillen het bos niet meer, zegt ze. Haar apotheker heeft daarom speciaal voor haar een innameschema op maat gemaakt. Dat helpt mevrouw Lagerwei haar medicijnen goed te blijven innemen. Medi cijnen moeten tenslotte goed hun werk doen en daarom moeten we ze goed gebruiken. Op een veilige manier, met zo weinig mogelijk bijwerkingen en op het juiste tijdstip. Uw apotheker helpt u daarbij. Zoals het hoort, www.apotheek.nl Mevrouw Lagerwei is de jongste niet meer en gebruikt behoorlijk wat medicijnen. Onlangs zijn er zelfs een aantal nieuwe voorgeschreven. Ze slikt nu zo'n acht verschil lende pillen per dag. Tja, en dan kun je af en toe het over- De Service Apotheek Risicotest! Bloeddruk, cholesterol, suikerwaarden, bodymass-index, taille-heup ratio, lifestylegegevens, familiehistorie. www.serviceapotheek.nl Thuiszorg van Zorgstroom (0118) 68 40 00 www.zorgstroom.nl Service Apotheek De Singel Singel 9 4382 LL VLISS1NGEN Tel. (0118) 41 27 30 Heeft u thuis zorg of diensten nodig? Aan de mensen van Allévo kunt u dit met een gerust hart toevertrouwen. Zij zijn er voor. vakkundig en gedreven. Wilt u meer weten over Allévo of heeft u vragen over onze zorg- en dienstverlening, belt u dan onze zorgcentrale: 0113 24 91 11 Allévo is actief op Schouwen-Du'iveland-, Noord- en Zutd-Beveiand, Tholeri en Si, Philipsiand. zow. Postbus 79, 4460 AB Goes E-mail info@allevo.nl U heeft hier misschien nog nooit over nagedacht, maar wij wel. Daarom weten wij precies hoe we u het beste kunnen helpen. /A.balans Donderdag 9 november 2006 Nadat je seks hebt gehad spoken er naast eventuele vlinders meestal ook heel wat vragen door je hoofd. Deed ik het wel goed? Vindt hij/zij me nu nog wel leuk? Vervelender is het als je jezelf de vraag moet stellen 'Ben ik nu zwanger?' of 'Heb ik een soa?'. Daar wil je toch echt niet over nadenken. Je zult niet de eerste zijn voor wie die fantastische nacht uiteindelijk een nachtmerrie wordt. In Nederland lopen naar schatting ruim 100.000 mensen per jaar een soa op. Op 7 augustus jl. lanceerde Soa Aids Nederland met de slogan 'Verneuk je nieu we relatie niet met een oude soa' haar meest recente Vrij Veilig Campagne. De achterliggen de boodschap luidt dat vertrouwen in de partner onvoldoende reden is om geen condoom te gebrui ken. Uit cijfers van de Rutgers Nisso Groep blijkt namelijk dat ruim de helft van alle jongeren binnen drie maanden het condoom aan de kant schuift, ter wijl slechts eenderde van hen zich eerst heeft laten testen. Hierdoor neemt het risico op verspreiding van soa aanzienlijk toe. Breda Barst Zijn jongeren zich bewust van de gevaren die 'seks zonder condoom' met zich meebrengt? En hoe is het gesteld met de kennis van de verschillende soorten soa die voorkomen? Tijdens het grootste outdoor popfestival van Breda - 'Breda Barst' - op zaterdag 16 september bemanden enkele soa-verpleegkundi- gen van de GGD West-Brabant samen met enthousi aste vrijwilligers hier een stand. Een mooie gelegen heid om de proef eens op de som te nemen. Ruim 500 condooms zijn er die avond uitgedeeld. Maar niet zonder een tegenprestatie te vragen. Laat maar eens zien hoe het met je kennis van 'veilig vrijen' staat; de kraskaartjes kenden slechts één juist antwoord en met het soa spel (foto boven) moesten de symptomen bij de juiste soa gezocht worden. Hilariteit alom was er bij de 'love box' (foto links) waar een condoom in het donker omge daan moest wor den. Het waren vooral de vrou welijke bezoe kers die zich daar van hun beste kant lieten zien. Zeker 7 van de 10 voorbijgan gers hield even halt bij de stand en deed actief mee. Nu maar hopen dat zij de slogan van deze campagne iadwerkelijk in de praktijk brengen. ok da; Smoezen top 10 1. Vertrouw je me niet of zo - Of denk je soms dat ik aids heb? 2. Maar je bent toch aan de pil? 3. Als je niet zonder condoom wil vrijen, .maak ik het uit. 4. Je bent de enige met wie ik het zonder condoom doé. 5. Ik weet zeker dat ik niks heb, want ik heb geen klachten. 6. Met condoom is er niks aan. 7. We zijn toch eikaars eerste? Ik ben allergisch voor rubber. 9. Ik heb geen condooms bij me en ik kan ze nu niet meer kopen. 10. Gedverdemme, die dingen stinken! Smoestip 11. ik ken niemand met een soa. Bron: Soa Aids Nederland Reacties op de smoezen top 10 1Nee, ik denk niet dat je aids hebt en ik vertrouw je best wel, anders waren we hier nu niet. Maar als je iets hebt, weet je dat vaak zelf niet. Dus neem ik - met ons allebei - geen risico's. 2. De pil beschermt wel tegen zwangerschap maar niet tegen soa. Veilig vrijen doe je met con doom. 3. Iemand die je zo emotioneel probeert te chante ren door te dreigen om het uit te maken, is jou toch zeker niet waard? 4. Tja, als je partner dat tegen jou zegt, kun je er zeker van zijn dat hij/zij dat ook tegen anderen zegt. Onzin dus. 5. Bij veel gevallen van soa duurt het heel lang voor je echt klachten krijgt, je hoeft zelf niet eens te weten dat je een soa hebt! Ondertussen kun je wel anderen besmetten. Dus dat je niks voelt, zegt helaas helemaal niks. 6. Pure onzin. Als je een condoom goed gebruikt, kun je het zeker net zo leuk maken. 7. Tja, wat is 'eerste'? Als je allebei nog nooit sek suele handelingen hebt verricht, is de kans op een soa erg klein. En de kans op zwangerschap is ook niet groot als de pil wordt geslikt. Maar dat moet je wel héél zeker weten en dan geldt nog steeds: het is alleen 100% safe als je een condoom gebruikt. 8. Voor mensen die allergisch zijn voor rubber bestaan speciale non-allergene condooms. 9. Balen hoor. Is er echt geen condoomautomaat te vinden waar je ze kunt halen? Dan worden het toch de veilige vrijtechnieken waarvoor je geen condoom nodig hebt. Er zijn ook smaakjescondooms hoor. Reacties op de smoestip 11. Mensen die een soa hebben, praten daar niet over. Waarschijnlijk is er in jouw omgeving dus wel iemand die een soa heeft of heeft gehad. Je ziet of merkt het niet aan ze en misschien weten ze het zelf niet eens. Dit is dus echt geen geldig argument. Bron: Soa Aids Nederland Een soa gaat nooit vanzelf over, maar gelukkig is er meestal wel iets aan te doen. Het is belangrijk dat je naar een arts gaat, want sommige soorten soa kunnen ernstige gevolgen hebben als je ze niet laat behande len. Ook als je twijfelt moet je je laten onderzoeken. Je kunt naar je huisarts gaan of je bij de GGD (gratis) laten testen op soa en/of hiv (dit kan ook anoniem). Het telefoonnummer van het afsprakenbureau soabe- strijding van heel Brabant en Zeeland is: 0900-3 69 69 69. Meer over soa: www.vrijsoavrij.nl. Wist je dat 1 op de 5 jongeren in de leeftijd van 18 tot 24 jaar die zich laat testen chlamydia heeft? (Bron: de soa afdeling GGD West-Brabant)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59