het logeerhuis Horen met 'nieuwe'oren? v i s i o Serviceclubs in de bres voor kinderen en jongeren Midden in het leven, ondanks een visuele beperking svrz De partner in zorg, onderwijs en revalidatie voor slechtziende en blinde mensen /.//t.balans U bent mantelzorger van een persoon met dementie en heeft even behoefte aan rust en ruimte voor uzelf? SVRZ reikt u daarbij de hand, met een unieke voorziening: waar de mens iemand is Opnieuw horen? I Dat is ook voor u mogelijk. Laat uw gehoor door een ervaren audicien analyseren. U bent welkom bij de gehoorspecialisten van All Ears voor een persoonlijk hooradvies op maat. Goes Schuttershof 30 0113-25 1751 Middelburg Korte Delft 2 0118-61 73 60 Mensen met dementie zijn er, vanaf 20 november 2006, voor een korte of langere periode welkom. Hun partner of andere naaste kan daardoor met een gerust hart even afstand nemen van zijn of haar vaak zware verzorgingstaak. Het logeerhuis van SVRZ: is gesitueerd op het terrein van Ter Valcke, centrum voor zorg en reactivering in Goes staat open voor mensen met dementie uit heel Zeeland biedt plaats aan maximaal zes personen, met voor ieder een eigen kamer met sanitair en een gezamenlijke huiskamer Veelzijdige zorg op maat Ter Valcke beschikt overeen aantal uitstekende voorzieningen, waaronder: een gevarieerd activiteitenprogramma een restaurant en Grand-café een welvoorziene winkel Ook de logés kunnen hiervan gebruikmaken. De deskundige mede werkers van het logeerhuis streven ernaar hun gasten een zo prettig mogelijk verblijf te bieden. Huiselijkheid en aandacht voor persoon lijke wensen en behoeften staan daarbij centraal. Indicatie Voor het logeerhuis is een indicatie voor verblijf en behandeling van het CIZ (Centrum Indicatiestelling Zorg) nodig. Meer weten? Joris Haeck.de maatschappelijk werker van Ter Valcke, vertelt u graag meer over de mogelijkheden en voorwaarden. Telefoon: 0113 31 53 41. E mail: j.haeck@svrz.nl. Het logeerhuis van SVRZ. Dat doet een mens goed! Logeerhuis SVRZ Louise de Colignylaan 4.13 4461 SP Goes Telefoon. 0113 31 53 00. E-mail.tervalcke@svrz.nl Zierikzee Oude Haven 54 0111-41 10 45 Roosendaal Mill Hillplein 11 (t/o winkelcentrum Roselaar) 0165 - 56 79 00 E-mail:info@allears.n www.allears.nl Hulpmiddelenadvies Revalidatie Ontwikkelingsbegeleiding voor kind en ouders Begeleiding in uw eigen woonsituatie Woonvoorzieningen Informatie en consultatie Ondersteuning bij arbeidsvragen Meer informatie: www.visio.org Visio Zuidwest-Nederland Stationspark 2 4462 DZ Goes Telefoon 0113 211 471 E-mail: visiogoes@visio.or U hoort hst verschil! Donderdag 9 november 2006 Maatschappelijke betrokkenheid: jong geleerd is oud gedaan Wie er geen lid van is, heeft er ongetwijfeld wel eens van gehoord: serviceclubs. En noemen we namen als Lions Club, Rotary en Kiwanis, dan klinkt dat al bekender. Maar wat serv iceclubs precies doen, is voor velen toch de vraag. Het antwoord: veel, met name op het maatschappe lijk vlak. Kinderen en jongeren nemen daarbij een pro minente plaats in. Rob van den Bosch is lid van de Lions Club Goes. Voor deze special over Jeugd Maatschappij stelden wij hem een paar vragen. Wat zijn serviceclubs eigenlijk? "Serviceclubs zijn netwerken van mensen uit verschil lende beroepsgroepen die een belangrijk deel van hun vrije tijd, kennis en ervaring inzetten om vanuit hun eigen idealen een bijdrage te leveren aan posi tieve ontwikkelingen in hun beroep en in de samenle ving. De leden - in Nederland ruim 47.000, wereldwijd zo'n 4.053.500 - van de diverse clubs komen met een vaste regelmaat bij elkaar, om van gedachten te wisselen over ontwikkelingen in hun beroepsgroep en over wat er zoal speelt in de maatschappij. Maar het blijft niet bij praten, netwerken en socializen: service clubs willen daadwerkelijk een rol spelen in de maat schappij, onder andere door groeperingen die tussen wal en schip dreigen te raken de helpende hand te bieden." Waarom voelen serviceclubs zich geroepen een rol te spelen in de samenleving? "Er zijn natuurlijk al overheidsinstanties, stichtingen en verenigingen die een dienstverlenende functie hebben. Maar er blijven altijd lacunes over en die nemen zelfs in aantal toe. Daarom wordt er steeds vaker een beroep gedaan op de serviceclubs. Zij zet ten zich onbetaald en onpartijdig in, zonder voorkeur voor ras, huidskleur, afkomst, religie of politieke over tuiging. De serviceclubs zijn er voor iedereen, van jong tot oud." Wat doet bijvoorbeeld de Lions Club voor kinderen en jongeren? "Maatschappelijke betrokkenheid is iets wat je men sen als het even kan met de paplepel moet ingieten. Met andere woorden: jong geleerd is oud gedaan. Daarom heeft Lions Club Nederland een speciale afdeling voor kinderen en jongeren opgericht, Lions Quest. Die wil bevorderen dat jonge mensen opgroei en tot zelfstandige, sociaal vaardige en betrokken vol wassenen. Dat doen we onder meer door het ontwik kelen en verspreiden van educatief materiaal. In Zeeland werken al diverse scholen met het program ma Leefstijl, voor kinderen en jongeren van 2 tot 18 jaar. Leefstijl helpt hen positief gedrag aan te leren en meer betrokken te zijn op school, thuis, in de vrien denkring en in de gemeenschap. Ook wil Leefstijl hen aanmoedigen te kiezen voor een gezonde leefstijl. De website www.leefstijl.nl geeft veel informatie over dit succesvolle project. Uiteraard hebben ook de andere Nederlandse serviceclubs de nodige interessante jeugd- en jongerenprojecten, zowel dicht bij huis als heel ver weg." Meer informatie over jeugd- en jongerenprogramma 's van de Lions Club vindt u op www.lions.nl. Surf voor een overzicht van alle serviceclubs in Nederland naar www.serviceclubs.org. Twee keer toeteren s.v.p. Tijd om afscheid te nemen. Drie dappere dodo's gaan voor het raam staan wachten tot ik langs kom rijden. "Toeter je even twee keer? Want we kunnen niet zien, maar wel heel goed horen", zegt Menno als hij me een hand geeft. En of ik nog eens op visite kom, vraagt Renzo. Nou, graag. En bedankt, Renzo, Corné, Menno, Marjolein en Gabriël, voor een beregezellige ochtend. ondanks hun visuele beperking naar een gewone basisschool en komen daar uitstekend mee. Toch is het ook vermoeiend om steeds je klasgenootjes, die wél goed kunnen zien, bij te benen. Even hupsakee iets doen is er nu eenmaal niet bij; alles wat ze onder nemen vraagt van Menno, Renzo en Corné extra ener gie. Bij Visio zijn ze veilig onder elkaar, is er rust en heeft juf Marjolein alle tijd voor persoonlijk contact. Peer! Menno stapt even later monter van de ene staptegel- met-reliëf op de andere. Renzo gaat zonder aarzeling met zijn taststok over het ribbeltjespad in de gang naar de wc. "Wil je éven een geluidje maken, Gabriël?", vraagt hij bijdehand. Hij spitst zijn oren en stapt dan feilloos in de richting van Gabriël, die al bij de w.c.-deur staat. In het speellokaal ruimt Corné het bordje met fruitafval op. Marjolein attendeert hem vriendelijk op een schilletje dat op de grond is geval len. Corné raapt het op. Hij voelt en ruikt er eens aan. "Peer!", roept hij triomfantelijk. Dan mogen de jon gens onder begeleiding op de trampoline. Met hun blote voetjes zetten ze zich krachtig af en maken indrukwekkende sprongen, zonder een spoortje angst. De activiteiten die Marjolein en Gabriël met de kinderen ondernemen zijn allemaal gericht op het ontwikkelen van de visus, tastzin, zelfredzaamheid en het zelfvertrouwen. Maar ook motoriek, sociaal-emo tionele ontwikkeling, spelontwikkeling, oriëntatie en mobiliteit worden door de ontwikkelingsbegeleiders van Visio al op jonge leeftijd getraind. Marjolein: "Nog niet zo lang geleden gingen blinde of slecht ziende kinderen standaard naar een blindeninstituut. De huidige begeleiding van mensen met een visuele beperking richt zich volledig op het zo volwaardig mogelijk deelnemen aan het dagelijks leven Een visu- Kun je verliefd zijn op drie mannen tegelijk? Wel als die mannen Renzo (4), Menno (6) en Corné (5) heten. Ze weten feilloos de weg in hun wereld, hebben superscherpe oren en zijn bepaald niet op hun mondje gevallen. Alle drie zijn ze blind of zeer slechtziend. Maar wat een levenslust hebben deze kanjers! Op bezoek bij een bijzonder trio. Drie donkerblonde koppies buigen zich over een bordje fruit. Het is pauze voor de kleuterrevalidatie- groep van ontwikkelingsbegeleiders Marjolein van Steijn en Gabriël Coppoolse. Elke woensdagochtend komt het clubje samen bij de revalidatie-instelling Visio in Goes. Renzo, Menno en Corné smikkelen van hun peer en vertellen vrolijk over hun hobby's. Menno zingt graag en laat om dat te demonstreren zonder haperen een liedje van drie forse coupletten horen. Corné is dol op steppen en fietsen en Renzo speelt het liefst met de bal met een belletje erin. Ze gaan ele beperking hoeft geen belemmering te zijn. Dat is de boodschap die Visio en een aantal andere gespe cialiseerde organisaties willen overbrengen, in relatie tot een heel divers aanbod in advies en informatie, training, scholing en vorming."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 58