SDW** Stichting Huisartsen Laboratorium, een betrouwbare partner voor huisartsen en verloskundigen! /.//«.balans Vrijwilligerswerk, een onbetaalbare ervaring T Mensen met een verstandelijke beperking gaan SDW aan het hart; de zorg gaat ons aan het hart. SDW heeft in de afgelopen jaren een flinke groei doorgemaakt en een naam opgebouwd als vooruitstrevende zorg aanbieder. Dat willen wij graag zo houden en het liefst verder uitbouwen. SDW is constant bezig met vernieuwen van het dienstenaanbod, methoden en technieken, inspelend op nieuwe zorgvragen en nieuwe zienswijzen, SDW is specialist in kleinschaligheid. Warmte, hartelijkheid, medemenselijkheid, aandacht en betrokkenheid: daar draait het om bij SDW. De cliënt staat centraal. Al bij zijn eerste contacten met SDW zal de zorgvrager merken hoe 'zorgvuldig met zorg' in de praktijk wordt gebracht bij het samenstellen van een zo passend mogelijk zorgarrangement. SDW biedt haar zorg aan via (onder andere): orthopedagogische dagcentra voor kinderen werkprojecten en dagbesteding voor volwassenen kleinschalige woonvoorzieningen met aanleunwoningen kleinschalige woonvoorzieningen voor jongeren zelfstandig wonen met begeleiding gezinsondersteuning verblijven in het logeerhuis, vakantiedagopvang, weekenddagopvang en naschoolse opvang vakantiereizen voor mensen met een verstandelijke beperking therapieën Bij SDW werken betrokken en gekwalificeerde mede werkers. Cliënten kunnen rekenen op een respectvolle en professionele opstelling van de medewerkers. 'Zorgvuldig met zorg' is dan ook niet zomaar een slogan. Het symbo liseert de manier waarop SDW denkt en handelt om voor haar cliënten de meest optimale leefomstandigheden te bereiken. SDW heeft regelmatig vacatures. Kijk voor het actuele aanbod op onze website www.sdwzorg.nl Zorgvuldig met zorg van Brabant 72 4701 BL Roosendaal Tel. 01ó5 - 593000 info@sdwzorg.nl www.sdwzorg.nl Met ruim 3 duizend patiëntencontacten per dag en om en nabij de 4 miljoen analyses op jaarbasis is de bedrijvigheid enorm bij Stichting Huisartsen Laboratorium. SHL is in 1989 opgericht om ondersteunende diensten te verlenen aan zorgaanbieders in de eerstelijnsgezondheidszorg, zoals huisartsen en verloskundigen. "In de beginjaren bestond ons specialisme vooral uit het doen van laboratoriumonderzoek," vertelt medisch directeur Paulien van Hessen. "Maar in de loop der tijd is daar steeds meer bijgekomen; zoals bijvoorbeeld het uitvoeren van functieonderzoeken. Op jaarbasis verrichten wij inmiddels zo'n 30 duizend onderzoeken naar het functioneren van het lichaam. Deze onderzoeken worden alleen gedaan op doorverwijzing van een huisarts en/of verloskundige en vinden plaats op een van de diagnostische steunpunten. SHL heeft inmiddels 10 van deze steunpunten, die samen alle voorkomende functieonderzoe ken aanbieden. Waarbij wel opgemerkt moet worden dat niet op ieder steunpunt ook daadwer kelijk alle onderzoeken worden aangeboden." Enorme vlucht "Een ECG kan wel op ieder diagnostisch steunpunt gemaakt worden," vervolgt Paulien van Hessen. "En dat geldt ook voor de fundusfotografie. Hierbij worden foto's gemaakt van het netvlies. Met de foto's kunnen de bloedvaatjes van het netvlies gecontroleerd worden. Longfunctieonderzoek wordt ook overal aangeboden en bijna overal event recording. Bij dit laatste onderzoek wordt gedurende 1 week het hartritme van een patiënt vastgelegd bij klachten. Voor een inspannings-ECG - wellicht beter bekend als de 'fietstest' - konden mensen voorheen alleen in Breda terecht. Sinds kort zijn we ook in Goes gestart met dit onderzoek. •suMopiUjp ap iaoj uapnoqjapuo T jqaip sjopno jep \e ^ea6 (uajnujLu g i Het diagnostisch steunpunt aldaar heeft over de algehele linie een enorme vlucht genomen, want ook de echoscopie bij zwangeren, inclusief de 20-weken echo wordt nu daar gedaan." Dichtbij de patiënt "Bij deze 10 steunpunten zit ook altijd een prikdienst. Maar niet alleen daar; SHL telt namelijk ruim 160 prikposten in de regio. Wij hebben ons van begin af aan geprofileerd als 'laagdrem pelig'. SHL vindt het van groot belang dat zij zeker met deze prikposten dichtbij de patiënt zit, wat er op neer komt dat wij in vrijwel elk dorpje te vinden zijn." Zorg rondom diabetespatiënten "Maar er is meer," vervolgt Paulien van Hessen enthousiast. "Een hot issue dat momenteel speelt is de zorg rondom diabetespatiënten. Inmiddels is de overtuiging ontstaan dat deze zorg gezamenlijk georganiseerd moet worden. Dit betekent een samenwerking tussen alle zorgverle ners die met diabetespatiënten te maken hebben. De regie blijft in handen van de huisartsen. SHL biedt hierin ondersteuning." Ondersteuning huisarts SHL biedt huisartsen zogeheten 'praktijkondersteuners' aan. Deze praktijkondersteuners voeren eenvoudige medische handelingen uit. Hier wordt dankbaar gebruik van gemaakt door de huisartsen. Zij hebben het al druk genoeg en kunnen op deze manier bepaalde onderdelen van hun bedrijfsvoering bij ons onderbrengen. Kwaliteit Om dit alles in goede banen te leiden, heeft SHL een team van meer dan 500 enthousiaste mensen. 'Kwaliteit' staat binnen onze dienstverlening centraal. We zijn een enorm innovatieve organisatie en bovendien zeer efficiënt. Hierdoor weten wij ons al jarenlang als een betrouw bare partner voor huisartsen en verloskundigen te profileren. Stichting Huisartsen Laboratorium Bredaseweg 165 Postbus 228 4870 AE Etten-Leur tel. 076-5029100 fax 076-5029145 info@shlbreda.nl www.shlbreda.nl I JU I Siiamm hiwsaktssm T»q- jpui _IAA >jnjDUE|Sq SOI) UBE eujeiAi, ue6o|s azuQ,, Donderdag 9 november 2006 Patatgeneratie, of Breezergeneratie. Jongeren komen er in de media vaak maar bekaaid vanaf. Maar de jeugd van tegenwoordig heeft meer in zijn mars dan menigeen denkt en steekt zijn handen niet alleen maar uit de mouwen om het zoveelste sms'je te versturen. Daar weet het Vrijwilligerswerk van mee te praten. De vacaturebank van het Steunpunt Vrijwilli gerswerk - onderdeel van SMWO Welzijn - in Goes zit vol verrassende jobs. Onbetaalde jobs, dat wel. Narriman el-Khattabi, die het steunpunt coördineert, geeft toe dat dat haar niet altijd lekker zit. "Zonder al die vrijwilligers zouden heel wat instel lingen en organisaties hun werk niet naar behoren kunnen doen. Er wordt continu gesnoeid in budget ten en medewerkers worden weggesaneerd, terwijl ze feitelijk niet gemist kunnen worden. Daar komt de vrij williger in beeld, die zich met hart en ziel inzet en nog voor niks ook. Dat is heel mooi, maar niet altijd rede lijk. Vrijwilligers zouden vaker moeten worden gecom penseerd. Dat hoeft niet per se met geld te zijn. Een feest, of een dagje uit is ook een idee." Narriman el- Khattabi was zelf jarenlang vrijwilligster. Ze initieerde diverse projecten voor allochtone vrouwen, zoals fiets-, zwem- en taallessen en bouwde al doende een indrukwekkend netwerk op. Dat komt haar, nu zij in dienst is van SMWO Welzijn, goed van pas. Pluspunten Vrijwilligerswerk mag dan onbetaald zijn, het heeft een aantal belangrijke pluspunten die zich niet in geld laten uitdrukken. Daar kunnen vooral ook jongeren hun voordeel mee doen, legt Narriman el-Khattabi uit. "Via vrijwilligerswerk kun je ervaring opdoen in allerlei verschillende maatschappelijke situaties. Dit kan je helpen een weloverwogen beroepskeuze te maken. Je leert veel mensen kennen en bouwt zo een uitge breide vrienden- en kennissenkring op. Vrijwilligerswerk geeft bovendien structuur aan je dagelijks leven, want het is wel vrijwillig maar niet vrij blijvend. Er wordt op je gerekend. Ook ervaar je dat anderen je inzet waarderen en dat is prettig voor je zelfvertrouwen." Vrijwilligerswerk kan dus een mooie opstap zijn naar een leuke baan en een sprankelend sociaal leven. Jobs zijn er zat, met jonge en oude mensen, binnenshuis of in de buitenlucht en in alle mogelijk branches. Honderden Zeeuwse jongeren hebben de weg naar het vrijwilligerswerk al weten te vinden. Ze leveren het bewijs dat de jeugd van tegen woordig echt niet alleen maar vierkante ogen kweekt met eindeloos gamen, of een muisarm met MSN. De portretjes op deze pagina spreken voor zich. Best Buddies Angela de Bruijne (18) en Elna Dooge (21) (foto link sonder) zijn twee Schouwen-Duivelandse meiden, die zich hebben aangesloten bij Best Buddies. Voor de periode van een jaar zijn ze allebei gekoppeld aan een jongere met een lichamelijke of verstande lijke beperking. "Een jaar geleden meldde ik me aan voor Best Buddies, na een presentatie op school", vertelt Angela. "Mijn buddy heeft een lichamelijke beperking. We praten veel, maken stedentripjes en kijken graag dvd's." Angela had plezier in de bij zondere vriendschap en tipte haar vriendin Elna. Sinds afgelopen mei is die beste maatjes met een 19-jarig meisje. "Het voelt heel vertrouwd, alsof we elkaar al jaren kennen. De ene week doen we iets gezelligs, zoals naar de film gaan of winkelen, de andere bellen of mailen we. Mijn buddy geniet zicht baar van de aandacht die ik haar geef en dat maakt mij weer blij." Best Buddies biedt gehandicapten de gelegenheid contacten te onderhouden buiten de - vaak beperkte - eigen kring. Kijk voor meer informa tie op www.bestbuddies.nl. Maatschappelijke stage bij de dierenambulance Ze droomt van een eigen dierenpension, maar moet eerst nog een half jaar naar school. Anne Bergmans (22) (foto rechtsboven) zit in het vierde jaar van de opleiding Dierverzorging niveau 4 aan het Goese Groencollege. Ze wist meteen waar ze haar verplichte maatschappelijke stage wilde lopen: bij de dierenam bulance in Vlissingen. "Daar had ik al eerder kennis mee gemaakt en dat beviel toen erg goed. We gaan heel Zeeland door en het werk is heel gevarieerd. De Vlissingse dierenambulance krijgt vooral te maken met dieren in het wild. We komen bij mensen thuis, maar ook bij dierenartsen en bijvoorbeeld Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg." Soms komt hulp aan een dier te laat, of gaat het in de opvang dood. Moeilijk, vindt Anne. "Maar je leert ermee om te gaan. Bovendien, je doet je best en meer kun je niet doen." Al tien jaar bij De Wilde Vaart Robert Grootenboer (27) uit Zierikzee (foto rechtson der) is een (iets oudere) jongere, met tien jaar ervaring als vrijwilliger bij De Wilde Vaart van Scouting Grevelingengroep Brouwershaven. "Bij de Scouting zit ik al sinds mijn elfde. Op mijn negentiende kreeg ik mijn eerste leidinggevende functie. De jongens en meisjes bij De Wilde Vaart zijn tussen de zestien en negentien jaar oud. Ze stellen zelf een activiteitenpro gramma op, ik geef daar sturing aan." Robert, die werkzaam is bij een olieraffinaderij in Europoort, bena drukt de sociale functie van de Scouting. "Jongeren kunnen zich op veilig terrein ontwikkelen in een groep. Eigen initiatief wordt gestimuleerd, de leden leren omgaan met verantwoordelijkheden en de onderlinge solidariteit is groot. De Scouting biedt structuur en daar hebben veel jongeren behoefte aan. Mijn wee kenden staan voor een groot deel in het teken van De Wilde Vaart en daar verdien ik dus niets aan. Dat is okay voor mij, ook zonder salaris heb ik er lol in." Rene 16 jaar. Ik heb twee bijbanen. Eén bij BN/de Stem I PZC als bezorger en één bij Patrick's Broodjes Express in Goes. Ik werk daar als koerier en verdien er rond de €70,00 per maand. Bij de krant verdien ik zo'n €150,00 per maand. De PZC bezorg ik elke ochtend, zes keer in de week. Het is wel altijd vroeg op, maar als het droog is, is het geen onaangenaam werk vind ik. Bij Patrick's werk ik op woensdag en donderdag van 17.00 tot 21.30 uur. Daar maakt het me echt niet uit of het nou stormt of het zonnetje schijnt, daar ga ik altijd met plezier na toe. Van mijn verdiende geld kan ik prima rondkomen, 7T77

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 56