Afval mogelijk toch naar Knokke PZC Bolwerk toch verbreed Fietspad 4VflOE 10NflBTIUFflBCTENZIJ*HEICEI/0LCVANDJflBETlS Kwaliteit verlichting auto's in regio laat vaak te wensen over Comité wil snel aan de slag met monumenten &o 5766, "'I ™"1(Si Vuurwerkangst bij honden Boefjes protesteren op stadhuis van Terneuzen Sluis gaat intensiever samenwerken met Belgische buurgemeenten Vogelexpositie Disco-avond donderdag 9 november 2006 door René van Stee SAS VAN GENT - De herinrich ting van het Bolwerk in Sas van Gent voldoet aan de gestelde ei sen in het kader van verkeersvei ligheid, maar de breedte van de fietsstroken wordt er wel aange past. Dat blijkt uit een evaluatie die de gemeente Terneuzen een klein jaar na de reconstructie werkzaamheden aan de straat heeft laten uitvoeren. Nadat de werkzaamheden klaar waren, was er meteen veel kritiek van zowel bewoners als andere be langhebbenden. Vooral de veilig heid voor fietsers zou niet erg rtin verbeterd, omdat zij het nu moeten doen met een suggestie- strook, ongescheiden van de au to's. In de oude situatie had bijna het volledige Bolwerk ge scheiden fietspaden. Een andere veelgehoorde klacht was dat fiet sers worden gebruikt als ver keersremmer. Uit de resultaten van de evalua tie blijkt echter dat het toepas sen van fietsstroken bijdraagt aan de herkenbaarheid van het Bolwerk als ontsluitingsweg. Bo vendien is de verkeersintensiteit er niet toegenomen, terwijl de snelheid van het verkeer is afge nomen. Ten aanzien van onge vallen is het nog niet bekend of de weg veiliger is geworden, om dat de periode om hierover een oordeel te kunnen vellen veel te kort is. Reacties van fietsers ge ven een wisselend beeld over hoe zij de nieuwe inrichting er varen. De samenstellers van de evaluatie vinden dit enigszins verrassend, omdat een groot ge deelte van de fietsstructuur op het Bolwerk niet is aangepast en fietsers ook ter hoogte van de nieuwe fietsstroken gebruik kunnen maken van de nog aan wezige parallelwegen. Niettemin worden er maatrege len getroffen om het veiligheids gevoel van gebruikers te vergro ten. Dit gebeurt niet meteen, maar zodra de asfaltlaag op het Bolwerk moet worden aange past. Dan worden de fietsstro ken verbreed van 1,25 meter naar anderhalve meter. Deze aanbeveling is afkomstig van de Fietsersbond, waardoor de fiets stroken dan voldoen aan lande lijk richtlijnen van het CROW, het nationale kennisplatform voor infrastructuur, verkeer, vervoer en openbare ruimte. In het kader van eenduidigheid en herkenbaarheid wordt de in lichting van het Bolwerk doorge trokken in de Papegeulestraat. De fietsstroken krijgen daar wel meteen een breedte van ander halve meter. Bovendien is het de bedoeling dat de aansluiting op de rotonde bij de Westkade en de aansluiting met de spoorweg overgang ter hoogte van de Ca nadalaan een betere en duide lijkere vormgeving krijgen. foto Camile Schelstraete lORZAAK-'DIABEIES door Frank van Cooten OOSTBURG - Veel automobilis ten in Zeeuws-Vlaanderen rij den, meestal zonder het te we ten, met kapotte koplampen of achterlichten. Met de donkere dagen voor de deur reden voor verkeersdeskundigen van Duur zaam Veilig en De Ruit extra aandacht te vragen voor de ver lichting van alle weggebruikers. De eerste keer is morgenavond vanaf 19.15 uur op de parkeer plaats bij Morres Wonen in Hulst. Vrijwilligers van Veilig Verkeer Nederland bezoeken de ze maand diverse parkeerplaat sen in de regio. Slechte verlichting kan gevaar lijke situaties opleveren. Uit cijfers van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) blijkt dat in Zee land 31 procent van alle onge vallen met dodelijke afloop 's nachts gebeurt. Volgens de ini tiatiefnemers van de verlich tingsactie is dat een hoog cijfer, want daarbij dient wel in aan merking genomen te worden dat er tussen 22.00 en 4.00 uur 's nachts veel minder verkeer op de weg zit. Automobilisten die met ondeug delijke verlichting rijden, krij gen een kaart met een verwij zing naar een garage in de buurt. Met deze kaart kunnen ze de defecte lamp gratis laten repareren. De garages brengen mensen met een verwijskaart geen arbeidsloon in rekening, Duurzaam Veilig en De Ruit ver goeden de materiaalkosten. Onderzoek van de ANWB toont aan dat het niet bij alle automo dellen even eenvoudig is een lamp te verwisselen. De lampen zijn niet goed bereikbaar of er moeten veel onderdelen worden gedemonteerd om bij de lamp te komen. Een monteur van de ga rage geeft daarom gratis instruc tie bij het verwisselen van de lamp. Naast automobilisten bewust maken van de noodzaak van goe de verlichting, benadrukken de verkeersorganisaties het belang van de aanwezigheid van setje reservelampjes in de auta Behalve koplampen of a lichten functioneren ook anden lampen (remlichten, kenteket verlichting, richtingaanwijzei en alarmlichten) vaak niet na-' behoren. De politie controleert de kom& de periode extra op verlichtiig Defecte verlichting kan een bet te van 75 euro opleveren. 0:j fietsers kunnen een boete krr. gen als het licht op hun vervoe middel niet brandt in het d( ker. Wielrijders die wel g« verlichting voeren, maken k; op een beloning. Op druk!; fietsroutes delen 'overvalteam, kans-lichtkaarten uit, waarn» mensen prijzen kunnen winne: als een ballonvaart, een avond;* karten en een zweefvliegtochljï De verlichtingscontroles zijn w Hulst nog op woensdag 15 no vember vanaf 18.30 uur op dj parking van Cl 000 en Albert Ho ijn in Oostburg; op donderde 16 november vanaf 18.30 uur de parking van C1000 in Bres- kens; op vrijdag 17 novemte vanaf 19.15 uur in de parkeerga rage bij het stadhuis in Terne: zen en op maandag 20 noveto ber vanaf 19.00 urn' op de pi king van de Gamma in Temet zen. OOSTBURG - Dierenartscel- trum West aan de Noordwal Oostburg houdt op maandag 1 november een avond met als tbi ma vuurwerkangst bij honden. Deze avond is met medewerk^ van een therapeute. Omdat rat nig therapie tijdig moet worde gestart om dit probleem bij hè den het hoofd te bieden, wore deze avond al volgende weekgt houden. De vuurwerkangst-ser sie start om 20.00 uur. Belangstellenden wordt vraagd zich van te voren aani melden op telefoonnumm 0117-454484. door Peter Ogqel PHILIPPINE - Ouders, leiding en kinderen van de peuterspeel zaal De Boefjes in Philippine voeren volgende week actie op het stadhuis in Terneuzen. Ze stappen woensdag persoonlijk naar wethouder C. Lieftink (Pv dA, onderwijs, welzijn), gewa pend met spandoeken en met honderden handtekeningen. De peuterspeelzaal voert actie voor handhaving van de ope ningstijden. Want door een afna me van het aantal peuters drei gen twee dagdelen te worden ge schrapt. Twee weken geleden stuurden de ouders van de 35 peuters duie naar De Boefjes gaan al brandbrieven naar de stichting Samenwerkende Peuterspeelza len, het college van burgemees ter en wethouders en aan de raadsfracties. Nu grijpen ze naar zwaarder geschut. De Boefjes, sinds 2004 onder deel van de Stichting samenwer kende Peuterspeelzalen, is naast de ouderbijdragen afhankelijk van gemeentelijke subsidie. Om financieel rond te komen, moe ten er per dagdeel zeker 14 kin deren deelnemen. Bij De Boefjes is dat op dit moment op dins dag- en donderdagmiddag niet het geval. Maar de ouders vre zen verdere afbraak als de voor genomen sluiting op die midda gen wordt doorgevoerd. Ook het bestuur van de stichting verga dert een dezer dagen over de brief van de ouders. Een woordvoerster van die ouders zegt dat ze afgelopen we ken veel steunbetuigingen heb ben gehad. „Op dit moment zijn er al 500 handtekeningen bin nen. En we verwachten dat dit aantal de komende dagen nog verder zal toenemen." Minder te spreken zijn de ouders over de Terneuzense poli tieke partijen. Die hebben (nog) niet op de brandbrief gerea geerd. door Frank van Cooten SLUIS - De kans dat het Sluise gft-afval in Knokke verwerkt kan worden, is aanzienlijk toege nomen. De gemeente Knok- ke-Heist onderzoekt mogelijkhe den de capaciteit van de gft-ver- werkingsinstallaties te vergro ten, zodat ook de gemeente Sluis het groente- fruit- en tuin afval over de grens kan aanbie den. Over de verwerking van het West-Zeeuws-Vlaamse huishou delijk afval in de installaties in Knokke wordt al jaren gespro ken. Zo zijn de transportkosten aanzienlijk lager dan die voor de huidige afstand naar de ver brandingsinstallaties in Moer dijk. Het lukte echter door allerlei procedures en regels niet dat voor elkaar te krijgen. Nu lijkt er toch een opening te zijn. Het dagelijks gemeentebestuur van Sluis meldt in een evaluatie van het grensoverschrijdend overleg met de Belgische buurge meenten Knokke-Heist, Dam me, Maldegem en Sint-Laureins dat binnenkort onderhandelin gen plaatsvinden met Delta nv om een deel van het gft-afval in YERSEKE - Vogelvereniging In- ter Scaldis uit Yerseke houdt morgen en zaterdag de jaarlijk se vogeltentoonstelling in de Zaete in Yerseke. Bijna driehon derd vogels zijn op de expositie te zien. De tentoonstelling is morgen van 19.30 tot 22.00 uur en zaterdag van 10 tot 22 uur. VOGELWAARDE - Het feestco mité Vogelwaarde richt morgen met een disco-avond haar pijlen op de jeugd. Vanaf 19.00 uur kunnen kinderen van 10 tot 13 jaar in café Ons Vermaak dan sen op muziek van dj Pascal. Om 22.00 uur is het de beurt aan de jongeren van 14 tot 21 jaar. Knokke-Heist te laten verwer ken. In het bestuursakkoord Sluis aan Zet is aangegeven dat de be staande overlegstructuren met Vlaanderen op diverse terreinen worden voortgezet en uitge bouwd. Volgens het college is de afgelo pen jaren een groot aantal on derwerpen op het gebied van grensoverschrijdende samenwer king aan de orde geweest, waar bij concrete afspraken zijn ge maakt en gezamenlijke projec ten zijn opgepakt. Op verschil lende beleidsterreinen zijn vol gens het college inmiddels goe de resultaten geboekt. Over een groot aantal onderwer pen wordt door Sluis momen teel gesproken met de vier Vlaamse grensgemeenten. Naast de afvalverwerking is bijvoor beeld een eerste onderzoek uitge voerd naar de haalbaarheid van een grensoverschrijdend bedrij venterrein Sluis/Maldegem. Te vens wordt een grensoverschrij dende levering van nutsvoorzie ningen onderzocht. Ook is onlangs een intentie-over eenkomst met Sluis aan Zee bv ondertekend. Binnenkort wordt in nauw overleg met Knok ke-Heist gestart met de planvor ming. Er is een grensoverschrij dende planologische studie in voorbereiding voor de driehoek Knokke-Heist, Sluis, Cad- zand-Bad. Op recreatief-toeristisch gebied zijn verschillende grensover schrijdende wandel- en fietspa den aangelegd en in uitvoering zoals het fietspad van Retran- chement naar Knokke langs de Hazegrasweg. De gemeente Sluis wil ook met de Belgische grensgemeenten sa menwerken op het gebied van behoud van monumenten, waar onder kerken en molens. Onder zocht wordt of samenwerking mogelijk kan leiden tot een pro fessionelere aanpak en het be schikbaar komen van extra geld uit Europese subsidiefondsen. De evaluatie komt woensdag 15 november aan de orde in de ver gadering van de raadscommis sie middelen, algemeen bestuur. Het monument voor de Zusters van het Heilig Hart ligt verscholen achter bosschage. foto Camile Schelstraete door Euqène Verstraeten SLUISKIL - De groep inwoners van Sluis kil die in het dorp nieuwe monumenten wil plaatsen en de bestaande wil opknappen, moet snel uitsluitsel krijgen over een ge meentelijke bijdrage. Daarvoor pleit Pv- dA-raadslid W. ten Hoor in schriftelijke raadsvragen. In Sluiskil heeft een aantal enthousiaste mensen het initiatief genomen om twee mo numenten te plaatsen. Het gaat om een borstbeeld van Honoré Colsen en een monu ment voor de boven Sluiskil neergeschoten Franse piloot Erwin Boudry. Daarnaast is het de bedoeling om een aantal monumenten een andere plek te geven of op te knappen. Zo wordt bijvoorbeeld nu het monument voor de Zusters van het Heilig Hart aan het oog onttrokken door bosscha ge. De werkgroep wil daar verandering in brengen. Ook wil de groep het monument van Onze Lieve Heer van het oude klooster in de schijnwerpers zetten en moet een oude lan taarnpaal verplaatst worden, die herinnert aan de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Voor al die zaken is ruim 30.000 euro nodig. Sluiskil heeft bij de gemeente Terneuzen aangeklopt voor een bijdrage. Dat verzoek ligt er al enige tijd. De beleidsambtenaar voor kunst en cultuur heeft het comité laten weten dat dit verzoek behandeld zal wor den in het Platform voor Kunst en. Cultuur. „Dit platform moet nog geïnstalleerd wor den", weet Ten Hoor. „Dit verzoek zal daar om pas op zijn vroegst in januari/februari 2007 behandeld worden." Dat duurt te lang, denkt Ten Hoor. „Ik vind dat we deze enthousiaste mensen moeten aanmoedigen en niet ontmoedigen door dit verzoek een bureaucratisch verloop te ge ven", schrijft hij aan burgemeester en wet houders. „Daarom vraag ik u de gemeentelij ke inbreng zo snel mogelijk vast te stellen, zodat het comité aan de slag kan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 52