Connexxion snoeit in buslijnen Thee inspireert kunstenaars Jeugdzorg werkt driekwart van wachtlijst weg Publiek jazzfestival komt vooral van buiten Zeeland Zanger Laurens Joensen heeft mijlpaal bereikt Weigering teruggave energiekosten blijkt misverstand Verbetering Verslechtering Provincie wil databank met vrouwen voor bestuur Vervoerder zet in nieuwe dienstregeling meer kleine belbussen in kunst zeeuwse boek fjnnr Joeri Wisse GOES - Busmaatschappij Con nexxion schrapt vanaf 10 decem ber drie stadslijnen in Middel burg cn Vlissingen en heft op de Bevelanden drie buslijnen op. In r„Js van die lijnen zullen er belbussen gaan rijden die de rei ziger minimaal één uur van tevo ren moet bestellen. Ook zijn reizigers op vijf buslij nen straks op zondagen afhanke lijk van de belbus. Daar staat te genover dat Connexxion nieuwe belbuslij nen in dorpen introdu- waar nu nauwelijks of geen bussen rijden. Vervoerder iVeolia introduceert eveneens aantal nieuwe lijnen in Zeeuws-Vlaamse dorpen waar geen openbaar vervoer is. De dienstregelingen zijn geba seerd op het eisenpakket dat de provincie Zeeland heeft opge steld bij de aanbesteding. „Daar- staat dat in alle bebouwde kommen met een blauw bord en moeten rijden. Ook zijn daarin normen opgenomen die len wanneer er een vaste 'lijn moet rijden. Als de inwo- Over een maand rijden in een aantal dorpen bussen, waar nu nog geen open baar vervoer is, zoals Nis- se, 's-Heer Abtskerke, Reu- zenhoek, Kattendijke, Nieuw-Haamstede en Bur-ghsluis. Verder doen de bussen in Zeeuws-Vlaande ren een aantal nieuwe hal tes aan. De vertrouwde busverbin dingen tussen Oud-Sabbin- ge en Goes, Kortgene en Kats en Baarland en Goes verdwijnen. Belbussen ko men hiervóór in de plaats. Deze rijden ook volgens een dienstregeling, op werkdagen tussen 6.00.en 19.00 uur. ners van een dorp als Baarland dus en masse besluiten met de bus te gaan, moet Connexxion daar een vaste lijn laten rijden", zegt gedeputeerde M. Ie Roy. „De nieuwe dienstregeling is geen verslechtering-, het bete kent wel dat reizigers anders moeten denken", stelt M. Loot- ens van Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover). „De bus rijdt nog steeds, het enige wat je moet doen is van tevoren even bellen, net zoals je benzine in je auto moet doen voordat je vertrekt. Het alternatief was dat er geen bus meer zou rijden. Te veel mensen nemen de auto, waardoor bussen leeg blijven." Drie stadsdiensten bleken hele maal niet meer rendabel, de bus chauffeur had te weinig passa giers voor de lijnen in de Middel burgse wijken Dauwendaele.en Klarenbeek. Ook de enige stads- lijn van Vlissingen trok onvol doende reizigers. Connexxion snoeit voorts in Walcheren in de dienstregeling van lijn 57, de bus die tussen de stations van Middelburg en Vlissingen rijdt. Voortaan kunnen inwoners van deze steden 's avond nog maar één keer per uur de bus nemen. „Door bijna lege bussen te schrappen, is er weer extra bud get voor belbussen op plaatsen waar nu helemaal geen open baar vervoer is", zegt R. Oosting van Connexxion. De nieuwe vertrektijden zijn ge baseerd op het eveneens nieuwe spoorboekje van de NS, dat op 10 december in werking treedt. Vrijwel alle bussen zullen hier door op een andere tijd vertrek ken. Oosting: „Helaas zijn de aansluitingen op de treinen niet optimaal, omdat in. 2008 de treintijden weer veranderen. We willen dan niet weer alle bustij den omgooien, dus hebben we al vast rekening gehouden met de definitieve dienstregeling van de NS. Gevolg is dat sommige reizigers straks maximaal een kwartier moeten wachten op hun aansluiting." De nieuwe dienstregeling wordt half november gepubliceerd in de folders in de bus en op de in ternetsites van de vervoerders. Drukte bij het busstation in Goes. Toch is er een aantal buslijnen niet meer rendabel voor Connexxion. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - CDA-Kamerlid Hessels denkt dat hij 'zelden zo snel succes heeft gehad'. Hij had minister Wijn (CDA, Economi sche Zaken) gisteren nog maar nauwelijks verzocht ophelde ring te geven over de weigering van Delta een eenmalige vergoe ding van energiekosten te geven aan klanten waarvan het reke ningnummer niet bekend is, of het energiebedrijf hing bij hem aan de lijn. Er was sprake van een misverstand. De'Tweede Kamer heeft eerder dit jaar, in verband met de geste- igen energiekosten, de regering opgedragen het zogenoemde MEP-aansluittarief van 52 euro eenmalig aan huishoudens terug te geven. Om dat te kunnen doen, heeft Delta aan 4000 klan ten waarvan geen rekeningnum mer bekend was een briefje ge schreven dat ze dit moeten door geven. Daarop hebben 3000 klanten gereageerd. Door de for mulering van de brief leek het alsof de 1000 huishoudens die nog niet hebben gereageerd naar hun geld kunnen fluiten. Hessels heeft onze brief goed gelezen", zegt woordvoerster M. van Zuilen. „We hadden die niet goed geformuleerd. Stom, stom, stom. Wat we wilden dui delijk maken, is dat mensen het dan niet al in nqvember terug krijgen. Maar natuurlijk krijgen ze het hoe dan ook terug." Delta heeft al een nieuwe brief klaarliggen. Op zijn site heeft het energiebedrijf inmiddels uit gelegd dat het gaat om een mis verstand. Maar Hessels' schriftelijke vra gen waren gistermiddag al weg. „Formeel kan ik ze geloof ik niet meer terugtrekken. Dan moet de minister ze maar als niet gesteld beschouwen. We stellen geen vragen om het vra gen stellen." donderdag 9 november 2006 17 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Met nog twee maanden te gaan tot de deadli ne, is driekwart van de Zeeuwse kinderen van de wachtlijst voor jeugdzorg geholpen. Dat bericht de provincie aan het ministerie van Volksgezondheidszorg en Welzijn. Er zijn nog moeilijkhe den met pleegzorg en instellin gen buiten de provincie. Op 31 december 2006 mag de Zeeuwse jeugdzorg kinderen niet langer dan het wettelijke maximum van negen weken la ten wachten voor hulp die ze no dig hebben. In april stonden in Zeeland nog 184 kinderen te lang op de wachtlijst. Staatssecretaris Ross beloofde de Tweede Kamer dat de jeugdzorg eind 2006 op orde zou zijn. Zeeland kreeg voor de inhaalslag 2,8 miljoen euro extra. Ross verbond haar politie ke lot aan die deadline en gede puteerde G. van Heukelom (jeugdzorg) volgde dat voor beeld. Het grootste struikelblok zijn nog zeven Zeeuwse jongeren die wachten op opname bij de Hoen- derloo Groep, waartoe ook de Glen Mills School in Wezep be hoort. De groep en de provincie Zuid-Holland, die de opnames coördineert, hebben ondanks aandringen uit Zeeland nog niet laten weten of de zeven jonge ren dit jaar een plaats krijgen. GS vragen het ministerie daar druk op te zetten. Voor de kinderen die wachten op pleegzorg spant het er ook om. Er waren lang te weinig pas sende gezinnen voor langdurige pleegzorgopvang. Maar de laat ste campagne voor de werving van nieuwe pleegouders heeft zo veel reacties opgeleverd dat er binnenkort meer keus is. Jeugd zorg zet extra begeleiding in voor de nieuwe pleeggezinnen. re afspiegeling van de samenle ving zou worden. Van Waveren vond eerst dat vrouwen geen specifieke aandacht behoefden. Ook nu roepen GS de partijen op om in hun kandidatenlijsten voldoende vrouwen, jongeren en allochtonen op te nemen. Doel stelling is veertig procent. Van de provinciale adviescom missies en -raden voldoet alleen de Raad voor de Cultuur aan de veertig procent-eis met acht vrouwen op vijftien leden. GS stellen voor om die veertig pro- cent-eis in het reglement van die raad vast te leggen. Maat schappelijke organisaties die met een vertegenwoordiger in adviesorganen zoals de cultuur- raad zitten, zouden vaker naar een vrouwelijke kandidaat moe ten kijken. Met een databank zou dat makkelijker te bereiken zijn, was het PvdA-idee. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Scoop moet bezien of er een Zeeuwse data bank kan komen met vrouwen die capaciteiten bezitten voor politieke, bestuurs- en advies functies. De Zeeuwse politiek en maatschappelijke organisa ties kunnen daar dan uit putten. Want er moeten meer vrouwen in het Zeeuws bestuur. Welzijnsinstituut Scoop moet Gedeputeerde Staten eind dit jaar antwoord geven. Daarmee doet gedeputeerde H. van Wave- ren een motie gestand waarvoor de PvdA-Statenleden M. de Kos ter en T. Luijdendijk bijna een jaar geleden genoeg steun in de Staten wisten te winnen. Van Waveren kreeg de opdracht dit jaar maatregelen te'nemen op dat het Zeeuws bestuui- een bete- door Rolf Bosboom DOMBURG - Het Walcherse fes tival Jazz by the Sea trekt me rendeels mensen van buiten de provincie. Het aantal vaste be zoekers ligt ook opvallend hoog. Dat blijkt uit een enquête die zestien studenten marketing en communicatie van ROC Zeeland in Middelburg hebben uitge voerd tijdens de jongste editie van het festival, in september. De resultaten werden gister avond in Domburg gepresen teerd. De studenten ondervroe- gen 473 bezoekers. Van hen bleek 31 procent uit Zeeland af komstig te zijn. De overige on dervraagden kwamen uit de rest van Nederland (39 procent), Duitsland (25 procent), België (4 procent) of elders. Zij overnach ten veelal op campings en in wat mindere mate in hotels. Het jazzfestival blijkt een trouw pu bliek te hebben. Slechts een der de kwam dit jaar voor het eerst. Drie op de tien ondervraagden bezochten het festival al meer dan vijf keer, Het aantal jonge ren is beperkt: niet meer dan veertien procent is jonger dan veertig jaar. De waardering voor het evenement is bok hoog. In totaal 96 procent vindt de kwaliteit goed tot uitstekend. Slechts twaalf geënquêteerden zeiden zeker te weten dat ze vol gend jaar niet meer terugko men. De studenten hebben de or ganisatie een reeks aanbevelin gen gedaan. Een daarvan is meer rekening te houden, bij voorbeeld op de website, met het flinke aantal Duitse belang stellenden. Verder pleiten zij er voor om in het programmaboek je een plattegrond van Domburg op te nemen. Nadrukkelijk vra gen de studenten ook aandacht voor het verkeer. Het afsluiten van de straten in Domburg is veiliger en komt de sfeer ten goe de. Ook zou er meer parkeergele genheid moeten komen. Daar voor zou de parkeerplaats bij kasteel Westhove kunnen wor den gebruikt, met een shut tlebus naar het festival. Expositie Rod Summers en Marlies Mulders in galerie Galerij door Hans Tabbers door Ali Pankow ZIERIKZEE - Thee en kunste naars blijken vaker een geluk kige combinatie. Aan thee zijn bijvoorbeeld heel wat liedjes gewijd. Teksten als 'Schuitje varen, theetje drinken' kennen veel mensen nog uit hun jeugd en de titel 'Tea for Two' wekt bij anderen wellicht nostal gische gevoelens op bij de her innering aan zangeres en film- vedette Doris Day. In galerie Galerij bij Scholengroep Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee staat de aanduiding Tea for Two voor een nieuwe, opmerke lijke tentoonstelling. Beeldend kunstenaars Marlies Mulders uit Middelburg en Bod Summers uit Maastricht exposeren hier de resultaten van hun jarenlange mail-art- project rond thee. Johan Everaers, zelf liefhebber en beoefenaar van 'kunst per post', zag in hun verrassend werk aanleiding voor een breed toegankelijke presenta tie in de gangen van het Pon- tes-schoolgebouw. Naast specifiek de presentatie van de mailart-fantasieën van beide kunstenaars rond het be grip 'thee', heeft Everaers de twee bovenliggende gangen in de school afzonderlijk inge ruimd voor werk van Summers en Mulders. Veelzijdig De uit Engeland afkomstige Bod Summers is een veelzijdig kunstenaar, dichter en perfor mer. Hij studeerde onder meer houden, vooral met de trein. Van heinde en. verre stuurt zij hem haar afgestempelde trein kaartjes toe, meestal, vergezeld van het kassabonnetje voor de betaling van haar bakje thee tij dens de reis. In de vitrine prij ken ook diverse thee-accessoi res en diverse foto's getuigen er van dat vrijwel overal ter we reld dwars door leeftijden en rangen en standen heen veel thee wordt gedronken. In ontwikkeling Mulders kunstboeken uit de reeks 'Encephalon' (Grieks voor 'in het hoofd') verdienen aparte aandacht. De serie is nog in ontwikkeling. Op dit mo ment zijn beschikbaar: Hersen- spoelsels en het rood voor de ogen, het objectboek Brain storm, De tuinen van, een serie van vier losbladige boeken, een losbladig in een doos uitge brachte publicatie met als titel Stedelijk gebied en vier leporel- lo's onder de naam De Wegen. De maakster visualiseert op boeiende wijze met grillige zwarte lijnen en rode vlekjes de tot de verbeelding spreken de processen in het hoofd van de mens. Van Summers zijn verder fraaie fotoseries te zien met twee- en vierluiken van dok ters en kunstenaars, evenals van zijn eigen performances in een project als 'Obscure Activi ties'. De expositie 'Tea for Two' in Ga lerie Galerij bij Pontes is tot en met, vrijdag 9 februari tijdens schooldagen voor het publiek ge opend. GOES- Laurens Joensen presen teert zijn eerste cd Zeeuw in Zuid, met twee optredens in de provincie waar hij is geboren en getogen. Op het album staan twaalf liedjes uit zijn theaterpro gramma's Bar en Zeeuw in Zuid. Het zijn geheel eigen lied jes of vertalingen met eigen ar rangement. „Deze cd is een mijlpaal voor- mij. Hier sta ik nu", zegt hij zelf over het product. „Zeggen wie je bent en waar je voor staat, al le grote zangers doen niet an ders." Het lied Een droom, oorspronke lijk These dreams van Jim Cro- ce, is al eens eerder vertaald en gezongen door Cornelis Vrees wijk, die een heel album met ei gen vertalingen van Croce heeft uitgebracht. De legendarische Nederlands-Zweedse trouba dour is nauwelijks herkenbaar- in dit lied, maar zijn geluid klinkt wel sterk door in het eer ste nummer van de cd, Zeeland lied, waarin Joensen (spreek uit Jo-ensen) zichzelf presenteert. „Is dat zo? Dat vind ik wel een compliment, hij is wel een held voor mij. Ik ben zelf half Skan- dinavisch. Mijn vader was af komstig van de Faroer Eilan den, mijn moeder uit Terneuzen. Jammer dat Cornelis hier in Ne derland nooit is doorgestoten. In Zweden kreeg hij een staats begrafenis. Hij was de Tom Waits van Nederland, met zijn blues en zijn stem. Ook Tom Waits is een groot voorbeeld voor mij. Hij lijkt elk liedje te benaderen als een acteur. Ik heb diverse dingen van hem ver taald, maar er staat niets van op de cd. Daarvoor kreeg ik geen toestemming, in verband met de auteursrechten. Ik hoop dat vol gende keer wel te kunnen. Maar eigenlijk heb ik het nummer van Ry Cooder en is het een traditio nal uit begin vorige eeuw." Naast Cornelis Vreeswijk, Jim Croce en Tom Waits zijn Bob Dylan en Hank Williams grote inspirators. Het nummer Alleen en verlaten is een vertaling van Hank Williams. „Hij heeft een grote indruk op me gemaakt door zijn superbeeldende zintui- gelijke teksten. Dit nummer is een van de mooiste. Ik heb meer dere vertaald. Cold, cold heart Laurens Joensen: „De nummers komen bij de vleet. Ik heb genoeg voor een tweede cd." foto Marcel Kentin zing ik als duet met mijn vrien din Rixt Leddy." Samen met haar is hij afgelopen zomer naar Austin in Texas ge weest. Met honky tonk-muzikan- ten namen ze een demo op, vol ruige kroegmuziek, country en texasblues. „Binnen afzienbare tijd willen wij daarmee een cd uitbrengen." Opmerkelijk is de stevige baspartij in De blues van Amsterdam Zuid en ook in Gooi dat gif, bespeeld door Mar cel Kroemker. „Ik werk graag met een contrabas, vooral in combinatie met de steelstring. Marcel Kroemker is echter naar Berlijn vertrokken, waar hij in een symfonieorkest speelt. Ik werk nu met bassist Paul van Dijck." Laurens speelt steelstring, mandoline, slide gitaar en pia no. Op het titelnummer Zeeuw in Zuid doet nog een gastmuzi kant mee, baritonsaxofonist Jan Menu, ook afkomstig uit Zee land. Ze ontmoetten elkaar in nachtcafé De Doffer in Amster dam. „Hij kwam net terug uit New York. Wij hebben samen zitten spelen. Ik vroeg of hij een solo op mijn cd wilde doen. Ja, dat was een leuk toeval. Laurens Joensen is weer veel aan het schrijven. „De nummers komen bij de vleet. Ik heb ge noeg voor een tweede cd. Met theatergroep Flint werkt hij aan een Iers liedjesprogram ma, waarvoor' hij gedichten van Dylan Thomas op muziek heeft gezet. Verder speelt hij gitaar met Fay Lovsky en Amerikaan se rootsmuziek, bluegrass en go spel met zijn kwartet. In Porgy en Bess verschijnt hij met de soulformatie The Souldiers, vijf muzikanten en drie blanke zan geressen met donkere stemmen, die een funky geluid produce ren, vergelijkbaar met Sly and the Family Stone. Laurens Joensen presenteert zijn cd Zeeuw in Zuid morgen in Razzmatazz in Oost-Souburg (21.00 uur) en zaterdag in Porgy Bess, samen met The Soul diers aanvang 21.00 uur). In het kader van de Week van het Zeeuwse Boek, die duurt tot en met za terdag 11 november, zijn er vrijwel da gelijks activiteiten. Vandaag: Middelburg, De Drukkerij, 16.00 uur: Presentatie boek Sporen' van het oude Zeeland - in de luwte van een nieuwe tijd van William Rothuizen. aan de Jan van Eyck Academie in Maastricht. Hij heeft talrijke grote projec ten, publicaties, cd's, computer programma's, exposities en per formances in binnen- en buiten land op zijn naam staan. Marlies Mulders legt zich naast mail-art vooral toe op het ma ken van kunstboeken, waarvan in deze expositie ook enkele fraaie exemplaren te zien zijn. Humor loopt als een rode draad door het mail-artgedeel- te van 'Tea for Two'. Beide kun stenaars hebben elkaar gerui me tijd tal van 'thee-dingen' toegestuurd. Het gaat om details uit theever pakkingen, doosjes, zakjes, maar ook stukjes papier waar op met precisie de bruine af drukken van een vochtig thee kopje zijn aangebracht. Ook stuurde Summers zijn mailart- collega ooit een plat gevouwen theemuts toe, evenals een frou frou ter aanvulling op een kop je thee. Mulders blijkt van reizen te Rod Summers en Marlies Mulders temidden van enkele van de mailart-objecten over thee. fotomontage Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51