Witte Huis is nog niet in zicht Visionaire leiders? I PZC De familie-eer gaat voor alles Architect oorlog werd eenzaam uyr Opvolger is compromisfiguur Mooie winst voor tegenstanders Bush Democraten winnen eerste slag maar wacht een nog zwaardere strijd 9 november 1956 BI donderdag 9 november 2006 door Bengt van Zwol De Democratische Partij heeft bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de Republikeinen een zware slag toegediend. In het Huis van Afgevaardig- den verloor de partij van Ge orge Bush ten minste 28 zetels aan de Democraten die daar door over een ruime meer derheid beschikken. Op deel staatsniveau ging het de Repu blikeinen ook niet voor de wind. De Democraten veroverden ze ker zes gouverneurszetels en le vert in een meerderheid van de staten de topbestuurder. De uitkomst van de strijd tus sen Republikeinen en Democra ten om de controle over de Se naat is nog steeds onduidelijk. Beide partijen hebben de steun van 49 senatoren. De uitslagen in de staten Virgi nia en Montana moeten de door slag geven. In die eerste staat maakt men zich al voorzichtig op voor een lang proces van her telling en mogelijk tal van rechtszaken over de geldigheid ervan, zoals bij de presidents verkiezingen in het jaar 2000. ANP door Frank Hendrickx De Democraten hebben de parlementsverkiezingen in de Verenigde Staten ruim ge wonnen. Nu wacht een nog zwaardere strijd: de campagne voor het presidentschap in 2008. Het was een bijna Cruyffiaanse opmerking van Pat Buchanan, de éminence grise onder de con servatieve commentatoren in Amerika. „De Democraten heb ben niet gewonnen, de Republi keinen hebben verloren", zei de voormalige presidentskandi daat gisteren op de televisiezen der NBC. Veel Democraten zul len erkennen dat er een kern van waarheid in die analyse zit. De drijvende kracht achter de verkiezingen was de onvrede over de oorlog in Irak en de pres taties van president Bush. Een ruime meerderheid van de Amerikanen ziet inmiddels niets meer in de militaire missie die door de president halsstar rig wordt verdedigd. De enige manier om dat duidelijk te ma ken was een stem tegen de Repu blikeinen. Visie Het is de vraag of het ook een stem vóór de Democraten was, want overtuigend is de visie van de partij vooralsnog niet. Een deel van de Democraten wil een onmiddellijke aftocht, van de troepen, een ander deel wil een afbouw van de troepen macht op termijn en weer een ander deel wil daar nog hele maal niet over praten. Het enige wat de partij gisteren kon zeg gen over Irak was dat eerst de aanbevelingen van de commis sie onder leiding van voormalig Gouverneur Arnold Schwarzenegger van Californië spreekt zijn volgelingen toe na te zijn herkozen als leider van de belangrijkste Ameri kaanse staat bij de zogenaamde mid-termverkiezingen voor Congres en Senaat. foto Lucy Nicholson/RTR minister James Baker moet wor den afgewacht. Die worden over enkele weken verwacht. Ook op sociale onderwerpen is er even eens verdeeldheid. De overwin ning in de parlementsverkiezin gen is vooral te danken aan de opmars van conservatieve Demo craten. Ze zijn anders dan de meer pro gressieve basis van de partij te- stamcelonderzoek, tegen abor tus en voor een kleine overheid. Dat druist in tegen de partijlijn die tot dusver is gevolgd in het Congres. Veelzeggend is ook de man, de senator van Connecti cut, die door de achterban van zijn eigen partij werd afge dankt. Hij zou te zeer samen spannen met Bush. Als onafhan- gen het homohuwelijk, tegen overwinning van Joe Lieber- kelijk kandidaat won Lieber- man desondanks zonder veel moeite van zijn Democratische tegenstander. Het is een teken dat de achterban van de partij er andere denkbeelden op na houdt dan de top. Een probleem blijft ook het zui den en het zuidoosten van het land, waar de Democraten nog steeds moeite hebben om te win nen. Zelfs de oorlog in Irak, de cor ruptieschandalen in Washing ton en impopulariteit van de pre sident kon de meeste kiezers daar niet zover krijgen om op een Democraat te stemmen. Als Bush straks geen kandidaat meer is, maar een veel populair dere Republikein als John Mc Cain zal dat nog moeilijker wor den. Loodzwaar Het zal voor iedere Democraat een signaal zijn dat de campag ne voor de presidentsverkiezin gen in 2008 loodzwaar wordt. De gedoodverfde favoriet voor de voorverkiezingen is Hillary Clinton, die gisteren een mon sterzege boekte als senator in New York. Ze probeert steeds minder progressief over te ko men, maar alleen haar achter naam is in veel gebieden van de VS een garantie voor een neder laag. Een andere favoriet, Barack Obama, de zwarte senator van Il linois, is evenmin onomstreden. Bovendien is uit deze campagne opnieuw gebleken dat ras nog steeds een rol speelt in de Ameri kaanse politiek. De euforie is groot bij de Demo craten na de grote overwinning in de parlementsverkiezingen, maar één ding is zeker: de weg naar het Witte Huis is nog lang. GPD Donald Rumsfeld is weg. Presi dent Bush slachtofferde de om streden minister van Defensie gisteren na de afstraffing in de parlementsverkiezingen. Een ge waagde strategie in Irak is 'Rum my' uiteindelijk fataal gewor den. door Frank Hendrickx Donald Rumsfeld had geen vrienden meer over. De De mocraten wilden zijn aftreden, de legertop keerde zich tegen hem, veel Republikeinen zagen in hem een onverbeterlijke stijfkop. Zelfs in het Witte Huis had hij afgedaan. Stafchef Andrew Card en minister van Buitenlandse Zaken Condo- leeza Rice drongen op zijn ver trek aan. Zelfs First Lady Lau ra Bush zou hebben geadvi seerd om 'Rummy' te laten val len. Alleen president George Bush bleef tot het einde volhouden dat de 74-jarige minister van De fensie uitstekend werk leverde. „Hij blijft", zei Bush nog geen week geleden, maar toen de on vrede over Irak amper nog in te Donald Rumsfeld tomen was, ging de president door de knieën. Rumsfeld moest gaan. „Het is tijd voor een nieuw perspectief", aldus de pre sident gisteren. Het Amerikaanse publiek wilde een verandering van strategie en Rumsfeld was daar niet toe in staat. Hij was in vele opzich ten de architect van de oorlog. Al lang voordat hij minister werd, pleitte Rumsfeld voor een invasie van Irak. Hij onderteken de pamfletten van het Project voor de nieuwe Amerikaanse eeuwwaarin Clinton werd opge roepen om in te grijpen in het Midden-Oosten. Saddam Hoes sein moest het eerste doelwit zijn. Iedereen in Amerika is het er in middels over eens dat er te wei nig troepen in Irak waren toen Saddam ten val werd gebracht. Er brak anarchie uit en nie mand kon iets doen. Toen het Irakese leger ook nog eens werd ontmanteld, was de chaos niet meer te stoppen. Schandalen De schandalen rond martelende Amerikaanse troepen gaven de genadeklap voor het aanzien van de VS, zeker omdat alleen de laaggeplaatste soldaten wer den bestraft. De Amerikanen verloren de harten van de Irake zen. Rumsfeld bleef zijn tactiek ver dedigen, hoewel hij inmiddels toegaf dat de situatie 'moeilijk' is in Irak. Gisteren maakte Bush bekend dat zijn geduld met 'Rummy' op is. GPD Ook in de huidige campagne voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 22 november heb ik al weer ver schillende politici en diverse gasten in televisieprogramma's horen zeggen dat Nederland vooral behoefte heeft aan leiding en visie. De wijze waarop deze wens tot uitdrukking wordt gebracht varieert, maar het grondpatroon is het zelfde. Het uitgangspunt is kennelijk dat Nederland te maken heeft met gro te problemen en dat de huidige politici, in het bijzonder de leiders van de grote politieke partijen, die problemen niet onderkennen of, wanneer ze de proble men wel onderkennen, geen idee heb ben hoe ze op te lossen. Gevraagd is een politicus van onge kend formaat die de verwarde natie, vanuit een alomvattende toekomstvisie de weg zal wijzen naar een glorieuze toekomst. Erg democratisch kan een dergelijke visionaire figuur ongetwij feld niet zijn. Hij ziet iets wat zijn poli tieke collega's niet zien en zal het van zijn charisma moeten hebben om de angstige kiezers mee te slepen in zijn alles oplossende visie. Bij dit aanhou dende geklets over een 'Grote Leider' gaat het in feite om borreltafelpraat en het infantiele verlangen naar een al machtige vaderfiguur die ons moet ver lossen uit onze onvermijdelijke onzeker heid over de toekomst. Zou zich een dergelijke figuur aandienen dan moet het wel een charlatan zijn. De Nederlandse samenleving is goed geordend en wordt voorzover mogelijk heel behoorlijk bestuurd. Dat valt af te leiden uit een vergelijking van onze sa menleving met die van andere, enigs zins vergelijkbare rijke landen. De meeste problemen waar Nederland mee te maken heeft, doen zich ook voor in andere West-Europese landen en zijn kennelijk niet zo eenvoudig op te los sen als de voorstanders van visionair leiderschap wel denken. Het kan natuurlijk zijn dat zij die ver langen naar een 'Grote Leider' van me ning zijn dat alle rijke westerse landen behoefte hebben aan zulk leiderschap. Dat is echter niet mijn indruk. Bijna al tijd wordt het verlangen naar een visio naire leider veroorzaakt door een irrati oneel ongenoegen over de politieke gang van zaken in Nederland. Zonder twijfel zijn er zaken die juist in Neder land slecht geregeld zijn. Dat zijn ech ter geen zaken die het voortbestaan van de natie bedreigen. Zij behoeven in ieder geval geen visionair leiderschap. Integendeel, zij kunnen vaak het best worden opgelost op pragmatische wij ze. De problemen waar de hoogontwik kelde, rijke landen mee te maken heb ben zijn over het algemeen van com plexe, bestuurlijke aard. Als een simpe le, visionaire oplossing voorhanden was zou zij, hetzij in Nederland, hetzij elders al lang zijn toegepast. Een deel van de maatschappelijke pro blemen waar Nederland en vergelijkba re landen mee te maken hebben zijn nu juist veroorzaakt door grootse ideologi sche visies uit het verleden. Het visio naire concept van de eerste dertig jaar na de Tweede Wereldooxdog was de mo derne verzorgingsstaat die door de snel groeiende welvaart mogelijk werd ge maakt. Die verzorgingsstaat zou alle staatsburgers van de wieg tot het graf een aangenaam, risicovrij leven garan deren. Dat was een niet te verwezenlij ken droom. De verzorgingsstaat liep te gen haar eigen beperkingen op en bleek in haar oorspronkelijke vorm onbetaal baar. De critici van de verzorgingsstaat kwa men vervolgens met een nieuwe, ideolo gisch geïnspireerde visie die in staat werd geacht alle maatschappelijke pro blemen op te lossen: liberalisering, pri vatisering en marktwerking. De over heid moest tei'ugtreden en overal in de publieke sector zou marktwerking een einde maken aan te hoge kosten en ge brek aan efficiëntie. Dit beleid heeft, wellicht met de telefonie als enige uit zondering, overal contraproductieve re sultaten gehad. Neem nu de Nederlandse Spoox-wegen. De verschillende onderdelen van dat bedrijf zijn uit elkaar gehaald en ver zelfstandigd. De onvennijdelijke markt- weidring zou vervolgens onze kaartjes goedkoper maken en de dienstvei'le- ning vex-groten. Wat is ons index-tijd niet allemaal beloofd; wax-me bx-oodjes in de trein en buitenlandse kranten. door Kamilla Leupen Genieenten doen te weinig om eerwraak te voorko men, zegt het Amsterdamse gemeenteraadslid Karina Schaapman (PvdA) in een rapport dat ze vandaag pre senteert. Het ontbreekt hulp- vex-leners en politie aan exper tise. Eerwraak betekent oorspx-on- kelijk dat een lid van de fami lie een ander lid (meestal een meisje of vrouw) dat ervan wordt verdacht de fami lie-eer te hebben geschonden, doodt. Dat gebeux-t met toe stemming van andere familie leden. Men vindt dat noodza kelijk om de aangetaste eer te zuiveren ten aanzien van de rest van de gemeenschap. Te genwoordig spreekt men lie ver van eergerei ateerd ge weld, omdat daax-onder ook al het niet-dodelijke geweld valt waax-bij eer in het geding is. Kan de familie-eer op andex-e manieren dan met de dood worden 'gezuiverd'? Ja. Voorbeelden van minder extreem eergerelateerd ge weld zijn mishandeling, ver minking, vëi-stoting en socia le isolatie van het slachtoffer. Alleen: de eer is pas werkelijk gezuiverd als één van deze 'oplossingen' daadwerkelijk 'succes' heeft gehad. Is dat niet het geval, dan is de kans groot dat steeds heftiger ge weld wordt gebx-uikt. Een xneisje aanzetten tot het ple gen van zelfmoox-d is even eens een bekende vorm van dit soort geweld. Islam Eex-gerelateerd geweld is niet, zoals vaak wox'dt gedacht, een islamitische aangelegen heid. De islam keurt moord af, en eerwx-aak is niet terug te vinden in de shaxia. Het is een gewoonterechtelijke, cul turele tx'aditie die voox'komt onder moslims, hindoestanen en chi'istenen. In Nedei'land hebben we tot nu toe vooral te maken gehad met inciden ten in de Tux-kse gemeen schap. Van doorslaggevend belang zijn de opvattingen die in de betrokken gemeen schappen bestaan over de ver houding tussen man en vrouw. De eer en het aanzien van de man hangt in deze sa menlevingen voor een zeer be langrijk deel af van het ge drag van de vrouwen in zijn familie. Eergerelateerd ge weld komt met name voor in landen rond de Middellandse Zee, in Azië en het Mid den-Oosten. Niet alleen vrouwen zijn het slachtoffer, ook mannen en jongens zijn geregeld het mik punt, bijvooi'beeld vanwege homoseksualiteit of het weige ren van een gedwongen huwe lijk. Overigens komen vrou wen ook naar voren als da der. Familieleden spelen vaak een belangiijke rol bij de voorbereiding van geweld. Daarnaast houden zij de 'rod delcultuur' in stand, die al dan niet valse verdenkingen, bijvoorbeeld over seks voor het huwelijk, in de gemeen schap verspreidt, waarna de familie zich gedwongen ziet actie te ondei'nemen. En. wordt nogal eens een minder jarig familielid ingeschakeld om de klus uit te voeren, om dat hij minder straf krijgt op- Hoe wordt eergerelateerd ge weld bestraft? Er is geen apart wetsartikel voor eerwraak. Maar de rech ter kan bij het bepalen van de stx'afmaat de omstandigheden zwaar laten meewegen. Familieleden die een rol heb ben gespeeld bij de voorberei ding of op de hoogte waren en niets hebben gedaan om het misdrijf te voorkomen, kun nen eveneens tot hoge straf fen worden veroox-deeld. In Turkije is eerwraak straf baar, maar de dader kan straf vermindering krijgen wegens 'herige droefheid' of 'provoca tie'. GPD BEU dat! ochti zastr burg reldv gen| DeE pioq satie renti oorlc presi spral VLUCHTELINGEN - Volgen de week zullen zo'n duizend Hongaarse vluchtelingen naar Nederland komen. Ze komen in twee groepen van vijfhon derd vanuit Wenen, waar ze nu verblijven. De vluchtelin gen zullen tijdelijk worden on dergebracht in zeven kampen. Eén van de kampen is in Zee land. Aanvankelijk was het de bedoeling om de vluchtelingen in een kazerne onder te bx-en- gen. Dit plan is afgeblazen. DAMCLUB - De Middelburg se Damclub (MDC) bestaat vijf entwintig jaar. De club heeft in de loop der jaren verschillen de kampioenschappen be haald. Het team behoort tot de stex'kste in Zeeland. Het jubi leum wordt gevierd met een feestavond. NOODLANDING - Een Noors passagiersvliegtuig heeft in dei bergen van Midden-Noorwe-, gen een noodlanding moeten.; maken. Tien van de twaalf in zittenden hebben het ongeluk ovei'leefd. LUCHTMACHT - De Amen kaanse luchtmacht heeft de af gelopen twee jaar bij vliegtuig-' ongelukken 1125 piloten verlo- x-en. Het is er niet van gekomen. De dienst ver-lening is nu al jaren abominabel op alle niveaus en de kaartjes zijn er niet goedkoper op geworden. Hetzelfde pa- tx-oon heeft zich steeds opnieuw voorge daan. Waar de heilig verklaai'de marktwer king zijn inti-ede doet, wordt de dienst verlening minder, worden de prijzen ho ger en gaat de directie tienmaal zoveel verdienen. En dan zwijg ik nog van de sportsponsox-ing met gemeenschaps geld. De intx-oductie van marktwei-king in situaties waar geen sprake is van een natuurlijke max-kt, zoals bijna altijd het geval is in de publieke sector, is een louter ideologische exercitie. De enigen die er wel bij varen zijn de ontelbare ruim betaalde managers die zich in de publieke sector hebben geves tigd. Zo bezien is er wellicht toch be hoefte aan een heel klein beetje visie en zeer bepex-kte politieke durf. Net vol doende om na ruim twintig jaar misluk te marktwerking een punt te zetten ach ter de meest i-ecente ideologische waan, die van het neolibei'alisme. De enige bi'uikbare en ongevaarlijke bestuuidij- ke ideologie is die van het gezonde ver stand! Maarten van Rossem Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 C_vj 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Bezorgklachten: 0800-0231231 Arie Leen Kroon (adjunct) Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. Centrale redactie: E-mail: lezersservice@pzc.nl Stationspark 28 Fax: (076)5312330 Postbus 31 4460 AA Goes Abonnementen: 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax:(0113)315669 per maand: 21,50 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax:(0113)315609 einde van de betaalperiode. U ontvangt E-mail: lezersredacteur@pzc.nl een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice. Middelburg: Postbus 314460 AA Goes Buitenruststraal18 Losse nummers per stuk: Postbus 8070 maandag t/m vrijdag: 1,30 4330 EB Middelburg zaterdag: 1,85 Tel: (0118)493000 Fax* (0118)493009 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW E-mail: redwalch@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Goes: Stationspark 28 Postbank 35.93.00 Postbus 31 4460 AA Goes Advertenties: Tel. (0113)315670 Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Fax. (0113)315669 overeenkomstig de Algemene E-mail: redgoes@pzc.nl Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Overlijdensadvertenties: Postbus 145 maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Het 's-Landshuis Tel: (076)5312240 Steenstraat 37, Fax:(076)5312340 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax: (0114)371380 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454647 Fax. (0113)315529 Fax:(0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax: (076)53,12274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/service/adverternn Auteursrechten voorbehouden Uitgcvorii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor out* (abonnomenten)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten cn pr<r ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectw de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC.lt- :e. Postbus 31.4460 AA Goes. Behoort tot 'A' WGGGNGR van onze redactie buitenland Robert Michael Gates (61) heeft het grootste deel van zijn leven doorgebracht bij de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA en de Nationale Vei ligheidsraad: 26 jaar in totaal. Vorig jaar nog kreeg hij van president Bush de aanbieding om directeur van alle Ame rikaanse geheime diensten te worden. Hij legde dat aanbod evenwel naast zich neer. De re den ervan is nooit bekend ge worden. Gebx-ek aan loyaliteit kan het niet geweest zijn want als er ie mand in Washington tx-ouw is geweest aan het hoogste gezag, dan is het Bob Gates wel. Het leek niet uit te maken van wel ke politieke kleur de president was: hij diende zowel Democi-a- ten als Republikeinen, hoewel zijn politieke voorkeur vooral bij laatstgenoemden lag. Geen grenzen De tx-ouw van Gates had ogen schijnlijk geen gx-enzen. Zoncler morren gaf hij uitvoex-ing aan de bevelen van Ronald Reagan Robert Gates in de omstreden Iran-contra affaire: het verkopen van wa pens aan Ix-an en met de op- bx-engst ervan de acties van de contx-a's tegen de sandinistische x-egering in Nicax-agua financie ren. Drie jaar geleden leek er een ein de te komen aan Gates' bemoeie nis met de politiek toen hij tot dix-ecteur werd benoemd van de universiteit van Texas. „Ik heb niets meer in Washington te zoe ken", was zijn enige commen taar destijds. Of de in de inlichtingendiensten gelouterde en beoogd nieuwe minister van Defensie een nieu we Irak-politiek zal voeren hangt natuurlijk in de allex- eerste plaats af van de beslissin gen van pi-esident Bush. Nieuwe koers Veelzeggend is wel dat Gates deel uitmaakt van de commissie van oud-minister James Baker, die momenteel ondex-zoek doet naar een nieuwe koers voor Irak. De nieuwe minister van Defensie is daaxrioor uitstekend op de hoogte van de wensen in beide kampen, want in de com missie zitten zowel Republikei nen als Democraten. In Washington heerst onder ana listen de overtuiging dat de be noeming van de 'diplomatieke' Gates een grote koex-swijziging in Irak voorspelt. Vice-presi dent Dick Cheney zou buiten spel zijn gezet. De gematigde krachten hebben met de komst van Gates cle overhand gekx'e- gen in het Witte Huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4