Bewoners beslissen over mast PZC PZC Verbazing over sinaasappelsap Dorpsraad Heikant op sterven na dood Vodafone begint instemmingsprocedure 15 Creatiefbeurs Hulstenaren doen boekje open over Keldermanspoort Wietteler krijgt van gerechtshof dezelfde straf Vragen over identificatie op veer Agressieve dealer krijgt celstraf Middelburg kijkt naar kleur Gratis naar de bioscoop bij nader inzien agenda donderdag 9 november 2006 rinor Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De bewoners van de flat aan het Edvard Grieghof mogen beslissen of de begin dit jaar geplaatste umts-installatie op het dak mag blijven staan. Vodafone heeft Woonstichting Clavis laten we ten alsnog bereid te zijn tot het organiseren van de, in de ogen van de corporatie noodzakelij ke, instemmingsprocedure. Inmiddels heeft Vodafone de Vereniging Monet opdracht ge geven de instemmingsprocedure te starten. Het onderzoekje zal volgens Vodafone ongeveer vijf tig werkdagen in beslag nemen. Als meer dan de helft van de be woners tegen is, moet de umts-installatie verdwijnen. Omdat er sinds begin dit jaar al lerlei aanvullende informatie over umts-masten beschikbaar is gekomen, wil Vodafone eerst nog een voorlichtingsavond voor de bewoners houden, voor dat de stempakketten worden verstuurd. Geen mening Clavis heeft de plaatsing van een umts-mast op het dak van de flat bij Vodafone aangevoch ten, omdat veel bewoners er pro blemen mee blijken te hebben. „Wij stellen daarbij uitdrukke lijk, dat dit niets te maken heeft met een inhoudelijke opvatting over eventuele gevolgen voor de volksgezondheid van zo'n instal latie", zegt directeur E. van Ex- ter van Clavis. „Daarover heeft Clavis geen mening. Wij hebben ons slechts op het standpunt ge steld, dat voor elke nieuwe in stallatie een instemmingsproce dure gevolgd moet worden." Van Exter zegt er bewust voor te hebben gekozen om geen ruchtbaarheid te geven aan de discussie met Vodafone, in de verwachting dat dit de beste kans op resultaat zou bieden. „Wij zijn dan ook zeer tevreden met het bereikte resultaat", zegt Van Exter. Er zal overigens nog wel enige tijd overheen gaan voordat de umts-installatie daadwerkelijk GOES - In de Zeelandhallen in Goes slaan van vrijdag tot en met zondag zo'n 250 exposanten bun kampement op tijdens het jaarlijkse evenement Zeeland Creatief. Allerlei demonstraties verleven digen de beurs. Voor het eerst is stichting Partners in Hoop aan- tvezig, die laat zien wat voor mooie dingen er allemaal met mozaïek gemaakt kunnen wor den. Een chefkok toont zijn kun sten en de quiltgroep De Para plu uit Vlissingen houdt een ex positie met als thema Zeeland. Voor de deelnemers aan de workshops is dagelijks kinderop vang mogelijk, verzorgd door hetROC Goes. Zeeland Creatief in de Zeeland- Jiallen is vrijdag 10 november van 13.00 tot 21.00 uur en zater dag 11 en zondag 12 november van 10.00 tot 18.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAN DEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van het dak verdwijnt. Vodafo ne heeft een aantal maanden no dig om elders een nieuwe instal latie te realiseren. Pas daarna kan de ontmanteling van de in stallatie aan de Edvard Grieg hof beginnen. „Wij vinden het redelijk dat Vodafone de tijd krijgt om een andere locatie te vinden", zegt Van Exter. „Maar om te voorkomen dat het heel lang duurt, willen wij wel dat er aan het afbreken van de installa tie een bepaalde datum wordt gehangen. Daarover zijn we nog in onderhandeling." Raadslid C. Freeke wil het Ter- neuzens college vandaag in de raadsvergadering nog aan de tand voelen over het beleid rond umts-masten. Hij is niet tevreden met de ant woorden die hij van het college heeft gekregen op eerdere vra gen over de plaatsing van mas ten. Volgens burgemeester en wet houders van Temeuzen wordt de gemeente Spijkenise 'waar schijnlijk' teruggefloten. Die ge meente weigert umts-vergunnin- gen af te geven. Het Terneuzense college houdt vast aan het standpunt van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), die stelt dat ge meenten niet bevoegd zijn de plaatsing van umts-masten op grond van volksgezondheid te weigeren. De VNG volgt op haar beurt het standpunt van staatssecretaris Van Geel. Dat het oordeel over mogelijke gezondheidsrisico's alleen aan het ministerie is voorbehouden, klopt volgens Freeke niet. „Het waken over de gezondheid van de inwoners hoort tot de rechts plicht van bestuurders en valt binnen de autonomie van een ge meentelijke overheid." Het raadslid vindt dat het Ter- neuzens college zijn oordeel over het beleid van Spijkenisse niet op feiten, maar op specula tie baseert. Freeke had gisteren nog contact met een woordvoer der van Spijkenisse en die ge meente vernam taal noch teken meer van de staatssecretaris. Peter-Jan maakt toetjes in de keuken van het ziekenhuis in Oostburg. door Frank Gijsel OOSTBURG - „Je moet vezels eten, want anders kun je niet goed naar het toilet. En ik neem altijd fruit mee naar school." Voor Daniël, cliënt van de Stichting Tragel, voor mensen met een verstandelijke beperking, is het woens dagmiddag in het'ZorgSaam Zieken huis in Oostburg genieten tijdens een 'ludieke fitte middag'. Ter gelegenheid van haar opening biedt het bedrijf Prosano, dat een totaalpakket aan zorg diensten levert, een programma aan vol tips over gezonde voeding en beweging. De cliënten en hun begeleiders blijken duidelijk geïnteresseerd in de aangebo den stof. Na de opening, met veel knal lende ballonnen waaruit stappentellers tevoorschijn komen, volgt een geva rieerd programma. De diëtistes Inge en Valesca geven aan het begin van de middag aan wat komt kijken bij gezonde voeding. Termen als verzadigde vetten, variaties en de schijf van vijf komen aan bod. Richard weet te melden hoe je goed fit en gezond kunt blijven. „Je moet veel groente, fruit en brood eten. Zuivel heb je ook nodig, voor je botten.'' Dat kaas juist de verkeerde vetten bevat, is nieuws voor de meeste aanwezigen. „Wie weet wat het gezondste is, een glas cola of een glas sinaasappelsap vraagt de diëtiste. Aan de gezichten is duidelijk te zien dat dit een gemakkelij ke vraag is. Echter, het antwoord lokt de nodige verbazing uit. „Het is een groot misverstand, want in beide glazen zit erg veel suiker. Fruitsuiker is net zo erg als suiker uit de fabriek." Als ge vraagd wordt hoeveel boterhammen naar binnen gaan op een dag, blijkt dat de meeste deelnemers aardig op schema zitten met een vijftal sneetjes. Koen eet er drie bij het ontbijt en 's middags ook nog eens drie. „Je bent goed bezig", prijst diëtiste Inge hem. Jantje Smit Even later begeeft het gezelschap zich opgewekt naar de afdeling fysiothera pie. Wat is er mooier dan bewegen op de hits van Jantje Smit en Frans Bauer. De stapels handdoeken liggen aan het begin van de sessie al klaar. „Bij bewe gen krijg je het warm en dan ga je trans pireren. Daarom liggen de handdoeken al klaar voor jullie", wordt vooraf mede gedeeld. „En stofzuigen is ook bewegen, het is foto Camile Schelstraete maar dat je het weet." Na het sporten waagt iedereen zich aan het klaarma ken van een gezonde luxe broodmaal tijd. Hierbij wordt gelet op hygiënisch werken, gezonde ingrediënten en daar bij moet het er ook nog eens lekker uit zien. Aan het eind van de middag gaat de zelfgemaakte maaltijd er goed in. Een cadeau in de vorm van spelmateri aal wordt dankbaar in ontvangst geno men. M. Kapelle, hoofd wonen van Stichting Tragel, is zeer te spreken over de aan geboden fitte middag. Kapelle: „Binnen kort gaat een groep naar een drietal wo ningen voor begeleid wone in de Colum- buslaan in Hulst. We gebruiken deze middag als een start van de gelijkwaar digheid tussen cliënten en hun begelei ders. Zo leren ze elkaar ook nog beter kennen." Richard ziet de verhuizing wel zitten. „Dan kunnen we lekker onze mentor plagen." door Sheila van Doorsselaer HULST - De Bollewerck-, Dob- bele- of Keldermanspoort in Hulst bestaat dit jaar 500 jaar. Ter ere van dit jubileum van de unieke land- en waterpoort heb ben Hulstenaren George Sponse- lee en Eddy Taelman een boekje geschreven. Het bundeltje telt 54 pagina's en is doorspekt met foto's, soms vele decennia oud, uit de privé- collectie van Taelman. Over de poort is al veel geschreven. Niet temin vonden de auteurs van 500 Jaar Bollewerck- ofDobbele Poorte het nuttig en vermake lijk het wel en wee van de poort in kort bestek bijeen te brengen. De bouw van de poort begon in 1506, aan de ingang van de Sax haven, de kreek die Hulst met de Honte (of Westerschelde) ver bond. In 1596 al, werd het monu ment in puin geschoten en de ruïne werd bedekt onder een dikke laag zand. Eeuwen gingen voorbij en daarmee ook het be sef van het bestaan van de poort. Tot Pieter Joseph Brand (oud-Hulster wethouder en his toricus) de poort in 1955 heront dekte en het uitgraven en conser veren van de poortresten begon. Dit project duurde van 1957 tot 1964. De poort werd een aantal jaren geleden gerestaureerd om In 1984 was de Keldermanspoort in Hulst een onbereikbare toeristische attractie. archieffoto Camile Schelstraete zo het bouwwerk echt voor het nageslacht te behouden. Er is echter nog zoveel meer te vertellen over de poort. De veer tigers en vijftigers van nu speel den bij de opgravingen en keken er vol verbazing naar. Hulsten aren van zeer respectabele leef tijd kunnen zich waarschijnlijk nog de vreemde berg aan de rand van de binnenstad herinne ren, zonder dat ze toen wisten wat voor schat de bodem verbor gen hield. Voor wie wil weten wie Kelder mans was en waarom die naam de poort eigenlijk geen recht doet, waarom de originele poort slechts 90 jaar bestond en of er misschien nog familieleden heb ben meegeholpen aan het uitgra ven van de poort, is het boekje een schat aan informatie. De bundel is te verkrijgen bij de Hulster VVV en boekhandel Re- mortel en Bruna in Hulst. George Sponselee en Eddy Tael man, '500 Jaar Bollewerck- of Dob- bele Poorte', Uitgeverij Van de Berg, ISBN 90-55122556, 7,95 euro. DEN HAAG - Een 34-jarige man uit Hoek is gisteren door het Haagse gerechtshof op nieuw veroordeeld tot een werk straf van 240 uur en een voor waardelijke celstraf van twee maanden voor het houden van een wietkwekerij aan de St. Hu- brechtstraat. Ook moet hij de energiemaat schappij een kleine tweedui zend euro schadevergoeding be talen voor illegaal afgetapte stroom. De man was in hoger be roep gegaan omdat hij vrijge sproken wilde worden. De politie trof op 12 juli vorig jaar een professionele hennep kwekerij met 189 planeten aan in zijn schuur. De verdachte zei meteen dat de agenten bij zijn vrouw moesten zijn, aangezien hij niets van de kwekerij af zou weten. Hij zou wegens huwe lijksproblemen nooit thuis zijn en niet weten wat zich in de schuur afspeelde. Zijn echtgeno te verklaarde eerst dat ze de ille gale hennep kwekerij samen met haar man had opgezet om uit de schulden te komen. Later trok ze die verklaring in en zei ze dat zij die in haar eentje had gerund Het hof geloofde echter dat de vrouw in eerste instantie de waarheid had gesproken. SLUIS - De PvdA in de gemeente Sluis wil weten of de ge meente medewerkers in dienst of ingehuurd heeft die op basis van een opsporingsbevoegdheid mensen mogen vra gen naar een identificatiebewijs. Fractievoorzitter L. Wil le vraagt dit naar aanleiding van de controles op de boot van Vlissingen naar Breskens. Op de boot wordt gecontro leerd op het in bezit hebben van een geldig identificatiebe wijs. De controles zorgden vorige week voor commotie on der passagiers, omdat de bijzondere opsporingsambte naar volgens hen niet vertelde waarom zij zich moesten le gitimeren. De controles werden gedaan in opdracht van de BBA. Een van de passagiers die werden gecontroleerd was Wille. Hij verklaart dat hem niet is verteld waarom hij zich moest legitimeren. De controles zijn voor de PvdA in ieder geval reden vragen te stellen aan het dage lijks gemeentebestuur van Sluis. Als de gemeente inder daad medewerkers in dienst of ingehuurd heeft die men sen op basis van hun opsporingsbevoegdheid mogen con troleren op het in bezit hebben van een legitimatiebewijs, wil Wille weten welke instructies zij hebben gekregen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 23-jarige man uit Vlissingen voor drugs- en agressiedelicten tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en 120 uur werk straf. Verder moet hij 1875 euro aan de Staat betalen. Dat bedrag heeft hij verdiend met de handel in verdovende middelen. De Vlissinger heeft een aantal maanden ge deald in xtc-pillen en wiet geteeld. Ook had de man zich schuldig gemaakt aan geweld tegen de politie. MIDDELBURG - Over een tijdje ziet de Middelburgse binnenstad er misschien wel weer net zo kleurrijk uit als vroeger. De gemeente wil een onderzoek naar het kleurge bruik op panden. Dat zei wethouder A. de Vries gisteren bij een debat over welstand van de stichting het Zeeuwse gezicht. „We willen deskundigen vragen om te onderzoe ken welk kleurgebruik vroeger gangbaar was." Vervol gens wil De Vries overleggen met ondernemers en bewo ners van de binnenstad. GOES - Het Klaverblad biedt chronisch zieken en gehan dicapten duizend gratis bioscoopbonnen aan. Daarmee wil het patiëntenplatform mensen die niet snel uitgaan be wegen dat toch te doen. Tegelijk wil het platform de toe gankelijkheid van bioscopen aan de orde stellen. Het Kla verblad overlegt met de afdeling bouwkunde van de Hoge school Zeeland over manieren om CineCity in Vlissingen toegankelijker te maken voor mensen met grotere rolstoe len. Nu moeten zij voor de stoelenrij onder het bioscoop scherm plaatsnemen. Het Klaverblad zoekt een oplossing, opdat rolstoelers tijdens de voorstelling bij hun gezel schap kunnen blijven. De gratis bioscoopbonnen zijn voor films op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag. Mensen kunnen ervoor bellen: 0113 - 249325. Dan horen ze meteen of de bioscoop toegankelijk is. Het Klaverblad wil ook graag ervaringen terughoren. De actie staat in het kader van de Week van de Chronisch Zieken, die van 10 tot en met 16 november loopt. door Harold de Puysseleijr HEIKANT - De dorpsraad in Heikant is op sterven na dood. Vier van de zes bestuursleden zijn om persoonlijke redenen af gehaakt, zodat de dorpsraad nog slechts bestaat uit woord voerder H. Haulez en voorzitter D. de Belie. Die twee willen eind deze maand de knoop doorhakken over de eventuele doorstart van de dorpsraad met nieuwe leden. „Net voor de kermis in het dorp hebben we een flyer met daarin een oproep verspreid en daar hebben drie mensen op gerea geerd. Maar uiteraard zijn meer reacties altijd welkom. Mensen die belangstelling hebben voor het werk in de dorpsraad, mo gen contact met me opnemen", zegt Haulez. Mochten de twee overgebleven bestuursleden van de Heikantse dorpsraad er zelf niet in slagen de raad op de been te houden, dan kunnen ze altijd nog een be roep doen op de gemeente. Dat zegt J. van Drongelen, een van de twee coördinatoren bij de ge meente Hulst voor de wijk- en dorpsraden. Van Drongelen heeft de indruk dat de animo voor het vrijwilligerswerk in de wijk- en dorpsraden de laatste tijd wel iets vermindert. „Ze hebben daar tegenwoordig te weinig tijd voor", vermoedt hij. Niet compleet De gemeente Hulst telt in totaal zestien wijk- en dorpsraden en die zijn lang niet allemaal com pleet, hoewel de meesten wel ge noeg leden hebben om goed te kunnen functioneren. Toch moest ook de dorpsraad Clinge niet zo gek lang geleden uit de as herrijzen en kijken de De Lijst Cees Freeke (LGF) vreest dat de Belgische overheden geen klopjacht in zetten op wiettransporteurs en soft drugskopers als er een derde koffie shop aan de Terneuzense gemeente grens komt. In de krant van gisteren was de g van geen weggevallen, waardoor de indruk werd gewekt dat Freeke waarschuwt voor overdreven justitiële maatregelen. Maar het Terneuzense raadslid is juist bang dat het aantal buitenlandse bezoe kers aan koffieshops niet afneemt, ook al omdat hij niet verwacht dat de Vlaam se politie strenger gaat controleren. dorpsraden in Graauw en Kloos- terzande alsmede de wijkraad Hulst-Zuid uit naar vers bloed. De situatie van de wijlcraad Den Dullaert ziet er met slechts één wijkbewoner het beroerdst uit. Hier wil de gemeente nog een ul tieme poging wagen om zelf vrij willigers te werven voor de wijk raad. STREEK ACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Handvaardigheid, creativiteit; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 10.00 uur: Schilderen; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.30 uur: Kaarten, volksdansen; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, Engels, vergadering 't Lieverdje; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwer ken, koersbal; 19.30 uur: Bridge, line dance; De Blaauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartjes maken; 14.00 uur: Bakmiddag, zangclub; De Korenmarkt, 14.00 uur: Sjoelen; Den Dullaert, 13.30 uur: Kaar ten; 19.30 uur: Bridge; 20.00 uur: Pilates gym; KOEWACHT - De Vlaschaard, 14.00 uur: KBO thema bijeenkomst over erf recht; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Bridge; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderen soos; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Engels; 19.30 uur: Toneel; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Kerkdienst; 13.00 uur: Biljarten, ca nasta; 13.30 uur: Handwerken; 14.00 uur: Sjoelen; 16.30 uur: Repetitie Veste koor; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; De Wingerd, 20.00 uur: Clubavond afdeling Zeeland Hob by Computer Club; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meet- point; ZAAMSLAG - Centrum Hella, 19.30 uur: Cursus meditatie en energiebe- wustzijn; Advertentie Den Dekker k Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49