PZC Nut van verbod op Hells Angels betwist Balkenende voor invoeren verplichte godsdienstles Verdachte brand Schiphol vrijgelaten Tutu bezoekt geboortestad kolonisator Zuid-Afrika Prinses Margarita officieel gescheiden 7öpform Motorclub kan nieuwe organisatie oprichten Botbreuk baby IAMC geen kwade opzet Ontruiming van Ford Pannerden is afgerond Verkeer strandt op friet Nederlander beste kok van België Ex-Kamerlid Van Ooijen overleden Herdenking activist Louis Sévèke Goor nacht lang zonder water Heieen van Royen exhibitioniste GALL E GALL Relaxfauteuil met gratis tafeltje donderdag 9 november 2006 foor Floor Liqtvoet PEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie wil de 'criminele' motor- dub Hells Angels door de rech- ler laten verbieden. Over het aut ervan zijn deskundigen ver- deeld. Ze kunnen heel makkelijk een nieuwe club oprichten, zegt ioogleraar privaatrecht T. de ploeg. „Er hoeft geen notaris aan te pas te komen en het valt niet tegen te houden." Het stand- aunt van het OM is glashelder: Hells Angels horen niet thuis in ce Nederlandse samenleving om- jat criminaliteit onderdeel is van hun cultuur. Ze pakken dat grootschalig en in georgani seerd verband aan. Naast het vervolgen van 22 bestuursleden voor onder meer moord, afper sing en handel in wapens en drugs, wordt daarom nu ook de Motorclub als geheel aangepakt. Bij zes rechtbanken werd giste ren een verzoek tot verbod en ontbinding van alle Hells An gels-stichtingen en -verenigin gen ingediend. Ook hun logo's, zoals de doodskop met vleugels, wil het OM verbieden. Dat een dergelijk verbod lastig is te handhaven, geeft een woord voerder van het OM ruiterlijk toe. De Angels zullen de logo's in andere landen namelijk ge woon mogen blijven dragen. Vlaams Blok Het OM wil hiermee een duide lijk statement maken, verklaart een civiele advocaat uit Lim burg, die anoniem blijft omdat hij niet met de gewelddadige mo torclub wil worden geassoci eerd. Toch blijft het volgens hem 'vechten tegen de bierkaai'. In België werd eerder de politie ke partij van Philip Dewinter, het Vlaams Blok, verboden, geeft hij als voorbeeld. „De inkt was nog niet droog of het Vlaams Belang was alweer opgericht." De Ploeg verwacht niet dat de harde maatregel een einde zal maken aan het crimine le gedrag van de motorbende. „Dat laatste valt hier niet mee te belemmeren." Toch is de organisatie na een verbod wel degelijk makkelijker voor de rechter te slepen, weet de Groningse universitair do cent ondernemingsrecht M. Nethe. De rechter geeft bij een eventueel verbod namelijk duidelijk aan dat ook de clubac tiviteiten illegaal zijn, vertelt ze. Als de voormalige leden ver volgens doorgaan met dezelfde werkzaamheden, zijn ze volgens het Wetboek van Strafrecht strafbaar. Het is nog onduidelijk of het zo ver zal komen. Rechters in Haar lem, Amsterdam, Rotterdam, Zwolle, Maastricht en Leeuwar den zullen zich, los van elkaar, pas over een half jaar over het verbod buigen. Enkele Hells An gels hebben op hun eigen site al aangegeven ondergronds te gaan als ze worden verboden. Bij ontbinding van de Hells An gels-stichtingen en -verenigin gen zullen de bezittingen van de motorclub allereerst naar even tuele schuldeisers gaan. Wat overblijft komt toe aan de staat, aldus het OM. GPD door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - Het gerechts hof in Amsterdam heeft giste ren bepaald dat de man die wordt verdacht van brand stichting in het cellencom plex op Schiphol-Oost vorig jaar oktober onmiddellijk in vrijheid moet worden gesteld. Dit heeft zijn advocaat E. Damman bevestigd. De 24-ja- rige man uit Libië komt ech ter niet op vrije voeten, om dat hij illegaal is. Hij zat in vreemdelingendetentie op Schiphol-Oost, in afwachting van zijn uitzetting. Volgens de Immigratie- en Naturalisa tiedienst gaat de Libiër terug in vreemdelingenbewaring. De Libiër zat sinds vorig jaar november in voorarrest. De rechtbank in Haarlem had tot nu toe geweigerd zijn voorlo pige hechtenis op te heffen. Damman ging daartegen in beroep bij het hof. Het Open baar Ministerie in Haarlem is verrast door de uitspraak, al dus persofficier M. Vos. Hij benadrukt dat de vrijla ting geen consequenties heeft voor het verloop van de straf zaak tegen de man. De advo caat en het gerechtshof waren gisteren onbereikbaar voor commentaar. Volgende maand vindt wederom een pro-formazitting plaats. Door de brand in het cellen complex kwamen elf mensen om. Inmiddels staat vast dat de brand is ontstaan in de cel van de Libiër. Het is echter de vraag of hij de brand opzet telijk stichtte en of hij aan sprakelijk kan worden ge steld voor de gevolgen. Ook twisten het OM en de verdedi ging van de verdachte over het aantal brandhaarden in de cel; volgens het OM waren het er twee, volgens de advo caat één. ANP DEN HAAG - De 'onverklaarba re' ribbreuk van het baby'tje dat in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam heeft een medische oor- Orthopedisch chirurgen sluiten niet uit dat ook de recen te botbreuken van drie andere Saby's medisch verklaard kun nen worden. Het baby'tje dat al ruim een half jaar in het AMC ligt, had door een stofwisselingsziekte en zwaar medicijngebruik een broos skelet gekregen, laat een woordvoerder van het zieken huis weten. „Plet is onomstote lijk vast komen te staan dat de fractuur niet is ontstaan door zware druk van buiten."GPD K Politie tast nog in het duister over aanval op PCM AMSTERDAM - De politie weet nog niet wie achter de beschie ting op de krantendrukkerij van Uitgever PCM in Amsterdam Duivendrecht zit. Het pand iverd in de nacht van dinsdag op woensdag door onbekenden aan gevallen met zwaar geschut, mo gelijk een granaatwerper. Niemand raakte bij de ontplof fing gewond. Wel veroorzaakte de explosie flinke schade aan de betonnen gevelwand en binnen in het pand. Ook sneuvelden drie ramen. Het ANP ontving gisterochtend een e-mail waarin de aanslag werd opgeëist. De verzender zegt te spreken na mens RaRa, de gewelddadige ac tiegroep waarvan de oorsprong teruggaat tot de jaren tachtig. In het gebouw worden onder meer de Volkskrant, Trouw en N'RC Handelsblad gedrukt. „De actie kan gericht zijn tegen de hele pers", zei Het Parool-hoofd redacteur E. van Gruijthuijsen gisteren. „We zijn ongelooflijk geschokt. Mensen die dit doen, nemen het risico dat er slachtof fers vallen. ANP CULEMBORG - Desmond Tutu begroet kinderen in Culemborg. De Nobelprijswin naar, de eerste zwarte bisschop van Zuid-Afrika, bezocht gisteren de Gelderse stad. Deze week is hij in Nederland voor een conferentie over criminaliteitsbestrijding. Op uitnodiging van de Zuid-Afrikaanse ambassadeur deed hij Culemborg aan. Een bij zondere keus, want het is de geboortestad van VOC-commandant Jan van Riebeeck, die in 1652 de Nederlandse kolonie stichtte in Zuid-Afrika. foto llvy Njiokiktjien/ANP DOORNENBURG - De ontrui ming van het gekraakte Fort Pannerden in Doornenburg is gisteren afgerond met het ver wijderen van de laatste krakers. Dat het bolwerk op de splitsing van Rijn en Waal in 1869 dege lijk is opgeleverd is gebleken. De ontruiming duurde bijna twee dagen. De 25 krakers had den zich verschanst achter barri cades. Gisteren zijn ook twee sympathisanten van de krakers aangehouden. ANP ti -> I? DIT t&kfcEIS. 0 door Michel Reijns en Fons Kockelmans HILVERSUM - CDA-leider Jan Peter Balkenende wil dat leerlin gen in het voortgezet onderwijs verplicht godsdienstles krijgen, ook op openbare scholen. Hij zegt dat in het tv-programma van Paul Rosenmöller dat de Ikon gisteravond uitzond. Balkenende wees op de nood zaak dat jongeren meer inzicht krijgen in religies. „Of je nu wel of niet gelooft, godsdienstonder wijs is ontzettend belangrijk om te weten wat religie voor men sen betekent, wat verschillen en overeenkomsten zijn. Ik denk dat het noodzakelijk is, ook voor jonge mensen, om dingen in de samenleving te kunnen plaatsen en te kunnen beoorde len." Volgens GroenLinks-leider Fem ke Halsema schendt Balkenende met zijn voorstel de vrijheid van onderwijs. „Die vrijheid houdt in dat ouders kunnen kiezen of ze al dan niet godsdienstig onderwijs willen voor hun kind. Balkenende schaft in feite het openbaar onderwijs af en wil alleen nog bijzonder onder wijs." Een woordvoerder van Balken ende voegde later toe dat de pre mier heeft bedoeld dat alle leer lingen vooral meer informatie moeten krijgen over wat de we reldgodsdiensten inhouden en niet zozeer les in de beleving er van, zoals in het bijzonder on derwijs gebeurt. Per augustus 2007 mogen bijzon dere scholen in het voortgezet onder-wijs godsdienst als exa menkeuzevak opnemen in de profielen die leerlingen kiezen. Op openbare scholen kan gods dienstles alleen buiten lestijd ge geven worden, de scholen krij gen daar geen geld van het rijk voor. Begin dit jaar stak minis ter Maria van der Hoeven (On derwijs) nog een stokje voor les sen in transcendente meditatie op een openbare school in Lely stad. In het openbare basisonderwijs mag binnen lestijd beperkt gods dienst aan de orde komen. Van der Hoeven sprak zich onlangs nog uit tegen de wens van de Tweede Kamer om levensbe schouwelijk en godsdienstonder wijs op deze scholen te subsidië ren. Vlissingen De gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland zette vorige maand een streep door subsi diëring van het godsdienst onderwijs. Vanaf augustus moeten scholen in die gemeente die levensbeschouwenlijk on derwijs wensen dat zelf beta len. Het gemeenteraad van Vlissin gen buigt zich deze week over een voorstel van het college van B en W om de subsidiëring van godsdienstonderwijs te schrap pen. ANP DEN HAAG - Door een ongeval in de Schiphol- tunnel waarbij een grote hoeveelheid frieten uit een vrachtwagen op het wegdek belandde, is het verkeer richting Amsterdam gisteren lange tijd ge stremd geweest. Rond 15.30 uur werden de Schip- holtunnel en een deel van de A4 afgesloten. Om 20.00 uur waren de wegen weer begaanbaar. In de BRUSSEL - De Nederlandse chef-kok Peter Dudink is uitgeroepen tot de beste kok van België. Hij won de be langrijkste kookwedstrijd in België, Prosper Montagne, met een zeevruchtenmousseline en- een varkenszadel met drie garneringen. De 32-jarige kok werkt in het Vlaamse restaurant 't Hof- ke van Bazel, na banen bij het Antwerpse Hilton en op het cruiseschip Queen Elizabeth. Dudink vindt dat Vlaanderen culinair hoger staat aange schreven dan Nederland. „In Vlaanderen kunnen mensen nog echt genieten van een achtgangenmenu, terwijl in Ne derland alles snel snel moet gaan", zegt de winnaar in de krant Het Laatste Nieuws van gisteren. ANP RIJSWIJK - Oud-PvdA-Tweede Kamerlid David van Ooi- jen (66) is gisteren na een slepende ziekte overleden. Dat heeft de Nederlandse Provincie van de Orde der Domini canen gisteren bekendgemaakt. Van Ooijen was oud-provinciaal overste van de Neder landse Dominicanen. Van 1971 tot 1986 maakte hij voor de PvclA deel uit van de Tweede Kamer, tussen 1987 en 1993 zat hij in de Eerste Kamer. Als politicus hield hij zich vooral bezig met onderwijs. ANP NIJMEGEN - ^amilie en vrienden van de vorig jaar ver moorde activist Louis Sévèke houden volgende week woensdag, op zijn sterfdag, een herdenking in Nijmegen. Op het moment van de moord, 's avonds rond negen uur, is er een korte wandeling door de stad naar de plek waar de 41-jarige Nijmegenaar rs doodgeschoten. Voormalig kraakpand De Grote Broek in Nijmegen is op 15 november ingericht als herdenkingsplaats. Sévèke kwam op de avond van de moord van een vergade ring in dit pand. ANP GOOR - Het Twentse dorp Goor heeft in de nacht van dinsdag op woensdag en een deel van gistermorgen zon der water gezeten. Enkele duizenden inwoners werden getroffen. Het onge mak werd veroorzaakt door een groot lek in de waterlei ding bij een plaatselijke voetbalclub. ANP AMSTERDAM - Schrijfster Heieen van Royen, van wie vanaf vandaag een Playboy-naaktreportage in de winkels ligt, is het naakt poseren erg goed bevallen. Dat zei zij gis teren bij de presentatie van de 'jaar' editie van het man nen blad. „Ik ben een grotere exhibitionist dan ik zelf ooit heb gedacht. Ik had moeite om mijn kleren weer aan te trekken." Heieen van Royen staat niet op alle foto's alleen voor de lens. Haar man en SBS6-presentator Ton is op sommige platen ook zonder kleren te zien. Ook hij vond het ontzet tend leuk om te doen. „Ik doe niet zo ingewikkeld over naakt en vind het geestig. Volgens mij zijn het geestige en ook erotische foto's geworden. Hopelijk komt de liefde tussen ons goed naar voren. Ik vind zelf van wel." ANP door Joek Berg AMSTERDAM - Prinses Marga rita en Edwin de Roy van Zuyde- wijn zijn officieel geen echtpaar meer. De rechtbank in Amster dam sprak gistermiddag de scheiding uit. Margarita de Bourbon de Parma en Edwin de Roy van Zuydewijn trouwden op 19 juni 2001. Het nichtje van koningin Bea trix maakte in augustus 2004 be kend te willen scheiden van De Roy. In maart 2005 trok zij het verzoek tot echtscheiding tijde lijk in. De prinses en haar advo caat wilden destijds niet verkla ren wat de reden daarvoor was. De twee leefden al sinds 2004 ge scheiden. Margarita vertrok naar Nederland, De Roy bleef op hun landgoed in Frankrijk wonen. Familievete Het echtpaar kwam sinds 2003 veelvuldig in het nieuws naar aanleiding van publicaties in het weekblad HP/De Tijd, waar in het vertelde over een hoog op gelopen familievete. De oorzaak van de ruzie zou zijn dat de ko ninklijke familie De Roy van Zuydewijn niet zag zitten als echtgenoot voor Margarita. De Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst deed onder meer onderzoek naar De Roy en zijn bedrijf, in opdracht van het Ko ninklijk Huis. Margarita ver klaarde later spijt te hebben van het onnodig kwetsen van haar familie. Margarita wilde scheiden van haar man omdat het huwelijk in haar ogen duurzaam is ont wricht. De Roy voerde als ver weer dat daar absoluut geen sprake van was en dat hij moge lijkheden zag voor de twee par tijen zich te verzoenen. De recht bank oordeelde gisteren dat duurzame ontwrichting voldoen de aannemelijk is gemaakt door Margarita. De Roy wil dat Mar garita een bijdrage levert in zijn levensonderhoud, van 5000 euro per maand. De rechter wees dit verzoek af. ANP (Advertentie) Genieten 8i Genieten (Advertentie) tunnel botsten een vrachtwagencombinatie en twee personenauto's op elkaar. Niemand raakte daarbij gewond. Wel ontstond er een ravage door dat de vrachtwagen dwars in de tunnel belandde, bovenop een van de personenauto's. De lading friet kwam deels op het wegdek terecht. De op stopping leidde tot lange files, foto Cynthia Boll Relaxfauteuil 'Banner' afgestemd op uw persoonlijke wensen. Afhankelijk van uw lengte kiest u de uitvoering Small, Medium of Large. Vervolgens stelt u de fauteuil in de voor u ideale ontspannings positie. In runderleder, met gasveer en gestoffeerde schijfvoet v.a. 1.789,-' Nu gratis' fraaie bijzettafel bij aankoop van een product uit onze najaarsflyer (vraag de dealer). Nu tot 250,- korting' op een compleet elektrisch systeem bij Dealeradressen:Tel.0345512245 vele relaxfauteuils (vraag de dealer). Actie loopt t/m 26 nov 2006. of internet; www.topform.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3