Ideeën genoeg voor Cultuurplein Regio heeft economische impuls nodig Fracties willen poldertracé handhaven en N59 verleggen Brede discussie om inspiratie op te doen vestigt ook aandacht op valkuilen blouse? dEZ.„„ dcT*^ RVKKE RY Dikke Toren en de Nieuwe Kerk zouden het hart kunnen vormen van een toekomstig Cultuurplein in Zierikzee. Cel en tbs voor mishandeling Wij geven u de helft cadeau! Maandmenu 23,50 November Pleidooi voor Senior Games Kritiek groenvoorziening valt mee Lonink ook voor generaal pardon SGP: voedselbank overbodig maken zeeuwse almanak Paco Redactie: 0113-315649 0vw.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. 'lezersservice: 0800-0231231 donderdag 9 november 2006 yrcindcafé stefano s waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland doorAli Pankow ZIERIKZEE - Een informatie centrum voor Zierikzee, de re gio, Nationaal Park Oosterschel- iie, plan Tureluur en mogelijk zelfs voor het Zeereservaat. Een prominenter gebruik ook van de Dikke Toren met een corridor naar de Nieuwe Kerk. In breed verband filosoferend over de mo gelijkheden van een Cultuur plein in Zierikzee, komen dit soort ideeën naar boven. Directeur A. de Ceuster van wo ningcorporatie Zeeuwland is en thousiast over de resultaten van het brede debat waarin deze week de meningen over de opzet van een Cultuurplein rond de Nieuwe Kerk en de Sint Lievens- monstertoren zijn gepeild. „Er zijn heel veel ideeën aangedra gen over wat hier allemaal tot stand kan worden gebracht en welke doelen een Cultuurplein kan dienen. Voor ons is dat aan leiding een businessplan op te stellen voor de mogelijk verdere ontwikkeling", zegt De Ceuster. Het is niet zijn bedoeling een 'vergadercircus' te creëren, maar hij wil over de nader uitge werkte ideeën wel verder praten met. de deelnemers aan het de bat. „Vertegenwoordigers uit de politiek en uit culturele, econo mische en maatschappelijke groeperingen nemen er aan deel, maar wel op persoonlijke titel. Ze moeten ongebonden kunnen discussiëren. Ons doel is hier mee inspiratie op te doen voor de opzet van een Cultuurplein. Met het eerste debat hebben we dat doel volledig bereikt", con stateert de directeur van Zeeuw- land. Projectleider W. Huijbreghs van instituut Scoop opende het de bat met een kort uitstapje. „Ik neem u even mee naar de Sixtijn se Kapel", stimuleerde hij de fantasie van de aanwezigen, in zoomend op de wereldberoemde plafondschildering daar met de handen van God en Adam. Het ging hem om de tussenruimte tussen de vingers. Dat span ningsveld gebruikte Huijbreghs als metafoor voor de handrei king die nodig zal zijn voor het creëren van een Cultuurplein. Hij belichtte de economische waarde van kunst en cultuur, de relatie ervan met toerisme en met onderwijs en cultuur als mo tor voor stedelijke ontwikke ling. Zijn betoog prikkelde de aanwe zigen, zo blijkt uit de oogst aan ideeën die bij de gedachte aan een Cultuurplein naar boven ko men. Openluchtoptredens, bele ving van het cultureel erfgoed, presentatie van wat stad en re gio nog meer te bieden hebben, open ateliers, themamarkten en ruimer gebruik van toren en kerk vormen slechts een greep uit de voorstellen. De vergelij king met een stad als Brugge le verde de conclusie op dat Zierik zee niet moet gaan 'naspelen', maar gebruik moet maken van hetgeen het beoogde Cultuur plein al te bieden heeft. Nieuwe ontwikkelingen moeten voortko men vanuit de eigen culturele identiteit. Verder worden 'kar- trekkers' en mensen die een overkoepelende regie kunnen voeren van essentieel belang ge acht. Ook een breed draagvlak geldt als eerste vereiste. Gespreksleider A. van der Wou den noteerde ook 'bedreigin gen'. Trage besluitvorming bij de overheid en het ontbreken Wie strijkt vanaf l januari de vouw uit uw Kom voor het antwoord naar één van de voorlichtingsbijeenkomsten van Stichting Werkt voor Ouderen. Zie onze advertentie elders in deze krant. www.werktvoorouderen.nl (Advertentie) van de reepe Advertentie Week van het Zeeuwse hoek i t/m ïi-ii gratis bij aankoop van €15,00 aan boeken De Rembrandts van Oostlcapelle door Theo Laurentius vanamiddag 16.00 uur presentatie Sporen van het oude Zeeland William Rothuizen vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met gevuld flensje en hachee of gegratineerde ui en ijskoffie €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 za. ïi-ii, 14.00-16.00 uur Couture en parure modeshow met sieraden door Elena Vlady en TINA Markt 51 Middelburg T0118 886 886 door Esme Soesman ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet ac tiever de boer op om de lokale economie een stevige impuls te geven. Die mening is het groot ste deel van de gemeenteraad toegedaan. GroenLinks pleit in dat verband voor meer budget om activiteiten op te zetten die de werkgelegenheid bevorderen. MIDDELBURG - Een 36-jarige Vlissinger is gisteren in Middel burg voor huiselijk geweld en bedreiging veroordeeld tot 431 dagen cel. De rechtbank 'legde hem ook tbs-verpleging met voorwaar den op. Aan het slachtoffer moet hij 1025 euro schadever goeding betalen. De man, die verslaafd is aan al cohol en drugs, mishandelde in 2004 en vorig jaar stelselmatig zijn vriendin. Een agent die bij hem aan de deur kwam, werd ernstig bedreigd. De man zit sinds augustus al vast. Te lang is de rol van de gemeen te vooral faciliterend geweest. Daar moet Schouwen-Duive land van af, is de hartenkreet van GroenLinks. Voor zover hun activiteiten passend zijn binnen de gemeente, zouden po tentiële ondernemers met gunsti ge voorwaarden naar deze regio moeten worden 'gelokt'. Daarin staat de fractie niet al leen. CDA, Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) en Alert! dringen in hun reactie op de ge meentebegroting eveneens na drukkelijk aan op een actief ac quisitiebeleid. Vraagtekens De PvdA zet als enige partij vraagtekens bij het effect van het actief proberen bedrijven te werven. De sociaaldemocraten denken eerder dat er meer aan dacht aan voorwaarden schep pende factoren moet worden be steed, zoals een prettig woon- en leefklimaat. Daarbij denkt de partij aan voorzieningen als een cultuurhuis of theater. Dat er meer moet gebeuren om de Schouwen-Duivelandse eco nomie bruisend te maken, staat raadsbreed echter als een paal boven water. De WD geeft na drukkelijk aan vernieuwing in de land- en tuinbouw te onder steunen en het vitaal platteland daadwerkelijk te willen verwe zenlijken. LSD wijst op het be lang van tuinbouw, zowel in eco nomisch opzicht (werkgelegen heid) als wat betreft de leveran ciersfunctie van schone energie. Deze partij zegt nadrukkelijk open te staan voor nieuwe ont wikkelingen als het gaat om aquacultuur, teeltondersteunen- de maatregelen en het anders ge bruiken van agrarische gebou wen. GroenLinks pleit voor een in tensievere lobby vanuit het ge meentehuis richting landelijke en Europese overheid om inves teringssubsidies los te peuteren. Deze fractie denkt dat er de komende jaren vooral kansen liggen in de dienstverlening en zorgsector. Daar moet op wor den ingesprongen, zoals - naar de smaak van de fractie - in het verleden te weinig is gedaan met innovaties of proefprojec ten op het gebied van landbouw en visserij. Business Pare Alert! zet vraagtekens bij de tra ge totstandkoming van het Busi ness Pare langs de Weg naar de Val in Zierikzee. Aangescherpte (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 1 Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 liet .ilfabci win Zeeland door Ali Pankow ZIERIKZEE - De VVD-fractie kijkt met argusogen naar de plannen van Rijkswaterstaat voor renovatie van de Kraaijen- steinweg. Deze partij vreest dat het autoverkeer in de kernen daardoor aanzienlijk zal toene men. De VVD houdt vast aan haar voorkeur voor de aanleg van het zogeheten poldertracé, dat voorziet in een nieuwe aan sluiting tussen Serooskerke en de Stormvloedkering, De fractie geeft dit aan in haar algemene beschouwingen op de gemeentebegroting. Volgens de WD raakt de woningbouw in Burgh-Haamstede in de toe komst volledig op slot als dat poldertracé niet wordt uitge voerd. Ook voor de SGP bieden de hui dige plannen van Rijkswater staat niet de juiste oplossing voor de groeiende problemen op de Kraaijenstenweg. Uit de on- gevallenstatieken blijkt dat de ze weg met zeven afslagen voor al tijdens het drukke toeristen seizoen zeer gevaarlijk is. Om de veiligheid te verbeteren, wil Rijkswaterstaat aan weerszij den een parallelweg voor be stemmingsverkeer Dat zou echter wel betekenen fietsers, voetgangers, land bouw- en vrachtverkeer hier door elkaar heen gaat lopen, en daar zijn de omwonenden op te gen. Ook zijn ze beducht voor toename van verkeerslawaai. De voorgestelde renovatie is nog niet definitief vastgesteld, maar volgens een vertegenwoordiger van Rijkswaterstaat is de aanleg van het eerder geplande polder tracé al wel definitief van de baan. De SGP en de PvdA vragen in hun beschouwingen ook aan dacht voor de bezwaren rond Bospaddestoelen crème soep Hertenbiefstuk met een smakelijke saus van rode port en tijm met een herfst garnituur Vanille crème brulée met kaneelijs en slagroom van financiering zouden het ent housiasme kunnen temperen. Verder vroegen sommigen zich af of de doelgroep niet te be perkt is. „De frites-en-frikandel- lentoeristen komen niet voor een Cultuurplein." Ook werd verwezen naar de schaal van Schouwen-Duiveland. „Willen we niet te veel? Met maar 35.000 inwoners kun je niet zulke groot schalige zaken realiseren. Mis schien moeten we veel meer uit gaan van het bestaande mo- numentenbezit", luidde de scep sis. De Ceuster ziet in de uitkom sten van het debat aanleiding ge noeg voorlopig het traject Cul tuurplein voort te zetten. cel. (0I 18) 4I8 OI9www.stefanos.nl ZIERIKZEE - De WD-fractie vindt dat het gemeente bestuur medewerking moet verlenen aan een belangrijk sportevenement als de Senior Games, indien Schouwen-Duiveland als locatie hiervoor zou worden aangewezen. De liberalen hopen in dat verband dat de voorgenomen privatisering van de buitensportaccommodaties in 2007 nu eindelijk eens wordt afgerond. „Een dialoog met de be trokkenen moet leiden tot betere kwaliteit van de accom modaties en tot meer medegebruik door de inwoners van de aangeboden sportfaciliteiten", schrijft de WD in haar algemene beschouwingen. Ook de fracties van CDA, SGP en Leefbaar Schou wen-Duiveland dringen erop aan dat het afstoten van de sportaccommodaties aan de verenigingen het komend jaar zijn beslag krijgt. ZIERIKZEE - De fractie van GroenLinks erkent in haar algemene beschouwingen op de gemeentebegroting dat de bevolking op Schouwen-Duiveland minder kri tiek heeft op de groenvoorziening in deze gemeente dan verwacht. De fractie stelde kortgeleden een eigen onder zoek in naar de kwaliteit van het openbaar groen op dit eiland. Hoewel GroenLinks tientallen reacties met klachten binnen kreeg, acht de fractie de mate van kritiek niet groot genoeg om vandaag tijdens de begrotingsbehan deling een amendement in te dienen op het bestaande groenbeleidsplan. De fractie hoopt wel dat het beoogde ni veau van onderhoud binnenkort werkelijk gehaald zal worden. TERNEUZEN - De Terneuzense burgemeester J. Lonink heeft, in navolging van zijn Sluise en Hulster collegae, zijn handtekening gezet voor een generaal pardon van lan ger in Nederland verblijvende vluchtelingen. Pastor N. van Waterschoot en S. Rovers van de Stichting Kerk en Vluchteling kwamen de signatuur van de eerste burger persoonlijk ophalen. Lonink, die toegaf dat hij wat laat was, tekende twee keer: één keer als burgemeester en één keer als bezorgd burger uit Philippine. De burgemeester merkte op dat het Rijk gemeenten niet meer moet behandelen als 'uitvoe ringsmachines'. „De gemeenten weten veel meer van de achtergronden van diverse vluchtelingen. We kunnen schrijnende uit- wijzingsgevallen voorkomen door een humaan beleid voor ogen te houden. We moeten wel over het beleid blij ven nadenken en niet blind volgen wat ooit eens is beslo ten." ZIERIKZEE - Volgens de frac tie van de SGP is de voedsel bank op Schouwen-Duiveland op zich een goed initiatief, maar de partij betreurt het dat er blijkbaar behoefte aan is aan een dergelijke voorziening. De SGP-fractie dringt er bij het college van burgemeester en wethouders dan ook op aan dat de gemeente zich ten doel zou moeten stellen armoe de op een dusdanige manier aan te pakken dat haar in-r woners over twee jaar geen be-r roep meer hoeven te doen op de voedselbank. (Advertentie) foto Dirk-Jan Gjeltema acquisitie is broodnodig, beto gen de lokalen. Aan weerszijden van de Midden-Zeelandroute trekken de gemeenten Goes en Oostflakkee hard aan het bin nenhalen van bedrijven. De SGP vindt dat alles in het werk moet worden gesteld om plaatselijke bedrijven ontwik kelingsruimte te bieden. Bedrij venterreinen moeten wel 'uit- het-zichtlocaties' worden, weg gestopt achter hoge aarden wallen en beplanting. Die in steek bepleit de partij ook voor het Business Pare, dat op een etalagefunctie mikt. Met het historische Zierikzee op de achtergrond is een zorgvuldi ge aankleding met vijvers, aarden wal en veel groen in de ogen van de reformatorische partij echter des te meer nood zaak. Uw dealers in Zeeland: MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl Advertentie Genieten komt van Binnenuit. OKIUINALS Promotieprijzen van 15 oktober t/m 15 december 2006 de Jonge Hoek van Dijke (Lü v_ modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl rijksweg N59. In verband met de ontwikkeling van de nieuwe wijk Noorderpolder bij Zierik zee pleit de SGP voor omlegging van de N59, met aansluiting op de Delingsdijk en daarna op de N57 bij Serooskerke. Geluidshinder Ook de PvdA vindt dat gekeken moet worden naar het verleggen van de N59, vooral wegens de toenemende geluidshinder van deze rijksweg. Een andere moge lijkheid die deze fractie voor de aanpak van dit probleem op pert, is het treffen van geluids- werende maatregelen. Die Goese ging met haar doch ter een dagje naar Londen. Haar dochter had juist die zo mer in Spanje een lief ont moet dat zich nogal uitbundig bediende van een lotion van het merk Paco Rabanne. Toen haar moeder in een groot Lon- dens warenhuis dan ook een testfles van dat merk ontdek te, besloot ze zich eens flink in te spuiten. Leuk voor doch terlief, dacht ze nog, dan heeft ze een herinnering aan haar Spaanse vriendje. Defies met het gratis probeer sel ging links en rechts langs haar hoofd. Eii maar drukken op dat knopje. Totdat ze ont dekte die Paco Rabanne ken nelijk ook scheerschuim ver koopt. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39