PZC Vrom positief over gemeenten Schorenaren houden hun hart vast deT)RVKKERY bin wT 2PP» 3W Thoolse winkel wil aan de slag met verstandelijk gehandicapten Celstraf voor in brand steken kledingkast Maandmenu 23,50 November BEVINDINGEN VROM-INSPECTIE blouse? w:5Z.... Inspectie geeft Kapelle en Reimerswaal alleen onvoldoende voor handhaving Lonink ook voor generaal pardon Akkoord over plan Waarde Godshuizen schenkt geld voor zorg Wij geven u de helft cadeau! Paco Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 donderdag 9 november 2006 editie Bevelanden-Tholen ïyandcafé Mefano s Bospaddestoelen crème soep Herténbiefstuk met een smakelijke saus van rode port en tijm met een herfst garnituur Vanille crème brulée met kaneelijs en slagroom tel. (01 18) 418 OI9www.stefanos.n van de reepe Advertentie Locatieleider Cor de Jong van basisschool De Tunnel met drie leerlingen. Week van het Zeeuwse boek i t/m ïi-ii gratis bij aankoop van €15,00 aan boeken De Rembrandts van Oostkapelle door Theo Laurentius vanamiddag 16.00 uur presentatie Sporen van het oude Zeeland William Rothuizen vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met gevuld flensje en hachee of gegratineerde ui en ijskoffie €12,50 of €io,oo (vegetarisch) reserveren; 0118-886866 za. 11-11,14.00-16.00 uur Couture en parure modeshow met sieraden door Elena Vlady en TINA Markt 511 Middelburg T0118 886 886 door Willem van Dam SCHORE - Het schooltje van Schore dicht? Cor de Jong moet er niet aan denken. „Als het schooltje van Schore dichtgaat, gaat heel Schore dicht." Cor de Jong (50) is sinds 1997 lo catieleider van de openbare ba sisschool De Tunnel in Schore, een dorp met een kerk, een sme derij, een brievenbus, nog geen tien straten en ruim vijfhonderd inwoners. De Tunnel ligt aan de rand van het dorp. Een blokkendoosach tig gebouw, waarvan het hout werk in vrolijke kleuren is ge- kwast: blauw, geel, rood. Drie lo kalen en een gemeenschapsruim te. Amper tien jaar geleden tel de de school nog zo'n vijftig leer lingen, nu zijn het er welgeteld achtendertig. Het voortbestaan van De Tun nel was al eerder onderwerp van discussie. Krap tien jaar ge leden stond de toekomst van De Tunnel op het spel als gevolg van een foutje ten gemeentehui ze. Daar, op het gemeentehuis van Kapelle, was verzuimd een aan vraagformulier naar het Rijk op te sturen met het formele ver zoek om De Tunnel als zelfstan dige school te handhaven. Als gevolg van die omissie (de kwes tie kostte toenmalig PvdA-wet- houder A. C. van Overbeeke des tijds de kop) dreigde de school opgeheven te worden. Alleen een fusie met de openbare basis school in Wemeldinge kon red ding brengen. Dat gebeurde dus. Maar het be tekende wél, dat een aantal jaar lijkse kosten die voorheen door het Rijk werden betaald op het bord van de gemeente Kapelle kwamen te liggen. Die kosten lo pen volgend jaar op tot 167.000 euro. Enkele fracties (met name PvdA en WD) plaatsen daar vraagtekens bij: staan die kos- (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. (>HK;;naks "Kf Promotieprijzen van 15 oktober t/m 15 december 2006 de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl ten nog wel in verhouding tot het betrekkelijk geringe aantal kinderen dat De Tunnel be zoekt? Het woord sluiting is nog niet ge vallen, maar ouders, leerkrach ten en schoolleiding houden hun hart vast. „Het leeft hier ontzet tend." Het verlies van het schooltje zou, zegt locatieleider De Jong, een ramp voor het dorp zijn. „Voor de leefbaarheid van Scho re is de school gewoon nodig. Onze school is een essentieel on derdeel van het dorp. De Tunnel is een van de weinige voorzieningen die het dorp nog heeft; er is hier geen café, de bakker is een jaar of of vijf gele den gesloten. School en Schore zijn onlosma kelijk met elkaar verboden. Als er iets te vieren valt op het dorp, Koninginnedag of de Schoorse Herfstmarkt, De Tunnel vervult tijdens die festiviteiten altijd een belangrijke rol. „De bevolking voelt zich nauw betrokken bij onze school. Al ga je voor de vijfde keer met olie bollen langs de deur - als de op brengst voor De Tunnel be stemd is, ben je die oliebollen zo kwijt." De Jong gebaart naar buiten, naar het schoolplein. Ligt dat er niet prachtig bij? Drie jaar gele den geheel vernieuwd. Dankzij de ouders. Die betaalden en betegelden. De plafonds al goed bekeken? Allemaal nieuwe pla fondplaten. Met - opnieuw - dank aan de ouders. „Die saam horigheid maakt het zo leuk." Gezond Het is, vindt De Jong, jammer dat De Tunnel opnieuw op de po litieke agenda is geplaatst. „Wij zijn een school met een gezonde toekomst. De prognoses wijzen uit dat het aantal leerlingen de komende paar jaar weer enigs zins zal stijgen. Ik hoop dat de politieke partijen de moeite zul- foto Willem Mieras len nemen om een keer te komen kijken. Want ik denk dat 95 pro cent van de raadsleden geen idee heeft hoe het er hier in de praktijk aan toe gaat." Eerder deze week, tijdens de be handeling van de gemeentebe groting voor 2007, maakten de raadsfracties van PvdA en WD nog eens duidelijk, dat er wat hen betreft grenzen zijn aan de gemeentelijke kosten die hand having van De Tunnel met zich meebrengt. Het CDA huldigt het standpunt dat Schore koste wat kost een ei gen school moet houden. De Schorenaren zelf, meent Pv- dA-fractievoorzitter R. Lam- beck, kunnen daaraan een be- langrijke bijdrage leveren. „Er moet voldoende aanvoer van kin deren blijven. Dat is mijn bood schap voor de wintermaanden." Wethouder J. Herselman hoorde dat met instemming aan: „We hebben een stroomstoring no- door Maartje Huijben THOLEN - Delicatessenzaak Le Sejour in Tholen wil verstande lijk gehandicapten in dienst ne men. Ze gaan meehelpen in de winkel en in de keuken. „Het is een idee van mijn vrouw", zegt eigenaar Bart Hels- dingen. „We hebben allebei veel ervaring met verstandelijk ge handicapten. Mijn vrouw Miran da wil dat graag combineren met de winkel in de vorm van een dagbestedingsproject." Het assortiment wordt voor het project uitgebreid. „We willen als het allemaal doorgaat langer open zijn en meer veldproduc ten verkopen. Ik merk dat daar in het centrum van Tholen veel vraag naar is. Zeker de ouderen en de passanten in de haven heb ben daar behoefte aan", aldus Helsdingen. Bij zijn zaak is plaats voor hoog uit vijf deelnemers. „Ze wisse len elkaar af. In de keuken berei den ze salades, broodjes, soep en gevulde eieren. In de winkel assisteren ze met inpakken, vei' kopen en poetsen." Het is de bedoeling dat de nieu we medewerkers in de buurt van Le Sejour gaan wonen. „We hebben daarvoor contact ge zocht met de Zuidwester uit Goes, een zorginstelling. Zij zijn zeer enthousiast, maar gaan pas met ons in zee als daadwerke lijk woonruimte is gevonden." Bijkomend voordeel voor de win kel is dat de verstandelijk gehan dicapten goedkope arbeids krachten zijn. „Het is heel moeilijk om je hoofd boven water te houden", meent Helsdingen. „Met de hulp van de nieuwe krachten zouden we langer open kunnen zijn. Wellicht is dit ook een optie voor meerdere kleine onderne mers. Die moeten wel agogisch geschoold zijn, want de deelne mers vergen behoorlijk wat be geleiding." REIMERSWAAL KAPELLE Milieubeleid voldoende matig Beleid ruimtelijke ordening goed goed Actualisatie bestemmingsplannen goed goed Toetsing bouwaanvragen aan bestemmingsplan goed voldoende Toezicht en handhaving slecht slecht Vergunningverlening voldoende voldoende ningen, het actualiseren van be stemmingsplannen en het ma ken van beleid op het gebied van ruimtelijke ordening en mi lieu. Op dat laatste punt deed Kapelle het overigens iets min der, omdat die gemeente niet over een actueel rioleringsplan beschikt. Ook kreeg ze een net iets mindere beoordeling als het gaat om het toetsen van aanvra gen aan het bestemmingsplan, omdat in incidentele gevallen niet de juiste procedure wordt gevolgd. Op alle andere terrei nen scoren de gemeenten hetzelf de. Her en der worden, ondanks een voldoende, enkele kanttekenin gen geplaatst, maar de inspectie merkt op dat beide gemeenten in 2005 - het jaar waarin het on derzoek plaatsvond - nog volop bezig waren om hun samenwer king op poten te zetten. Beide gemeenten krijgen wel een onvoldoende voor de manier waarop ze handhaven. Onder meer omdat 55 procent van de bedrijven nog geen milieucontro le heeft gekregen. De Reimerswaalse wethouder J. Sinke heeft daar wel een ver klaring voor. „We zijn begonnen met bedrijven die het gevaar lijkst zijn. Natuurlijk hadden we ook de veel minder gevaarlij ke winkels eerst kunnen doen. Dan hadden we al tachtig pro cent van de ondernemingen ge had en wellicht een beter oor deel. We hebben echter niet voor deze gemakkelijke weg ge kozen." Ook het ontbreken van een hel der handhavingsbeleid stuitte op kritiek. De twee gemeenten komen daarover nog dit jaar met een plan. Sinke en zijn Ka- pelse collega G. Burger zijn over het algemeen tevreden met de re sultaten. „Ik heb aan die man nen van Vrom gevraagd waar we nu stonden", zegt Burger. „Ze gaven ons een dikke zeven. Dat is een mooi cijfer, maar we gaan niet achterover leunen." Dorp vreest voor verlies van openbare basisschool De Tunnel Wie strijkt vanaf 1 januari de vouw uit uw Kom voor het antwoord naar één van de voorlichtingsbijeenkomsten van Stichting Werkt voor Ouderen. Zie onze advertentie elders in deze krant. www.werktvoorouderen.nl (Advertentie) Advertentie rinorRob Paardekam KAPELLE - De Vrom-inspectie heeft een positief oordeel geveld over de manier waarop Reimers waal en Kapelle omgaan met ruimtelijke ordening en milieu. Alleen voor het handhaven krij gen de gemeenten een onvol doende. yooral in Reimerswaal zijn de iutkomsten van het onderzoek, (lat Vrom regelmatig bij alle ge meenten uitvoert, met gejuich jntvangen. Zeven jaar geleden werd de gemeente nog onder ver scherpt toezicht gesteld, omdat Ijle ze de regels voor milieu- en bouwvergunningen aan haar •laars zou lappen. Dat Vrom toen oermanent een medewerker in Ihet gemeentehuis posteerde om 'toezicht te houden, hebben ze in :Kruiningen als onaangenaam er varen. In 2003 werd het ver scherpte toezicht opgeheven. Uit het nieuwe onderzoek blijkt Jdat Reimerswaal de zaken nu be ier op orde heeft. Dat geldt ook ivoor Kapelle. De inspectie heeft jdetwee gemeenten samen onder- jzocht, omdat ze nauw samenwer ken op het gebied van ruimtelij ke ordening en milieu. Ze sco ren voldoende tot goed op pun ten als het verlenen van vergun- TERNEUZEN - De Terneuzense burgemeester J. Lonink heeft, in navolging van zijn Sluise en Hulster collegae, zijn handtekening gezet voor een generaal pardon van lan ger in Nederland verblijvende vluchtelingen. Pastor N. van Waterschoot en S. Rovers van de Stichting Kerk en Vluchteling kwamen de signatuur van de eerste burger persoonlijk ophalen. Lonink, die toegaf dat hij wrat laat was, tekende twee keer: één keer als burgemeester en één keer als bezorgd burger uit Philippine. De burgemeester merkte op dat het Rijk gemeenten niet meer moet behandelen als 'uitvoe ringsmachines'. „De gemeenten weten veel meer van de achtergronden van diverse vluchtelingen. We kunnen schrijnende uitwijzingsgevallen voorkomen door een hu maan beleid voor ogen te houden. We moeten wel over het beleid blijven nadenken en niet blind volgen wat ooit eens is besloten. WAARDE - De gemeente Reimerswaal en projectontwik kelaar P&S uit 's-Gravenpolder hebben overeenstem ming bereikt over de invulling van een kavel aan de Julia- nastraat in Waarde, waar nu nog enkele bedrijfsgebou wen staan. De ontwikkelaar had de gemeente gevraagd om geen con currerende woningbouw te plegen en die stemt daarmee in. „We gaan wel acht nieuwe kavels uitgeven in de wijk Dorpszicht, maar daar mogen alleen vrijstaande huizen gebouwd worden", zegt wethouder J. Sinke. „In de Julia- nastraat kan de ontwikkelaar dan andere type woningen bouwen." Wat er precies komt, wil P&S nog niet zeggen, omdat ze eerst de omwonenden wil informeren. VLISSINGEN - Tien Walcherse zorgprojecten krijgen steun van de Stichting De Godshuizen. Gezamenlijk ont vangen ze vijftigduizend euro aan schenkingen. Het gaat om eenmalige steun voor projecten die er met alleen wet telijke subsidies en geld van overheden niet kunnen ko men. De organisaties die geld krijgen, zijn onder meer het Zie kenhuis Walcheren (de afdeling neurologie/geriatrie krijgt een comfortstoel waarin partners van zieke patiën ten kunnen waken, en boeken en dvd's voor patiënten zelf), de Zeeuwse Stichting Welzijn Doven (apparatuur voor het geven van lezingen), de Stichting Zorgeloos (voor de aanschaf van speelgoed voor de weekendopvang van kinderen met een autistische stoornis). De stichting De Godshuizen beheert een vermogen dat is ontstaan uit erfenissen en schenkingen die soms al eeuwen geleden zijn gedaan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 53-jarige inwoner van Ka pelle voor brandstichting tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk en 180 uur werkstraf veroordeeld. Ook werd hem ver plicht reclasseringscontact opge legd. De man stak op 20 juli rond het middaguur in de slaapkamer van zijn woning in Kapelle de kast met kleren van zijn vrouw in brand. Echtscheidingsperike len zouden de aanleiding van zijn daad zijn geweest. Op het moment van de brand bevonden zijn echtgenote en twee dochter tjes zich in de woning. De brand weer heeft de brand geblust. De Kapellenaar werd aangehou den in het ziekenhuis, nadat hij was behandeld voor een brand wond aan zijn been. Advertentie IV 1 Uw dealers in Zeeland: •MIDDELBURG Vlll Ui 1 II 1 SieMatic Middelburg (naast de Baderie) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl (Advertentie) ••vti. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 het alfabet van Zeeland zeeuwse almanak Die Goese ging met haar doch ter een dagje naar Londen. Haar dochter had juist die zo mer in Spanje een lief ont moet die zich nogal uitbundig bediende van een lotion van het merk Paco Rabanne. Toen haar moeder in een groot Lon- dens warenhuis dan ook een testfles van dat merk ontdek te, besloot ze zich eens flink in te spuiten. Leuk voor doch terlief, dacht ze nog, dan heeft ze een herinnering aan haar Spaanse vriendje. De fles met het gratis probeer sel ging links en rechts latigs haar hoofd. En maar drukken op dat knopje. Totdat ze ont dekte dat Paco Rabanne ken nelijk ook scheerschuim ver koopt. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31