:^ibud begint campagne senioren ^zc Amsterdamse beurs nadert nagische 500-puntengrens Milano klinkt beter dan Bodegraven Smadelijke afgang voor topman van Volkswagen Abonnement soms lastig op te zeggen 25 Ohra komt met zorgverzekering voor vrijgezellen uderen zitten vol vragen over geldzaken erstbomen fors duurder Buzz Lightyear helpt Euro Disney Ahold sluit fusie met Delhaize uit Advertentie Ryanair verboden Time stapt uit Chinese bioscopen Winstexplosie bij Deutsche Post profijt donderdag 9 november 2006 irlianne Sleutjes itelftj HAAG - Zorgverzekeraar evKfa lanceert volgend jaar aan- Qveifiende zorgverzekeringen die toegespitst op vrijgezellen, 'enwonenden zonder kinde en ouderen van wie de kinde- het huis uit zijn. Dit maakte bt ferzekeraar gisteren bekend, jen de aanvullende verzeke- Doel H(» ringen heeft Ohra nu een spe ciaal pakket voor ouderen. Volgens Ohra vinden klanten het bezwaarlijk om te betalen voor dekldngen waar men naar verwachting geen gebruik van maakt. Zo zal iemand van wie de kinderen uit huis zijn, niet snel gebruik maken van de or thodontist. Hij betaalt daar in een aanvullend pakket vaak wel voor mee. De premie voor haar basisverze kering in 2007 heeft Ohra vast gezet op 1139,40 euro. Dat is een stijging van ruim 6 procent ten opzichte van de premie van dit jaar. Ohra heeft alleen een restitutiepolis. Dat is een polis waarmee een klant bij elke zorg verlener van zijn keus terecht kan maar wiens kosten hij soms niet direct vergoed krijgt. Die moet hij achteraf declareren, Zorgverzekeraar Avero Achmea liet gisteren weten dat haar jaar premie voor de naturapolis op 1166 euro uitkomt. Voor de resti tutiepolis moet een klant bij Avero Achmea 1178 neertellen. Bij een naturapolis ziet de klant geen rekening maar wordt hij wel beperkt in zijn keuze van zorgverleners. De verzekeraar vergoedt alleen die nota's van zorgverleners waarmee een con tract is afgesloten. Tot heden is Agis volgend jaar de goedkoop ste met een premie van 1125 eu ro. Univé vraagt 1134 euro, DSW rekent 1137 euro en CZ komt uit op 1140 euro. Volgens koepelorganisatie Zorg verzekeraars Nederland legden haar leden dit jaar al zo'n 40 eu ro per persoon toe op de polis. Zij zijn laag gaan zitten om klan ten te lokken. GPD gitai ij aantal ouderen met finan- i problemen groeit. Het Ni- stelde daarom een speciaal ket samen voor voorlich- ent pie mi oop egdrEricdeBie |LFT - „Ik sta echt versteld." tvan Santen luistert met ver- naar de financiële tips ir ouderen. „Ik ben toch ie- nd die aldoor op zoek is naar taal r L| ass%deeltjes, zodat ik met mijn ljoe e pensioen nog enig plezier beleven. Maar ik heb hier dingen gehoord waarvan ik Is wist." 1 Santen (65) is één van de be kers aan de financiële voor- eun itingsmiddag' voor senioren de gemeente Delft heeft geor- liseerd. De belangstelling Ir de bijeenkomst, die in sa- ïwerking met het Nationaal jituut voor Budgetvoorlich- baaj i;(Nibud) wordt gehouden, is acht jot. Het zaaltje in het buurt- s is snel gevuld met een der- niil-l al 65-plussers. „Het maximumaantal deelne mers was hier snel bereikt", zegt Renate van Mil van het Ni- bud. „We hebben zelfs nog wat stoelen erbij moeten zetten, zo dat iedereen kon zitten. Oude ren zijn duidelijk op zoek naar informatie. Er is een groep die zelf zoekt via bijvoorbeeld inter net. Maar er zijn er ook die be hoefte hebben aan mondelinge voorlichting. Zo zijn ze het ge wend van vroeger. Die willen in een zaaltje zitten met een kopje koffie." Speciaal daarvoor heeft het Ni- bud een voorlichtingspakket met lesmateriaal samengesteld. Gemeenten, ouderenorganisa- ties en -centra kunnen het ge bruiken bij door hen te organise ren bijeenkomsten. Delft beet gisteren het spits af en volgens Van Mil is de belangstelling van andere gemeenten en instanties groot. „Het pakket is er net, maar er is al een flink aantal be stellingen binnen. De Delftse ouderen zitten vol vragen. Over de huurtoeslag, de zorgtoeslag en bijzondere ziekte kosten. „Ouderen zijn wellicht mondiger geworden, maar in fi nancieel opzicht hebben zij de laatste jaren vooral moeilijker gekregen. Ook voor 65-plussers zijn de vaste kosten flink geste gen. Zij zijn meer geld kwijt aan elektriciteit, huur en vervoer. Met hun AOW en pensioentje ko men zij daardoor vaak nauwe lijks rond. Zij hebben minder geld voor de dagelijkse bood schappen, leuke uitstapjes of ca deautjes." Annamarèl van Kem pen beaamt dat. Voor het Delfts Uitkeringen Informatieteam (Duit) bezoekt zij mensen en ge zinnen die in financiële proble men zitten en probeert met hen een oplossing te vinden. „Oude ren vinden het erg prettig als je bij hen thuis komt. Zij willen graag weten waar zij recht op hebben, maar zij durven daar vaak niet om te vragen. Of zij weten niet hoe ze de juiste in stanties moeten benaderen en waar zij met hun vragen terecht kunnen." Tegen dat probleem loopt Riet van Santen regelma tig op. „Ik kan wel proberen via internet de antwoorden te vin den, maar ik heb het geduld niet om zo lang achter de computer te zitten. Al die regels blijven ook een ingewikkelde materie. Als ik dan een formulier moet in vullen, dan ben ik bang een fout te maken. Daarom ben ik blij met deze middag." GPD !N HAAG - De kerstboom dit jaar duurder uit dan in 15. De oorzaak is dat de jfdproducent van kerstbo men n, Denemarken, onvoldoende Eeinleveren aan zijn klanten, pro elki r wórdt gevochten om bomen een gemiddelde kwaliteit, s categorie maakt drie art van de handel uit", iDeense producent. Een twee meter hoge Nordmann-spar, een van de populairste bomen, zal 10 tot 20 procent duurder zijn dan vorig jaar en uitkomen op 30 tot 40 euro per stuk. De oorzaak voor de tekorten herft te maken met de periode 1998-2004 toen de kerstboom- prijzen in elkaar klapten vanwe ge overproductie. Een aantal kwekers stapte toen over op an dere gewassen. GPD/RTR Ouderen in Delft krijgen als eerste hulp van het Nibud over geldzaken. foto David van Dam/GPD rijf.' m Pr Joep Polderman )0fd n dj ISTERDAM - De effecten- irs in Amsterdam maakt zich voor een belangrijke handels- ",jg. Vandaag publiceren de 2Ö05 raarwegende hoofdfondsen G, Aegon en Fortis hun kwar- P^alcijfers. De ontvangst van de sulfaten door beleggers op het pj prak is bepalend voor de io aag of de AEX-index op korte ditmijn door de psychologische )-puntengrens breekt. drie financiële concerns zijn men goed voor een gewicht n bijna 30 procent in de Wal !X-index. >ne! s hun resultaten meevallen, m is de weg vrij voor de index J 1 i door de magische grens te 'ten. Dat is althans de ver ier ichting van veel handelaren analisten. Beleggers hebben pr het laatst een stand van punten op het koersenbord m de graadmeter gezien in mei Gisteren sloot de AEX-in- x op 497.51 punten. tis komt ook het voedingsmidde lenconcern Numico die dag met kwartaalcijfers. „De meeste Europese bedrijfscij- fers die we tot nu toe hebben ge zien, vielen niet echt mee", al dus Bastiaenen. Van de veertien hoofdfondsen in Amsterdam die tot nu toe hun kwartaalrapporten publiceer den, viel meer dan de helft niet in de smaak. Chemieconcern Akzo Nobel, uit zendconcern Vedior en handels huis Buhrmann kregen fikse koersverliezen voor de Mezen van meer dan 6 procent, na de bekendmaldng van tegenvallers over de afgelopen periode. Dit werd aardig opgevangen door beter dan verwachte resultaten van onder meer de zwaargewich ten Shell en Unilever. Gevaren Handelaar P. de Bie van Fortis is er vrij zeker van dat het goede sentiment op de beurs doorzet. „Deze week gaat het gebeuren. Er is niet veel meer voor nodig om de AEX-index boven de 500 punten te zetten. De gevaren die we hadden, nemen af." De Bie doelt daarmee onder meer op de beteugelde inflatie in Europa en de gestabiliseerde olieprijzen. Eigenlijk hadden de marktvor- sers verwacht dat de beursindex in Amsterdam de 500-punten grens veel eerder zou overschrij den. Afgelopen maand kon de AEX-index echter geen duidelij ke richting kiezen en bleef de graadmeter schommelen rond AEX 2000 - 2006 2000 2001 2002 2003 2004 2005 de 490 punten. De aanleiding was een combinatie van teleur stellende macro-economische jfönderdag wordt bepalend. e drie financiële waarden kun- 'n het sentiment maken of bre in", zei vermogensbeheerder Bastiaenen van Eureffect gis- ren. Naast ING, Aegon en For- door Kees Bechtold DEN BOSCH - Bernd Pischetsrieder (58) heeft voorlopig zijn handen vrij voor zijn hobby's: snowboarden, snelle auto's, zijn autoverzameling en sigaren roken in zijn verbouwde boerderij aan de Chieinsee. De bestuursvoorzitter van Volkswagen AG (VW, Audi, Seat, Skoda) kondigde dinsdag onverwacht zijn vertrek aan. Tot 31 december mag hij nog op kantoor komen en dan is het voorbij voor de top man, slachtoffer van een crisis binnen het concern. Een smadelijke afgang voor de Duitse Manager van het Jaar 2004. En onbegrijpelijk, omdat VW een half jaar geleden nog meldde dat Pischetsrieder tot 2012 mocht aanblijven. De crisis bij Volkswagen, waar tiendui zenden hun baan verliezen, moet wel erg snel om zich heen hebben gegrepen. Bij VW staan twintigduizend banen op de tocht en bij zes fabrieken zullen de werk nemers voor hetzelfde loon langer wer ken. Als dergelijke berichten samenval len met fraude onder managers en snoep reisjes, dan kan dat niet anders dan tot mot leiden. In de raad van toezichthou ders bij VW zitten veel afgevaardigden van fabrieksarbeiders. Speculaties gaan dat zij hun topman hebben laten vallen vanwege zijn draconische ingrepen. Het is de tweede keer dat Pischetsrieder moet opkrassen. Eerder gebeurde dat in 1999, toen hij bestuursvoorzitter was van BMW. Bij deze concurrent van VW werd de problematiek rond het Britse dochter bedrijf Rover hem fataal. Miskleun Pischetsrieder kocht het noodlijdende Rover voor circa twee miljard mark, een jaar nadat hij in 1993 aangesteld was tot bestuursvoorzitter van BMW, Het bleek far fen- ^en Parmezaan wil Parmezaan over Ude pasta. Het is de kaas waarmee feld ij opgroeide. En wat je als kind leerde 'aarderen wordt later wet. Het moet armezaan zijn. Kom hem niet aan met 'ouda. Maar dat is wel de mijne. Rijpe lOuda over de pasta. Wat een grootse «aak van kaas van zo dichtbij. Ge- isptmet een Boska. fen zachte Fransoos kun je niet ras- Het kan alleen met harde kazen, [cderlandse kazen worden harde ka- Pi genoemd. Spanjaarden en Italianen pken een paar kazen zo hard, dat er Ni plak van te snijden is. Alleen door r'n te hakken kunnen flinters los ko- fen om op te kauwen. Eigenlijk is zo'n gemaakt - geschapen - om van te aspen en is raspen de enige techniek P diepe smaak te voorschijn te to eren. Maar kant en klaar geraspt uit 0 winkel is het meteen weer niks. Par ian niet maar ook oude Gouda 'et. Je kunt in de industriële rasperij nog zulke goede kazen verpulveren; de eerste geur, de beste, is er al af voor de kaas in zakjes in de supermarkt ligt. In harde kazen zit gem* en smaak stevig binnenin. Je merkt er niet veel van aan de buitenkant. Maar te meer als je er dunne vlokken van snijdt of slierten van raspt. Tegen de versloming in (Slan- kie, help!) worden in Nederland nog en weer heel goede Gouda's gemaakt. En een paar superieure harde geitenkazen en schapenkaas zo goed dat je er Frans van gaat praten. Er zijn boven de grote, rivieren zelfs een paar kazen met een hier niet veel gebruikte roodschimmel- cultuur. Met een elegant Zuid-Euro pees stinkertje. Je kunt deze prachtkazen in brokken wegkanen bij de open haard en op de receptie, maar hoe groter het brok des te minder je kunt genieten van de inten se, met niets te vergelijken smaak en vooral ook geur. Smaak en geur moe ten losgebroken worden. Een goede kaasschaaf kan dat. En vaak nog beter; Gouda raspen boven de pasta, foto GPD een rasp. Maar het gereedschap moet dan z'n werk doen kort voor je van de kaas gaat eten. Zoals over hete pasta. Laat het raspen niet over aan de ge waardeerde dienstmaagd in de keuken, majesteit, maar doe het zelf, aan tafel. Want de geheimzinnig aangename geur van goede gerijpte Gouda en andere knappe harde kazen gaat er snel van door. Twee keer in de geschiedenis van kaas is gereedschap van een timmer man gebruikt om kaas klein te krijgen. De kaasschaaf is een vondst van een Noorse timmerman die als eerste inzag dat je harde kaas net zo schaven kunt als een stuk hout. Veel later was het de vrouw van een Amerikaanse timmer man die een houtrasp van haar man leende om iets in de keuken mee te ras pen. De fabrikant van de rasp hoorde het van de timmerman en besloot z'n gereedschap voortaan aan te bieden voor gebruik in de schuur en in de keu ken. Deze dure maar goede Amerikaan se raspen van het merk Microplane zijn in Nederland te koop in gespecialiseer de keukenwinkels. Net als raspen die er veel van weg hebben, van Cuisipro. DEN HAAG - De nieuwe Buzz Lightyear-attractie van Euro Disney heeft het park bij Parijs in het voorbije sei zoen extra bezoekers opgeleverd. Maar Euro Disney slaag de er in het afgelopen boekjaar niet in uit de verliezen te komen. Euro Disney boekte een verlies van 73,1 miljoen euro, tegen 92 miljoen het jaar ervoor. Het zwaar met schulden beladen bedrijf zei gisteren dat het er vertrouwen in heeft dat het de banken het komend jaar op afstand kan houden. GPD/RTR DEN HAAG - Supermarktconcern Ahold sluit een fusie met de Belgische concurrent Delhaize vooralsnog uit. Dit meldt de Financial Times op gezag van anonieme bron nen. Volgens de krant zijn de gesprekken gestaakt en be staat er geen plan om de onderhandelingen op te nemen. Dezelfde bronnen sloten echter niet uit dat de omstandig heden de komende tijd toch weer veranderen. Ahold noch Delhaize was beschikbaar om het bericht te bevestigen. GPD/RTR DEN HAAG - Budgetvliegmaatschappij Ryanair moet een tv-reclame intrekken waarin het vluchten aanbood voor 0 euro. De luchtvaartmaatschappij vermeldde daar bij niet de hoogte van de bijkomende kosten. Concurrent Monarch Airlines had zich over de campagne beklaagd omdat die misleidend zou zijn en heeft nu gelijk gekregen van de ASA, de autoriteit op advertentiegebied. Volgens de ASA berekenen de twintig vliegvelden waar voor de aanbieding geldt ongeveer 15 tot 30 euro aan kos ten die de passagiers moeten ophoesten. GPD SHANGHAI - Entertainmentreus Time Warner trekt zich terug uit de Chinese bioscopen. Doordat Peking de eigen- domsregels voor buitenlandse ondernemingen heeft aan gescherpt ziet het Amerikaanse mediabedrijf geen heil meer in zijn samenwerkingsverbanden met zes Chinese bioscoopbedrijven. Dat meldde Time Warner gisteren. Het dochterbedrijf van Time Warner, Warner Brothers, begon zo'n vier jaar geleden met partnerverbanden in Chi na. Het bedrijf werd in 2003 verder gelokt met de belofte dat buitenlandse bedrijven een eigendomsbelang tot 75 procent mochten hebben in Chinese bioscopen. De overheid besloot onlangs dat alleen Chinese bioscoop bedrijven meerderheidseigenaar mogen zijn. ANP DEN HAAG - Deutsche Post heeft in het derde kwartaal van 2006 een nettowinst geboekt van 537 miljoen euro, een stijging van 30,3 procent ten opzichte van 412 miljoen euro een jaar eerder. Dat heeft het grootste postbedrijf van Europa gisteren bekendgemaakt. Het bedrijfsresultaat steeg met 40,1 procent van 735 mil joen euro tot 1030 miljoen euro. De omzet steeg met 35 procent van 11,03 miljard euro tot 14,9 miljard euro. De groei werd onder meer veroorzaakt door de integratie van de logistieke dienstenaanbieder Exel en door autonome groei. GPD/Novum cijfers, uit vooral de Verenigde Staten, en dito bedrijfsresulta ten. ANP een gigantische misldeun. Alleen de Mini deed het goed binnen het Rover-concern. Pikant detail: Pischetsrieders oom Sir Alec Issigon is de constructeur van de Mi ni. In 1999 had Pischetsrieder al zijn krediet verspeeld en kon hij na 26 jaar BMW zijn biezen pakken. Er rest nu nog één grote Duitse autobou wer waar Pischetsrieder nog geen top man was: Mercedes. Na zijn tweede dé confiture zal hij daar ongetwijfeld geen trek in hebben. Maar auto's blijven zijn grote liefde. GPD Zowel Microplane als Cuisipro bevelen hun raspen aan voor Parmezaan. De vlijmscherpe mesjes schrapen fijn poe der van de keiharde Italiaan. Maar mijn soepele Gouda doet het beter in uitbundige sliertjes. Ik heb veel raspen beproefd, ook een Stanley uit de timmerwinkel, een hou trasp met een verwisselbaar stalen blad. Doet het uitstekend op oude Gou da. Maar het blad roest. Ik moet het na elk gebruik bekwasten met olie. Mij be valt het meest een roestvast handzaam schuivertje aan een steel, met gaatjes met gutsjes. Eigen huishoudweten- schappelijk onderzoek: de simpele rasp van kaasgereedschappenfabrikant Bos ka uit Bodegraven is de beste. Het mo del was er al, maar sinds kort is er een met bewerkt oppervlak waar geen krui mel kaas aan blijft kleven. De Bodegra ven? Nee dat vinden ze in Bodegraven niet klinken. Ze noemen hun kampioen de Milano. Wouter Klootwijk door Jasper van de Kerkhof Het overkomt vrijwel ie dereen wel eens; je wilt al tijden af van dat dure weekblad dat steeds ongele zen in de papiermand ver dwijnt of je hebt schoon ge noeg van die haperende inter netservice, maar opzeggen komt er maar niet van. Dan valt plots een brief in de bus waarin u vriendelijk wordt bedankt voor voortzetting van het abonnement. 'Het ver schuldigde bedrag wordt bin nenkort van uw rekening af geschreven', staat erbij. Een lidmaatschap of abonne ment is in dit digitale tijd perk zo geregeld, maar ervan af komen is een heel ander verhaal. Veertig procent van de Nederlanders is geabon neerd op een tijdschrift of in ternetservice enkel en alleen omdat zij hebben verzuimd tijdig op te zeggen, zo blijkt uit onderzoek van het tv-pro- gramma Kassa. Dan hebben we het nog niet eens over lid maatschappen van goede doe len, loterijen, telecom-aanbie- ders, kabelexploitanten en ga zo maar door. De grote boosdoener is de 'stilzwijgende contractverlen ging', waarbij een abonne ment automatisch wordt ver lengd tenzij de klant tijdig laat weten dat hij er na af loop van de contractduur van af wil. Vrijwel alle aanbie ders doen het zo, want zij wil len geen slapende honden wakker maken. Natuurlijk moet die afspraak wel in het contract staan, dus het loont de moeite de kleine lettertjes te lezen. Wettelijk is bepaald dat de klant de algemene voorwaarden moeten kunnen beMjken voordat een overeen komst wordt aangegaan. Ook kunnen abonnementen die zijn afgesloten aan de deur of via internet of tele foon gedurende een 'afkoe lingsperiode' van zeven werk dagen kosteloos worden gean nuleerd. Het is zaak netjes bij te hou den wanneer contracten uiter lijk moeten worden opge zegd. Dat kan in uw agenda of telefoon, maar er zijn op internet inmiddels ook tal van diensten die (al dan niet tegen geringe betaling) via e-mail waarschuwen voor af lopende abonnementen, zoals meldmeter.nlwww.online- contracten.nl en opzeg- gen.nu. Op zulke sites staan ook voorbeeld-opzegbrieven en bijzonderheden over de op zegprocedures van allerlei aanbieders. Tijdig reageren is één, maar daarmee bent u er nog niet. Vooral de telecom- en inter netaanbieders maken er een sport van beëindiging van abonnementen tot een inge wikkelde en tijdrovende pro cedure te maken. Opvallend genoeg is opzeggen per e-mail juist bij de snelle inter- netjongens veelal geen optie; dan moet plots weer de ouder wetse postbode in actie ko men. Ook opzeggen per tele foon kan vaak niet, maar dat is hoe dan ook geen goed idee. De Consumentenbond, die hierover geregeld klachten krijgt, vindt dat beëindiging van een abonnement net zo eenvoudig moet zijn als het aanmelden. De Tweede Ka mer behandelt mogelijk nog dit jaar een initiatiefvoorstel van de PvdA, waarin de rech ten van de consument op dit punt worden versterkt. Nederland kan wat dat be treft leren van landen als Bel gië, Franlaïjk en Oostenrijk; bij onze zuiderburen, bijvoor beeld, zijn bedrijven wette lijk verplicht hun klanten tij dig te wijzen op de mogelijk heid tot opzeggen van het contract. Tot het zover is, kunt u het beste een briefje sturen naar de aanbieder, waarin u het abonnement opzegt met in gang van de eerstkomende vervaldatum. Uitleggen waar om u ervan af wilt is niet no dig, Vermeld naam, contact gegevens en klantnummer en vergeet vooral niet de brief te dateren. Het is verstandig de brief aangetekend te verstu ren (6,45 euro). Doet u dat niet, vraag dan in uw brief om een schriftelijke ont vangstbevestiging, en bel na als die niet komt. Bewaar al le correspondentie en noteer namen van medewerkers die u telefonisch spreekt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25