Oranje heeft toch een groot hart Gebroeders generaals van rayon 5 PZC Meulendijks denkt even niet aan sport D in Ivan Basso naar Discovery Channel Volley halsters komen tegen vechtmachine Duitsland terug uit geslagen positie 20 Manon Flier huilt tranen van geluk agenda duiven Trust sponsor Spyker Fl-team Sprinter Crawford verlaat coach Carrière biljarter Lely ten einde Motorcoureur Sete Gibernau stopt Engelse coaches aangeklaagd Cricketspeler in beroep tegen straf ]0 Sluiter naar kwartfinales donderdag 9 november 2006 door René Banierink OSAKA - Na twee eerdere 3-2- nederlagen in belangrijke duels op het WK, tegen de Verenigde Staten en Brazilië, dreigden de Nederlandse volleybaldames het stempel te krijgen van een ploeg die op beslissende momen ten faalt. Maar door Duitsland na een onwaarschijnlijke inhaal race in vijf sets te verslaan, be wees Oranje gisteren wel dege lijk een groot hart te hebben. Vraag Avital Selinger voor een toernooi niet welke klassering hij in gedachten heeft. Het ant woord van de Nederlandse bondscoach is bijna standaard. ..Goed spelen, ons eigen niveau halen. En dat wedstrijd voor wedstrijd, punt voor punt. Uit eindelijk bepaalt dan de tegen stander hoe ver we daarmee ko men." Tegen wereldtoppers als de Verenigde Staten en Brazilië was dat op dit WK tot in een vijf de set en niet verder. Volgens Se linger was dat al heel wat. „Want dan heb je al twee sets ge wonnen en ben je dus in een po sitie dat je de wedstrijd kunt winnen." OSAKA - Tranen van spanning, opluchting en geluk liepen na de wedstrijd tegen Duitsland over de wangen van Manon Flier. De aanvalster was dolgelukkig dat Nederland het bij het WK volleybal tegen de Duitse vrou wen eindelijk in de vijfde set wist af te maken. „Ik ben zo blij dat we hebben la ten zien dat we het als team wel kunnen", zei ze door haar tra nen heen. „Ik was vandaag zo erg met mezelf aan het worste len. Maar ik heb mijn hoofd niet laten zakken, want daar help ik het team niet mee. We hebben het echt met z'n allen gedaan." ANP Volgens hem was de uiteindelij ke nederlaag tegen de topteams niet aan mentale of fysieke zwakheid te, wijten, maar lag het aan de kracht van de tegen stander. En daar zit wel wat in. Nederland kreeg een paar we ken geleden zowel Polen (op de GP-kwalificatie) als Cuba (twee keer in oefenduels) in vijf sets op de knieën. En vorige week kon ook Kazachstan het na vier sets niet meer bolwerken. Maar die wedstrijden waren an ders dan die van gisteren. Tegen stander was dit keer de vleesge worden vechtmachine Duits land, een team dat op dit WK on der leiding van een nieuwe coach op een roze wolk zweefde en zelfs olympisch kampioen China had weten te vloeren. Slechts de hoogwerkers van Rus land waren te sterk gebleken. Emotioneel Nadat een 2-1-voorsprong was weggegeven en de Duitsers in de vijfde en beslissende miniset met 11-5 leidden, gaf niemand nog een cent voor de kansen van Oranje. „Dat vond ook ik een normale gedachte", zei Selin ger. Maar een paar minuten la ter ging zelfs de meestal onder koelde coach uit zijn dak. Neder land kreeg via een enorme in haalrace Duitsland alsnog met 16-14 op de knieën. „Zoiets maak je maar één keer in je le ven mee op een groot toernooi. Dit was het meest emotionele moment als coach tot nu toe", gaf Selinger na afloop toe. Voor het hoe en waarom van die zelden vertoonde revival waren allerlei technische en tactische redenen te verzinnen. Maar aan de basis lag onverzettelijkheid en volleyballen zonder al te veel naar het scorebord te kijken. Precies datgene dus wat Selin ger dagelijks predikt. Alice Blom: „Dat het op een gegeven moment 5-11 stond, wist ik niet eens." Aanvoerder Ingrid Visser, die de reputatie heeft nooit naar de stand te kijken, wist de score dit keer wel, maar schakelde die meteen uit. „Het idee dat je van Duitsland gaat verliezen, drijft je tot waanzin. Daarom ben ik blijven vechten voor elk punt en blijven geloven dat winnen nog mogelijk was." Selinger zei zelfs even bang te zijn geweest dat die anti-Duitse emotie te veel de overhand kreeg, waardoor de ratio - punt voor punt spelen - uit het oog zou zijn verloren. Maar zijn ploeg vond juist op tijd de weg terug naar de basis: keihard wer ken. Chaïne Staelens, met 31 punten de absolute uitblinker, verklaarde er na twee mindere wedstrijden deels zelfs haar te rugkeer op niveau mee,. „Hard bUjven werken, dat is de basis. Iedere training, iedere wed strijd, iedere set, ieder punt, dan komt het allemaal wel weer goed", zei ze, een dag na haar ze sentwintigste verjaardag. De zege was een opsteker voor iedereen. Maar Staelens was ook de eerste om te zeggen dat vandaag goed spelen geen garan tie is voor morgen. Of liever ge zegd afgelopen nacht, toen Oran je alweer tegen grootmacht Rus land moest aantreden. Selinger zei het nog maar eens. „Ik weet het, het is een geweldig cliché. Maar je moet iedere dag weer punt voor punt spelen en nooit opgeven." GPD duivensport U 9 Zaterdag Lewedorpse kampioenendag. Met huldiging kampioenen rayon 4 en het Samenspel West-Zuid-Beveland. Daar naast een forum o.l.v Piet de Vogel, na tionale topper op de overnacht en een bonnenverkoop Locatie: Gemeenschapshuis Lewedorp. Aanvang: 10.00 uur. Forum om 15.00 uur. Bonnenverkoop 16.00 uur. Walcherse tentoonstelling bij PV Zeelandia. Locatie: clubgebouw Poor- tershove in Middelburg. Aanvang: 15.00 uur. Bonnenverkoop van bekende Zeeuwse melkers vanaf 17.00 uur. Zondag Kampioenendag PV De Zwaluw St. Jansteen. Met bonnenverkoop beken de Zeeuwse liefhebbers. Locatie: café Ambiance St. Jansteen. Aanvang: 14.00 uur. Tentoonstelling PV De Hoop, Bier vliet. Locatie: café De Nieuwlandse Mo len te Driewegen bij Biervliet. Aanvang: 10.00 uur. Chaine Staelens juicht met de verbazing nog in haar ogen na de onwaarschijnlijke zege op Duitsland. foto Andy Rain/ ANP Cees en Adrie Clement winnen alles wat er te winnen is door Fred Rabout KRABBENDIJKE - De gebroe ders Clement, Cees en Adrie, uit Krabbendijke zijn in rayon 5 niet van het podium weg te slaan. Afgelopen seizoen werd de toch al indrukwekkende prijzenkast nog maar een keer uitgebreid met de generale hoktitel van het rayon 5. De ceremonie protocol laire vond zaterdag plaats in zaal Apeldoorn in Oostdijk. De uitdrukking 'Niet van het po dium weg te slaan' geldt letter lijk overigens niet voor Cees, met zijn 75 jaar de oudste van het duo. Cees haat immers po dia en laat die plichtplegingen als het even kan over aan zijn twintig jaar jongere broer. Met zijn tienen waren ze in het gezin Clement. Eerlijk verdeeld, vijf jongens en vijf meiden. De jongens zijn allemaal in de dui- vensport gegaan. Jac en Jan be oefenen die sport nog steeds in dividueel. Dat deed in eerste in stantie ook Cees, de man die ooit zijn broers met het virus be smette. Gerard en Adrie (pro beerde het van '93 tot '95 even individueel) vormden sinds 1976 de gebroeders. In 1995 kwam Cees erbij en deze combi natie werd een begrip in de Zeeuwse duivensport ondanks dat de naam Clement ook al in eerdere jaren bekendheid in de ze sporttak genoot. Een zwarte bladzijde moest wor den opgetekend in 2002 toen Ge rard na een slopende ziekte de ongelijke strijd verloor. Op de dag dat de eerste Orleans voor jonge duiven werd gevlogen werd de laatste eer aan Gerard bewezen. Cees en zijn jongere broer zetten onder dezelfde naam op dezelfde manier de dui vensport voort en pakten in 2006 evenals in het voor hun donkere jaar 2002 opnieuw de generale hoktitel in het rayon 5. Het was dus Cees die de Cle- mentjes in de duivensport bracht. ,,Ik werkte' in 1946, bij Jan We'strate in een graanhan del. Hij was een meer dan mo daal duivenmelker. Van hem kreeg ik mijn eerste duifje. Zo is het allemaal begonnen. Ik kan me geen leven zonder duiven voorstellen." Nog steeds staan de hokken bij Cees thuis in Krabbendijke, vlakbij het plaat selijke sportcomplex. Adrie woont in Rilland, Gerard woon de ook in Rilland. Bij diens we duwe zitten op de schuurzolder nog steeds de kwekers. Het aantal keren dat er een kam pioensfeestje te vieren was zou Cees niet weten. „.Jongen, als je 75 bent, vergeet je wel eens wat." Hij herinnert zich nog wel dat het jaar 2006 een goed jaar was. Vitesse en midfond worden als goed betiteld, de dag- en overnachtfond als de disciplines waarop de meeste punten wer den binnengehaald. Ondermeer op St. Vincent, zeven van de ne gen duiven op de nationale lijst. Ook met de jonge duiven en op de natoer werden punten ge pakt. „Anders word je geen ge neraal", weet Cees mee te delen er direct aan toevoegend dat het met de jonge wat minder ging. Maar de oorzaak in bekend. „Die worden te weinig getraind, daar zouden we meer aan moe ten doen." Adrie, verbaal duidelijk onder liggend bij zijn oudere broer, is de man die de kweek op Rilland verzorgt maar er uiteraard ook bij is als er ingekorfd en ge wacht moet worden. Cees is de man die aan de Burgemeester Sandbergstraat alles doet. „Niet meer zo fanatiek als ik ooit was, maar er wel altijd bij. Het kijken vormt een groot on derdeel van het succes in de dui vensport." De gebroeders heb ben een kleine 60 vliegkoppels. 16 kweekkoppels en jaarlijks worden zo'n 120 jongen ge kweekt. De selectie vindt 'op de hand' plaats. „Degenen die lek ker in de hand liggen mogen blij ven. Prestaties of afstamming komen pas daarna aan de beurt." Cees heeft een voorliefde voor de midfond, Adrie prefe reert de dag- en overnachtfond. Na lang nadenken komen een tweede nationaal Dax (1957) en een tweede nationaal Parkesto- ne (ergens in de zeventiger ja ren) boven drijven. Afgelopen seizoen een derde provinciaal op Bordeaux en Mont de Marsan, drie op drie in de vere niging, de 39ste nationaal. Ge- concourst wordt er met de dof fers op weduwschap. De jaarlin gen doen Bordeaux, een enke ling Dax maar „we zijn zuinig op onze fondduiven." Het ras waarmee het allemaal begon, was dat van De Smet/Matthijs, van gebroeders De Baere uit het Belgische Nokere. Voorts heb ben ze materiaal zitten van de hokken Buitenhuis uit 't Harde, Pol de Clerck uit het Nederland se Putte en niet te vergeten van Flip Steketee uit Yerseke. Ook van Adrie van Oosten hebben ze nog wel wat in de bloedlijnen. De gebroeders Clement ont troonden Rinus Hengsdijk van de generale hoktitel. De melker van de Kloetingseweg gaf zich overigens niet zo maar gewon nen. Hij eindigde als tweede, maar pakte wel de asduif van het rayon. De 56-jarige Kapelle- naar kon op de overnacht geen punten pakken, vandaar dat hij een paar honderd puntjes te kort kwam. Hij moest zich tevre denstellen met het duif kam pioenschap van rayon 5. Rayonklassementen. Rayon 5: Hok- kampioenschappen. Oude duiven: Vitesse: 1. C. Zegers, 2, O. Zegers, 3. C. de Rooy. Midfond: 1.O. Zegers, 2. J. Ze gers, 3. M. Boogert. Dagfond: 1. gebr. Clement, 2. C. de Rooy, 3. comb. v.d. Dries. Overnachtfond: 1. gebr. Clement, 2. E. Dek, 3. F. Janssens. Jonge duiven: Vitesse: 1. M. Boogert, 2. J. v.d. Jagt, 3. E. Minnaard Mzn. Mid fond: 1. M. Boogert, 2. M. Oudeman, 3. F Grootjans&Zn. Natoer: 1. M. Hengs dijk, 2. A. Mieras, 3. J. Bras. Duifkampioenschappen. Oude dui ven: Vitesse: J. Bras. Midfond: M. Hengsdijk. Dagfond: C. de Rooy. Over nachtfond: F. Janssens. Jonge duiven: Vitesse: M. Hengsdijk. Midfond: F. Grootjans&Zn.Natoer: M. Hengsdijk. Ge neraal Hok: 1. gebr. Clement, 2. M. Hengsdijk, 3. M. Boogert, 4. M. Oude man, 5. J. Bras. Generaal Duif (Oud): 1, 2 en 3. M. Hengsdijk. Adrie (links) en Cees Clement in hun duivenhok. WÊL mL foto Willem Mieras DEN HAAG - Het Spyker Formule 1-team heeft in het Ne derlandse IT-bedrijf Trust International een nieuwe spon- sor. Het logo zal op de auto en de pakken van de rijders te zien zijn. Trust, tot drie jaar geleden sponsor van Jos Ver stappen, keert daarmee terug in de Formule 1. GPD DEN HAAG - De Amerikaanse atleet Shawn Crawford heeft zijn samenwerking met coach Trevor Graham opgezegd. De olympisch kampioen op de 200 meter gaf aan niets meer met Grahams praktijken van doen te wil- len hebben. De trainer zette het schandaal rond het bedrijf Balco in gang door voor doping gebruikte spuiten anoniem naar autoriteiten te sturen. Hij wordt door justitie beschuldigd van het afleggen van valse getuigenissen. ANP MANILLA - Poolbiljarter Alex Lely heeft met onmiddel lijke ingang zijn professionele carrière beëindigd. De 32-jarige Hagenaar liet dat weten na zijn uitschakeling op het wereldkampioenschap 9-ball in Manilla. Lely is tweevoudig Europees kampioen en voormalig winnaar van de World Masters. Twee Nederlanders bereikten op het WK de tweede ronde: Nick van den Berg, de nummer één van Europa, en Huidji See. Naast Alex Lely haalden Marcel Martens en Niels Feijen de laaste 64 niet. GPD DEN HAAG - De Spaanse MotoGP-coureur Sete Giber nau (33) stopt ermee. Zijn beslissing volgt op een jaar mei veel blessures. Gibernau's beste prestaties waren de twee de plaatsen in 2003 en 2004 in het WK-klassement van de MotoGP, achter Valentino Rossi. De Spanjaard moest voor het volgende raceseizoen zijn plek in het team van Ducati afstaan aan de Amerikaan Casey Stoner ën niet in op een aanbod van Kawasaki. GPD DEN HAAG - Arsenal-manager Arsène Wenger en zijn collega Alan Pardew van West Ham United zijn door de Engelse voetbalbond FA aangeklaagd wegens onsportief gedrag. De twee coaches kwamen zondag met elkaar in aanvaring tijdens de competitiewedstrijd van hun teams. Een laat doelpunt van Marlon Harewood besliste het duel in het voordeel van West Ham, waarna Wenger geïrri teerd reageerde op het uitbundige juichen van Pardew. De vierde official moest er aan te pas komen om het twee tal uit elkaar te halen. De coaches hebben tot 23 novem ber de tijd te reageren. GPD KARACHI - De Pakistaanse cricketspeler Shoaib Akhtar is bij zijn nationale bond in beroep gegaan tegen schorsing van twee jaar voor dopinggebruik. De 31-jarige fastbowler werd een maand geleden, evenals zijn landge noot Mohammad Asif, positief getest op nandrolon. Asü is voor een jaar geschorst. Hij ging niet in beroep. GPD doorj «ESI Benic in het fingl «n ja ongeil lang plaats doom GOES ian Zuid- leams ichte Jen e -Hei leider meldt punte lervol uit Sluis! Opva xorii üppe SBC he 1 .000 into de ro Iheo 86 dt partij der 1 bste llger ')25 Baas ayva ran jf v hoogs 1250 moet Verenigingsklassementen 2006. PV De Zwaluw St.Jansteen. Oude dui ven: Vitesse: OA: J. Voet; A: A. de Meyer; Duif: W. Vergauwen. Midfond: OA: A. Mattens; A: A. Mattens; Duif: A. Mattens. Dagfond: OA: J. Voet; A: A. Mattens; Duif: A. Mattens. Overnacht fond: OA: C&H. de Beule; A: C&H. de Beule; Duif: C&H. de Beule. Jonge dui ven: Vitesse: OA: A. Mattens; A: A. de Meyer; Duif: A. de Meyer. Midfond: OA: A. Mattens; A: C&H. deBeule; Duif: C&H. de Beule. Natoer: OA: J. Voet; A: W. Maes; Duif: J. Voet. Generaal Hok: J. Voet; Koning: A. Hemelaar; Prins: A. de Meyer. PV De Hoop Biervliet. Oude duiven: Vitesse: OA: comb, de Regt; A: A. Neve. Midfond: OA: P. Dingemanse; A: A. Ne ve; Dagfond: OA: comb. De Regt; A: comb. De Regt. Overnachtfond: OA: P. Dingemanse; A: P. Dingemanse. Jonge duiven: Vitesse: OA: comb, de Regt; A: comb, de Regt. Midfond: OA: B. Provoost; A: B, Provoost. Natoer: OA: B. Provoost; A: C. de Graaf. Generaal Hok: comb, de Regt; Generaal duif (oud): comb, de Regt; Generaal duif (jong): B. Provoost. door Wilko Voordouw DEN BOSCH - Eigenlijk had het Dutch Open in Den Bosch haar toernooi moeten worden. Judith Meulendijks probeerde het woensdagmiddag nog wel in haar partij tegen de Chinese qualifier Linling Wang, maar had andere dingen aan haar hoofd. Ze verloor in drie games: 21-12,13-21,15-21. Normaal gesproken zou Meulen dijks doodziek zijn geweest van een verloren partij badminton. Gisteren even niet. Ze was te veel met haar gedachten bij haar vader, die in het zieken huis ligt. Hij is al enige tijd ziek, heeft kanker. Dus zei de badmintonster na haar verloren partij: „Ik heb het even helemaal gehad met het badminton. Ik ben er met mijn gedachten niet bij. Al die par tijen de afgelopen jaren (haar va der kampt met zijn gezondheid sinds 2004, red.), die speelde ik voor hem. Maar soms gaat het niet meer. Daar komt bij dat ik een speelster ben die veel moet trainen. Terwijl ik de afgelopen weken geen zak heb gedaan." BehalveMeulendijks sneuvel den ook Rachel van Cutsen en Lisa Malaihollo in de eerste ron de. Yao Jie wist zich als enige Nederlandse te plaatsen voor de tweede ronde van het Dutch Open. Ze rekende met 21-12, 21-12 af met de Britse Elizabeth Cann. Yao Jie neemt het donder dag in de tweede ronde op tegen; de Sloveense Maja Tvrdy. Bij de mannen haalde Eric Pang de derde ronde. De eerste ge plaatste speler versloeg in de Maaspoort eerst met enige moei te de Belg Yuhan Tan: 11-21, 21-8, 21-13. In de tweede ronde moest zijn Deense tegenstander Jens-Kristian Leth wegens een handblessure opgeven. De als tweede geplaatste Dicky Palya- ma won in de eerste ronde van de Tsjech Jan Vondra: 21-19, 21-12. GPD BRATISLAVA - Tennisser Rae mon Sluiter heeft op het challen- gertoernooi in Bratislava de kwartfinales bereikt. Hij ver sloeg de Italiaan Bolelli: 6-2, 6-2. Dennis van Scheppingen haalde, de tweede ronde van het challen- gertoernooi in het Duitse Ecken- tal. De tennisser uit Wilnis ver sloeg de Duitser Tobias Cle mens, de nummer 211 van de we reldranglijst: 7-6,6-2. GPD van onze sportredactie MILAAN - Ivan Basso rijdt vol gend jaar voor Discovery Chan nel. Volgens de Italiaanse sport krant Gazzetta dello Sport te kent de in de dopingaffaire Operacion Puerto genoemde wielrenner voor drie jaar bij de Amerikaanse ploeg. Basso werd, samen met een aan tal andere coureurs, aan de voor avond van de Ronde van Frank rijk door zijn ploeg CSC op non-actief gesteld omdat hij in verband was gebracht met de do- pingpraktijken van de Spaanse arts Fuentes. Omdat bewijs uit Spanje uitbleef, trok de Italiaan se wielerbond de aanklacht on langs in. Basso hoefde al niet te vrezen voor justitiële vervol ging", omdat de Spaanse autori teiten de betrokken rennen slechts als getuigen ziet. Basso en CSC hadden al besio- ten uit elkaar te gaan. De ver wachting was dat de renner on derdak zou vinden bij een ploeg buiten de ProTour. Grote ploe gen zouden het aantrekken van een renner met een 'dopinggeur een te groot risico vinden. Lance Armstrong, voormalig kopman van Discovery, heeft zich altijd een groot bewonde raar getoond van Basso, die i: 2005 achter hem als tweede ein digde in de Ronde van Frank rijk. De Gazzetta wist te melde: dat de 28-jarige Italiaan zich of 3 december in Austin meld' voor een trainingsstage. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20