mS/%0 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Massaal verzet tegen asielbeleid Bush offert Rumsfeld Kirgiziërs feesten na beperken macht president Deel Z-Vlaanderen is niet gebaat bij Zeeuws ziekenhuis ÉÊHÊÊ rGRATIS^JKT A HT O Thoolse stempas is ongeldig Gemeenten eisen aanpassing Vreemdelingenwet en kostenvergoeding noodhulp Paarden Marrum gewild Justitie wil verbod op Hells Angels Connexxion past dienstregeling aan RKC stoot Feyenoord uit beker Zit jij ook op zo'n bruisende school? |/>rX I I K H R9HJ Bffl BI55k3 Lever uw fotorolletje of digitale beelddrager in bij Drooge„afe„,oewa,zonneschijn. B' H 2E SET FOTO'S GRATIS! Maxima rond 12 graden. Meest matige ..BH 9 Bk' U M VERSCHOORE.NL ..SglP wind uit west tot noordwest. Ipi Hp i,';i "'iivinliii' ^H"»'lni'iAiJ ^etten-leur terneuzen hulst zierikzee g - internet: www.pzc.nl BISHKEK - Aanhangers van de regering van Kirgizië vieren feest voor het parle mentsgebouw in de hoofdstad Bishkek. Elders in de stad juichten massaal opgeko men aanhangers van de oppositie nadat het parlement gisteren instemde met een grondwetswijziging die de macht van de president beperkt. Dat gebeurde nadat de oppositie de afgelopen week massale betogingen hield tegen president Bakijev. De politie trad daar dinsdag nog hard tegen op. Bakijev kwam vorig jaar maart aan de macht na een staatsgreep tegen de autoritaire, van corruptie beschuldigde presi dent Askar Akajev. Zijn bewind kampt evenwel zelf ook met protesten en aantijgin gen van corruptie. De voormalige Sovjetrepubliek ligt ten zuiden van Rusland, tussen Kazachstan en China, en verklaarde zich in 1991 onafhankelijk van de toenmalige Sovjet-Unie. foto Vladimir Pirogov/RTR SINT-MAARTENSDIJK - Bur gemeester W. Nuis van Tholen heeft gisteren alle stempassen voor de verkiezingen van 22 no vember ongeldig verklaard. Thoolse stemgerechtigden krij gen aanstaande zaterdag een nieuwe stempas toegestuurd. Door een fout bij Staats Drukke rij en Uitgeverij (SDU) zijn en kele stempassen dubbel afge drukt en door TNT verspreid. Sommige inwoners ontvingen twee keer dezelfde stempas. De gemeente Tholen heeft besloten nieuwe stempassen te laten drukken. Vorige week werd al bekend dat de SDU-stemcompu- ters afgekeurd zijn. In Tholen wordt daarom dit jaar met het rode potlood gestemd. Alle stemgerechtigde Tholena- ren krijgen de nieuwe oranje stempas mét uitleg in een her kenbare envelop zaterdag thuis gestuurd. Meer informatie via te lefoonnummer 0166-668200. (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG- Ruim vijftig Ne derlanders en Belgen willen on derdak bieden aan de paarden die vorige week bijna verdron ken in buitendijks gebied bij Marrum. Ook willen mensen de dieren financieel adopteren. Dat zei gisteren Marianne Thie- me van de Partij voor de Dieren. „We krijgen tientallen mails bin nen met dit soort aanbiedin gen", zegt Thieme. De kans dat mensen de dieren in hun eigen wei krijgen, is klein. Thieme: „Zolang er geen sprake is van een onteigening is adoptie dus niet mogelijk." De eigenaar heeft laten weten dat de dieren niet voor de slacht bedoeld zijn. De PvdD gelooft dat niet en gaat door met inzamelen. ANP van onze verslaggevers DEN HAAG - Gemeenten komen massaal in verzet te gen het huidige asielbeleid. Ongeveer honderd gemeen ten, verenigd in het Lande lijk Overleg Gemeentebestu ren Opvang (Logo), eisen dat de Vreemdelingenwet met spoed wordt aangepast. De gemeenten willen dat vreem delingen' die niet kunnen wor den uitgezet sneller een verblijfs vergunning krijgen'. Ze eisen ook miljoenen euro's van het Rijk voor de kosten die ze heb ber, gemaakt om uitgeprocedeer de asielzoekers op te vangen. Als het Rijk niet op deze eisen ingaat, krijgt het 'een gigantisch probleem' met de gemeenten, waarschuwt Logo-voorzitter J. van Tilborg. Volgens Van Til- borg is de maat voor de gemeen ten vol, nu het aantal asielzoe kers dat een beroep doet op noodhulp alleen maar toe blijft nemen. Rug tegen de muur De gemeenten zeggen dat ze met de rug tegen de muur staan. Al enkele duizenden asielzoekers zijn echt niet uitzetbaar, maar komen ook niet in aanmerking voor een verblijfsvergunning. Als dat niet verandert, dreigen deze mensen hun leven lang noodhulp nodig te hebben. Het alternatief is dat ze op straat worden gezet. Voor tenminste tien gemeenten is de maat zo vol dat hun wet houders komende week mee doen aan een protestactie in Den Haag tegen 'dit inhumane en willekeurige beleid'. Dit op initiatief van wethouder J. Fles- kes van de gemeente Deventer. Het Logo wil de gezamenlijke ei- senlijst van de gemeenten vol gende week aan het Rijk aanbie den. Ze willen dat asielzoekers veel langer de tijd krijgen om hun terugkeer te regelen. Ze moeten in dat geval het recht hebben in een terugkeercen- trum te blijven. En bij het rege len van him terugkeer dienen ze intensieve begeleiding te krij gen. Eigen procedure Zeeuwse gemeenten hebben zich niet gemeld bij de Logo-ac tie, hoewel bij sommige de pro blematiek wel speelt. Alleen Middelburg doet mee aan de lan delijke gesprekken, maar heeft zelf een procedure lopen tegen het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers over de opvang van uitgeprocedeerde asielzoe kers. Het gaat om een claim van bijna een miljoen euro voor op vang. Het is nog onzeker of de ei gen procedure wordt gestopt om met de landelijke claim mee te doen. De Zeeuws-Vlaamse burgemees ters zetten alle drie al hun hand tekening voor een generaal par don van asielzoekers die lang in Nederland verblijven. De Sluise burgemeester J. Sala steunt dan ook, 'de voltallige raad' achter zich wetend, zonder enige schroom de gemeenten in den lande. Sala's collega's van Hulst en Terneuzen hebben ook sym pathie voor de actie. Schouwen-Duiveland heeft het vorig jaar meerdere keren aan de stok gehad met het Rijk, om dat ze medewerking weigerde aan de uitzetting van uitgeproce- dureerde asielzoekers uit het azc Burgh-Haamstede. Sinds de sluiting maart is het probleem opgelost. Op Schouwen-Duive land verblijven nog wel zeker vier illegale gezinnen. Ook Tho len betaalt onder meer de huis vestingskosten voor enkele uit geprocedeerde asielzoekers. In de gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland speelt het pro bleem niet. Jongere verkiest vrijheid boven carrière Het Openbaar Ministerie gaat proberen alle Nederlandse afdelingen van de Hells Angels te verbieden. Justitie vindt dat de club niet in de samenleving thuishoort we gens zijn criminele activiteiten. De Kamer heeft met instemming gereageerd. Deskundigen zijn echter verdeeld over het nut van een verbod. Op 10 december gaat de nieuwe dienstregeling van Connexxion in. Voor enkele dorpen bete kent dit een verbetering want zij krijgen een bushal te. Op andere lijnen ver dwijnt de streekbus en gaat een belbus rijden. In Zeeuws-Vlaanderen opent busmaatschappij Veolia ook enkele nieuwe lijn diensten. Feyenoord lijkt terug bij af. De Rotterdamse ploeg die na de zware 0-4-nederlaag tegen Ajax drie overwinningen op x*ij boekte, liet zich gisteravond in het bekertoernooi door RKC Waalwijk verrassen. De Brabanders wonnen na verlengingen met 3-2. Stephan Keller was de gevierde man. Na een eigen doelpunt (2-2) maaMe hij ook de 3-2. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Economie: 23, 24 en 25 door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Een kernzieken huis in Midden-Zeeland zal het uiterste westen en oosten van Zeeuws-Vlaanderen nooit tot volle tevredenheid kunnen be dienen. Hoogleraar P. Vierhout zei dat gisteren tijdens een bijeenkomst van de Brabants- Zeeuwse Werkgevers (BZW) in Axel. Hij gaf zo voeding aan het Zeeuws-Vlaamse standpunt: sa menwerking met België en geen fusie met de ziekenhuizen boven de Westerschelde. Vierhout maakte in opdracht van de provincie een plan, waar- ui hij pleit voor een nieuw een- kaal ziekenhuis voor trauma zorg, hoogwaardige diagnostiek en ingewikkelde behandelingen. De huidige ziekenhuizen blijven bestaan en richten zich op de da gelijkse ziekenhuiszorg. Dat Zeeuws-Vlaanderen vooral Hjikt op samenwerking met Bel gië is volgens Vierhout niet goed. Hij vroeg zich af of Zeeuws-Vlaamse patiënten over tien jaar ook nog zo gemakke lijk naar België kunnen. Vierhout vindt dat een kernzie kenhuis zo dicht mogelijk bij de noordelijke uitgang van de Wes- terscheldetunnel moet komen. Directeur patiëntenzorg J. van de Heide van het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen voorspelde dat een fusie met de andere Zeeuwse ziekenhuizen een leeg loop van de Zeeuws-Vlaamse voorzieningen betekent. „Wij hebben dat kemziekenhuis niet nodig. Wij komen uit bij onze sa menwerkingspartner het UZ Gent." Onjuist, gaf Vierhout aan. „Door niet mee te doen laat je de kans op een nieuwe ontwikke ling aan je voorbij gaan", rea geerde Vierhout. „Dat is ge woon stom." Burgemeester J. Mulder van Hulst wees Vier hout erop dat Westerscheldetun- nel een kwestbare verbinding is. „Eén technische storing en uw theorie ligt overhoop." door Frank Hendrickx WASHINGTON - De Verenigde Staten maken zich op voor een koerswijziging in Irak. Presi dent Bush heeft na de zware ne derlaag in de parlementsverkie zingen van dinsdag zijn minis ter van Defensie Donald Rums feld ontslagen. „Het is tijd voor nieuwe inzichten", verklaarde Bush gisteren op een persconfe rentie. De benoeming van ex-CIA-di- recteur Robert Gates als nieuwe minister van Defensie betekent volgens waarnemers in Washing ton een 'duidelijke koerswijzi ging'. Gates maakt deel uit van de commissie onder leiding van oud-minister James Baker, die werkt aan een nieuwe strategie voor Irak. Bush heeft het afgelo pen weekeinde al gesprekken ge voerd met Gates over Irak. Be gin volgende week zal de presi dent ook praten met James Ba ker, die al eerder heeft liet door schemeren geen vertrouwen te hebben in Rumsfeld. Bush heeft met het ontslag van Rumsfeld een gebaar gemaakt naar de Democraten, die dins dag een grote overwinning boek ten in de parlementsverkiezin gen. In het Huis van Afgevaar digden heeft de oppositie nu een ruime meerderheid. In de Se naat lijken de Democraten met één zetel verschil eveneens de macht te krijgen, al is de uitslag in de staat Virginia nog steeds niet definitief. Bush erkende gis teren dat de kiezer zijn onvrede heeft geuit over de situatie in Irak. De president kondigde aan sa men te willen werken met de De mocraten, al blijft een onmiddel lijke terugtocht van de troepen (Advertentie) (Advertentie) onbespreekbaar. „Dat zou bete kenen dat Irak een vrijhaven wordt van Al Qaeda", aldus Bush. „Ik geloof niet dat de De mocraten dat willen." Hij waar schuwde de opstandelingen dat de wil van Amerika ongebroken blijft. Ook beloofde hij de Irake zen dat Amerika hen niet in de steek zal laten. Grote klap De verkiezingsnederlaag is een grote klap voor het president schap van Bush. Democraten hebben nu de macht om tal van wetsvoorstellen te boycotten. Ook dreigt er een onderzoek van het Congres naar de aanleiding voor de oorlog in Irak. Dat bete kent dat tal van betrokkenen on der ede verklaringen moeten af leggen over de aanloop naar de invasie. Voor het eerst in de geschiede nis zal een wouw, Nancy Pelosi, voorzitter zijn van het Huis van Afgevaardigden. Ze is een pro gressieve politica die door de Re publikeinen wordt gehaat. GPD pagina 4 architect oorlog eenzaam opvolger compromisfiguur Witte Huis nog niet in zicht plaats: telefoon; (posl)bankrekeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. 1 De eerste twee weken ontvang ik de i krant gratis. Daarna wil ik betalen: J Cl per maand met automatische incasso 21.501* IH per kwartaal met automatische incasso 61.50)*. J Cl per jaar met automatische incasso 236,00)*. met gratis PZC-paraplu Kijk op www.pzc nl/abonneien. bel gratis 0300 0231231 of stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. WO WB Goes 8"711688"555530 A «Hf het alfabet van Zeeland Kijk voor meer informatie elders in deze krant QÜ/ides waterbedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1