Feyenoord valt ver terug Jaap Stam heeft een eigen steen PZC Belgische bond klaagt sportarts Nikkels aan Nakajima testrijder Williams FC Twente naar laatste zestien Van Belzen moet vijf keer vissen tegen Roda JC 19 Zwitser Keiler kopt RKC naar achtste finales beker ■mé#m Mogelijk weer staan in De Kuip Paul Gascoigne weer in problemen Koeman geeft Cocu rust Burgemeester maakt excuses Herkansing Xavier in Engeland Platini breekt lans voor kleintjes Tweede verlies Dementieva DEN HAAG - FC Twente be reikte gisteren de laatste zestien in het KNVB-bekertoernooi dankzij een 3-1-zege op NEC. AZ, Roda JC en Sparta hadden geen moeite met hun tegen standers uit het amateurvoet bal. NEC begon op initiatief van trai ner Mario Been met de nodige omzettingen aan het duel met Twente. De formatie uit Ensche de wist wel raad met de onwen nige opstelling van de bezoe kers. Al na zes minuten stond het 1-0 na een kopbal van Ot- man Bakkal. Vlak voor rust maakte Brett Holman na een mooie aanval gelijk. De bezoe kers konden slechts kort van de gelijkmaker genieten, want in de blessuretijd van de eerste helft belandde een van richting veranderd schot van Orlando Engelaar in het Nijmeegse doel. Narust werd er in het Arke Sta dion meer gegleden dan gevoet bald. In de regen vond nog één man het net. Twaalf minuten voor tijd besliste Kennedy Bakir- cioglu met een ferme knal het duel. Voor de amateurclubs bleek er geen eer te behalen. AZ haalde flink uit tegen SV Meerssen. De Limburgers wachtten een lange thuisreis na de 10-1-nederlaag. AZ-trainer Van Gaal had zijn spelers, zoals eerder in de beker strijd, ongetwijfeld ook nu weer gezegd geen mededogen te to nen met de tegenstander. Bij rust stond het 4-0 na treffers van Martens, Schaars, De Cler en Cziommer. Alleen in de eer ste tien minuten na de pauze had de zondaghoofdklasser iets in te brengen. AZ kwam onge concentreerd uit de kleedkamer en na een fout van verdediger Donk vond Andrien het net. Daarna pakte AZ de draad weer op. Doelpuntenmakers Schaars, Jenner, Koevermans (2x) en De Zeeuw kregen hulp van Boz- kurt, die in eigen doel schoot. Achilles" 2 9 verloor thuis in Groesbeek met 0-4 van Sparta. De profs mochten overigens hun handen dichtknijpen met de O-O-ruststand, Achilles miste meerdere kansen. Yuri Rose was na rust de grote man bij de Rot terdammers met drie treffers. Cvetkov maakte er ook één. GPD KERKRADE - Drie bussen met ASWH-supporters en één met Zeeuwse aanhangers voor keeper Joan van Belzen en aan valler Arjan Human hoopten gis teravond op een nieuwe beker stunt van hun club ASWH. Te gen Roda JC maakte de zater dag-hoofdklasser uit Hem rik-Ido-Ambacht echter geen en kele kans. De ploeg van Van Bel zen en Human, die niet in actie kwam, verloor gisteren met 5-0. „Je maakt weinig kans, maar het lijkt me een mooie erva ring", zei Joan van Belzen voor aanvang van het duel met de nummer zeven uit de eredivisie. „Het is te hopen dat we er niet met 10-0 af gaan." Kort na het beginsignaal vrees de Van Belzen even dat zijn doemscenario bewaarheid zou worden. Al na twee minuten - na een actie van Elbekay Bouchiba - moest hij de bal uit zijn doel halen. Geen lekker be gin voor de uit Arnemuiden af komstige keeper. „Een paar minuten later lag de tweede er al in. Toen schrok ik wel even", zei Van Belzen over de hectische beginfase. De doel man herpakte zich, maar zag dat ASWH weinig had in te brengen tegen de club van trai ner Huub Stevens. „In de eerste helft speelden ze een veel te hoog tempo. Aan niks zag je dat ze tegen een ama teurclub speelden. Ze zaten er heel kort op, opbouwend kon den we helemaal niets doen. De bal kwam net zo hard weer te rug." Na dè 2-0 moest Van Belzen in de eerste helft nog twee keer de bal uit zijn net vissen. „In de rust kregen we opdracht om de schade verder beperkt te hou den. Dat is gelukt. Ik heb nog heel wat te doen gehad, maar ge lukkig ook aardig wat kunnen pakken." Van Belzen, die samen met Arjan Human in de Zeeuw se supportersbus naar huis reis de, kon achteraf leven met de uitslag. „Als je zag hoe ze speel den, is 5-0 nog redelijk drage lijk." Human, die in de vorige ronde met drie goals een groot aandeel bad in de 4-2-zege op Cambuur Leeuwarden, kwam gisteren niet in actie. De Middelburger, die gisteren 28 jaar werd, is her-, stellende van een hamstringbles sure. "Het was het risico niet waard hem alsnog in het veld te brengen", zei Van Belzen. WAALWIJK - Na drie overwin ningen op rij werd bij Feye- noord al voorzichtig aan een we deropstanding gedacht. Het ver toonde spel in het bekerduel met RKC Waalwijk maakte gis-, teravond echter duidelijk dat daar nog geen sprake van is. De ploeg sleepte met hangen en wurgen een verlenging uit het vuur, maar ging daarin alsnog ten onder. De Zwitser Keiler kopte in de 108e minuut de win nende treffer binnen: 3-2. Diezelfde Keller had kort daar voor met een eigen doelpunt nog de 2-2 op het scorebord gezet. Feyenoord leek daarmee dank zij Lucius te ontsnappen aan een blamage. Nadat hij zondag tegen Vitesse al de winnende treffer voor zijn rekening had ge nomen, nam hij zijn ploeg gister avond ook op sleeptouw. Zijn KAMPEN - Voetballer Jaap Stam kreeg gisteren in zijn ge boortestad een herdenkings steen aangeboden als een soort oeuvreprijs. In het centrum van Kampen ligt zijn naam nu ver eeuwigd tussen andere lokale ge- schiedfiguren. „Ik ben trots dat ik hier mag liggen." Op het Koeplein in Kampen, aan de voet van een lange win kelstraat, omgeven door Middel eeuwse gebouwen,- zijn tussen bruine klinkers een dertiental grijze gedenkstenen te herken nen. Toeristen denken onterecht dat het een begraafplaats is. Er staan namen op van roem ruchte Kampenaren - dood én le vend - zoals Willem Johan Kolff, de nu 95-jarige uitvinder van de kunstnier. „Die heeft dui zenden levens gered", zegt de heer Koning van de Kamperpers- club, het gezelschap oud-journa listen dat verantwoordelijk is voor het aanleggen van de ste nen. „Maar aan dokter Kolff werd amper aandacht besteed. Nu Stam hier is, staat Kampen een beetje op zijn kop." Amateurs Jaap Stam werd in 1972 gebo ren in het zeer gelovige Overijs selse stadje. Hij speelde in het eerste elftal van de amateurs van DOS-Kampen, totdat hij het op zijn twintigste bij FC Zwolle als profvoetballer mocht proberen. Stam: „De mensen in Kampen dachten dat ik binnen een jaar terug zou zijn. Iedereen dacht dat ik niet goed genoeg DEN HAAG - De naam Naka- jima keert terug in de Formule 1. Vijftien jaar nadat vader Saturo zijn laatste Grand Prix reed, heeft diens zoon Kazuki Nakajima een testcontract gete- knappe gelijkmaker en de voor zet bij de 2-2 bleken echter niet voldoende. Als klein excuus kon worden aangedragen dat Feyenoord het in Waalwijk zonder spits Charis- teas en De Guzman moest doen. De jonge Canadese midden velder hield aan het duel met Vitesse een dikke enkel over en was daardoor niet beschikbaar. Toch hadden de Rotterdammers ook zonder de twee basisspelers hun wil aan RKC moeten opleg gen. Daar kwam helemaal niets van terecht, omdat Feyenoord verschrikkelijk slap aan het be kerduel begon en in het restant van de wedstrijd amper verbete ring toonde. De onmacht werd nog het best geïllustreerd door verdediger Greene. De voormalig RKC'er moet de laatste weken als links back spelen, omdat Léonard en Drenthe niet het gewenste ni veau halen. was om te slagen in het betaald voetbal." Stam groeide uit tot één van de beste verdedigers ter wereld. Hij speelde bij Cambuur Leeuwarden, Willem II, PSV, Manchester United, Lazio Ro ma, AC Milan en is nu aanvoer- kend bij het team van Williams. De 21-jarige Japanner rijdt dit jaar in Formule 3 Euroseries en maakt deel uit van het rijders- programma van Toyota. Nakaji- De lichaamshouding van Grëene verraadde ook gister avond dat hij zich op die positie verre van prettig voelt. En als je tegenstander dan ook nog eens de razendsnelle Ikedia is, kan van een avondje rustig achter over leunen geen sprake zijn. Schrijnend was de constatering dat Feyenoord in de eerste 45 mi nuten niet één uitgespeelde mo gelijkheid wist te creëren. RKC bepaalde het ritme van het duel en had weinig te duchten van Feyenoord. Het manco van de thuisploeg was evenals in de competitie dat het de kansen niet benutte. Van den Bergh, Reuser en Van de Haar lieten uit stekende mogelij kheden liggen en de grootste misser kwam zes minuten na rust op naam van Van de Haar. De bonkige spits slaagde erin om een afzwaaier van Ikedia bij de tweede paal niet in, maar naast het doel te tikken. der van koploper Ajax. Vijftien jaar na zijn vertrek uit de stad die hij al die tijd zijn thuis is blijven noemen, werd zijn naam gisteren vereeuwigd tussen de straatstenen van Kampen. 'Var eskupt' staat eronder: 'verge- ma profiteert van de motoren- deal die Toyota met Williams heeft gesloten voor 2007. Nakajima is opgetogen over zijn aanstelling bij Williams. „De De verdiende treffer voor RKC kwam er zeven minuten later toch. Aanvoerder Van Diemen kreeg alle gelegenheid om naar binnen te snijden en liet met zijn zwakkere linkerbeen een ge plaatst schot los. Via de onder kant van de lat plofte de bal ach ter de kansloze Timmer: 1-0. Omdat Erwin Koeman in de rust Boussaboun had inge bracht voor de onzichtbare Kolkka waren de aanvallende mogelijkheden van Feyenoord uitgeput. De trainer probeerde het duel nog wel te kantelen door de debuterende Lorenzo Davids - het jongere neefje van Edgar Davids - in te brengen voor Pardo. Die wissel veranderde echter weinig aan het spelbeeld. RKC bleef de bovenliggende partij, terwijl Feyenoord volhardde in fantasieloos voetbal. De thuis ploeg verzuimde vervolgens via Keiler de genadeklap uit te de- schopt' in Kampens dialect. Na dat Stam zelf zijn steen had ont huld, vertelde hij hoe trots hij is dat iemand die een teamsport beoefent als individu zoveel eer ten deel kan vallen. Dat ande ren maar moesten beslissen of Formule 1 is het ultieme doel van iedere coureur, dus ik ben erg blij dat Williams, een grote naam in deze klasse, mij een kans geeft", zegt hij. „Ik hoop len en zag Feyenoord via Lucius langszij komen. Het verzet van RKC leek daarmee gebroken, maar invaller Fuchs had vier mi nuten na zijn entree een knappe actie in huis. Tiendalli werd voor schut gezet, Timmer had geen schijn van kans op zijn schot: 2-1. Het eigen doelpunt van Keiler bracht de stand weer snel in evenwicht, maar de Zwit ser werd toch niet de schlemiel van de avond. Met een rake kop bal uit een corner van Fuchs di rigeerde hij RKC alsnog naar de achtste finales van het beker toernooi. Het zwakke Feye noord kan het winnen van een prijs daardoor vergeten, want kampioen worden en de Uefa Cup winnen zit er dit seizoen ook niet in. RKC -Feyenoord 3-2 n.v, 1-1 (0-0). 58. Van Diemen 1-0, 83. Lucius 1-1, 96. Fuchs 2-1, 101. Keiler e.cl. 2-2, 108. Keiler 3-2. Scheidsrech ter: Blom. Gele kaartenJanssen (RKC), Bui'js (Feyenoord) dat terecht was en dat hij wel licht ooit nog zijn carrière af zal sluiten bij een club in Kampen. Eigenlijk zou burgemeester Jan Oosterhof bij de plechtigheden aanwezig zi-jn geweest. Maar in café De Blokhut - waar Jaap Stam zich een uur eerder onder het genot van een glaasje water bij de Kamperpersclub had ge voegd - werd van achter de bar al melding gemaakt van zijn af wezigheid. „De burgemeester is gaan zeilen en heeft daarbij een lriap van de giek gekregen. Dat heeft hem twee ribben gekost." Ambassadeur Wethouder Wiggers nam de hon neurs waar. Plij noemde Stam een ambassadeur voor de stad. „Er liggen hier al stenen van mensen uit de culturele hoek, de theologie en de muziek. De tijd werd rijp geacht voor iemand uit de sport. Denk je aan Kam pen, dan denk je aan Stam." Ze vinden hem een echte Kampe naar, al is het maar omdat Stam nog perfect het plaatselijke dia lect onder de knie heeft. Vóór de steenlegging maakte een trotse Stam - het was hem aan te zien - een wandeling naar de brug over de IJssel, de rivier die de stad in tweëen splitst. Met zijn rubberen zwarte schoe nen schopte hij symbolisch een bal in het water. Daarna kreeg hij een fles in zijn handen ge drukt, waar Stam al eerder een op papier geschreven bood schap in had gepropt. Hij gooi de de fles in het water. Alleen de gelukMge vinder zal weten welke tekst hij geschreven heeft. GPD het team zoveel mogelijk te kun nen helpen bij de overstap naar Toyota-motoren." Nico Rosberg en Alex Wurz vormen volgend seizoen het rijderspaar van Wil liams. Het Britse team heeft ook Narain Karthikeyan in dienst als testcoureur. GPD van onze sportredactie ANTWERPEN - De Belgische Wielrijdersbond (BWB) gaat de Nederlandse sportarts Berend Nikkels aanklagen. Nikkels ver klaarde afgelopen weekeinde dat volgens hem de Belgische veldrittop doping gebruikt. Hij noemde 'de hele FC Vlaanderen' gedrogeerd. De BWB wil bovendien dat de Nederlandse wielrenunie KN- WU een onderzoek doet naar Nikkels praktijken. Wat er de komende dagen precies gaat ge beuren, moet nog worden be slist. De top van de BWB gaf ad vocaat Cyriel Coomans in elk ge val de opdracht juridische stap pen te zetten om Berend Nik kels te counteren. Directeur Tom van Damme: „Dat soort praatjesmakers kan niet snel genoeg de mond ge snoerd worden. Nikkels Metst maar wat uit zijn nek en be schuldigt al onze topcrossers van dopinggebruik. Zoiets kan niet. Als hij weet heeft van on toelaatbare praktijken moet hij namen noemen. Zo lang hij dat van onze sportredactie MADRID - De WTA Champion ships in Madrid, de Masters voor vrouwen, hebben Jelena Dementieva nog geen succes ge bracht. De Russische tennisster verloor twee keer op rij. Dementieva was dinsdag in de rode groep al de mindere van haar landgenote Maria Sjarapo- va en ging gisteren weer onder uit. Ditmaal was een andere Rus sin, Svetlana Koeznetsova, te sterk: 7-5, 6-3. Dementieva is nu zo goed als kansloos voor een plek in de halve finales. Maria Sjarapova ligt wel op koers. Na haar overwinning op Dementieva bond de als tweede geplaatste Russische gisteren de Belgische Kim Clijsters aan de zegekar: 6-4, 6-4. Blessure Clijsters speelde vorige week in Hasselt haar eerste toernooi sinds augustus. Een blessure hield haar maanden aan de kant. Dat was te merken in haar partij tegen Sjarapova. De Bel gische kon haar opponente bijbe- niet doet, moet hij zwijgen." „We contacteren ook zo snel mo gelijk de KNWU en NOCNSF, met de vraag een onderzoek te starten naar de praktijken van de arts. Nikkels geeft in inter views zelf toe dat hij doping ver strekt en verstrekte aan spor ters. Als dat zo is, moet die man tot staan worden gebracht. Hoe? Dat weet ik niet. Het is ook niet aan ons om daarover uitspraken te doen. Dat laten we over aan de wijsheid van onze collega's in Nederland." Nikkels laat zich niet uit het lood slaan door de klacht die hem boven het hoofd hangt. „Ik wacht de ontwikkelingen rustig af, want ik heb een rein gewe ten. Namen zal ik nooit noemen. Meer zelfs: ik héb geen namen. Mijn beweringen worden uitslui tend gestaafd door verklaringen van Nederlandse collega's uit het crossmilieu. En wat die aan tijgingen over het verstrekken van dopingproducten betreft: dat heb ik nooit gezegd. Kran ten schrijven maar wat ze wil len. Ik heb nooit verMaard dat sporters bij mij welkom zijn voor spul." GPD nen, maar miste de stootM'acht om op de beslissende momenten toe te slaan. Donderdag speelt Clijsters haar tweede wedstrijd in de rode groep tegen Koeznetsova. Jelena Dementieva donderdag 9 november 2006 door Barry van der Hooft - RKC'er Patrick van Diemen landt op het hoofd van Feyenoorder Sebastian Pardo tijdens de bekerwedstrijd tussen beide teams. ROTTERDAM - Feyenoord onderzoekt de mogelijkheid staanplaatsen in stadion De Kuip te laten terugkeren. De club neemt Schalke 04 en Borussia Dbrmund als voor beeld. Die hebben staantribunes die voor elke Europese wedstrijd tot zitgelegenheden worden omgebouwd. Feye noord moet wel toestemming hebben van de lokale drie hoek (politie, burgemeester en justitie) en de KNVB. ANP DEN HAAG - Paul Gascoigne is in Londen gearresteerd op verdenking van mishandeling. De voormalig Engels in ternational zou in een uitgaansgelegenheid iemand gesla gen hebben. Het is het zoveelste incident waarmee Gas coigne in opspraak komt sinds zijn afscheid als profvoet baller. Vorig jaar probeerde hij als coach aan de bak te ko men in een lagere Engelse divisie, bij het bescheiden Ket tering Town. Daar hield de voormalig middenvelder het vanwege een drankprobleem slechts 39 dagen vol. GPD EINDHOVEN - Trainer Ronald Koeman van PSV doet vanavond tijdens de uitwedstrijd in het bekertoernooi te gen Vitesse geen beroep op Phillip Cocu. De middenvel der krijgt met het oog op de competitiewedstrijd van ko mende zondag bij Ajax rust. De oefenmeèster verwacht in Amsterdam ook weer een beroep te kunnen doen op verde diger Manuel da Costa. De inzet van Diego Tardelli blijft twijfelachtig. ANP TILBURG - Burgemeester Ruud Vreeman van Tilburg heeft in een brief aan voetbalclub AZ excuses gemaakt voor spreekkoren tijdens het duel met Willem II vorige maand. Supporters van de Tilburgse club maakten AZ- doelman Khalid Sinouh tijdens de wedstrijd onder meer uit voor 'sehapenneuker'. „Deze spreekkoren zijn ronduit kwetsend en beledigend geweest. Ik stoor mij daar vrese lijk aan. Het hoort niet bij sport", schrijft Vreeman. ANP LONDEN - Middlesbrough heeft verdediger Abel Xavier weer in genade aangenomen. De Portugese verdediger te kende een contract tot het einde van het seizoen bij de En gelse club uit de Premier League. Middlesbrough ont sloeg Xavier in januari na een positieve dopingtest. De Portugees werd een jaar geschorst. „Iemand die zijn straf heeft uitgezeten, moet een kans krijgen zijn loopbaan weer op te bouwen", zei manager Gareth Southg'ate. ANP DEN HAAG - Voormalig Frans voetbalinternational Mi chel Platini wil het maximaal aantal clubs uit een land in de Champions League beperken tot drie. Hij wil daarmee ruimte creëren voor clubs uit Meinere voetballanden. Ita lië, Engeland, Duitsland en Spanje begonnen het Europe se bekertoernooi met vier clubs. Platini (51) is een voorna me kandidaat' om Lemiart Johansson op te volgen als voorzitter van de Europese voetbalbond Uefa. GPD foto ANP/Ed Oudenaarden door Thomas Rijsman Jaap Stam en wethouder Gerard Wiggers bij de steen die de naam van de voetballer draagt. foto GPD/Ferry Schinkel van onze sportredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19