pzc Onderzoek naar kleuren centrum PZC Je hoort alleen maar wat niet kan Scarabee wil muziek Beatles levend houden Boeren niet happig op afgeven grond voor waterberging -15 Middelburg wil historisch verantwoorde binnenstad Creatiefbeurs I in Zeelandhallen Papegaai voeren bij speurtocht WNF in Utropia Agressieve dealer krijgt celstraf Bejaard echtpaar beroofd Elektriciteitskast ontploft Gratis naar de bioscoop Vier keer over de kop op A58 Workshop Breakdancen in Paauwenburg donderdag 9 november 2006 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Over een tijd je ziet de Middelburgse binnen stad er misschien wel weer net zo kleurrijk uit als vroeger. De gemeente wil een onderzoek naar het kleurgebruik op pan den. Dat zei wethouder A. de Vries GOES - In de Zeelandhallen in Goes slaan van morgen tot en met zondag zo'n 250 exposanten hun kampement op tijdens het jaarlijkse evenement Zeeland Creatief. Allerlei demonstraties verleven digen de beurs. Voor het eerst is stichting Partners in Hoop aan- wezig, die laat zien wat voor piooie dingen er allemaal met mozaïek gemaakt kunnen wor den. Een chefkok toont zijn kun sten en de quiltgroep De Para plu uit Vlissingen houdt een ex positie met als thema Zeeland. Voor de deelnemers aan de workshops is dagelijks kinderop vang mogelijk, verzorgd door hetROC Goes. Zeeland Creatief in de Zeeland hallen is vrijdag 10 november van 13.00 tot 21.00 uur en zater dag 11 en zondag 12 november van 10.00 tot 18.00 uur. agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gisteren bij een debat over wel stand van de stichting het Zeeuwse gezicht. „We willen deskundigen vragen om te on derzoeken welk kleurgebruik vroeger gangbaar was." In Dord recht is al zo'n onderzoek ge daan. Die stad heeft een waaier gemaakt met maar liefst 55 his torisch verantwoorde kleuren. Eigenaren van monumentenpan den kregen er kleuradvies. Of zo'n waaier ook in Middel burg komt, is de vraag. Eerst moet het onderzoek plaatsvin den, vervolgens wil De Vries overleggen met ondernemers en bewoners van de binnenstad. „De gemeenteraad beslist er over. Dan vind ik ook dat de be woners moeten kunnen meepra ten." Het is denkbaar, zei hij, dat er in de ene straat andere kleuren worden toegestaan dan in de andere. De afgelopen weken is de discus sie over kleurgebruik in de bin nenstad van Middelburg weer opgelaaid. Aanleiding daarvoor was de gevel van de natuurwin- kel in de Korte Delft. Eigenares se M. Haars had de gevel blauw met lila geschilderd. Ze kreeg een brief van de gemeente waar in haar werd gesommeerd om de gevel over te schilderen. Ergernis Het gebrek aan communicatie stoorde haar nog het meest, zei ze gisteren tijdens de discussie. Volgens F. van den Meiracker van de provinciale welstands commissie Dorp, stad en land is dat ook de grootste ergernis bij veel mensen. „En die ergernis neemt toe als de welstandscom missie heel erg veel tijd neemt voor een beslissing over een bouwplan." Gemeenten leggen veel te wei nig uit wat er allemaal wel en niet mag worden gebouwd, vindt hij. Elke gemeente heeft een welstandsnota waarin re gels voor bouwplannen zijn vast gelegd, en vaak staat die nota ook op internet, maar voor veel mensen is het moeilijk om in dat dikke pak papier de juiste infor matie te vinden. Bovendien kan de welstandscommissie efficiën ter werken door vooraf te over leggen, vindt Van den Mei racker. Hij noemde de gemeente Borsele als voorbeeld. „Daar is een architectenspreekuur. Je kunt daar zelfs terecht als je nog niet eens weet wat je wilt bouwen." Bij de natuurwinkel hebben in middels meer dan zevenhonderd mensen een handtekening gezet om de eigenaresse te steunen in haar strijd tegen de gemeente. GRIJPSKERKE Verenigingsgebouw aan de Kerkring, 15.30-16.30 uur: Bewegen voor 55+; MIDDELBURG Markt: Weekmarkt; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur: lezing over het Midden-Oosten en de Koerdi sche kwestie; Zeeuwse Volksuniversiteit, 9.30 - 16.00 uur: Battlefield Tour; OOST-SOUBURG Palazzolihüis Oranjeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; 13.30: wandeltocht. MIDDELBURG - Het Wereld Natuur Fonds (WNF) houdt za terdag een speurtocht in de tro pische volgel- en plantentuin Utropia in Middelburg. Kinderen die eraan meedoen kunnen kleine papgeaaien uit hun hand laten eten. Bovendien is er een WNF-quiz, waarmee ze een prijs kunnen winnen. Deelname kost 4,50 euro voor Rangers van het WNF en 5 euro voor kinderen die geen lid zijn van het WNF. De activiteit duurt van 13.00 tot 16.00 uur. Aanmelden kan via telefoon nummer 0118-640174 of via wwf-zeeland@zeelandnetnl Fred Witteveen voert al drie jaar overleg met de welstandscommissie over een nieuwe dakkapel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Fred Witteveen legt een dikke map op tafel. De stapel pa pier is het resultaat van drie jaar over leg met de welstandscommisse van de gemeente over een nieuwe dakkapel. „We hebben al overwogen om te verhui zen naar de Mortiere." Stichting Het Zeeuwse Gezicht heeft woensdag vier architecten bij elkaar ge roepen in de Middelburgse boekhandel de DrukkerijDe architecten adviseren mensen die er zelf met de welstandscom missie niet uitkomen. Ook mensen met een nieuw bouwplan kunnen advies krij gen. Neem nou Floris de Groot. Hij wil een slaapkamer en een badkamer bou wen op de begane grond. „Mijn vrouw en ik willen, als het kan, oud worden in ons huis." Ton Jansen, secretaris van de provincia le welstandscommissie Dorp, stad en land verwacht geen problemen. „Dat is bijna nooit zo met een uitbreiding van één laag aan de achterkant." Hij schetst snel een paar ideeën, over de tekening die De Groot zelf al had gemaakt. Die wil graag een grote badkamer, die even tueel ook geschikt is voor een rolstoel, mocht het later nodig zijn. Fred Witteveen heeft wel een probleem. Hij is al drie jaar aan het praten over de bouw van een extra dakkapel op zijn huis in de Middelburgse Erasmuswijk. Zonder vergunning mag hij een kapel bouwen van anderhalve meter hoog. Maar omdat hij graag twintig centime ter meer wil, moet de welstandscommis sie een oordeel geven. En die keurde het plan af. „We hebben al gedacht, we doen het vergunningsvrij, maar dan is het raam ernaast hoog en het andere raam laag. Dat vinden we lelijk." Geneuzeld „Onze zegen heb je", zegt architect Wouter de Gaaij. „Maar daar heb je na tuurlijk niets aan", stelt Jansen. „Door compromissen wordt het altijd slech ter", vindt hun collega Ben Gillissen. „Dan wordt er geneuzeld en gemierd. Het gaat erom dat het geheel acceptabel is." Hij stelt voor dat Witteveen de hele ondergevel doortrekt naar boven. „Maar dat is natuurlijk wel duurder." Tja, zucht Witteveen. „We hebben al overwogen om naar de Mortiere te ver huizen, maar dat kost nog meer geld." Alternatief De gemeente moet 'probleemoplossend meedenken', zegt oud-wethouder Ger- rit Schoenmakers, die heeft meegeluis terd. Hij vindt dat de gemeente een al ternatief moet aanreiken. „Dat mis ik inderdaad", zegt Witteveen. Je hoort al leen maar wat niet kan. Ze hebben het over de welstandsnota, het bouwbesluit en de regels van het ministerie van Vrom." Een beetje moedeloos pakt hij zijn map weer in. De architecten veront schuldigen zich omdat ze niet meer kun nen doen. „Nou ja, ik heb in ieder geval mijn hart kunnen luchten." Het droomhuis van Ard Niewenhuijse uit Nieuwdorp staat op instorten. Hij maakte een plan om het krot in een pa leisje te veranderen, maar ook hij stuit- foto Lex de Meester te op de welstandscommissie. Die vond het niet goed dat hij de gevel verander de. Architect Don Monfils stelt voor het anders te doen. Om de voorkant hetzelf de te laten, maar de zijgevel aan te pas sen. Als hij teruggaat naar de commissie, ad viseert Monfils, moet Niewenhuijse uit leggen dat hij de extra ruimte nodig heeft. „Dan zeggen ze: je maakt maar een slaapkamer beneden", zegt Niewen huijse. „Daar zijn ze niet zo moeilijk in. In Borsele zijn ze niet zo makkelijk." Hij is nu een jaar bezig met zijn plan. Niewenhuijse gebruikt het pand nu nog als opslagplaats voor zijn bedrijf. Het dak wordt gestut door palen. Er moet iets gebeuren. „Dat pandje moet opgeknapt worden", vindt Monfils. „Dat is goed, ook voor het dorp. En om het te laten voldoen aan de huidige eisen moet de gevel wor den veranderd. Dat zou mijn argumen tatie zijn." De architect vindt het vreemd dat de gemeente niet meedenkt. „Een welstandscommissie die alleen maar afkeurt, dat vind ik een beetje flauw. Ze moeten meedenken over een oplossing. Als je het gevoel hebt dat ze niets willen, dan zit er al iets fout." door Cornelleke Blok GOES - Hun moeders dansten jaren geleden mee op 'Love me do' en hun vaders halen af en toe met weemoed weer eens die stoffige lp tevoorschijn. Dat de liedjes van The Beatles tijdloos zijn, bewijzen Jolan van Loo, Stefan Geers, Tijs Valkenburg (allen 14) en Wiemer Kievit (15). Ze zijn vastbesloten om de mu ziek van de populaire jongens- groep uit de jaren zestig levend te houden. Twee maanden gele den werd hun band Scarabee ge boren. „Dat is Frans voor Beat- le." Oké, toegegeven, eigenlijk heb ben de jongens het Beatles-virus overgenomen van hun ouders. „We luisteren allemaal al heel lang naar The Beatles. Ik vanaf m'n zesde of zevende ofzo", zegt Jolan, zanger van de band. „En tja, als je het al je hele leven hoort, dan ga je het vanzelf leuk vinden", vult Tijs aan, die op de elektrische gitaar speelt. „Die muziek is tijdloos. Het is onvoor stelbaar hoeveel goeie nummers ze hebben geschreven. Ze heb ben echt voor een revolutie in de popmuziek gezorgd", gaat hij nog" even door. „Het is gewoon De jonge band Scarabee speelt liedjes van The Beatles. Vlnr: Wiemer, Stefan, Jolan en Tijs. foto Willem Mieras hele vette muziek, daar doe je niks aan", vat Wiemer het tref fend samen. Tijs en Jolan zijn eigenlijk de op richters van de band. „Wij wil den al heel lang een band begin nen, maar we zochten nog een drummer en een bassist. Het moesten wel jongens zijn die we aardig vonden, want dat is wel leuk als je in een band zit", ver telt Tijs. Jolan; „We zitten alle maal op het Goese Lyceum, maar we kennen elkaar eigen lijk van de voetbal." Onenig heid, net als bij de echte Beat les, verwachten de jongens dan ook niet, want inmiddels zijn de vier dikke vrienden. Tijs: „Onze vriendschap is onze kracht. We zullen niet snel ruzie krijgen." Favoriet In de afgelopen twee maanden hebben de vier scholieren acht Beatles-nummers ingestudeerd. „We oefenen een paar keer in de week op school, maar we zijn ei genlijk op zoek naar een echte oefenruimte. Wat ons favoriete nummer is? Tivist and shout. Als we dat spelen, gaan we echt helemaal uit ons dak", glundert Wiemer. Na een paar optredens op school, heeft Scarabee mor gen het eerste echte optreden in café Baarends in Goes. Jolan: „We hebben al een paar echte fans. Onze vrienden gaan The Beatles ook veel meer waarde ren, merken we. Ze herontdek ken het echt." In februari willen de jongens meedoen aan de Be- velandse talentenjacht 2nd In- fluenz. Wiemer: „En mijn ouders willen dat we bij hun 25-jarige bruiloft optreden." Dan kunnen de moeders weer even ouderwets swingen. Het optreden vrijdag in café Baar ends in Goes begint om 21.00 uur. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 23-jarige man uit Vlissingen voor drugs- en agressiedelicten tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden, voorwaardelijk en 120 uur werk straf. Verder moet hij 1875 euro aan de Staat betalen. Dat bedrag heeft hij verdiend met de handel in verdovende middelen. De Vlissinger heeft een aantal maanden ge deald in xtc-pillen en wiet geteeld. Ook had de man zich schuldig gemaakt aan geweld tegen de politie. VLISSINGEN - In de Schutterij straat in Vlissingen is gis termiddag rond half vier een bejaard echtpaar uit Val- kenswaard beroofd. De 86-jarige man wandelde in gezel schap van zijn vrouw in de Schutterij straat toen ze wer den aangesproken door een man die hen vroeg of ze geld konden wisselen. Op het moment dat de 86-jarige man zijn portemonnee opendeed werd deze uit zijn handen ge slagen. De onbekende man raapte de portemonnee op en rende ermee weg. OUD-VOSSEMEER - Op een sportterrein in Oud Vosse- meer is gistermiddag rond half drie een elektriciteitskast ontploft. De kast geeft de stroom aan de veldverlichting' op de aldaar gelegen sportvelden. De kast is totaal ver nield. De politie stelt een onderzoek in. GOES - Het Klaverblad biedt chronisch zieken en gehan dicapten duizend gratis bioscoopbonnen aan. Daarmee wil het patiëntenplatform mensen die niet snel uitgaan be wegen dat toch te doen. Tegelijk wil het platform de toe gankelijkheid van bioscopen aan de orde stellen. Het Kla verblad overlegt met de afdeling bouwkunde van de Hoge school Zeeland over manieren om CineCity in Vlissingen toegankelijker te maken voor mensen met grotere rolstoe len. Nu moeten zij voor de stoelenrij onder het bioscoop scherm plaatsnemen. Liet Klaverblad zoekt een oplossing, opdat rolstoelers tijdens de voorstelling bij hun gezel schap kunnen blijven. De gratis bioscoopbonnen zijn voor films op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag. Mensen kunnen ervoor bellen: 0113 - 249325. Dan horen ze meteen of de bioscoop toegankelijk is. Het Klaverblad wil ook graag ervaringen terughoren. De actie staat in het kader van de Week van de Chronisch Zieken, die vanaf morgen tot en met 16 november loopt. WAARDE - Een 76-jarige man uit Voorburg sloeg gister morgen rond half elf met zijn auto over de kop bij een een zijdig ongeval op de A58, ter hoogte van Waarde. De bestuurder van de auto raakte door onbekende oor zaak de macht over het stuur kwijt. Zijn auto raakte in de berm en kwam uiteindelijk in de middenberm terecht. Volgens een getuige ging de auto daarbij vier keer over de kop. De man, die bekneld zat in zijn auto, is bevrijd door de brandweer en de politie. Het slachtoffer is daarna met een hersenschudding naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. door Maurits Sep MELISKERKE - Walcherse boe ren hebben grote moeite met het plan om landbouwgrond langs de Domburgse Watergang te ge bruiken voor waterberging. Zij hebben net de ruilverkaveling achter de rug en hadden ge hoopt op enkele jaren rust om hun bedrijf op te bouwen. Zij voelen zich dan ook overvallen door het project van Water schap Zeeuwse Eilanden. Het waterschap presenteerde het plan gisteravond in Melisker- ke. Dagelijks bestuurder J. Mol van Zeeuwse Eilanden bena drukte dat het maken van twin tig hectare extra waterberging noodzakelijk is. Enerzijds om ernstige wateroverlast zoals in 1998 en 2005 te kunnen voorko men, anderzijds omdat er lande lijke en Europese regels zijn waaraan het waterbeheer in 2015 moet voldoen. Het project Domburgse Water gang zorgt ervoor dat de oevers natuurvriendelijk worden. Ze worden minder steil, zodat het water meer ruimte krijgt. Perce len langs de watergang kunnen deels onder water lopen bij hevi ge regenval. Tegelijkertijd wordt een nieuw en groter ge maal gebouwd buiten Middel burg om water van heel Walche ren sneller af te voeren naar het Kanaal door Walcheren. Beide maatregelen horen bij elkaar en daarom is twintig hectare grond voor waterberging voldoende, al dus het waterschap. De grond langs de Domburgse Watergang is in bezit van vijftig tot zeventig grondeigenaren. Zij worden in januari benaderd over verkoop. Die is volledig vrijwillig. Diverse boeren vroe- VLISSINGEN - Kinderen van tien tot vijftien jaar kunnen mor gen meedoen aan een workshop breakdance in jongerencentrum De Paraplu in de Vlissingse wijk Paauwenburg. Dat duurt van 16.00 tot 17.30 uur en kost gen zich af of het project niet doorgaat als er te weinig bereid heid bestaat tot verkoop. Vol gens Mol moet de waterberging er hoe dan ook komen. Hij gaf wel aan dat het plan wordt aan gepast als een boer minder grond wil verkopen dan het wa terschap wil hebben. De nieuwe gebieden voor water berging trekken ganzen aan die schade zullen veroorzaaken aan de gewassen, vrezen de boeren. Ook gaven sommige boeren aan moeite te hebben met de komst van wandelaars op hun grond. Langs de watergang komt een wandelpad. Zij zijn vooral bang dat hun dieren daar last van zul len hebben. Mol stelde daar voordelen tegen over. De wateroverlast wordt minder, laaggelegen percelen kunnen worden opgehoogd met grond die bij de oevers wordt weggehaald, het onderhoud aan de oevers wordt goedkoper en de recreatie krijgt meer moge lijkheden. Boeren met een minicamping die het aantal standplaatsen gaan uitbreiden, moeten in ruil daarvoor investeren in natuur en landschap. Wethouder J. Bostelaar van Veere zegde toe er bij de provincie voor te pleiten dat verkoop van grond voor dit project daarvoor gebruikt kan worden. Dat maakt het voor kampeerboeren aantrekkelijker aan het project mee te werken. Het project kost 2,1 miljoen eu ro. Door naast de watergang een veertien kilometer lang wandel pad aan te leggen van Middel burg naar Westkapelle, krijgt het waterschap de helft van dat bedrag vergoed via subsidies van Rijk, provincie en de ge meenten Middelburg en Veere. „Als we dit project niet vóór 2009 uitvoeren, krijgen we geen subsidie. Dat betekent dat we de waterberging, die we uitein delijk toch zullen moeten ma ken, later helemaal zelf moeten betalen", waarschuwde Mol. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15