PZC Brussel geeft Ankara uitstel Spoor van vernieling bij Airbus Bellers zetten gsm in buitenland liever uit Helft Chinese bevolking woont in 2010 in de stad lijsseldijk modes Accijns op alcohol gaat niet omhoog Twee derde Turken gelooft niet meer in compromis met EU Steun voor iidscampagne Suriname Gewelddadig einde betoging Kirgizië Geweld Tsjaad eist honderd levens België geeft seksuele voorlichting Leider Tadzjikistan herkozen Aalst eert A.F.Th, van der Heijden EU beperkt sprotvangst Noordzee Nek-aan-nekrace bij Amerikaanse verkiezingen woensdag 8 november 2006 ffanr Kees Bos BRUSSEL - Een op de zeven jiin-bezitters in de EU zet zijn mobieltje uit in het buitenland 0[ neemt het niet eens mee. Zes (p de tien zegt de gsm vaker te gebruiken als de tarieven lager zouden zijn. pat blijkt uit onderzoek van de Europese Commissie onder bijna 25.000 Europeanen in de 25 EU-landen. Brussel hoopt dat de EU-landen en het Euro pees Parlement haast maken met een wet op lagere gsm-tarie- ven in het buitenland. „De komende kerstvakantie, wanneer mensen in het buiten land gaan skiën of zonnen, moet de laatste zijn waarbij bellers te veel betalen voor hun gsm-ge- sprekken", zei Europees Com missaris Reding (Informatiesec tor) gisteren. Uit nieuw onderzoek van Re ding blijkt dat internationale gsm-tarieven sinds oktober 2005 amper zijn verlaagd, on danks beloftes van telecombe- drijven. Een Ier die in Malta mobiel belt is sinds dit voorjaar zelfs de helft meer gaan betalen: 13 euro voor vier minuten. Maar ook een Duitser in Frankrijk betaalt tot 6 euro voor vier minuten gsm'en. „Absoluut onaanvaardbaar", oordeelde Reding, die zegt te willen streven naar 'normale ta rieven', zonder die te preciseren. Ze heeft in juli een wetsvoorstel ingediend dat telecombedrijven dwingt tot lagere tarieven. Dat moet zomer 2007 ingaan. Bij nader inzien wil Reding ook sms-tarieven gaan opnemen in haar wetsvoorstel voor lagere gsm-kosten. Reding dacht aan vankelijk dat consumenten te vreden waren over sms-kosten. Uit de enquête blijkt echter dat gebruikers willen dat de EU ook sms-en goedkoper maakt. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Europese Unie jaat een rechtstreekse confron- ïatie met Ankara over het ge brek aan hervormingen in Tur- üje uit de weg. Een kritisch rap port van de Europese Commis- iie, dat vandaag verschijnt, zal geen aanbevelingen aan de rege ringsleiders bevatten over het eventueel stoppen van de toetre dingsonderhandelingen. Dat geeft de Turken nog een maand de tijd om te laten zien ze bereid zijn te voldoen aan de eisen die de Unie stelt. Van morgen moeten de 25-EU-com- missarissen het nog eens wor den over de precieze f ormulerin- gen in de conclusies van het rap port, maar gisteren werd al dui- dat Turkije meer tijd knjgt. Volgens een ambtenaar Kil Commissievoorziitter Bar- Turkije een laatste kans i, alvorens tot de conclusie le komen dat de onderhande lingen over het Turkse EU-lid- maatschap echt niet verder .kunnen. Daardoor komt de bal leliggen bij de staatshoofden en regeringsleiders, die tijdens hun bijeenkomst medio maart moe ten beslissen over de vraag hoe bet verder moet. Maar ook de re geringsleiders zijn diep ver deeld. Geen verbetering Formeel heeft de regering in An- tot het einde van dit jaar ie tijd om Cypriotische schepen vliegtuigen toe te laten tot Turkse havens en vliegvelden. Ankara erkent Cyprus niet, hoe- sel het dat volgens een met de PARAMARIBO - Voor een be- irag van ruim 300.000 euro belpt Nederland in de strijd te- 5«n hiv/aids in Suriname. Minister Van Ardenne van Ont wikkelingssamenwerking heeft hiertoe gisteren in Paramaribo een overeenkomst getekend. Het gaat om twee projecten van het Nationaal Aids Programma De Financiering van één van de pro jecten maakt het mogelijk om aekenhuispersoneel trainingen !egeven. Het tweede project be treft een fonds voor financiering van preventieprojecten. ANP EU gesloten verdrag wel zou moeten doen. De Commissie con stateert dat er geen enkele verbe tering zit in de relatie tussen EU-lid Cyprus en Turkije. Een poging van het Finse EU-voor- zitterschap om het afgelopen weekeinde een doorbraak te for ceren liep vast. Bovendien stagneren de econo mische en politieke hervormin gen die Turkije heeft beloofd. Turkije moet meer doen om de rechten te garanderen van min derheden, vakbonden en vrou wen, en de macht van het leger beperken. Bovendien moet het beruchte wetsartikel 301 van ta fel dat de vrijheid van menings uiting inperkt, vindt de commis sie. De Turkse premier Erdogan heeft gisteren laten weten dat hij dat laatste wil 'overwegen'. In Brussel bestaat grote aarze ling om het conflict met Turkije op de spits te drijven en de moei zame onderhandelingen stop te zetten. Zo'n stap zou de relatie met Turkije enorme schade toebren gen en de anti-Europese krach ten in het land in de kaart spelen, vreest de Commissie. Meer dan twee derde van de Turkse bevolking vindt overi gens dat de toetredingsgesprek- ken met de Europese Unie moe ten worden gestaakt als de EU blijft vasthouden aan haar standpunt in de kwestie-Cy- prus. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde peiling. De steun onder de Turken voor toetreding tot de EU is sinds het begin van de toetredingsonder handelingen in oktober 2005 ge staag afgenomen. Meer dan 60 procent gelooft niet dat Turkije en de EU een compromis zullen bereiken. Aan de enquête van een onaf hankelijke Turkse denktank na men elfhonderd mensen deel. ANP/AFP/GPD Bouwvakkers werken aan een nieuwe woontoren in Peking. Doordat de steden in China rap uitbreiden, zal de vraag naar bouwmaterialen explosief toenemen. foto Adrain Bradshaw/EPA van onze redactie buitenland PEKING - Chinese functionarissen voor spellen dat in 2010 de helft van de 1,3 miljard inwoners van het land in steden woont. Dit zal grote gevolgen hebben voor het milieu, de water- en voedselvoorziening, de infrastructuur, het openbaar vervoer en de aanvoer van bouwmaterialen uit de rest van de wereld. Ook dreigt hierdoor de kloof tussen de rijkere stede lingen en arme bewoners van het Chi nese platteland alsmaar groter te wor den. Op dit moment consumeert China al 40 procent van de cementproductie en 30 procent van de staalproductie in de wereld om de steden in snel tempo te kunnen uitbreiden. De vraag naar bouwmaterialen zal in de nabije toe komst 'nog enorm toenemen', aldus de on derminister voor Constructie, Qiu Baoxing. „Het land kan zich niet veroorloven fou ten te maken in zijn grotestedenbeleid. Het moet zeer weloverwogen beslissin gen nemen, gebaseerd op de ervaringen en lessen van westerse landen", zegt Qui in de krant China Daily. De Chinese ste den krijgen er ieder jaar dertien miljoen inwoners bij. Geschat wordt dat 11,5 procent van de stedelingen, oftewel 150 miljoen mensen, arbeidsmigranten zijn die van het platte land naar de steden trekken. GPD/RTR De vakbonden van de Europe se vliegtuigbouwer Airbus hebben de huidige crisis bij hun werkgever en het moederbedrijf Eads omgedoopt tot 'de grootste erisis in het bestaan'. door Olivier van Beemen PARIJS - Het afgelopen jaar bracht slecht nieuws over leve- óngsachterstanden en hogere sosten van vliegtuigen, kreeg bijna elke topfunctie een nieu we manager, en maken Frank rijk en vooral Duitsland zich Meeds meer zorgen over hun na tionale aandeel in het bedrijf. Wat is er aan de hand bij Air bus? Allereerst de vliegtuigen. Het beoogde nieuwe vlaggen schip van Airbus, het megavheg- hig A380, bleek dit voorjaar grute leveringsachterstand te hében opgelopen. Daardoor ko- mei steeds meer orders op losse schiueven te staan. Bovendien #ide kosten van de A350, die He concurrentie aan moet gaan raet de nieuwe Boeing 787 Dreamliner, ruim vijf miljard eu ro hoger dan gepland. Gisteren werd bekend dat de eerste A350-vliegtuigen eind 2011, be gin 2012 moeten vliegen, vier jaar na de Dreamliner. Tegelijk annuleerde koeriersbedrijf Fed Ex zijn order voor tien A380's. De tegenvallers hebben al een spoor van 'vernieling' achterge laten in Eads, in het bezit van al le aandelen van Airbus. De posi ties van topman Noël Forgeard, de Franse co-president van het bedrijf, en die van Airbus-direc teur Gustav Humbert, een Duit- analyse ser, waren al snel onhoudbaar. Forgeard maakte in juli plaats voor zijn landgenoot Christian Streiff. Die hield het na drie maanden alweer voor gezien, we gens 'bestuursproblemen'. Zijn opvolger is de Fransman Louis Gallois, die eerder al Humbert bij Airbus opvolgde. Van de be langrijkste topmanagers bleef al leen Thomas Enders, de Duitse co-president van Eads, op zijn plek. Gallois is met zijn dubbelfunc tie nu de machtigste man bin nen Eads en Airbus. Bij zijn aan treden kondigde hij grootscheep- Advertentie) i I Yerseke - Lepelstraat 1Tel. 0113 571539 se reorganisatieplannen aan, waarbij ontslagen zullen vallen en waarbij mogelijk enkele fa brieken in Frankrijk en Duits land zullen sluiten. Deze week maakte Eads boven dien bekend dat het aantal leve ranciers van Airbus sterk zal af nemen. Van de huidige 3000 moeten er slechts 500 overblij ven. Veel meer onderdelen zul len in de toekomst in lagelonen landen geproduceerd worden. Een ander twistpunt binnen Eads is de verhouding tussen vertegenwoordigers van de twee belangrijkste deelnemende lan den, Frankrijk en Duitsland. De afgelopen jaren, toen het Airbus voor de wind ging, speelde de concurrentie nauwelijks een rol, maar nu, in mindere tijden, speelt die op. Dankzij de sterke positie van Gallois domineren de Fransen nu zowel bij het moe derbedrijf als bij Airbus. Ook maken de Duitsers zich zor gen over de aandelen van Eads, nu DaimlerChrysler de 7,5 procent die het bezit, wil verko pen. Daarmee komt het evenwicht van 22,5 procent van het kapi taal voor zowel Frankrijk als Duitsland in gevaar. Bondskan selier Merkel liet weten dat de Duitse staat ze wel wil overne men - ook de Franse staat bezit 15 procent - maar Eads vindt dat ouderwets. Mogelijk neemt een Duitse investeerder de aan delen over. GPD door Remco Reidinq MOSKOU - Een demonstratie van de Kirgizische oppositie is gisteren in Bishkek op geweld uitgelopen. Na een confronta tie met de oproerpolitie zou den vier betogers met schot wonden in het ziekenhuis zijn opgenomen. De politie zette traangas in om tegenstanders van president Bakijev te verjagen. Ze waren slaags geraakt met enkele hon derden aanhangers van de Kir gizische leider, die in maart 2005 na de tulpenrevolutie aan de macht kwam. Beide groepen demonstranten beko gelden elkaar met flessen en stenen en gingen elkaar met stokken te lijf. De oppositie demonstreert al zes dagen tegen het beleid van Bakijev. Hij zou zijn beloften van de revolutie niet nako men, democratische hervor mingen traineren en een deel van zijn bevoegdheden niet willen afstaan aan het parle ment. De oppositie eist het af treden van de president, pre mier Koelov en andere top functionarissen. Spoedbijeenkomst Maandagnacht hadden parle mentsleden van cle oppositie in een spoedbijeenkomst ge probeerd een nieuwe grond wet door te voeren die de macht van de president be knot. Het document werd on dertekend door 41 van de 75 parlementsleden, terwijl een tweederde meerderheid nodig Demonstranten schreeuwen anti-regeringskreten tijdens het uit de hand gelopen protest in Bishkek, foto Vladimir Pirogov/RTR is. De regering noemde de ac tie 'een openlijke poging de macht te grijpen op ongrond wettelijke wijze'. Bakijev dreigde gisteren het parlement te ontbinden. Eerder had Ba kijev al gewaarschuwd dat de politie met geweld zal optre- den als betogers proberen over heidsgebouwen te bezetten. Voor het Witte Huis, waar Ba kijev zetelt, kwamen gisteren opnieuw zo'n zevenduizend be- togers bijeen. In maart 2005 werd het gebouw bestormd door demonstranten, die erin waren geslaagd de toenmalige president Askar Akajev te ver jagen. Het eerste jaar onder Bakijev bracht niet de gewenste econo mische vooruitgang en demo- cratie. Kirgizië was vooral in het nieuws vanwege de keihar de herverdeling van bedrijven en topfuncties, opvallende moorden en bloedige gevange nisopstanden. GPD NDJAMENA - Meer dan honderd mensen zijn vorige week om het leven gekomen door gevechten tussen Ara bieren en niet-Arabische stamleden in het zuidoosten van Tsjaad. Dat heeft de regering van het Afrikaanse land gis tellen bekendgemaakt. De gewelddadigheden ontstonden nadat op 31 oktober in beide gemeenschappen drie mensen om het leven waren gebracht. Vervolgens organiseerden etnische Arabieren uit de omgeving aanvallen op dorpen van de Kibet-stam in de regio Salamat. Zij zouden meerdere dorpjes hebben platgebrand. De rust keerde in het afgelopen weekeinde terug. ANP/AFP BRUSSEL - De Belgische regering stuurt, de ouders van dertienjarige jongens en meisjes een boekje over seksuele voorlichting. De brochure moet veilig vrijen bevorderen. Minister Rudy Demotte (Volksgezondheid) komt ook met een website. De bewindsman meldde gisteren dat hij 750.000 condooms uitdeelt aan jongeren via apotheken en ziekenfondsen. In België laten jaarlijks ongeveer driedui zend tienermeisjes een abortus uitvoeren. ANP/Belga DOESJANBE - De al veertien jaar regerende president van Tadzjikistan, Emomali Rachmonov, is herkozen met ongeveer driekwart van de stemmen. De centrale kiescom missie deelde dit gisteren mee in de hoofdstad Doesjanbe. De verkiezingen verliepen volgens de Vei'kiezings Obser vatie Missie niet geheel democratisch. Op kieslijsten kwamen identieke handtekeningen voor, op sommige plekken brachten kiezers meerdei*e stemmen uit, van een verkiezingscampagne was vooraf nauwelijks sprake en tegenstanders kregen geen eerlijke kans, meld de de leider van de missie, Onno van der Wind. ANP/AFP AALST - A.F.Th, van der Heijden ontvangt voor zijn ro man De Movo Tapes de Dirk Martensprijs. Dit heeft zijn uitgever Querido gisteren laten weten. De Dirk Martensprijs, de litei'aire onderscheiding van de stad Aalst, geldt als een belangrijke prijs in Vlaanderen. De laatste jaren is de prijs opengesteld voor Nedeiiandse auteurs! Cees Nooteboom, Hella S. Haasse en Thomas Ro- senboom behoren tot de laureaten. De prijs, waaraan een geldbedrag van 2500 euro is vei'bonden, wordt Van der Heijden op 17 december uitgereikt. ANP BRUSSEL - De visserij op sprot in de Noordzee is per di rect beperkt. De Europese Commissie heeft de maximale vangst in de EU voor 2006 gisteren verlaagd van 282.000 tot 175.000 ton. Het besluit volgt na waarschuwingen van vissexijbiolo- gen. Die menen dat het bestand dit jaar erg zwak is. Sprot is een kortlevende vis. waarvan de populatie jaar lijks sterk varieert. Sprot geldt als een smakelijk borrelhapje. De vis van cir ca vijftien centimeter wordt veelal gerookt en per bosje verkocht. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - De minimum ac cijnstarieven op alcohol gaan vooralsnog niet omhoog. De mi nisters van Financiën van de EU konden het gisteren niet eens worden over een voorstel van EU-voorzitter Finland om de minimumtarieven, die sinds 1993 niet meer aan de inflatie zijn aangepast, met 31 procent te verhogen. Vooral Duitsland en Tsjechië, twee landen waar veel bier wordt gebrouwen en gedronken, verzetten zich hevig tegen de voorgestelde verhoging van de minimum accijnstarieven, ook al zou dat in de praktijk slechts tot een verhoging van anderhal ve eurocent per halve liter bier leiden. Volgens de Nederlands minister van Financiën Zalm wilde Duitsland per se voorko men dat de Duitse consument, die volgend jaar al met een ver hoging van de btw-tarieven wordt geconfronteerd, ook nog eens met prijsstijgingen te ma ken krijgt, hoe klein die ook zijn. Zalm heeft zijn collega's voorge steld om de minimum accijnsta rieven voortaan jaarlijks of tweejaarlijks aan de inflatie aan te passen om dit soort proble men te voorkomen. Het idee viel volgens Zalm in goede aarde. De ministers van Financiën doen naar verwachting eind de ze maand een nieuwe poging om de minimum accijnstarieven j aan te passen. Voor Nederland heeft een even tuele verhoging van die tarieven nauwelijks gevolgen, omdat Ne derland nu al hogere tarieven hanteert. Alleen light bier zou 0,4 cent per flesje van 0,3 liter duurder worden. Zalm en zijn collega's werden het evenmin eens over een voor stel om de grens voor het belas tingvrij invoeren van sterke drank, parfum en andere goede ren van buiten de Europese Unie op te trekken van 175 euro naar 300 euro. GPD een aantal zetels. In meerdere staten en districten hielden de Democratische en Republikein se aanhang elkaar nagenoeg in evenwicht, zo wezen opinieon derzoeken vooraf uit. Letterlijk iedere stem kon doorslaggevend zijn. Door dé kleine verschillen in de lokale races was er veel aandacht voor het functioneren van de nieuwe elektronische stemmachines. Overal in het land werden onregelmatigheden gemeld. In Indiana en Ohio wa ren er vertragingen door elektro nische storingen. GPD door Frank Hendrickx WASHINGTON - De Verenigde Staten blijven een uiterst ver deeld land. Democraten noch Re publikeinen kunnen na de parle mentsverkiezingen van gisteren rekenen op een grote meerder heid. Vanmorgen vroeg was de defini tieve uitslag nog niet bekend, maar zeker in de Senaat, het Ho gerhuis, zullen de verschillen tussen de twee partijen waar schijnlijk beperkt blijven tot Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5