Wat nog net mogelijk is 23 Muziek waar het ganzenvet van afdruipt woensdag 8 november 2006 Ze spelen muziek waar zo nu en dan het ganzenvet van afdruipt. Zo omschrijft pianist Marcel Worms het concert van zondag in de boerderijgalerie De Ossenberg bij Sint Laurens. Worms speelt daar samen met violiste Ursula Schoch. Ursula Schoch is tweede con certmeester van het Koninklijk Concertgebouworkest, Marcel Worms is vooral actief in solo projecten en kamermuziek. Ze speelden voor het eerst samen in een concertserie rond vergeten Joodse componisten. Het beviel zo goed dat de pianist spreekt van grootse plannen, ook al rela tiveert hij dat direct. „De we reld zit niet verlegen om een nieuw vioolpianoduo, maar we hebben een leuke formule. We mixen de klassieke traditie waar Ursula uit voortkomt met de jazz waar ik zo van hou." Worms werkt graag met een the matische opzet. Zp maakte hij programma's rond Mondriaan en Piccasso, rond de tango en rond de blues. De pianist geeft toe dat een dergelijke rode draad bij het concert van zon dagmiddag ontbreekt. ,,We spe len zowel Mozart als typische sa- ionmuziek uit de jaren twintig. De overeenkomst met mijn ande re programma's is hooguit dat ik geen grenzen trek. Ik heb Mo zart even lief als cle jazz." Het concert begint met sonates van Mozart en Poulenc. De laat ste schreef zijn stuk in 1949, vol gens eigen zeggen een beetje te gen zijn zin in.' De componist hield niet zo van strijkers, al is dit aan dit stuk niet te horen. Poulenc werd geschaard onder de Groupe de Six, Franse com ponisten die de zwaarte van de laatromantiek afzwoor ten gun ste van heldere klanken vol met invloeden uit de lichte muziek. De tweede helft van het pro gramma laat vergelijkbare mu ziek uit Wenen en Amerika ho ren. Marcel Worms: „Het is mu ziek die past bij de snelle tijd geest van de jaren twintig, een tjjd van geloof in de vooruit gang. Ook in Wenen werd door componisten stevig met negro- en jazzmuziek geflirt. Later be stempelden de nazi's deze mu ziek als ontaard. De componis ten werden in de ban gedaan, •dat heeft hun latere bekendheid geen goed gedaan." „Van Korngold spelen we delen uit Viel Larmen urn Nichts, dat is salonmuziek met heel veel Schmalz, een prachtig woord voor ganzenvet. Joodse violisten uit die tijd konden dat heel goed, spelen met zo'n vlezige toon waar de jus van afdruipt." Douwe Eisenga Pianist Marcel Worms speelt met vio liste Ursula Schoch, zondag in boer- derijgalerie De Ossenberg bij Sint Laurens. Aanvang: 15.00 uur. ünchen is al twin tig jaar haar uit valsbasis, haar stem leidde haar naar con certzalen over de hele we reld, maar optreden in Zee land blijft voor haar thuisko men. Sopraan Annegeer Stumphius is een van de vier solisten bij de komende serie najaarsconcerten van Het Zeeuws Orkest. Naast Bachs cantate Wir danken Dir, Gott brengt het Zeeuws Orkest drie keer Symfonie nr. 9 van Beethoven, met de bekende koorfinale ('Ode an die Freude'). „Het is niet mijn favoriete stuk", bekent An negeer Stumphius. „Het is kort en vooral gemeen, want het zit aan de rand van wat mogelijk is met je stem. Het is wel prachtig, maar zelf zing ik liever wat lan ger en meer, zoals veel sopra nen." Dat neemt niet weg dat ze graag inging op de uitnodiging van het orkest om te werken aan de najaarsserie. „Ik vind het hart stikke leuk om weer in Zeeland te zijn. Het is toch waar je van daan komt. Voor veel mensen blijf je toch altijd dat meisje van hier." In het verleden werkte ze vaker samen met Het Zeeuws Orkest, maar ook bijvoorbeeld met de Middelburgse pianist Leen de Broekert, die eveneens betrokken is bij de komende con certen. Stumphius is opgegroeid in Vlis- singen, maar verliet op haar ne gentiende Zeeland om te stude ren aan het Rotterdams Conser vatorium. Daarna ging het snel met haar loopbaan. In de jaren tachtig kreeg ze - door 'een aan eenschakeling van toevallighe den', zoals ze zelf zegt - de kans om aan de slag te gaan bij de ver maarde Bayerische Staatoper. „Dat was kennelijk de weg die ik moest gaan. Als ik het vooraf had gepland, was het waar schijnlijk nooit gelukt." - Lange tijd kende ze een vast rit me, waarbij ze negen-maanden per jaar werktè voor het opera huis en de resterende tijd be steedde aan.projecten elders. In de loop der jaren bouwde ze een indrukwekkende cv op, waar ve le grote namen op zijn terug te vinden. Naast haar loopbaan stichtte zij met haar echtgenoot, die speelt in het Bayerische Staatsorchester, een gezin met drie kinderen. Stumphius hecht aan de combi natie van vastigheid en vrijheid. Het operahuis is steeds haar ba sis geweest maar daarnaast heeft ze zeer uiteenlopende din gen gedaan, in alle denkbare mu ziektempels. „Ik heb altijd ge probeerd alles te doen, maar ik Sopraan Annegeer Stumphius. ben niet iemand die alleen maar met een tandenborstel en een partituur over de wereld trekt. Er moet ook een basis zijn waar op je terug kunt vallen. Ik vind het heerlijk om weg te zijn., maar ben ook heel blij als ik weer thuis ben." Ze trad op onder leiding van de grootste dirigenten, zoals Wolf gang Sawallisch, die haar naar de Bayerische Staatsoper haal de. Ook bewaart ze goede herin neringen aan Colin Davis. „Hij is heel rustig en positief. Een di rigent moet vertrouwen tonen in je kunnen, waardoor je naar een hoger niveau wordt getild. Da- vis en ook James Levine hadden dat. Van dirigenten met grote ego's word ik echter heel onrus tig." Het Zeeuws Orkest staat onder leiding van Joan Berkhe- mer. „Hij is ook zo iemand die zich als dirigent niet boven de solist stelt, maar mensen met kwaliteit weet te verbinden." De sopraan doelt daarbij ook op de andere solisten (Marion van den Akker, Ricardo Prada en Nanco de Vries) en de Koninklij ke Oratorium Vereniging Tot oe fening en uitspanning, gediri geerd door Jan Hut. Sinds enkele jaren is Stumphius niet meer vast aan het Bayeri sche Staatsoper verbonden, als gevolg van een - oude - regeling foto Lex de Meester dat muzikanten maximaal vijf tien jaar in dienst mochten zijn van een gezelschap én door een ingrijpende wisseling van de wacht bij de organisatie. De zan geres hoopt echter op een terug keer bij het operahuis. „Inmid dels is er een nieuwe GMD, een nieuwe Generalmusikdirektor, dus wellicht maak ik weer kans." Rolf Bosboom Najaarsconcert Het Zeeuws Orkest, vrijdag 10 november m Grote Kerlc in Goes (20.00 uur), donderdag 16 no vember in Scheldetheater in Terneu- zen (20.00 uur) en zondag 18 novem ber in Sint Jacobskerk in Vlissingen (20.15 uur). De Goese wethouder van cultuur S. van 't Westeinde opent zaterdag om 15.OQ uur de expositie Denbosch goes Goes in het gebouw van Stichting G2a aan de J.P. Coenstraat in Goes. Daarna luisteren Gerard Setterich en Camiel Wouters de middag op met elektronische muziek. Open t/m 9 de cember vrij, za en zo van 12-17 uur. Deelnemende kunstenaars: Wim van Hassel, Marieke Peters, Janneke Sprenkels, Gabriella Kis, Jee Mol, Pa- trick Lijdsman, Eva Bonneur en Syl- vy van Bochove. Ben van Trirum exposeert tot eind de cember, landschappen en portretten, bij Capital Sports in Goes. Open: ma t/m vrij 9- 22 uur, za en zo 9-13 uur. Leo Burgs exposeert t/m 25 novem ber schilderijen en pentekeningen in galerie 't Kunstuus te Heinkenszand. Open: wo en do en vrij 13-18 uur, vrij ook 19-21 uur, za 10-12 en 13-16 uur, zo 19 november open atelier dag. Paula Withagen toont stenen beelden in 't Molenhof te Kruiningen. De ope ning is zaterdag 10-17 uur. Te zien vanaf morgen t/m 30 december wo, do en vrij 10-17 uur, za 10-16 uur. Kerst in Oma's keuken is de titel van de kerstexpositie, t/m 7 januari in het Blikmuseum in Renesse. Er staat keu- kenemaille van Marchien Hof uit Scharendijke, zoals emmers, koffie kannen, pannen, lepelrekken, vergie ten, zand zeep en soda stelletjes. Ook worden kinderfornuisjes getoond met oude pannetjes. De openingstijden: cli 10-12 uur, wo 14-17 uur, zondag 19 november en 17 december, tweede kerstdagen 7 januari 13-17 uur. In de bibliotheek van Kloosterzande is in november in de vitrinekast een fototentoonstelling te zien van kleder drachten uit het Land van Pluist. De foto's komen uit de collectie van Ed Steijns uit Kloosterzande Galerie Esprit in Clinge herbergt t/m 16 december grafieken (zeefdrukken, etsen, linosneden en tekeningen) van onder anderen Ru van Rossem, Nico Molenkamp, Ron Beumer, Iefke Mo lenstra, Jac Smolders en Jan Ver- schoore. Geopend: vrij en za van 13.30-17.30, vrij ook van 19-21 uur. Onder de titel Zeeuws Karakter expo seren twaalf kunstenaars t/m eind april schilderijen bij Woontrend Zee land in Koudekerke. Deelnemers zijn: Loek de Bruijn, Susana Briceno, Jo- chem Schraa, Jobina Steijn, LyMui Spelier, Mala Multra, Oty Mannak, Frank Bollebakker, Wieteke Hen- drikx, Henk Glerum, Miranda v.d. Poel, Paul Franssen. Open: ma t/m vrij 9.00-17.30 uur, za 10- 17 uur, eer ste zondag van de maand 13-17 uur, tweede kerstdag 12-17 uur. Hans Bommeljé en Steen Bentall be ginnen morgen het project Bunny Po wer in de Streetgallery van de CSW Middelburg. Zij hebben honderd bun ny's ontworpen en roepen leerlingen op ook vrienden te maken voor de ko nijntjes. De afsluiting is 18 januari. Elena Vlady en Tina presenteren za terdag 11 november van 14-16 uur hun creaties in De Drukkery aan de Markt in Middelburg. Tina vervaar digt Zeeuwse sieraden- Machines Verwanten is een exposi tie van Wim Hofman in de Willem3 in Vlissingen. Machteld van der Wijst toont er een installatie. Tussen Tijden is een expositie beelden van Eveline van Duyl. De opening is zondag om 15 uur. Te zien t/m 14 januari, di t/m zo 12-16 uur. Onder de titel Kunst en Bier Neuken 2 exposeren Eric Roeien uit Rotter dam (schilderijen) en Wes Westenbur ger uit Middelburg (grafiek) in De Piek in Vlissingen. Tijdens de ope ning zijn er performances van Shira Fox uit Australië die als gastvrouw fungeert en parfum en drank ser veert, een Belg in een doos, en de Chi nees Lei Wu die volksliederen zingt. Verder zijn er filmpjes te zien van de kunstenaars. Te bezichtigen tot janua ri tijdens concerten. Josina Buijs exposeert tot januari stil levens in het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Dagelijks 9-20 uur. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam t/m 4 maart 2007 Dinosaurussen!. Be treden op eigen risico; t/m 14 januari Henry Moore: Sculptuur, architec tuur, natuur, t/m 21 januari Peter van Straaten: Lust. Maritiem Museum Rotterdam t/m 31 december Holland-Amerika Lijn; t/m 31 december, Schatten van Nedlloyd. t/m 4 maart 2007 Varen naar Mekka - de reis van je leven. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 5 november Bas Jan Ader: Please don't leave me. t/m 5 november Daan van Golden - Golden Years, t/m 3 de cember: Voici Magritte. Schilderijen, studies en werken op papier t/m 1 ja nuari Jan van der Ploeg. Wall Pain ting No. 155. Muurschildering, t/m 3 december Voici Magritte, schilde rijen, studies en werken op papier; t/m 21 januari Rembrandts Passie. Het Nieuwe Testament in de Neder landse prentkunst van de 16de en 17de eeuw. t/m 7 januari Ted Noten: sieraden te zien die Ted Noten maak te naar aanleiding van een treinreis van Tokio naar Amsterdam. Museum Het Schielandshuis t/m 7 januari Beschuit met spxnitjes, de wereld van een opgroeiend kind; t/m 27 mei Achter gesloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deuren in een spel van verhulling en nieuwsgierigheid, t/m 31 december Een aanwinst zo oud als Opoe Herfst, zondagse goed van de hoogbejaarde. Natuurhistorisch Museum Rotterdam t/m 31 december Ramon. Plet skelet van een Rotterdamse olifant, t/m 31 december Plet Kabinet van dr A.B. van Deinse. Walvissen en zoölogische rariteiten, t/m 3 december Picture this! Imagine that! Tentoonstelling van een selectie van foto's van de lan delijke milieufotowedstrijd. Het the ma is milieu in jouw stad, t/m 19 no vember Rundreis om de wereld. Met aquarellen, foto's en 'spullen' van Marleen Felius en tekst van schrijf ster Bibi Dumon Tak,gebaseerd op het gelijknamige boek, t/m 31 decem ber WereldNatuur. Biodiversiteit op land, in zee en in de lucht. Wereldmuseum Rotterdam t/m 7 januari Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. t/m 28 janua ri: Urban Arts: Rotterdam in Kleur, graffitiwall van 60 m2; t/m 28 januari Focus Marokko, met voorwerpen uit Marokko, een begeleidend onderwij s- programma, concerten, theater en een informatieve website. Witte de With, center for contempora ry art t/m 19 november Street: behind the cliché, 27 internationale kunstenaars, met werk van David Blandy, Germai- ne Kruip en Chloe Piene. ANTWERPEN MUHKA: tot 12 november Collectie- presentatie XVI: Attributen en Sub stantie; tot 26 november Academy: Learning from Art. K.M.S.K.: tot 3 december Realisme van Brouwer tot De Braekeleer, pre sentatie van de museumverzameling; tot 31 december Rijksmuseum aan de Schelde: Schatten uit de schatkamer van Nederland. Diamantmuseum: tot 31 december Ba- bur's Erfenis: De invloed van het Mo- goljuweel; permanent BriljAntwerps Verhaal: een blik achter de schennen van de Antwerpse diamantwereld. AMVC Letterenhuis: tot 31 december Verre Horizonten Schrijven zonder grenzen. Zilvermuseum Sterckshof: tot 7 ja nuari Zilver uit Antwerpen. Fotomuseum: tot 7 januari retrospec tieve van de Belgische Magnumfoto graaf Carl De Keyzer; Tunnel Vision: multimediale tentoonstelling waarin een reis wordt gemaakt door de tijd; Dansant: Populaire dans in Antwer pen in beeld tot 1960. Museum Vleeshuis: tot maart Dansant: Dans in Antwerpen. Perma nent: Klank van de stad MOMU: tot 17 juni De Momu-collec- tie - selectie II. GENT Flanders Expo: za. vanaf 8.30 uur Ga- mepower Expo. Hof Van Ryhove: tot 26 november Cartoontentoonstelling Big Brother. S.M.A.K.: tot 19 november Mens. Ver haal van een wonde: actuele kunst en religie, waarin de mens centraal staa; tot 17 december City-Scan Carlos Navarette; tot 7 januari Bar-code Jan Christensen; tot 14 januari Focus Peter Downsbrough. Design Museum Gent: tot 26 novem ber Communicatie: Van ganzenveer tot computer Compasso d'oro - 50 jaar Italian Design; tot 31 december Cellectie Alonso. Kunsthal St. Pieters Abdij: tot 3 de cember De Nieuwe Keuken schilde rijen van Marleen Van Moere. Museum voor de Geschiedenis en We tenschappen: tot 22 december Jubi leumtentoonstelling. Caermersklooster: tot 7 januari Stan ley Kubrick. BRUGGE Kunsthalle Lophem: tot 11 november Installaties van de jonge IJslandse kunstenaar Darrie Lorenzen. Halletoren: tot 12 november - Zomer- tentoonstelling Salvador Dali te Brug ge Beelden en grafisch werk. Stadsschouwburg: tot 15 november Faces of India: portretfoto's van de journalist Christophe Lambert. Biekorf: tot 9 december Elke dag wij zer. Brugse almanakken van de 16de tot de 19de eeuw. Arentshof: tot 2 januari Kunstetalage schilderijen Jazzbrugge van Jeanal Hospitaalmuseum O.L.V.-ter-Potte- rie: tot 4 februari Blindekens onder vier ogen: fotografie van Charlotte Lybeer en Jan Darthet met kijk op de processie van O.L.V. van Blindekens. Bruggemuseum - Gruuthuse: tot 4 fe bruari Geloof en Geluk: de Middel eeuwse pin/laat je (n)iets op je mouw spelden: Sieraad en devotie in Middel eeuws Vlaanderen. Arentshuis: tot 25 februari Rond en om Rembrandt - Hollandse prenten uit de Gouden Eeuw. Concertgebouw-Atrium: tot 25 mei In de naam van Mozart 16 portret ten van musici, met een terugblik op Mozart06, van Malou Swinnen. KNOKKE Scharpoord: tot 26 november Hogo Degroote; tot 26 december Thierry Buysse Urban Exploration - fotogra fie; tot 26 januari, Getekend: geva rieerd werk van twaalf West-Vlaam se topillustratoren (bibliotheek). Sincfala, Museum van de Zwin streek: tot 3 december Oud Gloriën KFC Heist. 8 t/m 14 november WOENSDAG Parabel Poppentheater Parabel brengt Het ezeltje, naar het sprookje van de gebroeders Grimm. In het paleis is een prins geboren. Geen gewone baby, maar een ezel. Niemand mag dat zeggen. Als hij dat zelf ontdekt verlaat hij het paleis en trekt met zijn luit de wereld in.Voor kinderen vanaf 4 jaar. Huiskamertheatertje Herengracht, Middelburg, 14.30 uur Poppentheater Poppentheater Sim Bolus speelt Joris en Reuzeneus. Joris gaat naar zijn tante om te logeren. De tocht voert door het Grote Bomen Bos, waar hij enkele dieren ontmoet die doodsbang zijn voor Reuzeneus. Joris zoekt de reus op. Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Cabaret Seth Gaaikema presenteert Als 't effe kan. Als een gevierd musical vertaler en cabaretier van 67 gaat hij in zijn onemanshow de maatschappij te lijf. Begeleiding van Menno Theunissen aan de vleugel. De Schutse, Burgh-Haamstede, 20.00 uur Cabaret De Grote Arie en Silvester Spektakel Show is cabaret van het duo Arie en Silvester. De voorstelling is uitverkocht. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur DONDERDAG Klassiekers Hans van den Boom presenteert Beminde Klassiekers. Het Staats Symfonie Orkest Capella Sint Petersburg speelt symfonische stukken -van Mendelssohn BartholdyBrahms, Dvorak, Chatsjatoerjan, Glinka, Rimski-Korsakov, Gla- zoenov en Tsjaikovski. Solist is Vladimir Mischouk (piano). Voorafgaand spelen koperblazers van het Centrum voor de Kunsten Bergen op Zoom olv docent Maurice Verhoeven. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.30 uur Festival Abdel Rachman El Bacha (piano) verzorgt een concert. Het programma: Sonata in B K570 (W. A. Mozart), Sonata op. 14 Concert zonder orkest (R. Schumann), Visions fugiti ves (S. Prokofiev) en Miroirs (M. Ravel). Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Cabaret Droog Brood speelt Omwille van de Smeer. De volslagen absurde humor van het duo Droog Brood wordt wel vergeleken met die van Hans Teeuwen, Toon Her mans en Monty Python. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Musical Muziektheatergezelschap GOV brengt The Pajama Game. In de jaren '50 zong Doris Day in deze musical over de loon strijd tussen directie en werknemers van een pyjamafabriek. De GOV krijgt steun van het Antwerps Begeleidingsorkest, met gastrollen van tenor Dirk Laplasse en de Zeeuwse so praan Marjolein van Zonneveld. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Jan Rap Het Middelburgs Theater speelt Jan Rap en z'n maat. Het toneelstuk van Yvonne Keuls over een opvanghuis voor op drift geraakte jóngeren heeft in de jaren zeventig veel commotie veroorzaakt. De voorstelling is uitverkocht. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur VRIJDAG Muziekavond Twee koren treden op tijdens een muziekavond. De koren Klein Gloria en Soli Deo Gloria verlenen medewer king, evenals Brassband Crescendo en een blokfluitgroep. Zionskerk, Oostkapelle, 19.30 uur Tragikomedie Vaders is een tragikomedie van Haye van der Heyden. Moet een zoon voor zijn vader zorgen als die dat nooit voor hem heeft gedaan? Een tragikomedie met Piet Römer, zijn kleindochter Nienke, René van Zinnicq en Hymke de Vries. Stadsschouwburg, middelburg, 20.00 uur Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest concerteert met Koninklijke Oratorium Vereniging Tot Oefening en Uitspanning. Het programma: Cantata nr. 29 Wir danken Dir, Gott van J.S. Bach, en de 9e Symfonie van Ludwig van Beethoven. Grote Kerk, Goes. 20.00 uur Hooi! Koorts Hooi!Koorts gaat de tweede voorronde in. Metal en rock staan centraal, met optredens van Tranquil- lies en Icarus Ink uit Walcheren en de Zuid-Bevelandse Meri- hem en MuteMe. Deathmetalband Xtortion uit Walcheren verzorgt een extra optreden. De Zandput, Serooskerke, 20.00 uur Musical Muziektheatergezelschap GOV brengt The Pajama Game. Zie donderdag. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Zeeuwse Avond Zeeuwse artiesten staan op het podium. Met muziek van de Zeeuws-Vlaamse groepen Ambras en De Lamaketta's. De voorstelling is uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Cabaret Claudia de Breij speelt Hallo lieve mensen. Claudia kruipt in de huid van een variétéster, die schitterde aan het front in Duitsland, maar ook in Ix'ak. Begeleid door Sander Geboers, Rogier Wagenaar en Thijs Lodewijk. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Cabaret Javier Guzman presenteert Delirium. Javier's dex'de programma gaat over vex-slavingen. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Cabaret Seth Gaaikema presenteert Als 't effe kan. Zie woensdag. Meulvliet, Tholen, 20.15 uur Theatervoorstelling Uitgebreid Verlangen, is een theatervoorstelling van Jora Mölilmann exx Harry van Amerongen. Het leven van een hoogdravende dichter op zijn retour die geteistei'd wox-dt door zijn geweten. MFC, Zierikzee, 20.30 uur. Rock The Phantom Four staat op het podium. Gitarist Phantom Frank besloot begin 2004 weer een band te beginnen. Naast intei'pretaties van surf standax-ds volgen snel eigen composities. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43