'Vergrijzing slaat toe bij politie Ombudsman: proces-verbaal wordt vaak gemanipuleerd DYNAMIC! Autoriteiten staken ontruiming Fort Pannerden Bos pleit voor meer huizen op platteland 3 200.000 sollicitanten nodig Oppositie teleurgesteld in Winsemius Vrouwen balen van Hawaï-bloes Ziekenhuis weert smaakstoffen Bejaarde man richt ravage aan Agressief gedrag tergt autorijder Max van der Stoel wordt Knight Docente hoeft geen hand meer te geven Overladers ECT weer aan het werk woensdag 8 november 2006 door Michel Reijns DEN HAAG - De oppositiepar tijen PvdA en GroenLinks zijn teleurgesteld in WD-minister Winsemius omdat hij uitspra ken over de toekomst van de hypotheekrenteaftrek heeft herroepen. Op de radio zei Winsemius aanvankelijk dat de renteaf trek wellicht vanaf 2010 gelei delijk kan worden afgeschaft. „Op dit moment is het te vroeg. Dat je er op termijn naar gaat kijken, dat zou niet uitgesloten zijn", zei Winse mius in het VPRO-radiopro- gramma De Ochtenden. Voor de mensen die al een hypo theek hebben is geleidelijk heid volgens hem belangrijk. De uitspraken waren opval lend omdat de WD in de ver kiezingscampagne juist bena drukt dat er op geen enkele manier aan de hypotheekrente aftrek mag worden getornd. Later op de dag benadrukte de WD-bewindsman dat hij naar eigen zeggen niet van de WD-lijn is afgeweken. „Het is onverantwoord de hypo theekrenteaftrek nu ter discus sie te stellen", stelde hij in een verklaring." De vreugde die de uitspraken van Winsemius in eerste instantie bij PvdA en GroenLinks veroorzaakten, verdween dus snel. „Dit is een heel teleurstellende actie van de minister. We dachten dat we een bondgenoot hadden, maar blijkbaar was het een brug te ver", aldus Groen- Links-Tweede Kamerlid Ven- drik. PvdA-Kamerlid Crone noemt het jammer dat 'de WD-ideologie het weer ge wonnen heeft van de man die de problemen op de woning markt wilde oplossen'. Winsemius is naar eigen zeg gen gisteren platgebeld na zijn uitspraken. De woordvoerder van VVD-leider Rutte ontkent dat er druk is uitgeoefend om de uitspraken te herroepen. ANP AMSTERDAM - Mannen in kleding van goedkope stof met foute prints (John de Wolf-bloesjes/Hawaï/Batik) blij ven vrouwen in hoge mate ergeren. Dat blijkt uit een on derzoek onder duizend vrouwen op de website Shop girl, nl, dat gisteren werd gepresenteerd. De foute prints staan op de eerste plaats in het onder zoek. Het dragen van witte sokken staat op plaats twee, gevolgd door het dragen van sokken in open schoenen (sandalen, slippers, klompen). Vrouwen vinden het verder absurd dat mannen qua kleding vaak in hun jeugd blijven hangen. ANP WINSCHOTEN - Het Lucas Ziekenhuis in Winschoten serveert alleen nog maaltijden zonder toegevoegde kleur-, geur-, en smaakstoffen. Dat gebeurt omdat steeds meer patiënten allergisch zijn voor onnatuurlijke toevoegingen in het voedsel, zei A. Zuidema, hoofd Voeding van het zie kenhuis gisteren. Het Lucas is volgens hem het eerste zie kenhuis van Nederland dat deze maatregel invoert. In plaats van chemische smaakversterkers worden alleen nog natuurlijke toevoegingen gebruikt, zegt Zuidema. Zo worden kruidenmengsels vervangen door verse kruiden en wordt zeewier ingezet als smaakversterker. Nadelige gevolgen voor de smaak heeft dit volgens hem niet. ANP HENGELO - Een 84-jarige man is maandagmiddag zijn rijbewijs kwijtgeraa«.v nadat hij een enorme ravage had aangericht op de parkeerplaats van het ziekenhuis van Hengelo. Dat maakte dt politie gisteren bekend. Het ongeluk gebeurde toen de man met zijn auto poogde weg te rijden. Bij het achteruitrijden verwisselde hij de rem voor het gaspedaal, waardoor de auto vol gas tiental len meters achteruit schoot en tien geparkeerde auto's ramde. Drie van de voertuigen moesten worden wegge sleept. De man raakte niet gewond. ANP HILVERSUM - Automobilisten ergeren zich het meest aan agressief rijgedrag van medeweggebruikers. Dat blijkt uit het Nationale Automobilisten Onderzoek (NAO) dat gisteren werd gepresenteerd. Naast agressief rijgedrag zijn files, mensen die met een slok op achter, het stuur zitten, bumperklevers en automo bilisten die onnodig links rijden de grootste bronnen van ergernis. ANP DEN HAAG - Max van der Stoel krijgt een Britse konink lijke onderscheiding. Dat maakte de Britse ambassade in Den Haag gisteren bekend. Hij ontvangt de ridderorde voor zijn 'immense persoonlijke bijdrage aan de reductie van de spanningen tussen minderheden in Centraal- en Oost-Europa'. Van der Stoel was van 1992 tot medio 2001 Hoge Commis saris voor de Minderheden. De oud-minister van Buiten landse Zaken wordt Knight Commander of The Order of Saint Michael and Saint George. Hij krijgt de onderschei ding op 10 november. ANP ME-ers lopen over een brug van de genie naar Fort Pannerden. De krakers hebben de ophaalbrug gesloten. foto Hennie Keeris/ANP van onze redactie binnenland BUSSUM - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken heeft gisteren in Bussum het startsein gegeven voor de nieuwe wer vingscampagne van de politie. Met de slogan Werken bij de po litie doe je nooit alleen moeten 1 200.000 mensen geïnteresseerd 3n raken in een baan. Dat aantal is nodig om de komende jaren 4000 vacatures per jaar te ver- 1 vullen. Volgens Remkes gaan de komen de jaren ongeveer 15.000 tot 20.000 politiemensen met pen- r sioen en is alleen daarom al de campagne hard nodig. „Deson danks gaat het niet alleen om de juiste hoeveelheid mensen, het gaat er ook om dat we de juiste mensen vinden", zegt Remkes. Iyolgens Korpschef Noord-Hol- iand Noord, Anja Brink, die bij de politie verantwoordelijk is voor het personeelsbeleid, is het niet zo dat de politie nu al met enorme tekorten kampt. „Maar Ivoor veel functies moeten wij mensen apart opleiden. Wan- i Boete 1220 euro voor dronken chauffeur op A12 ARNHEM - De politie heeft gis teren een 51-jarige vrachtwa genchauffeur aangehouden die I zo dronken was dat hij alle rijba- nen van de A12 nodig had om zijn truck op de weg te houden. Toen de agenten de man uit Li touwen op een parkeerplaats vroegen uit zijn wagen te stap pen, viel hij uit de cabine. Ook kon hij de ademanalyse niet vol tooien. Hij kreeg een bekeuring van 1000 euro voor rijden onder invloed en 220 euro voor de an- ^ere overtreding. Ook kreeg hij I gen rijverbod. GPD/Novum UTRECHT - Het Vader Rijn Col- lege in Utrecht mag niet van een 10, islamitische docente eisen dat 51 ze handen geeft. Dat heeft de 35 Commissie Gelijke Behandeling 111 (CGB) gisteren bepaald in een 31 zaak die de school en de docente hadden aangekaart. 3) De docente weigerde sinds de zo mervakantie om geloofsredenen U2 de handen van mannelijke colle- 75 ga's te schudden. Vanwege de 2i weigering besloot directeur W B. Engbers van het college haar te schorsen en de zaak voor te leggen aan de CGB. De docente deed dat ook. Volgens de uitspraak van de ICGB staat de weigering om han den te schudden de doelstelling van het Vader Rijn College niet in de weg. Engbers zegt zwaar teleurgesteld te zijn door de uit spraak. Minister Van der Hoe ven (Onderwijs) noemt de uit spraak van de commissie onbe grijpelijk. Ze wijst erop dat de school het geven van een hand als een symbool van respect han teert, waarmee conflicten be- K slecht moeten worden. ANP neer we ze in 2007 binnenhalen, betekent dit dat we ze pas in 2010 echt tot onze beschikking hebben. Bij de politie moeten we dus ver vooruit kijken om problemen in de toekomst te voorkomen", aldus Brink. Er is voor de slogan Werken bij de politie doe je nooit alleen ge kozen om te benadrukken dat je van onze redactie binnenland LINGEWAARD - De ontrui ming van het gekraakte Fort Pannerden in Doornenburg (ge meente Lingewaard) is gister avond om negen uur stilgelegd. Volgens waarnemend burge meester P. Peters van Linge waard is de ME op zulke grote en uitgebreide barricades in het bolwerk gestuit dat het beter is vandaag verder te gaan. Er zou den naar schatting nog tien ac tievoerders achter de barricades verschanst zitten, aldus Peters. De mobiele eenheid haalde giste ren aan het begin van de avond dertien krakers uit het verdedi gingswerk. Die zijn direct aange houden en afgevoerd. Eerder op de dag hield de politie op de Waaldijk al twee sympathisan ten aan. Ongeveer 25 actievoer ders die 's morgens rondom het gekraakte fort stonden, zijn na een vordering vrijwillig vertrok ken. Ruim honderd ME'ers en politie mensen en veertig militairen be gonnen gistermorgen vroeg aan de ontruiming van Fort Panner- vooral werkt binnen een team met veel verschillende discipli nes. Veel aspirant-medewerkers denken ten onrechte dat het wer ken bij de politie juist een eenza me baan is. De komende maanden wordt 125 keer een televisiespot uitge zonden en zijn advertenties in bladen te vinden. ANP den. Pas na dertien uur breek werk kon de mobiele eenheid de eerste bezetters van het bolwerk naar buiten brengen en aanhou den. Het fort is sinds 2000 na tiental len jaren leegstand gekraakt. Ei genaar Staatsbosbeheer wil het door Eric de Bie DEN HAAG - Bij containerover slagbedrijf ECT in Rotterdam wordt vandaag weer gewerkt. De ruim zevenhonderd werkne mers die maandag een wilde sta king begonnen, namen gister avond dat besluit nadat de vak bonden alsnog hun kant kozen. Wel zijn er nog stipheidsacties mogelijk. De bonden, die de actie eerst niet steunden, lieten gister avond weten toch weer met de directie van ECT te willen over leggen over de vorige week afge sloten principe-cao. In die cao was een flexibeler rooster moge bouwwerk een museale bestem ming geven en er een bezoekers centrum vestigen. Het fort is iri 1869 gebouwd als verdedigings werk in de Hollandse Water linie, op de strategische plek waar Waal en Rijn zich splitsen. Dat Fort Pannerden oorspron- lijk, tot grote ontevredenheid van de werknemers. Zij willen dat de nieuwe roosters van tafel gaan. ECT-directeur J. Westerhoud liet weten de ontwikkelingen af te wachten. „Onze gesprekspart ners zijn de bonden en daarmee hebben we een principe-ak koord. Als ze weer willen pra ten, merken we dat wel en dan zien we verder." Eerder op de dag had de directie van het overslagbedrijf de sta kers gemaand hun werkzaamhe den om 15.00 uur weer te hervat ten. Daaraan gaven ze geen ge hoor. Tevens probeerde de direc tie tot twee keer toe een informa tiebijeenkomst te houden voor kelijk een verdedigingswerk is, bleek gisteren wel. De mobiele eenheid en de militairen hadden de grootste moeite om in het bolwerk met de metersdikke muren en de gesloten ophaal brug te komen. Dat lukte uitein delijk via het door de krakers de medewerkers. Die werden echter beide verstoord door de stakers. „Ze lijken niet te beseffen dat ze nog alle recht hebben om het cao-akkoord af te keuren", al dus Westerhoud. „De bonden moeten het nog aan hun leden voorleggen. Ik begrijp dan ook niet dat ze hebben besloten met een hoop gestampvoet te gaan staken. Ze hebben met dat recht goud in handen." Containerschepen die gisteren normaal ECT zouden aandoen, weken noodgedwongen uit naar Antwerpen of Hamburg. „Het is duidelijk dat de reputatie van ECT en Rotterdam hieronder lijdt", zei Westerhoud. GPD zwaar gebarricadeerde dak. De landmacht zorgde onder meer voor rijplaten in het drassige weiland, noodbruggen over de gracht rondom het fort, een rupsvoertuig en verbinclingsma- terieel. De pont over het Panner- densch Kanaal is gisteren uit de vaart gehaald. De ongeveer 25 sympathisanten die buiten het fort stonden, richtten een brandende barrica de op en gooiden met verfbom metjes. De krakers in het bouw werk verschansten zich achter dichtgelaste deuren en zaten vastgeketend in beton. Minachting De actievoerders weigeren vrij willig te vertrekken, aldus woordvoerder J. Cafard. „Wij wilden wel gaan als er een goed bestemmingsplan was, maar de gemeente en Staatsbosbeheer la ten hier nu voorlopig antikraak- wachten verblijven. Dat vinden we een gebaar van minachting." De krakers organiseerden rond leidingen door het fort en ver huurden het voor feesten en par tijen. Zij wonnen daarmee de sympathie van de buurt. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - De bezuinigingen op het openbaar vervoer in voor al de kleinere dorpskernen moet worden teruggedraaid. Bejaar den en gehandicapten moeten gratis met de bus kunnen tij dens de daluren en buslijnen waar scholieren gebruik van ma ken mogen nooit opgeheven wor den. Dat staat in een actieplan voor de 'leefbaarheid' van het platte land dat PvdA-leider Bos van daag presenteert. „Het openbaar vervoer is met name voor ouderen en jongeren van groot belang, omdat zij vaak geen alternatief hebben. De bezuinigingen van de laatste jax*en op het stads- en streekver voer hebben vooral op het platte land geleid tot een flinke achter uitgang van de bereikbaar heid", aldus Bos. „Buslijnen ver dwenen en door gedoe in de aan bestedingsprocedures, zoals in de provincie Noord-Brabant, is er grote onrust ontstaan onder het rijdend personeel." Verder pleit de partij voor meer vrijheid van gemeenten om te bouwen voor de behoefte van hun eigen inwoners. Nu zijn veel jongeren die op zichzelf wil len wonen of ouderen die zijn aangewezen op een seniorenwo ning nog gedwongen te verhui zen, aldus Bos. Om 'verromme ling' van het landschap te voor komen, moet dat bouwen wel zo veel mogelijk binnen de dorps kern gebeuren. Ook moeten gemeenten meer vrijheid krijgen om hun bewo ners goedkoop in eigen beheer te laten bouwen. „Nieuwbouw is onbetaalbaar geworden", al dus Bos. „Zelf de aannemer en architect uitkiezen kan veel geld schelen. Gemeenten moe ten meer bouwgrond voor dat soort initiatieven beschikbaar stellen." Tot slot keert de PvdA zich te gen gedwongen fusie van ge meentes en pleit het voor het openhouden van basisscholen in zo veel mogelijk dorpskernen, ook als zo'n school niet voldoet aan het wettelijk minimum aan tal leerlingen. GPD door Jan Reijnders BREDA - De politie gaat bij het verhoren van verdachten vaak onzorgvuldig te werk. Verdach ten kunnen in hun verklaring vaak niet kwijt wat ze kwijt wil len, omdat de politie te veel uit is op een eventuele latere veroor deling. Aan nuanceringen en ontlastende verklaringen is dan minder behoefte. Dat constateert de Nationale Ombudsman in een rapport over politieverhoren. Ombudsman Brenninkmeijer: „Volgens de wet moeten politie ambtenaren door de verdachte voorgestelde wijzigingen in het proces-verbaal opnemen. Het is mij echter bekend dat dit in de praktijk veelal niet gebeurt. Vaak zijn het de politiemensen die bepalen wat wel en wat niet in de verklaring wordt opgeno men. Dit betekent dat verklarin gen van verdachten meestal niet nauwkeurig worden overgeno men, maar dat vooral formule ringen uit het Wetboek van Strafrecht worden gebruikt. Als een verdachte aangeeft het niet met de opgestelde verklaring eens te zijn en deze daarom niet te willen ondertekenen, wordt er meestal voor gekozen deze zonder ondertekening in het pi'o- ces-verbaal op te nemen in plaats van deze aan de wensen van de verdachte aan te pas sen." De ombudsman vindt dergelijk gedrag in strijd met de vereiste professionaliteit en niet behoor lijk. Politie en Justitie zijn verstoord over de kritiek. De Bredase pers officier Hendriks: „Ik vraag me werkelijk af waar de ombuds man deze kritiek op baseert. Als het werkelijk zo zou zijn als hij schetst, zou dat schokkend zijn, maar zo is het niet. Als een ver klaring is opgemaakt, wordt die aan de verdachte voorgelezen en dan kan die worden gewijzigd voordat ze wordt ondertekend. Naderhand kan zo'n verklaring niet meer worden gewijzigd. Als de verdachte dan op een eerder afgelegde verklaring terugkomt dan legt hij een nieuwe verkla ring af. Het is aan de rechter om de opeenvolgende verklaringen naast elkaar te leggen. Voorzo ver uit deze uitspraak van de ombudsman het beeld oprijst dat de politie met opzet verkla ringen vervalst of in elk geval manipuleert, kan ik me daar ab soluut niet in vinden." Opgetogen Strafrechtadvocaten zijn opgeto gen over de harde noten die de Nationale Ombudsman kraakt. „Als je in een proces-verbaal leest dat de verdachte verklaart dat hij zich 'het goed wederrech telijk heeft toegeeigend' dan weet je al dat dit niet de verkla ring van de verdachte kan zijn", meent strafpleiter Mooren uit Oisterwijk. „Ik adviseer mijn cliënten om onder hun verkla ring te schrijven 'dit is niet wat ik verklaard heb', als ze zich er niet in herkennen." Collega Van Asselt uit Roosen daal: „Je ziet te vaak dat ver dachten dingen in de mond ge legd zijn, bijvoorbeeld door ze bij voortduring dezelfde, sugges tieve, vraag te stellen. Die vraag vind je niet terug in de verkla ring, maar wel het antwoord. Dat geeft een gekleurd beeld, zo als we ook regelmatig constate ren dat ontlastende omstandig heden niet worden opgenomen." Advocaat Buntsma uit Breda: „Rechters en officieren varen nog steeds blind op die proces sen-verbaal. De ombudsman zou hiermee bij de minister en de Tweede Kamer aan de bel moeten trekken." GPD G/H N,< /vxtera. aai^T je00E.1 Toyota Business News Lease v.a.€409,- p.m. Toyota Verso v.a. 21.990,- De succesvoile Toyota Verso is als 'Dynamic' nóg aantrekkelijker: 16" licht metalen velgen, privacy glass, parkeersensoren rondom, CD-wisselaar, Bluetooth' car kit. En natuurlijk: het flexibele Toyota Easy Flat-systeem voor héél véél ruimte. Kijk op TOYOTA.NL voor de Business Edition van de Verso. (t^i}3^ TODAY TOMORROW TOYOTA excl kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Leaseprijs pm. (ToyoU financial Services) o.b.v tullopc- 8 mnd. en 20.000 km p j.. excl BTW en brandstol Gecalc. met 75 no-claim Branostolvefbr. (1999/100/EC m 101/00/ECE) varieert van 6.3 L'100 lm (1 S,9 kmjl) tot 7,7 L/100 km (13,0 km lCOl 167 - 184 gr/km. t voorbehouden. Distrib. Louwman ft Parqut B.V. Meer ïnlo bel gralis 0800 - 0369 ol kijk op www.loyoU.nl Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3