Fractie tegen lagere lonen Dethon PZC PZC Laatste loodjes voor verwenbioscoop l'^l Er kan wel eens iets misgaan 11 Gemeentebelangen roept gemeenten op om cao te handhaven Onderzoek naar lastig winkelen Vlissingse mishandeld en beroofd Taakstraf voor duwen buurvrouw Gratis parkeren in Vlissingen Sociaal akkoord over ontslagen bij Rabobank agenda Boekenleggers Nieuwe toekomst L'Avenir woensdag 8 november 2006 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Rene Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Meer parkeer plaatsen in de binnenstad van Temeuzen? Daar heeft bioscoop exploitant R. van Steen van Merral Theaters helemaal geen behoefte aan. „Welnee, een groot gedeelte van ons publiek komt te voet of op de fiets. Ik ben al heel blij met de komst van de fietsenstalling." Verschillende ondernemers heb ben de afgelopen tijd om meer parkeerruimte gevraagd. Vol gens hen is dat alleen al nodig om het verlies van 65 parkeer plaatsen bij het ABC-complex (de locatie van de bioscoop) te compenseren. Van Steen maakt de opmerking tijdens een rondleiding door de nieuwe bioscoop op de Veemarkt in Terneuzen. Wethou der F. van Hulle knikt instem mend. „Zie je nu wel. Wij zeg gen toch al lang dat er voldoen de parkeerruimte in de binnen stad van Terneuzen is." Nog twee weken en dan gaat de bioscoop officieel open. Van Hul le: „De oppepper van de binnen stad." Er moet nog veel gebeu ren, maar Van Steen heeft er al le vertrouwen in dat het karwei op tijd geklaard is. „Dat zeg ik nu wel, maar ik heb me voorge nomen de laatste paar dagen voor de opening niet hier te zijn. Als ik zie dat er nog veel moet gebeuren, wil het allemaal wel eens op m'n zenuwen werken." R. van Steen geeft uitleg over de filmprojectoren voor de nieuwe bioscoop. foto Camile Schelstraete De bioscoop heeft vier zalen. In elke zaal staan 168 stoelen. „En allemaal voorzien van servi ce-systeem met bediening aan de stoel. Mensen zijn een avond je uit en willen een biertje of een bitterballetje tijdens het kij ken naar een film. Bij ons kan dat allemaal." En er is meer te eten in de bio scoop. Een Japans restaurant en een foyer met ovenschotels en broodjes. En niet alleen voor bio scoopbezoekers toegankelijk. Van Steen noemt dat het Merral- concept, zeg maar een verwen bioscoop. „Alleen van bioscoop kaartjes kun je niet meer be staan. Het streven is om de helft van de omzet hier in Terneuzen uit de horeca te halen." In een centrale ruimte staan de project oren voor de vier zalen. Oude projectoren, uit een andere bio scoop, maar dat heeft volgens Van Steen een reden. „Ik ver wacht dat we binnen vijf jaar die projectoren niet meer nodig hebben. Dan vertonen we alle films digitaal. Het grote voor deel is dan dat films niet meer onderhevig zijn aan slijtage." Van Steen streeft ernaar zo'n twaalf titels per week te draaien. Het eerste jaar wil hij honderdduizend bezoekers bin nenhalen. „Ik twijfel er niet aan dat dat ook zal lukken. De bio scoop is nieuw voor Terneuzen. Belangrijker zijn de jaren daar na. Op jaarbasis streven we dan naar 120.00 bezoekers." Op dit moment zijn er ruim twin tig personeelsleden gecontrac teerd. Het merendeel zijn partti mers. „Ik hoop op nog meer, want dat betekent dat de zaken goed gaan." Van Steen heeft vestigingen in Hulst (De Koning van Enge land), Zutphen, Delft en Bridle. Heeft hij een idee van welke films de Zeeuws-Vlamingen hou den? „Mijn ervaring in Hulst is dat de betere acteerfilms veel publiek trekken. Maar er zal hier straks een grote keus zijn." Dinsdagavond 21 november pakt Van Steen uit met de nieu we James Bond: Casino Royale. „Noem het maar een avond voor bobo's. Burgemeester Jan Lo- nink verricht samen met mijn 13-jarige dochter Merral de ope ningshandeling: het in werking zetten van een van de projec toren." Woensdag 22 november is er 's middags van twee tot vijf een open dag en donderdag 23 no vember gaat de bioscoop echt open. Met kaskrakers als James Bond, Borat en Zwartboek. GOES - Het Klaverblad wil weten hoe lastig winkelen met een beperking is. Het platform voor zorgconsumen- ten doet mee aan een onderzoek naar 'grensoverschrij dend winkeltoerisme'. Met een vragenlijst op www.klaver- bladzeeland.nl achterhaalt het onderzoek hoezeer mensen zich laten afschrikken door smalle winkelpaden, harde muziek, slechte verlichting, trappen en dergelijke. Het Klaverblad werkt daarin samen met het Vlaamse bu reau voor gelijke kansen Westkans en toegankelijkheids bureau ATO. Euregio Scheldemond, provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen en de steden Terneuzen, Roese- lare en Maldegem betalen het project. In 2007 moet het klaar zijn en weten winkeliers hoe ze aantrekkelijk kun nen worden voor meer mensen. VLISSINGEN - Een 53-jarige vrouw uit Vlissingen is maandagmiddag rond kwart voor vijf op het Schelde- plein in haar woonplaats beroofd van haar mobiele tele foon. Zij liep te telefoneren, toen zij plotseling een klap op haar rug kreeg. Tegelijkertijd werd de telefoon uit haar hand gerukt en kwam de vrouw ten val. De dader is weggerend in de richting van het postkantoor. MIDDELBURG - Een zestigjarige inwoner van Aarden burg had uit frustratie over geluidsoverlast een buur vrouw een duw gegeven. Zij kwam daardoor ten val en liep een gebroken elleboog op. De Aardenburger deed gis teren in Middelburg zijn verhaal, maar kon zijn straf niet ontlopen. Politierechter A. Gaakeer vond mishandeling bewezen en veroordeelde de verdachte tot dertig uur werkstraf en het betalen van 315 euro schadevergoeding aan het slachtoffer. De man woonde vorig jaar in IJzendij- ke en had er een krantenwijk. De buurvrouw beklaagde zich over het lawaai van het busje en over het slaan met de deuren als in de vroege ochtend de kranten bij de ver dachte werden afgeleverd. Ze besloot hem 'terug te pak ken'. Ze zette de radio hard aan als haar buurman na het bezorgen van de kranten terug naar bed ging. Daarna liet ze haar hond uit. De situatie liep op 21 december uit de hand toen de Aardenburger door de radio de slaap niet kon vatten. Uit een gevoel van machteloosheid gaf hij de oude vrouw een duw(tje), waardoor ze ongelukkig viel en haar linker elleboog brak. „U heeft het conflict zelf opgezocht door haar achterna te gaan. Een zeer vervelend voorval", meende officier van justitie G. Oosterveld. De man zei na het incident naar Aardenburg te zijn verhuisd. „Ik heb ook geen kranten wijk meer." VLISSINGEN - Bezoekers van de Vlissingse binnenstad mogen van zondag 17 december tot en met zaterdag 6 ja nuari 2007 gratis parkeren in het centrum van de stad. Dat gaat op voor alle parkeermeters en voor beide par keergarages. Dus vanaf half december ook de nieuwe ga rage in de Spuistraat. Het stadsbestuur maakt hiermee een gebaar naar inwoners, bezoekers en ondernemers, om bouwoverlast van de Fonteyne te compenseren. De Spuistraat gaat zaterdag 16 december weer open voor verkeer. Die planning verandert niet. door Frank van Cooten SLUIS - De directie van Rabo bank West-Zeeuws-Vlaanderen heeft met de vakbonden en de ondernemingsraad een sociaal akkoord bereikt over de perso neelsreductie. De bank maakte eind september bekend 42 van de 162 fte's te schrappen. Vijftig medewerkers verliezen hun baan als gevolg van het wegvallen van de Bel gische klanten. De reorganisatie is het directe gevolg van de fiscalisering van de Belgische spaartegoeden, waardoor banken in Zeeuws- Vlaanderen en dus ook de Rabo bank een belangrijk deel van haar Belgische klanten verloor. „We hebben in een constructief overleg met de bonden en de on dernemingsraad een akkoord be reikt", zei algemeen directeur P. Essenberg gisteren. „Het is ge regeld op welke wijze we het re organisatieproces ingaan en op welke manier de medewerkers ons bedrijf gaan verlaten." De medewerkers wordt eerst een vrijwillige vertrekregeling aangeboden. Daarna wordt bij een wijziging van een functie ge kozen op basis van kwaliteit. Op het moment dat functies ver dwijnen, wordt het afspiege lingsprincipe toegepast. Op ba sis van de indeling in leef tij dsca^ tegoriën wordt beslist welke me dewerkers uiteindelijk de bank moeten verlaten. „Op deze ma nier wordt voorkomen dat al leen jongeren de bank moeten verlaten", zegt Essenberg. De bedoeling is volgens de alge meen directeur dat iedereen voor 31 januari weet of hij bij de bank mag blijven of niet. De Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderen heeft na deze opera tie honderd vijf tig medewerkers in dienst, verdeeld over kanto ren in Oostburg, Sluis, Aarden- burg, IJzendijke en Breskens. Essenberg hoopt in het eerste kwartaal van volgend jaar dui delijkheid te scheppen over het distributieplan. Dit plan wordt gemaakt omdat de bank over te veel kantoorruimte beschikt. Essenberg gaat er wel van uit dat de komende vier jaar geen enkel Rabobank-filiaal in West-Zeeuws-Vlaanderen sluit. „In het eerste kwartaal van vol gend jaar hoopt de algemeen di recteur aan de hand van het dis tributieplan te weten hoe het overschot aan kantoorruimte wordt aangepakt. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, sjoelen en spelletjes; 14.00 uur: Optreden de Dekzwabbers; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, handwerken; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO kaarten, biljar ten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 uur: Gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren en handwerken; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Bil jarten, bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren, overleg bonden, tekenen; 10.30 uur: Bibliotheek, fysio gym; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten, computeren, bingo; 14.00 uur: Zang koor; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; Den Dul- laert, 19.00 uur: Frans; 20.00 uur: Kamer koor; De Korenmarkt, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; OSSENISSE Herberg de Snis, 19.30 uur: Free Country Dancers; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten, biljarten; 19.30 uur: Bridge; St.Albert, 13.00 uur: Vrij biljar ten en spelmiddag en diverse hand werktechnieken; SINT - JANSTEEN - De Warande. 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; 13.15 uur: Spaans voor beginners; 13.30 uur: Schieten, Kreatieve Vorming; 15.15 uur: Spaans voor gevorderden; 19.00 uur: Country dance; Café Ambiance, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Soos; De Wielingen, 17.00 uur: Yo ga Palazzolihuis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; 't Schel penhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint; 19.30 - 22.30 uur: Jeugdcentrum Meetpoint vanaf 16 jaar; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. OOSTBURG - Suzie Dekker uit Waterlandkerkje exposeert met boekenleggers in de vitrinekas ten van de bibliotheek in Oost burg. De expositie is tot en met 29 november te zien tijdens ope ningstijden van de bibliotheek. Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl door Frank van Cooten TERNEUZEN - Leerlingen van de afde ling horeca van het ROC Westerschelde in Terneuzen. krijgen voortaan prak tijkles in een professionele omgeving. L'Avenir (toekomst) is van een aange kleed leslokaal omgetoverd tot een vol waardig schoolrestaurant. Het totaal vernieuwde restaurant is gis teren officieel geopend. Leerlinge Jea- nette Freeke (mbo-uitblinker 2006) ont hulde een muurschildering van Inge Bos, er was champagne, een markt met Zeeuwse streekproducten en hapjes. Ui teraard gemaakt door leerlingen. De gezichten van de leerlingkoks ston den strak, in de keuken. Uiterst nauw keurig en geconcentreerd werden de hapjes bereid. Bij de start mag natuur lijk niets mis gaan. Ondanks de opperste concentratie over heerste trots, bij zowel de leerlingen als de docenten. „Dit restaurant spreekt de leerlingen aan. Want alles is echt", zegt Gre Krijn, coördinator afdeling horeca van het ROC. „Met een echte kassa en een echt reserveringssysteem. Maar het blijft natuurlijk een oefenrestaurant. Er kan wel eens iets misgaan." L'Avenir is niet alleen voor de leerlin gen en de docenten. Iedereen mag aan schuiven. Reserveren is wel gewenst. Het aantal tafeltjes is beperkt en de be langstelling is groot. Vijf dagen per week wordt een lunch geserveerd. Dan is het eten wat de pot schaft. Iedere woensdagavond bereiden de koks een driegangen keuzediner. Controle Vooi'dat de gerechten op tafel komen, vindt nog wel even een controle plaats. Als de leerlingen echter examen moeten doen, blijft controle uiteraard achterwe ge. Dan komt het gerecht op tafel zoals het is gemaakt. „Daar hebben we specia le exameneters voor. Mensen die vooral veel tijd hebben en begrip kunnen to nen. Er kan immers wel eens een flauw soepje tussen zitten", zegt Krijn. Toine Huijsmans, voorzitter van het col lege van bestuur van het ROC, be schouwt L'Avenir als een voorbeeld van hoe het ROC graag het onderwijs in richt. „Betekenisvol, praktijkgericht. We hopen vooral dat iedereen in het schoolrestaurant mag genieten van al het goede dat Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland te bieden heeft." Wat de samenwerking tussen het ROC en het bedrijfsleven betreft, zit het wel snor. Leerlingen lopen stage bij veel restau rants. „Op dit moment is de vraag naar stagiaires zelfs groter dan het aanbod. Er is veel werkgelegenheid in de hore ca", zegt Gre Krijn. Volgens burgemeester Jan Lonink van de gemeente Terneuzen is er nog veel werk aan de winkel, om de culinaire kwaliteiten van Zeeuws-Vlaanderen nog beter uit te dragen. „De culinaire kwaliteit is nog een van de verborgen schatten van Zeeuws-Vlaanderen. Tot midden veertig heb ik niet goed gege ten. Pas in Zeeuws-Vlaanderen heb ik geleerd wat goed eten is." Zeeuws-Vlaanderen beter op de kaart zetten is ook een van de uitgangspunten van een nieuwe visie van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De drie ge meenten kwamen gisteren weer bij el kaar om deze visie gestalte te geven. „De positie van de landbouw en het toe risme vergt een discussie over de toe komst. Deze handschoen wordt door de drie gemeentebesturen opgepakt. Het ROC Westerschelde zit wat dat betreft in de voorhoede. De leerlingen worden optimaal klaargestoomd voor het halen van een topniveau. Het nieuwe school restaurant is daar een uitstekend voor beeld van." Genieten De culinaire kwaliteiten van Zeeuws- Vlaanderen was gisteren koren op de molen van Nynke van der Ploeg, direc teur van de VW Zeeuws-Vlaanderen. Gastronomisch genieten is immers een van de belangrijke thema's van de VW, Om dit nog meer te benadrukken, lan ceerde de organisatie gisteren het boek werkje 'Lekker uit eten in Zeeuws-Vlaanderen', vanaf 10 novem ber verkrijgbaar bij alle VW-kantoren. Dit handzame exemplaar geeft een over zicht van eetgelegenheden in Zeeuws-Vlaanderen, van eetcafé tot strandpaviljoen en van brasserie tot sterrenrestaurant. De toekomst van de leerlingen van het ROC, die in het ver nieuwde L'Avenir alvast praktijkerva ring opdoen. Meer informatie over het schoolrestaurant is te vinden op de web site vnuw.restaurantlavenir.eu. Advertentie (Advertentie) Hoor Frank van Cooten SLUIS - De medewerkers van het sociaal werkvoorziening schap Dethon moeten recht blij ven houden op een volwaardig loon om te kunnen voorzien in een normale levensbehoefte. \an de cao mag daarom niet worden getornd. De politieke partij Gemeentebe langen in de gemeenteraad van Sluis neemt hiermee krachtig stelling tegen de mening van staatssecretaris Van Hoof en mi nister De Geus. Beide bewinds lieden vinden dat het personeel van sociale werkvoorziening- schappen best minder mag ver dienen. De Geus stelde zaterdag bij de opening van het test- en trai ningcentrum van Dehton in Ter neuzen dat negentig procent van de WSW'ers meer verdient dan het minimumloon. Volgens de bewindslieden zit dus nog wel wat rek in de begro tingen. Dat mag volgens Ge meentebelangen niet betekenen dat er gesnoeid gaat worden in de salarissen van de medewer kers van Dethon. Fractievoorzitter W. Gijsel sluit op basis van opmerkingen van De Geus bezuinigingen op de lo nen van de werknemers van cle sociale werkvoorziening niet uit. „Deze werknemers zijn op grond van hun handicap aange wezen op de sociale werkvoor ziening. Ze verrichten volwaar dig werk en hebben daarom recht op een volwaardig loon en opeen volwaardige cao. Het zou discriminerend zijn om deze mensen anders te behandelen als hun collega's in het vrije be drijf. Door de grote onwetend heid van de buitenwereld krij- rend overkomt. Deze mensen meentebelangen vraagt daarom moet vervolgens kenbaar wor- verstandig dat de drie gen deze mensen volkomen onte- zijn echter volwaardige werkne- het dagelijks gemeentebestuur den gemaakt aan de Vereniging Zeeuws-Vlaamse gemeenten dit recht toch al een stempel opge- mers en dienen dan ook als zoda- van Sluis vast te houden aan de van Nederlandse Gemeenten, standpunt gezamenlijk over drukt, wat vaak toch al vernede- nig te worden behandeld." Ge- afgeloten cao. Dit standpunt Gemeentebelangen vindt het brengen. Leerlingkoks bereiden hapjes voor de opening van het nieuwe restaurant van het ROC. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39