SGP wil aanpak heilige huisjes Het rode potlood zullen we niet missen In de huid van Rembrandt van Rijn r Stemmachine goed ontvangen politiek zoekt geld voor jongerenraad en musea agenda CDA oppert gratis bus en trein Wervingsactie Zonnebloem succes Mishandeld en beroofd Vier brandjes in Poortvliet Hulp Roemenië grijpt naast prijs lezers schrijven P™||§ Beleving Vogelbescherming wil toch stop op mosselzaadvisserij Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Bewoners van zorgcentrum De Wieken bestuderen de stemcomputer. Gemeentemedewerkster Marijke van Veen geeft waar nodig uitleg. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Oh, dit valt genoeg mee. Het is heel gemakkelijk." Bezoekers en bewoners van zorgcentrum De Wieken zijn unaniem in hun oordeel. De nieuwe stemcomputers zijn makkelijk in ge bruik. Schouwen-Duivelanders gaan bij de komende Tweede Kamerverkie zingen voor het eerst met de machine stemmen. „Het rode potlood zullen we niet mis sen, hoor. Dit is zo eenvoudig", zeggen N. Manni, A. Fonteine, F. Sies, M. Men- heere en E. Hart in koor. De dames zit ten aan de koffie in het restaurant van De Wieken en hebben al geoefend met de nieuwe stemmachine. De gemeente heeft een machine in het restaurant staan zodat iedereen die dat wil, kan ko men kijken. Medewerker Marijke van Veen staat er de hele dag bij om ieder een met een eindeloos geduld uit te leg gen hoe het werkt. „Bovenaan ziet u de namen van de partijen en daaronder de namen van de kandidaten. Stel, u wilt stemmen op de VVD, dan drukt u hier op een naam. Als het verkeerd is, is dat geen probleem. U mag net zo vaak ver anderen als u wilt." J. Knuist probeert het zelf ook even. „Het is inderdaad heel gemakkelijk", zegt ze. „Het schermpje spiegelt alleen wat, dat maakt het moeilijk te lezen." Die klacht hoort Van Veen vaak. „Dat komt door de lamp boven de machine." Een ander nadeel wordt duidelijk als een van de belangstellenden met de vol le hand moet steunen om te kunnen staan. Door het gewicht worden ver schillende knoppen ingedrukt en de ma chine slaat op tilt en begint te piepen. „Erop steunen kan inderdaad niet", zegt Van Veen. Hoog Voor rolstoelers is de nieuwe stemme- thode redelijk te doen. De oude stem hokjes waren altijd te hoog. Nu kan, met enig kunst- en vliegwerk, wel zelf standig worden gestemd ervaart N. Kleemans. In eerste instantie lukt het haar niet om op de knop 'stemmen' te drukken. De knop zit simpelweg te hoog. „Ik zal de machine wat naar vo ren schuiven. Misschien dat het dan wel lukt", stelt van Veen voor. „Veel men sen in een rolstoel hebben er last van dat ze er niet bij kunnen." „Oh, ik heb het niet alleen? Ja, nu gaat het wel", zegt mevrouw Kleemans. „Ik ga toch het liefst zelf stemmen." Van Veen trekt de komende tijd langs verschillende plekken in de gemeente om de machine te demonstreren. Ook in het gemeentehuis staat een machine klaar om te proberen. Gisterochtend heeft het college deze machine als eer ste gebruikt. „Deze machines zijn wel goedgekeurd", zegt burgemeester J. As- selbergs. „De software is nog wel aange past door de fabrikant, maar nu zijn ze veilig." Een deel van de gemeenten in Nederland kampt met problemen om dat een bepaald type stemmachine niet veilig genoeg is bevonden. Met elektro nische apparatuur is het stemgedrag door derden te volgen. „Maar daar heb ben wij gelukkig geen last van." De ge meente bewaart veiligheidshalve nog wel de stemhokjes en de stembussen. woensdag 8 november 2006 s 1 1 (Advertentie) Advertentie HnorAli Pankow ZIERIKZEE - De fractie van de SGP wil de afspraak over de toe ristenbelasting openbreken. Vol gens de overeenkomst binnen de gemeenteraad mag die heffing jaarlijks met slechts drie cent omhoog, de SGP wil daar zeven cent van maken. Ook vindt deze partij het verdedigbaar voor laan parkeergeld op het transfe rium in Renesse te gaan heffen. De SGP lanceert de aanval op fee 'heilige huisjes' in haar al gemene beschouwingen op de ge meentebegroting. De fractie wil op deze manier extra inkomsten genereren ten behoeve van nieuw beleid dat in de keuze van burgemeester en wethou ders buiten de boot dreigt te val len. Het gaat de SGP onder meer om het functioneren van jen jongerenraad, instellen van een jeugdcoach, grondwateron- derzoek in Zierikzee en Bruinis- se, informatiekasten op diverse begraafplaatsen, herbestraten ran het schoolplein in Haamste de, openbare verlichting langs de Hogezoom tussen Renesse en Haamstede en uitvoering van de derde fase verbetering Zierikzee- se musea. Geen draagvlak Vrijwel alle fracties zijn het er over eens dat er geld moet ko men voor de jongerenraad. Ook de volledige uitvoering van het museumplan wordt door meer dere fracties bepleit. De PvdA zou daar ook graag de toeristen belasting voor verhoogd zien, maar buigt het hoofd bij voor baat al voor het feit dat ze daar geen draagvlak binnen de raad voor verwacht. De fractie Alert! blijkt echter op dit punt op dezelfde lijn te zitten als de SGP. Alert! vindt dat de toerist best een groter aandeel mag bijdragen in de ge meentelijke kosten en trekt een vergelijking met Terschelling. „Daar wordt de toeristenbelas ting bijvoorbeeld voor het onder houd en de aanleg van wegen en fietspaden bestemd", schrijft Alert! in haar beschouwingen. De fractie vindt dat Schouwen- Duiveland eens wat minder 'rigi de' moet omgaan met de toeris tenbelasting en pleit evenals de SGP voor nieuwe afspraken met de sector over verhoging en be steding. De WD is een geheel andere me ning toegedaan. De liberalen ge ven aan wel degelijk aandacht te hebben voor het feit dat geld voor enkele belangrijke investe ringen ontbreekt, maar wijst las tenverhoging van de hand. De WD wil geen verhoging van de onroerendezaakbelasting, noch van de toeristenbelasting. Extra budgettaire ruimte binnen de be groting moet maar gevonden worden in het afstoten van ta ken door de gemeente en in het afslanken van de personele orga nisatie, vindt de WD. Het CDA betreurt het dat in de begroting het budget voor instel ling van een gezinscoach ont breekt en pleit ervoor daar toch ruimte voor zoeken door met geld te gaan schuiven. Afgrendeling Verder vinden de christendemo craten dat er een eind moet ko men aan de afgrendelingen van het welzijnsbudget. De gemeen te neemt al twee jaar geen nieu we aanvragen voor welzijnssub- sidies in behandeling. Volgens de CDA- fractie kan dat niet voortduren. De fractie van Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) hoopt dat er eens bezui nigd kan gaan worden op de ge meenschappelijke regelingen. „Het kan niet zo zijn dat we bin nen de gemeente keer op keer moeten bezuinigen, om het geld vervolgens door te sluizen naai de gemeenschappelijke regelin gen." De begroting wordt don derdag behandeld binnen de ge meenteraad die vanaf 13.00 uur vergadert in het gemeentehuis in Zierikzee. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - MFC, 20.00 uur: Informa tieavond Borstvoeding. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Voltallig gezin Luijcks uit Burgh-Haamstede speelt in Amerikaanse bioscoopfilm door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Nor maliter verhuurt hij kramen en staat hij ook zelf als ambulante handelaar op weekmarkten. Straks vertoeft hij samen met zijn gezin op een filmset in Los Angeles. De familie Luijcks uit Burgh-Haamstede transfor meert voor even in het gezin van Neerlands grootste kunstschil der Rembrandt van Rijn. „Het is een bijzonder verhaal hoe dat nou allemaal zo geko men is", vindt Hans Luijcks zelf ook. „Onze dochter Tess volgt voor één jaar enkele studievak ken in Amerika. Als verrassing voor haar achttiende verjaardag hebben mijn vrouw Wilma en ik haar vorige maand onverwacht bezocht", vertelt Luijcks.Via de organisatie Fulbright Center, die haar studiereis regelde, had dochter Tess zojuist de vraag ge kregen of ze voelde voor een rol letje als Hendrikje Stoffels, Rem- brandts laatste geliefde, in de bioscoopfilm Zoektocht naar Ca- ravaggio. „In die film over Caravaggio wordt ook aandacht besteed aan Rembrandt met enkele dia logen in het Nederlands. Toen we toch in Los Angeles waren, vroeg Tess of ik haar even met de auto bij het kan- Hans, Mick en Wilma Luijcks bleken geknipte kandidaten om gestalte te geven aan de Nederlandse schilder, zijn zoon en zijn dienstbode. foto Dirk-Jan Gjeltema toor van die producer wilde brengen. Dat was gemakkelij ker voor haar dan met het open baar vervoer. Kom ik daar bin nen, zegt die producer: 'Oh my god, you are Rembrandt'. En toen vroeg ze dus of ik gelijk maar dat rolletje van Rem brandt wilde speelde. Nou daar moest ik toen eerst eens over denken, hoor." Hans Luijcks belde zijn broer Rik voor overleg. „Rik is iets hoogs bij RTL in Hilversum en ik denk: 'die kan me wel advies geven'." Zijn broer was en thousiast en even later liet Hans dus weten dat hij dat rolletje wel wilde spelen. „Misschien wilt u vrouw dan meteen de dienstbode - of zoals zij het it o Dochter Tess. noemde 'the maid'- spelen, vroeg die producer toen weer zo dra ze Wilma zag", vertelt Hans verder. Hij kreeg te horen dat de produc tiemaatschappij toen alleen nog op zoek was naar een geschikte Titus, zoon van Rembrandt. „Nou, toen heb ik maar gezegd dat wij in Nederland nog een zoon van zeventien jaar hadden, onze Mick. Zodra we thuiskwa men, heb ik foto's van hem door gemaild. Tja, en nu gaan we dus op eerste kerstdag met z'n drieën weer naar Los Angeles voor de filmopnamen. Tess is daar natuurlijk nog", grinnikt Hans. ZIERIKZEE - Gratis openbaar vervoer zou er kunnen bij dragen vereenzaming van burgers te voorkomen, meent de fractie van het CDA. „Als extra effect kan het de leef baarheid op Schouwen-Duiveland versterken", schrijven de christendemocraten in hun algemene beschouwingen op de gemeentebegroting. Het CDA pleit voor het uitvoe ren van gerichte proeven met gratis openbaar vervoer voor de burgers en verzoekt het college van B en W hier voor met een voorstel te komen. NIEUW-HAAMSTEDE - De intensieve wervingsactie die de afdeling Schouwen-Duiveland van de Nationale Vere niging de Zonnebloem in oktober organiseerde, is succes vol gebleken. In twee weken zegden maar liefst 197 inwo ners toe donor te willen worden. Nog eens zeventien men sen boden zich aan als vrijwilliger terwijl elf personen een hulpvraag indienden. Binnenkort worden de nieuwe vrijwilligers opnieuw tele fonisch benaderd om te inventariseren waar zij precies in zetbaar voor zijn. Daarna volgt een informatieve kennis makingsbijeenkomst. Ook de elf hulpvragen worden na der bekeken. Dat is om te inventariseren of de vraag door de Zonnebloem kan worden opgelost, of dat daar andere instanties voor nodig zijn. VLISSINGEN - Een 53-jarige vrouw uit Vlissingen is maandagmiddag rond kwart voor vijf op het Schelde- plein in haar woonplaats beroofd van haar mobiele tele foon. Zij liep te telefoneren, toen zij plotseling een klap op haar rug kreeg. Tegelijkertijd werd de telefoon uit haar hand gerukt en kwam de vrouw ten val. De dader is weggerend in de richting van het postkantoor. POORTVLIET - In Poortvliet werden maandagavond tus sen tien en elf uur vier brandjes gesticht. Rond kwart over tien kreeg de brandweer een melding van een brand je in een brievenbus aan de Paasdijkstraat en een reclame karretje in de Schoolstraat. Even later, zo rond kwart voor elf, bleken een auto in de Noordstraat en een contai ner in de Langestraat in brand gestoken te zijn. De brand weer kon de brandjes snel blussen. De politie onderzoekt de zaak. 's-HEER-ARENDSKERKE - Stichting Comité Hulp Roe menië uit 's-Heer Arendskerke heeft niet de prijs gewon nen voor het beste ontwikkelingsproject bij de nieuwe bu ren van Europa, op gezet door het NCDO, een organisatie voor ontwikkelingssamenwerking. De stichting, die zich inzet voor materiaal voor een multi functioneel centrum in het dorp Trei-State in Roemenië,* vertegenwoordigde Zeeland als finalist bij de wedstrijd. De Zeeuwse eindigde als achtste van de twaalf finalisten. De prijs ging uiteindelijk naar Toekomst Stichting - Jeugdopbouw Belarus uit Hattem (Overijssel), die een computerlokaal wil opzetten in het plaatsje Stohlin in Wit-Rusland. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met grote verbazing én teleur stelling heb ik het artikel gele zen in de PZC van 3 november over de snelheidsremmers aan de Blooisedijk te Zonnemaire. Al vanaf februari 2003 ben ik zelf bezig iets gedaan te krijgen de hardrijders over de Dijk van Bommenede (cq het hele dorp) aan te pakken. Van het Meld punt Verkeersonveiligheid Zee land, diverse ambtenaren van de gemeente Schouwen-Duive land, het Regionaal Team Ver keerspolitie tot aan onze eigen dorpsraad. De verkeerspolitie heeft inderdaad al diverse con troles gedaan en volgens deze agent werd er abnormaal hard gereden door zeer veel wegge bruikers. Aangezien er afgelo pen dinsdagmiddag agenten zichtbaar op de Blooisedijk ston den te meten, werd er tóen wel netjes gereden. Volgens onze voorzitter, de heer J. Goemans 'valt het wel mee met de snelheid' en 'zit het meer in de beleving van mensen'. Dus al die mensen die afgelopen woensdagavond tijdens de dorpsraadvergadering hun be zorgdheid-hebben uitgesproken over al het verkeer (brommers, motors, auto's, vrachtauto's, bussen en landbouwmachines) dat met veel te hoge snelheid door ons dorp rijdt, zijn dan in de ogen van de voorzitter leuge naars. W. Verhulst Dijk van Bommenede 62 Zonnemaire door Jan van Ommen DEN HAAG - De Zeeuwse mos selzaadvissers zijn onaange naam verrast door een spoedpro cedure tegen de mosselzaadvis vergunning voor dit najaar, bleek dinsdag bij de Raad van State. De raadsman van de productor ganisatie van de mosselvissers ging er tot voor kort van uit dat de Stichting Vogelbescherming, de Waddenvereniging en Fauna beheer geen schorsing zouden vragen van de vergunning voor het opvissen van zes miljoen ki lo mosselen in de Westelijke Waddenzee. Op de valreep stap ten de milieuorganisaties toch naar de Raad van State omdat zij wezen dat de mosselzaadvis serij de eidereenden grote scha de zal toebrengen. De mosselzaadvissers uit Yerse- ke wilden dit jaar gewoon hun gang gaan omdat de door het mi nisterie van LNV verleende ver gunning aan alle strenge Europe se en Nederlandse milieueisen leek te voldoen. Zo maakte LNV een zogenoemde passende beoor deling van de beschikbare mos sels in de Waddenzee. Volgens LNV is de hoeveelheid mossel zaad en halfwas-mosselen dit najaar toereikend voor zowel de vogels als de Zeeuwse vissers. Vorige week hebben de vissers als de helft van het quotum op gevist. Daarvan hebben ze ruim 72 procent weer uitgezaaid, zo dat slechts een klein deel is ver wijderd. Vanaf 13 november wil len de vissers de rest opvissen, maar dan moet de Raad van Sta te daar wel toestemming voor ge ven. Staatsraad P. van Buuren wilde weten waarom de milieuorga nisaties ervan uitgaan dat de eidereenden alsnog in de pro blemen kunnen komen als er toch voldoende mossels lijken te zijn. Herfststormen De raadsvrouw van de milieuor ganisaties zei dat er deze winter mogelijk veel meer dan de ver wachte 77.000 eidereenden in de westelijke Waddenzee zullen foerageren en dat er door herfst stormen en andere voorvallen toch te weinig mosselzaad voor de vogels overblijft. Tijdens de zitting bestookten beiden partijen elkaar met een reeks van cijfers, waarop een ge geven moment zelfs de Staats raad het spoor bijster leek te rak ken. Mocht de Raad van State alsnog de vergunning blokke ren, dan kunnen de vissers ko mende week niet meer vissen. Uitspraak volgt binnen enkele dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33