Monumentenpracht vraagt om aandacht Medische zorg wordt gebundeld Basisscholen doen aanval op dansrecord IntemetPlusBellen. is er nu ook voor ondernemers: Zakelijk InternetPLusBellen Oefening groot busongeluk loutert hulpdiensten IPRINTPHOTO Wij geven u de helft cadeau! zeeuwse almanak Dialoog Nu geen aansluitkosten zakelijk intemetplusbellen. kpn sluit je aan. Uitbreiding umts kan weer VVD twijfelt aan dorpsraden Onderzoek naar lastig winkelen Ziekenhuis en verpleeghuis in Zierikzee gaan samen nieuwbouwen Werkstraf voor geweld in relatie waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Marcel Modde ZIERIKZEE - Twaalf basis scholen op Schouwen-Duive land doen volgende week mee aan een wereldrecordpoging. De bedoeling is in heel Neder land op hetzelfde moment mini maal tweehonderdduizend dan sers op de been te krijgen. Ach terliggende gedachte is het aan zetten tot meer lichaamsbewe ging- Het initiatief komt van het Ne derlands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB). Twee jaar gele den bracht een soortgelijke ac tie 143.500 mensen op de been. Het wereldrecord is in handen van Canada, waar op 9 april 2002 verdeeld over 681 scholen 196.569 mensen de hokey-cokey dansten. Het NISB heeft landelijk zo'n achthonderd organisaties aange schreven, waaronder alle dans scholen, met het verzoek zich in te spannen voor de nieuwe aan val op het wereldrecord. Op Schouwen-Duiveland trekt Kra mer Dance Masters uit Zierik zee de kar. In de aanloop naar de recordpo ging bezoeken de instructeurs basisscholen buiten de stad om met de kinderen een dans op het nummer What a feeling (bekend van Irene Cara) van The Hughes Corporation in te studeren. In Zierikzee zelf wordt door drie basisscholen (Willibrordus, 't Kofschip en Theo Thijssen) sa men gedanst in Sportcentrum Onderdak. O. Kramer verwacht alleen daar al zo'n zeshonderd deelnemers. Op 16 november klokslag kwart over elf moeten op alle locaties tegelijkertijd vijf minuten de voetjes van de vloer. „Ten opzichte van twee jaar ge leden zitten we alleen hier al op het dubbele aantal belangstel lenden. Wanneer dat ook de lijn is voor de rest van Nederland, zouden we zelfs de driehonderd duizend makkelijk moeten ha len. Dat zou natuurlijk geweldig zijn." (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Hoewel die grootvader op royale afstand van Zeeland woont, leest hij trouw de da gelijkse cursiefjes in dit hoek je van de krant, aangezien zijn kleinzoon van vijf daarin regelmatig figureert. Toen ze onlangs bij elkaar waren, kwam hij op een van de anek dotes terug. - „En Julius, was het leuk in het museum?" - „Ja, hoor. - „En wat heb je daar ge zien?" - „Dat weet ik niet meer. - Nou, ik heb in de krant gele zen dat er wat ?noois was. - Nou, dan hoef ik het toch niet meer te vertellen?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het is hard nodig dat de schouders worden gezet onder de monumentenpracht van de gemeente Schouwen-Dui veland. Stel een restauratie fonds in en schoon de monumen tenlijst op, tippen politieke par tijen het dagelijks gemeente bestuur. Plus: ga actief de boer op om geld voor onderhoud in te zamelen. De WD verwijt monumentenwethouder R. van der Wekken 'onzichtbaar' te zijn. Dat de gemeente - naar eigen zeggen - haar cultureel erfgoed koestert, vindt Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) een la chertje. „Koesteren betekent goed verzorgen'. En wanneer je 'ds goed verzorgt, stort het na tuurlijk niet in", verwijst deze Partij naar de verloren gegane Pakhuisjes in de Maarstraat in Zierikzee. Tips De fractie houdt het in haar reactie op de onlangs gepresen teerde gemeentelijke begroting hij deze venijnige constatering. Diverse andere partijen geven tips hoe het beter kan. Alert!, PvdA en GroenLinks vinden dat de gemeentelijke monumenten lijst dringend opgeschoond moet worden. Er is geen geld om alles te onderhouden en er hoeft ook niet koste wat het kost meer van hetzelfde bewaard te blij ven. Dat is ook de overtuiging van wethouder Van der Wekken, die vindt dat het Rijk met meer geld voor monumentenbehoud over de brug moet komen. De ge meente Schouwen-Duiveland telt 1150 monumenten, waarvan er 350 het etiket gemeentelijk monument dragen. De gemeente heeft voor goed onderhoud een voudig veel meer geld nodig, gaf Van der Wekken eerder - tijdens de evaluatie van de Open Monu mentendag - al eens aan. Partners In het vergaren van de benodig de centen ligt echter óók een taak voor het college van burge meester en wethouders wegge legd, vindt de WD. Vanuit de achtste monumentengemeente van Nederland moet er actief ge lobbyd worden om partners en geldverstrekkers te vinden die aan behoud en onderhoud van monumenten kunnen bijdragen. Met het kostenplaatje in gedach ten wijst de PvdA op de moge lijkheden die er zijn om monu menten anders te gebruiken, bij voorbeeld als kantoor of als res taurant. Ook concrete steun aan de bur ger is het overwegen waard. Alert! pleit voor de instelling van een gemeentelijk restaura tiefonds. Een door de gemeente gevulde pot waaruit eigenaren van gemeentelijke monumenten goedkoop kunnen lenen. Van de terugbetaling kunnen nieuwe le ningen worden gehonoreerd. GroenLinks wijst op nog een ander aspect van monumen tenbeleid. Deze partij vraagt aandacht voor stedenbouw kundige inpassing van nieuw bouw naast bestaande monu menten. (Advertentie) 1 abonnement voor zakelijk internetten en bellen 24/7 onbeperkt bellen naar alle vaste, nummers in Nederland' Voor 1 vast maandbedrag: vanaf 37,77 excl. btw Installatie door KPN monteur BusinessCenter (kpn.com/zakelijk (0800-0403 Op Zakelijk IntemetPlusBellen is een fair use policy van toepassing. Deze aanbieding loopt tc ivvvw.pzc.nl E-mail:redactie pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes - Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 6 7eeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 woensdag 8 november 2006 ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethou ders op Schouwen-Duiveland stelt voor plaatsing van umts-apparatuur weer toe te staan. De gemeenteraad krijgt een voorstel om de bestaande regeling weer in wer king te laten treden. Het college heeft dit besloten nadat de resultaten van een Zwitsers onderzoek naar gevaren van straling bekend zijn geworden. De conclusies uit dit onderzoek en het advies voor de Gezondheidsraad zijn voor het college re den om het tijdelijke verbod op uitbreiding (wat in februa ri door de gemeenteraad was ingesteld) weer in te trek ken. Het college schrijft in een brief aan de raad dat niet ver wacht kan worden dat op het eiland nog veel aanvragen binnen zullen komen. Uit een landelijke dekkingskaart blijkt dat het bereik op het eiland zo goed als 100 procent is. Het aantal masten is met drie afgenomen. ZIERIKZEE - De begeleiding van stads- en dorpsraden kost dé gemeente Schouwen-Duiveland jaarlijks onge veer 250.000 euro. Voor de WD is dat aanleiding te plei ten voor een jaarlijkse rapportage over het effect van de ze organisaties. In haar algemene beschouwingen op de gemeentebegro ting geeft deze fractie aan het 'verwonderlijk' te vinden- dat Renesse en Zierikzee, de twee kernen zonder dorps raad, toch ook betrokkenheid tonen bij het gemeentelijk beleid. Voor Alert! zijn dorpsraden de 'ogen en oren' voor het ge meentebestuur. Volgens deze fractie zou het college van B en W daar veel meer gebruik van moeten maken door deze organisaties meer dan tot dusver bij de besluitvor ming te betrekken. GOES - Het Klaverblad wil weten hoe lastig winkelen met een beperking is. Het platform voor zorgconsumen- ten doet mee aan een onderzoek naar 'grensoverschrij dend winkeltoerisme'. Met een vragenlijst op www.klaverbladzeeland.nl achter haalt het onderzoek hoezeer mensen zich laten afschrik ken door smalle winkelpaden, harde muziek, slechte ver lichting, trappen en dergelijke. Het Klaverblad werkt daarin samen met het Vlaamse bureau voor gelijke kansen Westkans en toeganke lijkheidsbureau ATO. Euregio Scheldemond, provin cies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen en de steden Terneuzen, Roeselare en Maldegem betalen het project. In 2007 moet het onderzoek afgerond zijn en weten winke liers hoe ze aantrekkelijk kunnen worden voor meer men sen. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor een woning inbraak, huisvredebreuk en vernielingen conform de eis ver oordeeld tot tachtig uur werk straf. De aanleiding voor de strafbare feiten lag in problemen die de man met zijn vriendin had. De man nam 9 april in Goes spullen uit de woning van zijn vriendin weg, nadat de relatie was stukgelopen. Daarbij had een ruit vernield. Later op de dag was hij opnieuw de woning binnengedrongen. geen maand later, 7 mei, be- iigde hij een deur van de woning. De schade heeft hij ver- Mn de strafmaat werd reke- gehouden met het straf blad van de verdachte. De relatie met zijn vriendin, die gisteren de zitting bijwoonde, is weer hersteld. Bij de oefening, waarbij een bus en diverse auto's betrokken waren, draaide hel er vooral om of de hulpverleners de juiste prioriteiten stelden, en om hoe de verschillende diensten met elkaar samen zouden werken. De oefenleider was na afloop op beide fronten dik tevreden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het is zeker niet de goedkoopste manier van oefe nen, maar daar heeft T. Schip per van de brandweer Zierikzee even geen boodschap aan. Schouwen-Duiveland kent een druk busverkeer, met scholieren en toeristen. Een ongeluk op de ze schaal is daarom zeker niet ondenkbaar, verklaart hij de keuze van zijn scenario. Vier auto's, een touringcar en al le denkbare hulpdiensten waren gisteravond ingeschakeld voor een grootschalige oefening in Zierikzee. Doel was te zien of tussen alle betrokken geledingen in een der gelijke situatie goed wordt sa mengewerkt. „Eigenlijk kon het niet beter", concludeerde alge heel oefenleider Schipper eufo risch na afloop. „Er is rustig ge werkt, goed gewerkt, zelfs de communicatie verliep zoals het moet. Kortom: iedereen is het er over eens dat het een zeer ge slaagde oefening is geweest. Dit klopte gewoon van A tot Z! Hartaanval Het ongeluk was geënsceneerd op de Laan van Saint Hilaire. Een halfvolle bus is onderweg naar de Efteling. Nadat de chauffeur vanaf de rotonde de weg oprijdt, krijgt hij een hart aanval en belandt hij op de ver keerde weghelft. Een tegemoet komende automobilist wijkt uit en stuurt de greppel in. Een an dere wagen kan de bus niet meer ontwijken en belandt op z'n kop op de rijbaan. Even ver derop botsen twee andere auto's door een mislukte uitwijkma noeuvre eveneens op elkaar. In de ravage vallen meerdere slachtoffers. Direct na aan komst van de brandweer neemt de bevelvoerder van de post Zie rikzee poolshoogte en slaat hij groot alarm. De enige juiste be slissing, aldus Schipper, omdat één team zo'n ongeluk nooit aan kan. Het korps Dreischor wordt ingeschakeld, evenals de genees kundige teams (GHOR) van de Oosterschelderegio. Ter plekke wordt een tent opgezet voor de eerste opvang van slachtoffers. Die worden daarna al dan niet afgevoerd naar het ziekenhuis. Politie, medische hulpverleners en brandweer vormen één com mandoteam voor een gezamenlij ke coördinatie. Prioriteiten De hele oefening draait hoofdza kelijk om het stellen van de juis te prioriteiten, legt Schipper uit. De slachtoffers in de bus zijn er relatief minder slecht aan toe dan de inzittenden van de vier betrokken auto's. Het doet hem deugd dat de man schappen van Zierikzee en Dreischor zich in eerste instan tie niet druk maken om de afge sloten bus. Pas drie kwartier na de melding worden van buitenaf de elektrische deuren geopend en ontfermen de hulpverleners zich over de buspassagiers, on der wie een zwangere wouw. Even na negen uur zat de oefe ning er op. Een uur later was al les weer ingepakt en opgeruimd. „Zelfs dat ging in perfecte sa menwerking", aldus de tevre- den oefenleider. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Zweedse Ro- dekmisziekenhuis en verpleeg huis Cornelia in Zierikzee gaan nauwer samenwerken. Het plan is beide gebouwen met elkaar te verbinden en diverse functies te bundelen. Het terrein tussen de twee ge bouwen kan volgens de directeu- T. van Campen (Allévo) en H. Simons (Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen) beter wor den benut. Gedacht wordt on der meer aan de bouw van een aparte vleugel voor jongere ver- oleeghuispatiënten. Die wonen nu nog samen met vaak veel oudere lotgenoten. Verder schept de gezamenlijke huisves ting mogelijkheid voor betere sa menwerking op het gebied van dementie en de verpleging van patiënten na een herseninfarct. Daarnaast is het de bedoeling de poliklinische zorg (met name de plastische chirurgie) en dag behandelingen verder uit te brei- Dat komt op de leegstaan de tweede verdieping van het ziekenhuis. Ook zien Simons en Van Campen ruimte voor een 'hotelfunctie', voor mensen die oa een niet-risicovolle operatie nog een paar dagen nodig heb ben om te herstellen. De plannen voor het benutten van de leegstaande ziekenhuis- vloer zijn al enkele jaren oud. Begin vorig jaar stond Allévo op het punt tien verpleeghuisbed den over te hevelen, maar die op zet ging uiteindelijk toch weer met door. Volgens de directeu ren ontstond tijdig het besef dat beide organisaties als buren wel licht méér voor elkaar zouden kunnen beteken. In dat perspec tief is nadrukkelijk ook de aan wezigheid van de centrale huis artsenpraktijk, de ambulance post en (op een steenworp af stand) het pas geopende hospice meegenomen. „Eigenlijk moet er door bunde ling en uitbouw van alle beschik bare functies een nieuw cen trum van medische zorg ont staan", aldus Simons. Hij hecht aan het vergroten van de diag nostische voorzieningen voor de huisartsen. Ook denkt Simons aan een observatieruimte. De hoop op terugkeer van een 24-uurs acute zorg in Zierikzee is echter ijdel, geeft de zieken huisdirecteur aan. „Zelfs op Zeeuwse schaal zijn we die zwaarwegende zorg aan het con centreren", verwijst hij naar de fusieplannen van Goes en Vlis- singen. Thuisbevallingen op Schouwen-Duiveland blijven eveneens verleden tijd, aldus Simons. „Ik heb het daar wel met wethouder Houtekamer over gehad, maar dat kan alleen wanneer iedereen dat ziet zit ten. Voor die paar bevallingen per jaar op Schouwen-Duive land is dat absoluut illusio nair." Allévo en de stichting Ooster- scheldeziekenhuizen hebben in middels een architect aan het werk gezet om de gezamenlijke huisvesting aan de Emil Sand- strömweg te ontwerpen. Van Campen en Simons verwachten voor medio volgend jaar de knoop over de indeling te kun nen doorhakken. Voor die tijd moet ook de invulling van de leegstaande ziekenhuisvloer dui delijk zijn. Ii-rwn.a'ji ..iji.iri tuan'ras i /om mi.-i tm Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31