Medische zorg wordt gebundeld I I ©ndernemer rZC In de huid van Rembrandt van Rijn Tussen dhoow en werkelijkheid Binnen handbereik Strengere eisen voor vergoeding van wildschade Ziekenhuis en verpleeghuis in Zierikzee gaan samen nieuwbouwen 12 PvdA en PvZ tegen komst varkensstallen I I papieren karton ir papier en l^nhn1 woensdag 8 november 2006 wb door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Zweedse Ro- dekniisziekenhuis en verpleeg huis Cornelia in Zierikzee gaan nauwer samenwerken. Het plan is beide gebouwen met elkaar te verbinden en diverse functies te bundelen. Het terrein tussen de twee ge bouwen kan volgens de directeu ren T. van Campen (Allévo) en H. Simons (Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen) beter wor den benut. Gedacht wordt on der meer aan de bouw van een aparte vleugel voor jongere ver pleeghuispatiënten. Die wonen nu nog samen met vaak veel oudere lotgenoten. Verder schept de gezamenlijke huisves ting mogelijkheid voor betere sa menwerking op het gebied van dementie en cle verpleging van patiënten na een herseninfarct. Daarnaast is het de bedoeling de poliklinische zorg (met name de plastische chirurgie) en dag behandelingen verder uit te brei den. Dat komt op de leegstaan de tweede verdieping van het ziekenhuis. Ook zien Simons en Van Cam pen ruimte voor een 'hotelfunc tie', voor mensen die na een niet-risicovolle operatie nog een paar dagen nodig hebben om te herstellen. De plannen voor het benutten van de leegstaande ziekenhuis- vloer zijn al enkele jaren oud. Begin vorig jaar stond Allévo op het punt tien verpleeghuisbed den over te hevelen, maar die op zet ging uiteindelijk toch weer niet door. Volgens de directeu ren ontstond tijdig het besef dat beide organisaties als buren wel licht méér voor elkaar zouden kunnen beteken. In dat perspec tief is nadrukkelijk ook de aan wezigheid van de centrale huis artsenpraktijk, de ambulance post en (op een steenworp af stand) het pas geopende hospice meegenomen. „Eigenlijk moet er door bunde ling en uitbouw van alle beschik bare functies een nieuw cen trum van medische zorg ont staan", aldus Simons. Hij hecht aan het vergroten van de diag nostische voorzieningen voor de huisartsen. Ook denkt Simons aan een observatieruimte. De hoop op terugkeer van een 24-uurs acute zorg in Zierikzee is echter ijdel, geeft de zieken huisdirecteur aan. „Zelfs op Zeeuwse schaal zijn we die zwaarwegende zorg aan het con centreren", verwijst hij naar de fusieplannen van Goes en Vlis- singen. Thuisbevallingen op Schouwen-Duiveland blijven eveneens verleden tijd, aldus Simons. „Ik heb het daar 'wel met wethouder Houtekamer over gehad, maar dat kan alleen wanneer iedereen dat ziet zit ten. Voor die paar bevallingen per jaar op Schouwen-Duive land is dat absoluut illusio nair." Allévo en de stichting Oosterscheldeziekenhuizen heb ben inmiddels een architect aan het werk gezet om de gezamen lijke huisvesting aan de Emil Sandströmweg te ontwerpen. Voltallig gezin Luijcks uit Burgh-Haamstede speelt in Amerikaanse bioscoopfilm door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Nor maliter verhuurt hij kramen en staat hij ook zelf als ambulante handelaar op weekmarkten. Straks vertoeft hij samen met zijn gezin op een filmset in Los Angeles. De familie Luijcks uit Burgh-Haamstede transfor meert voor even in het gezin van Neerlands grootste kunst schilder Rembrandt van Rijn. „Het is een bijzonder verhaal hoe dat nou allemaal zo geko men is", vindt Hans Luijcks zelf ook. „Onze dochter Tess volgt voor één jaar enkele stu dievakken in Amerika. Ze wil zich nadien in Nederland spe cialiseren in het strafrecht. Als verrassing voor haar achttien de verjaardag hebben mijn vrouw Wilma en ik haar vorige maand onverwacht bezocht", vertelt Luijcks. Studiereis Via de organisatie Fulbright Center, die haar studiereis re gelde, had dochter Tess zojuist de vraag gekregen of ze voelde voor een rolletje als Hendrikje Stoffels, Rembrandts laatste ge liefde, in de bioscoopfilm Zoek tocht naar Caravaggio. „In die film over Caravaggio wordt ook aandacht besteed aan Rembrandt met enkele dia logen in het Nederlands. Toen we toch in Los Angeles waren, vroeg Tess of ik haar even met de auto bij het kan- f k -SS O Hans, Mick en Wilma Luijcks bleken geknipte kandidaten om gestalte te geven aan de Nederlandse schilder, zijn zoon en zijn dienstbode. foto Dirk-Jan Gjeltema toor van die producer wilde brengen. Dat was gemakkelij ker voor haar dan met het open baar vervoer. Kom ik daar bin nen, zegt die mevrouw, die pro ducer dus: 'Oh my god, you are Rembrandt'. En toen vroeg ze dus of ik gelijk maar dat rolletje van Rembrandt wilde speelde. Nou daar moest ik toen eerst eens over denken, hoor." Hans Luijcks belde zijn broer Rik voor overleg. „Rik is iets hoogs bij RTL in Hilversum en ik denk: 'die kan me wel advies geven'." Zijn broer was en thousiast en even later liet Hans dus weten dat hij dat rol letje wel wilde spelen. „Mis schien wilt uw vrouw dan met een de dienstbode - of zoals zij het noemde 'the maid'- spelen, vroeg die producer toen weer zodra ze Wilma zag", vertelt Hans verder.Hij kreeg te horen dat de productiemaatschappij toen alleen nog op zoek was naar een geschikte Titus, zoon van Rembrandt. „Nou, toen Dochter Tess. heb ik maar gezegd dat wij in Nederland nog een zoon van ze ventien jaar hadden, onze Mick. Zodra we thuiskwamen, heb ik foto's van hem doorge maild. Tja, en nu gaan we dus op eerste kerstdag met z'n drieën weer naar Los Angeles voor de filmopnamen. Tess is daar natuurlijk nog", grinnikt Hans. Hij is nog steeds een beetje ver baasd over het feit hoe snel de cast voor Rembrandt van Rijn en zijn gezin tot stand is geko men. Of hij enige affiniteit heeft met deze grootmeester? „Nou, net als hij schilder ik ook graag. Tenminste: geen kunstwerken, hoor, maar gewoon de boel ver ven in mijn woning. Van Campen en Simons ver wachten voor medio volgend jaar de knoop over de indeling te kunnen doorhakken. Voor die tijd moet ook de invulling van de leegstaande ziekenhuisvloer duidelijk zijn. door Frank van Cooten SLUIS - De vvildschaderegeling voor boeren wordt steeds min der gunstig. Gedupeerde land bouwers moeten aan steeds meer eisen voldoen om in aan merking te komen voor een scha devergoeding. Volgens R. de Koeijer, voor zitter van Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen, wil het minsterie van Landbouw hier mee de uitgaven van het Fauna fonds beperken. Boeren die aantoonbare schade hebben van bijvoorbeeld foura- gerende ganzen op hun akkers, kunnen via het faunafonds aan spraak maken op een schadever goeding. Een aantal gedupeerde boeren sprak maandag met de Sluise wethouder A. Rosendaal over de problematiek. Deze boe ren zitten met hun landbouw grond naast de nieuwe 'natte' natuurgebieden. Zij zeggen veel schade te hebben van watervo gels zoals ganzen, die de akkers kaal vreten. Ook Rosendaal wees op de moge lijkheden van het Faunafonds, maar volgens De Koeijer zitten daar veel haken en ogen aan. „Om aan de eisen van het minis terie te voldoen, moeten kosten worden gemaakt. Deze kosten bedragen soms meer dan de schade die ermee voorkomen kan worden. Deze kosten wor den echter niet vergoed. Op de ze manier wordt het aanvragen van een tegemoetkoming in de wildschade ontmoedigd." Kos ten komen volgens de voorzitter van Agrarisch West- Zeeuws- Vlaanderen onder meer voort uit de verplichting tot het ne men van zogenoemde 'schadebe perkende maatregelen' zoals vlaggen, knalapparaten, linten en vogelverschrikkers. Volgens De Koeijer heeft het verjagen van de vogels zoals dat nu ge beurt echter geen enkele zin. „Het verjagen heeft pas zin als het zo intensief gebeurt, dat de ganzen geen kans meer krijgen om neer te strijken. Ook wordt het probleem op die manier vol gens de voorman van Agrarisch West naar de buurman ver plaatst. Geen van de voorge schreven maatregelen leidt dus tot het beperken van schade door ganzen in zijn totaliteit." Agrarisch West stelt daarom voor alle schade te vergoeden vanuit de rijksbegroting en niet vanuit Faunabeheer. Agrarisch West wil de verantwoordelijk heid voor het beheer van de vo gelpopulatie ook volledig in han den leggen van het Rijk en niet bij de natuurinstanties. Het Rijk is dan in staat de populatie op zo'n niveau te handhaven dat de kosten voor de landbouw niet onverantwoord hoog worden. MIDDELBURG - De Staten fracties van de PvdA en Partij voor Zeeland vinden dat de komst van twee nieuwe varkens stallen in Hengstdijk en Vogel waarde moet worden voorko men. Ze vragen het dagelijks provinciebestuur om actie. De Statenleden E. Kerckhaerl (PvdA) en J. Hageman (PvZ) wij zen erop dat het nieuwe Om gevingsplan Zeeland 'buiten gewoon duidelijk' is over bio-in- dustrie, ofwel intensieve vee houderij. Die tast het landschap aan, vermindert de aantrek kelijkheid van het buitengebied, is slecht voor de recreatie en wonen en zorgt voor toename van zwaar vrachtverkeer. De twee varkensstallen komen nabij gebieden met een woon functie en een toekomstige re creatieve ontwikkeling, stellen Kerckhaert en Hageman. Ook het nu geldende bestemmings plan geeft geen mogelijkheden meer voor vestiging van varkens- bedrijven.Volgens PvdA en PvZ moet het dagelijks provinciebe stuur samen met de gemeente Hulst optrekken in een uiterste poging de stallen te weren. WO Papier en karton zijn zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder ze zijn. Want waarmee maak je ideeën voor technologische ontwikkelingen tastbaar? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. I informatiecentrum 1 iV*/"/-p4p/ere>il(4rhnora VI INFORMATIEBLAD VOOR I ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND Meer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 ofwww.deondernemer.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30