Zes terreurverdachten opgepakt PZC Vijf gewonden bij brand op Italiaans schip Scheldepoort Eerste rampenoefening op Betuwelijn D66-leider Pechtold heeft het verbruid bij Zeeuws Statenlid DIGITALE FOTO'S Scheldepoort Middelburg pakt uit bij intocht Go Ahead schakelt Excelsior uit Amsterdammers en Hagenaars zouden strijders heilige oorlog werven Boeren zijn de dupe van dubbelgangers Bonden eens met langer werken in kinderopvang FedEx zegt order A380's Airbus af HARDGLAZENDEÜREN Verstilde statigheid in Suite 17 Oude tijden in Fort Pannerden Topkwaliteit Tuurlijk bij: Vl .7 www.meliesteglas.nl Eerst nevel en lokaal mist, in de middag meest bewolkt maar tot de avond droog.Zacht met 14 graden. 248e jaargang no. 264 woensdag 8 november 2006 los nummer 1,30 Reparatiewerf Schelde poort is onderdeel van de Koninklijke Schelde Groep (KSG). De werf bouwt vooral sche pen om en verricht kleine reparaties. Ook knapt het schepen op die een botsing hebben gehad. Scheldepoort beschikt over drie dokken. Een is over kapt en wordt ook door Ma- rinebouw gebruikt. De Per- tinacia ligt in het drijvende dok dat 240 meter lang is. Bij Scheldepoort werken 150 mensen in vaste dienst. Pertinacia Type: Kabellegger (wordt omgebouwd tot pijpenleg- ger). Vlag: Italiaans Thuishaven: Napels Bouwjaar: 2002 Lengte: 129,9 meter Breedte: 23,4 meter Accomodatie: 75 mensen. Max. snelheid: 14 knots (ca. 30 kilometer per uur). Gratis bussen, grote parkeerplaatsen aan de rand van de stad en extra lange treinen moeten een verkeerschaos voorkomen als op 18 november Sinterklaas in Middelburg voet aan wal zet. Er worden vijftigduizend bezoekers verwacht. Go Ahead Eagles heeft gisteren voor een verrassing ge zorgd in het bekertoernooi. De club uit de eerste divisie won met 2-0 van Excelsior dat uitkomt op het hoogste niveau. NAC won in stadion Euroborg met 3-1 van FC Groningen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17; Kunst: 19, 20 en 21; Uit: 23, 24 en 25 door Alex Bogers en Jan Salden DEN HAAG - In Amster dam en Den Haag zijn giste ren en maandag vijf man nen en een vrouw aangehou den die radicale moslims zouden werven voor de ji had, de heilige oorlog tegen 'ongelovigen'. Enkele verdachten waren moge lijk bezig valse reisdocumenten teregelen voor Irak. Ook wordt onderzocht of zij een terroris tische organisatie hebben ge vormd. Hoofdverdachte is de als ronselaar bekend staande Mu- rat uit Den Haag, bevestigt het Openbaar Ministerie. De 36-jarige ook wel bekend als Ibrahim de Turk', stond in 2003 terecht wegens deelname aan terroristische activiteiten. Daar van werd hij echter, samen met elf anderen, vrijgesproken. teksten en films. Justitie zegt geen aanwijzingen te hebben dat er mensen daadwerkelijk naar het buitenland zijn afge reisd om deel te nemen aan de gewapende strijd. Bij huiszoekingen in woningen van de verdachten zijn compu ters, mobiele telefoons en cd's aangetroffen. Wat er op de cd's en computers staat, wil justitie niet zeggen. De Nationale Recherche begon een jaar geleden al met het on derzoek naar de nu gearres teerde personen. Dat gebeurde op basis van informatie van de inlichtingendienst AIVD, waar in melding werd gemaakt van drie jongemannen uit Den Haag, die waren afgereisd naar Azerbeidzjan. Het drietal werd daar opgepakt en teruggestuurd naar Nederland. Het drietal stond in nauw contact met Murat die door de politie als getuige werd gehoord. Een onderzoek naar mogelijke ronselpraktijken leverde echter niets op. De drie jongemannen spelen zelf geen enkele rol in het huidige on derzoek, aldus het OM. Volgens advocaat R. Booij van hoofdver dachte Murat ontkent zijn cliënt personen te hebben gewor ven voor de jihad. Of zijn me deverdachten kent, weet Booij niet, omdat hij niet weet om wie het gaat. GPD DUIVEN - Mensen in gifpakken bij een rampenoefening op het spoor van de Betu welijn bij Duiven. Het was gisteravond voor het eerst dat er op het traject werd ge oefend in het bestrijden van een chemische ramp. In de eerste maanden na de offi ciële ingebruikname op 2 januari 2007 zal over de Betuwelijn waarschijnlijk hoog uit een kolen- of ertstrein rijden. Want het ziet er naar uit dat in die periode nog geen vervoer van gevaarlijke stoffen wordt toegelaten. Pas twee weken voor de in gebruikname bepalen de in het gebied werkzame burgemeesters of transport van lpg of chemicaliën kan. Op dit moment is het goederenspoor daarvoor in hun ogen nog onvoldoende veilig. De treinen zullen bovendien door diesellocs getrokken moeten worden. De reden hiervan is dat in geval van ongelukken de spanning niet 'bedrijfszeker' van de bo venleiding te halen is. foto Koen Verheyden/ANP Films Behalve heeft» de Nationale Recherche ook een jong Neder lands echtpaar van buitenland se afkomst aangehouden. Het gaat om een 20-jarige man en een 19-jarige vrouw uit Den Haag. De andere verdachten zijn een 17-jarige Nederlander van Marokkaanse komaf, een 19-jarige Marokkaan en een 18-jarige Tunesiër. Volgens jus titie komt geen van hen voor in een eerder terrorismeonderzoek. Uit het onderzoek is gebleken dat rekruten voor de jihad wer den geworven door opruiende DEN HAAG - Boeren en tuin ders die mensen via het uitzend bureau inhuren, moeten de iden titeit van de werknemers goed controleren. Uitzendbureaus zet ten namelijk steeds vaker dub belgangers in. Dat zijn vaak ille galen die op de papieren van le gale Nederlanders werken, zegt LT0 Nederland. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - D66-Statenlid Jikkie van der Giessen heeft het gehad met de landelijke lijsttrek ker Alexander Pechtold. Ze stemt niet op hem, omdat ze vindt dat hij de Zeeuwse D66-le- den in de kou laat staan. Van der Giessen formuleerde gis teren een gepeperde 'Brief aan Alexander', bedoeld voor de PZC. Ze reageert daarin op een schrijven van Pechtold waarin hij zijn partijgenoten oproept zo veel mogelijk vrijwilligers te ronselen om de verkiezingscam pagne van D66 tot een succes te maken. Pechtolds brief was nog niet bin nen of de Zeeuwse afdeling van D66 kreeg te horen dat de regio tour naar Zeeland, die komende zaterdag zou plaatsvinden, is af gelast. „Er is in Zeeland hard gewerkt door een weliswaar kleine club mensen, maar wel door mensen die zich laten inspireren door de idealen van D66", aldus Van der Giessen in haar brief. Ze schrijft te betreuren 'dat je hebt gemeend een aantal van ons zo teleur te moeten stellen'. Toen gistermiddag duidelijk werd dat Pechtold zaterdag in Zeeland wel de PZC en Omroep Zeeland te woord staat, lag pu blicatie van haar brief niet meer voor de hand. Toch blijft Van der Giessen achter haar bewe ring staan dat Pechtold contact met de Zeeuwse achterban ken nelijk niet de moeite waard vindt. Ze neemt hem kwalijk dat hij precies de activiteiten heeft afgezegd waarbij de door hem aangesproken D66-leden waren betrokken. Pechtold liet gisteren weten niet te willen reageren. (Advertentie) De uitzendbureau^ werven men sen met een Nederlands pas poort. Dan zoeken ze illegale werknemers die op de houder van het paspoort lijken. Die ille galen worden vervolgens met de kopie van het paspoort naar de werkgever gestuurd. De illegaal krijgt een hongerloontje en de rest van het geld gaat naar het uitzendbureau en degene die zijn paspoort verhuurt. Als een illegale werknemer wordt betrapt, draait de boer of tuinder op voor de boete. Die kan oplopen tot 9500 euro per il legaal. LTO roept zijn leden daarom op de identiteit goed te controleren. Dat kan al door de werknemer naar persoonsgege vens te vragen of een handteke ning te laten zetten. Met de ma rechaussee zijn afspraken ge maakt om identiteitspapieren extra te laten controleren als er twijfel is over de juiste identi teit. GPD DEN HAAG - De vakbonden de Unie en de Abvakabo FNV wer ken in de kinderopvang mee aan verlenging van de werkweek van 36 naar 38 uur om het te kort aan personeel in de sector «p te vangen. Dit staat in de nieuwe cao die is afgesproken met de Branchever- ®mgng Kinderopvang Neder land. Volgens een woordvoer ster vai de Abvakabo is verlen ging vaide werkweek eigenlijk niet in lijimet het beleid van de FNV-bona „De Vele deeltijders m de sectoi zouden eerst gesti muleerd mc*ten worden om meer te gaan %ken. Ook zitten nog veel mense.zonder baan en die help je niet^oor de werk week te verlengeiuan de ande re kant gebeurt \t alleen op vrijwillige basis erworden de meeruren betaald." s.jp O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn lekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proetabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: [H pet maand met automatische incasso 21.50)* O per kwartaal met automatische incasso 61.50)*. per jaar met automatische incasso 236,00)* mei gratis PZC-paraplu SH/HÓSSHSSSSSO11 het alfabet van Zeeland DEN HAAG - FedEx Express heeft zijn order voor tien Airbus A380's geannuleerd. In plaats daarvan heeft het vijftien vrachttoestellen van het type 777 bij Boeing besteld en een op tie genomen op nog eens vijftien toestellen. Het Amerikaanse koeriersbe drijf is de vertragingen in de op levering van de Europese super jumbo beu. Airbus wordt geplaagd door technische problemen rond het nieuwe toestel en loopt inmid dels twee jaar achter met de op levering. Tal van luchtvaart maatschappijen hebben al aan gekondigd dat zij overwegen hun orders te schrappen. FedEx is de eerste maatschappij die daar daadwerkelijk toe over gaat. „De beslissing van FedEx spijt ons, maar we begrijpen dat zij met spoed hun capaciteits problemen het hoofd moeten bieden", reageerde een woord voerder van Airbus.GPD/RTR pagina 5 spoor van vernieling bij Airbus (Advertentie) Vakkundige montage Glashandel MELIESTE J Showroom geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 Andermaal heeft Fort Pannerden in Doornenburg zich be wezen als verdedigingswerk. ME, politie en landmacht zijn er gisteren niet in geslaagd het gekraakte fort te ont ruimen. Volgens burgemeester Peters van Lingewaard is de ME op zulke grote barricades gestuit dat het beter is vandaag verder te gaan. Wel zijn gister avond dertien krakers uit het fort gehaald. 1 telefoon. e-mail: i Iposllbankrekeningnummer: i Kijk op ivmvpzc nl/abanneren. bel gratis 1 0800 - 0231231 ot stuur deze bon naar i P2C. afdeling lezersservice Antwootdnummet 713, 44601VB Goes Hulpdiensten bij de Pertinacia. foto Lex de Meester door Maurits Sep RITTHEM - Bij een scheeps brand op Scheldepoort in Rit- them zijn gisteren vijf werk nemers van de reparatiewerf gewond geraakt. Zij hadden moeite met ademen door de rook die ze hadden binnengekre gen. Met twee van hen ging het al heel snel beter nadat ze zurstof hadden gekregen. De drie anderen zijn langer be handeld, eerst ter plaatse door ambulancepersoneel en later in het ziekenhuis. Aan het einde van de middag mochten ze vol gens directeur D.J. Nederlof van Scheldepoort weer naar huis. De brand ontstond in de buik van het schip Pertinacia. Daar waren werknemers van Schel depoort aan het lassen. Een vonk sprong over naar vettig materiaal, zoals lappen en ka bels. Op het schip werd meteen alarm geslagen. Alle tweehonderd men sen die aan boord waren, ston den volgens Nederlof binnen en kele minuten op de kade. Hij schatte dat de ontruiming drie tot vijf minuten duurde. Schoonmaken Omdat er toen niemand meer aan boord was, werd met het blussen van het vuur gewacht tot de brandweer van het stads gewest aanwezig was. „Het schip was bovendien leeg. Er kon geen grote materiële schade ontstaan", verklaarde Nederlof. „Er is alleen sprake van roet- schade op enkele wanden." Het vuur bleef beperkt tot de ruimte waarin de brand was ont staan. De brand zorgde vooral voor dikke rook in het schip. De werknemers die in de buurt aan het werk waren, hebben die bin nengekregen. Zij hadden daar na last met ademen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1