Met pepernootbus naar pakjesboot De kracht van het verdwijnen Een Zeeuws Madurodam van ideeën Bakkerij Bliek wint Zeelandtrofee 2 PZC 13 Middelburg verwacht veertig- tot vijftigduizend bezoekers Sinterklaasintocht Benzinedief Website Zonnebloem Terneuzen Scheldeplannen samen beoordelen Drankrijder gestraft IP mI tdÊik m. iBf jfmfn 11 |jo Maf fll&tf jimp Hf woensdag 8 november 2006 MIDDELBURG - Sinterklaas komt over tien nachtjes slapen niet Pakjesboot 12 aan in Mid delburg. En wie hem wil begroe ten. kan het beste gebruik ma ken van de pepernootbus. Die rijdt gratis heen en weer tussen het extra parkeerterrein op Ar- nestein en het centrum. Hoe het met Sinterklaas is, we ten we niet. Maar bij burgemees ter Koos Schouwenaar loopt de spanning inmiddels flink op. Ook al is het bezoek - met de hulp van de Stichting Evene menten Middelburg - tot in de details voorbereid. Middelburg verwacht veertig tot vijftigduizend bezoekers. Mensen die in de stad zelf wo nen, moeten lopend of op de [iets naar het centrum. Op vijf tien plekken in en rond het cen trum komen extra fietsenstallin gen. Inwoners van Walcheren kunnen deze dag gratis met de streekbus van Connexxion naar Middelburg. De bus van Terneu- zen naar Middelburg rijdt bo vendien extra vaak. Andere bezoekers worden aan de randen van de stad naar par keerterreinen gedirigeerd. Daar voor worden verkeersregelaars ingezet. Op Arnestein zijn 4600 parkeerplaatsen gemaakt. De Pepernoot Express brengt (van 9.00 tot 17.30 uur) mensen naar het station en terug. Bezoekers die Middelburg uit het noorden naderen, kunnen terecht op de bekende parkeerplaatsen. Daar moeten zij wel betalen. De plaat sen op Arnestein zijn gratis. Een alternatief voor de auto is ook nog de trein. De NS zetten tus sen Roosendaal en Middelburg extra lange treinen in. Over de intocht heeft de gemeen te een speciale Sinterklaaskrant gemaakt. Die wordt op heel Wal cheren huis-aan-huis verspreid. De krant is ook digitaal te lezen op de website van de gemeente (ttvvw.middelburg.nl) of te be stellen via het Pietenbureau op het stadskantoor (0118-675675). De website over de Sinterklaas kunst intocht is vooral bedoeld voor kinderen. Zij kunnen meedoen aan een kleurwedstrijd. Sinter klaas kiest met hulp van de bur gemeester de mooiste tekening. Onder de knop 'meer Sint' zijn allerlei weetjes en geheimen over Sinterklaas te vinden. Overigens zijn ouders op 18 no vember ook welkom. Al is het maar om erop te letten dat de kinderen weer veilig thuisko men. Mocht er toch iets mis gaan, dan zijn er acht EH- BO-posten en dat zijn ook de 'kindvindplaatsen', mocht een kind zijn ouders zijn kwijtge raakt. Sinterklaas wordt om 12.30 uur verwacht op De Punt, bij de Bea- trixbrug, aan de kant van de Rouaansekaai. Hij rijdt dan via de Dwarskaai en het Damplein naar het Abdijplein, en dan via het Koorkerkhof en de Nieuwe Burg naar de Markt. Daar staat burgemeester Schouwenaar op hem te wachten. Wie de Sint goed wil zien, moet vroeg komen, waarschuwt Schouwenaar. „En zoek één plek en blijf daar, want het wordt veel te druk om door de stad te gaan lopen. Je kunt er er gens anders toch niet meer bij." Bovendien zijn er de hele dag - van 11.00 tot 15.30 uur - overal extra activiteiten, zoals optre dens van Champagne Charlie, muziekkorpsen Onda, Juliana en Johan Friso, de Ketnet Band én de Zwarte Pieten Band. De burgemeester heeft nog wel een laatste waarschuwing voor de volwassenen: „Het is een kin derfeest, dus laat de kinderen vooraan staan." MIDDELBURG - De politierech ter veroordeelde gisteren een 42-jarige Zierikzeese voor ver duistering van benzine bij ver stek tot 200 euro boete. De vrouw had op 4 april in Kats bij een zelfbedieningspompstation benzine getankt zonder te beta len. De schade van zestig euro en achttien eurocent moet de verdachte terugbetalen. TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van De Zonne bloem beschikt sinds gisteren over een eigen website. Daarop vinden bezoekers alle mogelijke informatie over de activiteiten van de organisatie, die zich bekommert om het welzijn van zieken, gehandicapten, ouderen en eenza men. De afdeling, die in 1974 werd opgericht, is werkzaam in Hoek, Sluiskil, Zaamslagen Terneuzen. Afdelingsvoorzit ter V. van der Laan-Bouff is blij met de extra mogelijk heid om de 200 gasten en 75 vrijwilligers te bereiken. „Bo vendien kunnen we op deze manier ook leuk fotomate-? riaal van de activiteiten tonen. En belangstellenden kun nen we nu haarfijn uitleggen waar De Zonnebloem voor staat." Kandidaat-vrijwilligers kunnen zich via de site aanmèl- den. Het adres is http://terneuzen.zonnebloem.nl MIDDELBURG - De gevolgen die verschillende projecten in en langs de Westerschelde teweegbrengen, worden ge zamenlijk in beeld gebracht. Op die manier wordt voorko men dat ingrepen als een Westerschelde Container Termi nal, verruiming van de vaargeul en aanleg van nieuwe ge- tijdennatuur los van elkaar worden beoordeeld. Dit ant woordt het dagelijks provinciebestuur op vragen van de Statenfractie van GroenLinks. De voorbereidingen voor de drie projecten kunnen, los van elkaar, gewoon doorgaan. Voor de voortgang van dé nieuwe getijdennatuur is het wachten op het onderzoek dat de commissie Maljers uitvoert naar mogelijke andere oplossingen dan ontpolderen. Is het advies (en de mening van de provincie hierover) er, dan neemt het kabinet een besluit hoe verder te gaan met de natuurplannen. Het da gelijks provinciebestuur is niet onder de indruk van drei gementen van de Antwerpse havenschepen om de derde verruiming van de vaargeul via juridische stappen af te dwingen. „We geven de voorkeur aan samenwerken." De juryleden zijn uren aan het voelen, proeven en ruiken voordat ze tot een oordeel komen. foto Dirk-Jan Gjeltema Broedsucces kleine zilverreiger door Melita Lantinq RENESSE - Bakkerij Bliek uit Middelburg heeft gisteren in Re- nesse de Zeelandtrofee 2006 ge wonnen. In zowel de categorie fijn volko renbrood als de roomboter amandelstaven wist de bakkerij de eerste plaats in de wacht te slepen. Daardoor mag Bliek zich een jaar lang beste bakker van Zee land noemen. „Ik ben zo trots als een pauw", zegt manager Patrick Bunt van bakkerij Bliek met negen win kels op Walcheren. Hieraan vooraf gaan uren van ruiken," Voélen, proeven en nog eens ruiken door de deskundige jury. Pieter de Paauw en Koos van Leeuwen zijn rond twee uur be gonnen aan hun taak om de bro den en tulbanden te keuren. Een uiterst zorgvuldig proces. „We keuren op tien punten", leg gen beide heren uit. Het keuren gebeurt anoniem, de inzendin gen zijn genummerd. Tegen vijf uur is het grootste deel van de klus geklaard. Dan liggen nog drie broden op tafel, de beste drie. Het is een close fi nish. De derde plaats is snel be paald maar nummer een en twee zijn vrijwel gelijkwaardig. Winnaars roomboter amandel- staaf: 1. Bakkerij Bliek Middelburg, 2. De Stadsbakkerij Zierik- zee, 3. Bakkerij Hirdes, Krabben- dijke; Winnaars fijn volkorenbrood: 1. Bakkerij Bliek, Middelburg, 2. Bakkerij Remijn Ovezande, 3. Bakkerij Daane Vlissingen; Winnaars gerezen tulband: 1. Bakkerij Schrieks, Middel burg, 2. Bakkerij Van der Velde, Terneuzen, 3.Bakkerij Dees, Zaamslag. Keer op keer drukken de juryle den hun neus in het product. „Ik zie hier een streep lopen. Zie je? Deze heeft wat vlekken" De ander bekijkt opnieuw het baksel. „Ja, maar in de andere zit een gaatje, kijk eens naar de vorm en de korst." Het blijft wikken en wegen. Nog maar weer eens knijpen om te horen of de korst lekker knis pert. Na zeker een kwartier dubben is de keuze gemaakt. Een soort gelijk gevecht vindt plaats bij de tulbanden en de roombo- ter-amandelstaven, ook daar lig gen de winnaars heel dicht bij el kaar. „Want we hebben hier wel met de top van Zeeland te ma ken." WESTVOORNE - De kleine zilverreiger doet het uitzon derlijk goed in natuurgebied Voomes Duin van Natuur monumenten. Het afgelopen broedseizoen zijn in het Quackjeswater 55 nesten aangetroffen; meer dan ooit te voren. Daarnaast zijn ook Zeeuws-Vlaanderen en de Oost- vaardersplassen (beide 25 broedpaar) belangrijke gebie den. In 2006 broedden in Nederland in totaal zon 125 kleine zilverreigers. Het Quackjeswater was in 1994 ook de eerste plek in ons land waar de kleine zilverreiger (Egretta garzetta) na vele jaren van afwezigheid, weer ging broeden. De vogel was uit ons land verdwenen door jarenlange vervolging. De eieren én de lange witte borstveren - bestemd voor hoe den - waren zeer in trek. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 23-jarige inwoner van Sint-Annaland voor dronken rijden conform de eis tot 360 euro boete. De man werd vorig jaar op 11 november na cafébezoek in Oud-Vossemeer aangehouden met een alcoholgehalte van 410 microgram: bijna twee keer zoveel alcohol als is toege staan. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Toen Galerie T in Middelburg in november 1996 de deuren opende, was Juul Kortekaas de eerste expo- sante. Nu, precies tien jaar la ter, toont de Middelburgse kun stenares haar jongste werk. Bij zonder is dat ze dat samen doet met haar dochter, Lys Vossel- man. Het werk van Juul Kortekaas (1950) is uiterst herkenbaar: ver ticale doeken waarop bloemen zoals tulpen, amaryllissen en aronskelken weelderig en krach tig in acrylverf zijn afgebeeld. Lys Vosselman (1979) toont een compleet andere wereld, waar voor zij voornamelijk tempera en olieverf gebruikt. Het is rea listisch werk dat de toeschou wer aanvankelijk een wat onge makkelijk gevoel geeft. Er zijn veelal dode dieren op te zien en de personen kijken je, zoals op Babette met haas, soms stuurs en streng aan. Ook is niet altijd helder wat er gaande is. Op een ander schilderij zijn een man en een vrouw zichtbaar: verstild, in trance, zo lijkt het. Streelt zij hem of dreigt hij juist te worden gewurgd? Is het lieflijk of wreed? „Daarmee heb je de essentie van mijn werk te pakken", zegt Vos selman, die in Velp (bij Arnhem) woont. „Er zit altijd een ambiva lentie in. Het gaat over tegenstel lingen. Ik vind het fijn als het vragen oproept. Alles heeft ver schillende lagen, waardoor het diepte krijgt. Ik probeer elk schilderij een bepaalde lading te geven." Schoonheid De manier waarop zij de dood verbeeldt, krijgt daardoor ook een bepaalde schoonheid. Leven en dood komen heel dicht bij el kaar te liggen. „Zo kijk ik ook naar een dood dier: net was het nog levend. Het is een zoektocht naar de ziel." Op dat punt raakt het werk van moeder en dochter elkaar. Ze verbeelden de weers kanten van het leven: de een van uit de vergankelijkheid, de an der vanuit de kracht van het le ven, met de bloem als ultiem symbool. „Bij mij gaat het om het mysterie van het tulpenbolle tje", zegt Kortekaas. „Daar zit het hele leven in; het is 'zelfstu rend. Dat soort mysteries, daar ben ik jaloers op." „Ik heb wel eens in een veld vol bloeiende bloemen gezeten. De schoonheid is kortstondig, want de bloemen sterven ook weer af. Dat is zeer indrukwekkend. Zo stilzwijgend. Het is hetzelfde met de dood: de kracht van het verdwijnen. Een dode haas en een bloem stralen dezelfde soort sereniteit uit. Dat is bijna sa craal. Verstilde schoonheid." Vosselman zegt, ondanks de di verse raakvlakken, niet direct beïnvloed te zijn door haar moe der. Wel heeft ze bewust een an dere richting gekozen. „Ik ga geen bloemen schilderen. Ik wil de juist mijn eigen onderwerp hebben." Nu hun schilderijen bij elkaar hangen, valt des te meer op hoe goed ze bij elkaar passen wat formaat, schaal en sfeer betreft. Dat blijkt ook uit het werk Zon neklopper, een onvoltooid schil derij dat Vosselman wilde weg doen en dat Kortekaas op haar manier heeft afgemaakt met aronskelken. Ze willen daarom vaker geza menlijk gaan exposeren. „Nu zien we pas goed hoe het werk elkaar versterkt." Expositie: Schilderijen van Juul Kortekaas en Lys Vosselman, t/m 25 november bij Galerie T, Turf- kaai 25/27, Middelburg. Geopend: do.-za., 11-16 uur. Maquette van Johan Kappetein. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Er wordt wat afgeknut- seld op een architectenbureau, zou je - wat oneerbiedig geformuleerd - kunnen conclu deren na een bezoek aan de tentoonstelling PS-Huisjes bij CBK Zeeland in Middelburg. Het is de tweede tentoonstelling die het Zeeuwse centrum voor beeldende kunst, ar chitectuur en vormgeving samen met stich ting Het Zeeuwse Gezicht heeft ingericht. De eerste was een half jaar geleden, toen de resultaten van de prijsvraag Nieuw Tij wer den getoond. De nieuwe expositie laat tientallen maquet- zien, afkomstig van diverse Zeeuwse ar- chitectenbui'eaus. Die bieden daarmee een kijkje in de keuken. „Het zijn de eerste ver talingen van wat een architect in zijn hoofd heeft, het begin van het totale proces", zegt directeur Kathrin Ginsberg van CBK Zee land. „De maquettes geven een idee van hoe architecten werken." Door de modellen bij een te brengen ontstaat een Zeeuws Maduro dam van plannen, soms wild - en daarom nimmer gerealiseerd - en deels concreet en inmiddels werkelijkheid geworden. De architecten gebruiken uiteenlopende ma terialen, zoals klei, papier, karton en niet zelden ook kaasprikkers, maar favoriet is en blijft piepschuim, ofwel polystyreen (PS), wat tevens de naam van de tentoonstel ling verklaart. Er is veel boeiend materiaal te zien, zoals een vroege opzet voor de appartementen die de afgelopen jaren zijn verrezen aan de bou levard van Vlissingen of het eerste ontwerp voor het waterschapskantoor dat nu in Mid delburg staat. Mooi is ook de studie voor het nieuwe trappenhuis van het Zeeuws Mu seum, dat op zich al een kunstwerkje is. Het gaat, veiligheidshalve, voornamelijk om plannen die al zijn verwezenlijkt of die reeds zijn afgeschoten. Daarnaast zijn ge- dachtenexperimenten voor de toekomst te zien, onder meer studieprojecten van de Ho geschool Zeeland (zoals een idee voor een verzonken landschap in de duinen) en een ambitieus plan voor pieren met woning bouw bij de diverse armen van de Deltawer ken. Puur Bijzondere aandacht verdienen de ontwer pen van Johan Kappetein, die vorig jaar is overleden. Bij hem ging het veelal om het creëren van architectuur op zich, los van de vraag of het ook zou kunnen worden gereali seerd. Dat maakt zijn maquettes pure vor men van creativiteit, zo fragiel dat ze soms uitsluitend in een vitrine kunnen worden ge toond. Als een waar kunstwerk. Welstand Het Zeeuwse Gezicht houdt vandaag een spreekuur en een debat over welstand. Van af 11.00 uur zitten in De Drukkerij in Mid delburg architecten klaar om met huiseige naren te praten over beslissingen van wel standscommissies. Iedereen kan zijn ver haal kwijt over afgekeurde bouwplannen. Om 15.00 uur begint een debat over hetzelf de onderwerp. F. van den Meiracker (werk zaam bij Dorp Stad en Land) verzorgt een inleiding. Gedeputeerde Harry van Wave- ren gaat in op het kwaliteitsteam dat de pro vincie in het leven wil roepen. Verder brengt Gerrit Schoenmakers, oud-wethou der van Middelburg, zijn visie naar voren. Het debat wordt geleid door Don Monfils, architect en bestuurslid van Het Zeeuwse Gezicht. Expositie: 'PS-Huisjes', t/m 15 december bij CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Ge opend: ma.-vr., 9-17 uur (en eerste zondag van de maand, 13-17 uur). /t jü jp 1 m fl Juul Kortekaas (1) exposeert samen met haar dochter Lys Vosselman in Galerie T in Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13