Regenboogflat wil umts-mast niet PZC Het rode potlood zullen we niet missen Scheldespotters Rijkssubsidie maakt luxe soos mogelijk in Heinkenszand |*:0l Taakstraf voor duwen van buurvrouw Vlissingse bewoners vrezen magnetische velden Vrijspraak voor beledigen agent Stemmachine goed ontvangen Geen prijs voor stichting Roemenië Geweld in relatie bestraft Boetes voor vandalisme in Goes Vier brandjes in Poortvliet Nagels opmaken woensdag 8 november 2006 wil Hoor Aector Dooms MIDDELBURG - Een zestigjari ge inwoner van Aardenburg had uit frustratie over geluidsover last eeii vrouw een duw gege ven. De duw had behoorlijke ge volgen voor het slachtoffer, want zij kwam ten val en liep een gebroken elleboog op. De Aardenburger deed gisteren in Middelburg zijn verhaal, maar kon zijn straf niet ontlo pen. „Ik gaf haar een duwtje te gen de schouder", zei hij. Politierechter A. Gaakeer vond mishandeling bewezen en ver oordeelde de verdachte tot der tig uur werkstraf en het betalen van 315 euro schadevergoeding aan het slachtoffer. De man woonde vorig jaar in IJzendijke en had er een krantenwijk. Lawaai De buurvrouw beklaagde zich over het lawaai van het busje en over het slaan met de deuren als in de vroege ochtend de kranten bij de verdachte werden afgele verd. Het verstoorde haar nacht rust. Ze besloot hem terug te 'pak ken'. Ze zette de radio hard aan als haar buurman na het bezor gen van de kranten terug naar bed ging. Daarna liet ze haar hond uit. De situatie liep op 21 december uit de hand toen de Aardenbur ger door de radio de slaap niet kon vatten. „De huisjes zijn nog al gehorig", merkte hij op. Uit een gevoel van machteloos heid gaf hij de oude vrouw een duw(tje), waardoor ze ongeluk kig viel en haar linkerelleboog brak. „U heeft het conflict zelf opgezocht door haar achterna te gaan. Een zeer vervelend voor val", meende officier van justi tie G. Oosterveld. De man zei na het incident naar Aardenburg te zijn verhuisd. „Ik heb ook geen krantenwijk meer." De officier eiste de dertig uur werkstraf die de politierechter hem oplegde. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 21-jarige vrouw uit Sluiskil bij verstek vrijgesproken van het beledigen van een agent. „De verdachte zal wel boos geweest zijn, maar ik heb problemen met het bewijs. De politie had meer onder zoek moeten doen. Zo is er een belangrijke getuige niet ge hoord", zei de politierechter. Raadsman W. Suijkerbuijk meende dat er van een politieman mag worden verwacht een dikke huid te hebben; meer dan de gemiddelde bur ger. „Voor een strafbare belediging moet er meer zijn." De vrouw had vorig jaar op 9 december in Terneuzen de agent toegevoegd: 'fuckers'. Officier van justitie G. Oos terveld had 265 euro boete geëist. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Melita Lantinq ZIERIKZEE - „Oh, dit valt genoeg mee. Het is heel gemakkelijk." Bezoekers en bewoners van zorgcentrum De Wieken zijn unaniem in hun oordeel. De nieuwe stemcomputers zijn makkelijk in ge bruik. Schouwen-Duivelanders gaan bij de komende Tweede Kamerverkie zingen voor het eerst met de machine stemmen. „Het rode potlood zullen we niet mis sen, hoor. Dit is zo eenvoudig", zeggen N. Manni, A. Fonteine, F. Sies, M. Men- heere en E. Hart in koor. De dames zit ten aan de koffie in het restaurant van De Wieken en hebben al geoefend met de nieuwe stemmachine. De gemeente heeft een machine in het restaurant staan zodat iedereen die dat wil, kan ko men kijken. Medewerkster M. van Veen staat er de hele dag bij om iedereen met een eindeloos geduld uit te leggen hoe het werkt. „Bovenaan ziet u de namen van de partijen en daaronder de namen van de kandidaten. Stel, u wilt stem men op de WD, dan drukt u hier op een naam. Als het verkeerd is, is dat geen probleem. U mag net zo vaak ver anderen als u wilt." J. Knuist probeert het zelf ook even. „Het is inderdaad heel gemakkelijk", zegt ze. „Het schermpje spiegelt alleen wat, dat maakt het moeilijk te lezen." Die klacht hoort Van Veen vaak. „Dat komt door de lamp boven de machine." Een ander nadeel wordt duidelijk als een van de belangstellenden met de vol le hand moet steunen om te kunnen staan. Door het gewicht worden ver schillende knoppen ingedrukt en de ma chine slaat op tilt en begint te piepen. „Erop steunen kan inderdaad niet", zegt Van Veen. Hoog Voor rolstoelers is de nieuwe stemme- thode redelijk te doen. De oude stem hokjes waren altijd te hoog. Nu kan, met enig kunst- en vliegwerk, wel zelf standig worden gestemd ervaart N. Kleemans. In eerste instantie lukt het haar niet om op de knop 'stemmen' te drukken. De knop zit simpelweg te hoog. „Ik zal de machine wat naar vo ren schuiven. Misschien dat het dan wel lukt", stelt van Veen voor. „Veel men sen in een rolstoel hebben er last van dat ze er niet bij kunnen." „Oh, ik heb het niet alleen? Ja, nu gaat het wel", zegt mevrouw Kleemans. „Ik ga toch het liefst zelf stemmen." Van Veen trekt de komende tijd langs verschillende plekken in de gemeente om de machine te demonstreren. Ook in het gemeentehuis staat een machine klaar om te proberen. Gisterochtend heeft het college deze machine als eer ste gebruikt. „Deze machines zijn wel goedgekeurd", zegt burgemeester J. As- selbergs. „De software is nog wel aange past door de fabrikant, maar nu zijn zé veilig." Een deel van de gemeenten in Nederland kampt met problemen om dat een bepaald type stemmachine niet veilig genoeg is bevonden. Met elektro nische apparatuur is het stemgedrag door derden te volgen. „Maar daar heb ben wij gelukkig geen last van." De ge meente bewaart veiligheidshalve nog wel de stemhokjes en de stembussen. Bewoners van zorgcentrum De Wieken bestuderen de stemcomputer. Gemeentemedewerkster M. van Veen geeft waar nodig uitleg. foto Dirk-Jan Gjeltema 's-HEER-ARENDSKERKE - Stichting Comité Hulp Roe menië uit 's-Heer Arendskerke heeft niet de prijs gewon nen voor het beste ontwikkelingsproject bij de nieuwe bu ren van Europa, op gezet door het NCDO, een organisatie voor ontwikkelingssamenwerking. De stichting, die zich inzet voor materiaal voor een multifunctioneel centrum in het dorp Trei-State in Roemenië, vertegenwoordigde Zeeland als finalist bij de wedstrijd. De Zeeuwse eindig de als achtste van de twaalf finalisten. De prijs ging uit eindelijk naar Toekomst Stichting - Jeugdopbouw Bela rus uit Hattem (Overijssel), die een computerlokaal wil op zetten in het plaatsje Stohlin in Wit-Rusland. MIDDELBURG - Een 31-jarige Goesenaar is gisteren in Middelburg voor een woninginbraak, huisvredebreuk en vernielingen conform de eis veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. De strafbare feiten waren terug te voeren op re latieproblemen. De man nam op 9 april in Goes spullen uit de woning van zijn vriendin weg, nadat de relatie was stukgelopen. Daarbij had hij een ruit vernield. Later op de dag was hij opnieuw de woning binnengedrongen. Nog geen maand later, 7 mei, beschadigde hij een deur van de woning. De schade heeft hij vergoed. In de strafmaat werd rekening gehouden met het strafblad van verdachte. De relatie met zijn vriendin is weer hersteld. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 21-jarige man uit Lewe- dorp en een twintigjarige Goesenaar voor vandalisme boe tes van 140 euro opgelegd. De verdachten hadden 28 april' in Goes op de Turf ka de in een dronken bui tegen terras schermen, parasols en een prullenbak geschopt. De scha de van 310 euro hebben de vandalen vergoed. Ze hadden toegegeven veel alcohol te hebben gedronken. POORTVLIET - In Poortvliet zijn maandagavond tussen tien en elf uur vier brandjes gesticht. Rond kwart over tien kreeg de brandweer een melding van een brandje in een brievenbus aan de Paasdijkstraat en een reclamekar retje in de Schoolstraat. Even later, zo rond kwart voor elf, bleken een auto in cle Noordstraat en een contrainer in de Langestraat in brand gestoken te zijn. door Frank Balkenende HEINKENSZAND - De nieuwe jeugdsoos in Heinkenszand kan een stuk luxer worden dankzij zeventigduizend euro rijkssubsi die. Er komt nu ook een oefen ruimte voor popbands in. Daar aan bestaat grote behoefte in de gemeente Borsele. Het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) be taalt mee aan de nieuwbouw, omdat Borsele een paar vliegen in één klap wil slaan. Het nieu we onderkomen van jeugdsoos De Prange wordt aan sport- en gemeenschapscentrum De Sten- ge vast gebouwd. Daarin heb ben de judo en de Jan van Schen- genschool hun sportruimten. Borsele wil die accommodaties ook meteen opknappen. Zo ont staat de combinatie van jeugd soos, sport en ondexwijs. Het to tale plan kost 720.000 euro. Dankzij de bijdrage van VWS kan Borsele de luxe variant uit voeren. „We kunnen het pakket uitbreiden met een oefenruimte voor popbands en er komt ook een vast podium in", zegt wet houder M. Vermue-Vermue, die blij is met het geld uit Den Haag. Met de nieuwe soos, waarvan de bouw volgend jaar begint, rondt de gemeente het Mas terplan Heinkenszand af. Jeugdsoos De Prange moest vijf jaar terug zijn honk bij De Stenge verlaten en huist sindsdien aan de Heinkens- zandseweg. De soosleden wach ten al jaren op een toegezegde betere accommodatie. Terugkeer naar het oude nest is nu nabij. Leden van De Prange, de jongerenraad Borsele en 'los se' jongeren praten al een tijdje mee over de opzet van de jeugd soos. De jongerenraad heeft zelfs na gedacht hoe klimaat vriendelijk het gebouw kan worden. Daar uit is het idee gerold om zonne- VLISSINGEN - Meisjes vanaf tien jaar mogen morgen hun na gels komen opmaken in jonge rencentrum De Paraplu in de Vlissingse wijk Paauwenburg. De workshop duurt van 16.00 tot 17.30 uur en kost een euro. palen, zonneboilers en warmte pompen te installeren. De ge meente rekent de duurzame technieken momenteel door. Ook elders in Borsele bestaan dure wensen. Zo pleit coördinator R. de Dreu van 2nd influenZ, een werk groep van de jongerenraad die jong poptalent een kans geeft, voor een professioneel podium in De Klomp in Ovezande, com pleet met oefenruimte en studio. „Dat kan voor jonge bands een opstapje zijn naar het grotere werk." De coördinator hoopt dat de ge meente deze wens meeneemt in het Masterplan Ovezande. Wet houder Vermue-Vermue zal er 'zeker naar kijken'. „In Ovezan de zitten we nog in de fase van nadenken en voorbereiden. Nu is het moment dit soort wensen te inventariseren en na te gaan of ze haalbaar zijn. We gaan in elk geval het dorpshuis aanpak ken. Daar zit de soos aan vast. Er komt in elk geval een vast po dium in." 2nd influenZ is inmiddels slacht offer geworden van eigen suc ces. De Klomp is te klein gewor den voor het aantal bezoekers. Volgens de brandweer is twee honderd bezoekers het maxi mum. Bij de laatste editie van 2nd influenZ zaten er vierhon derd jongeren in de Ovezandse jeugdsoos. Dat is bij calamitei ten niet meer veilig. Om die reden verkast 2nd in fluenZ naar dorpshuis De Burcht in Kwadendamme. De Dreu hoopt dat het uitstapje van tijdelijke aard is. „De Klomp is toch onze plek." Advertentie (Advertentie) agenda STREEKA CTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; MIDDELBURG - Kinderboerderij de Klepperhoeve, 13.30-15.00 uur: Boter maken; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Zwaan, 13.30 - 16.30 uur: dansmiddag voor50-plussers; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; Walk-lnn, 13.30 - 15.00 uur: tafeltennis toernooi voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar; Berea, Gildeweg 29, 14.00 - 15.30 uur: kinderfeest kinderclub Happy Kids. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - In de Regen boogflat aan de Ruys de Beeren- brouckstraat in Vlissingen is on rust ontstaan over het plaatsen van een umts-mast. Bewoners zijn bang om blootgesteld te worden aan magnetische gol ven. Ze willen dat woningbouw vereniging l'Escaut ingrijpt. 'Om iedereen in Vlissingen een goede dekking te kunnen bie den' wil telefoonbedrijf Orange een umts-mast bovenop de flat plaatsen. Daarvoor moet het spe ciale apparatuur hangen aan de reguliere telefoonmast die al op het dak staat. Of de radiogolven die daar vanaf komen schade lijk zijn voor de gezondheid, is nog door niemand bewezen. Toch zijn de bewoners ongerust. „Juist omdat de geleerden het er nog niet over eens zijn", zegt B. Bliek, die namens de flatbe woners spreekt. „De kans bestaat. Iedereen bin nen een straal van negenhon derd meter loopt risico. De be woners dus, maar ook schoolkin deren en mensen die in de super markt werken." Bliek volgt actualiteiten rond de masten - zoals eerdere onrust in Middelburg, Terneuzen en Tho- len. „Je hoort overal in het land verhalen van mensen die hoofd pijn hebben of niet meer kun nen slapen sinds er een mast op het dak staat. Of erger nog: een tumor krijgen. Daar zitten wij niet op te wachten. Waarom kan die mast niet gewoon hoog in de duinen staan, of ergens midden in het boerenland?" Bliek heeft handtekeningen verzameld van mensen die tegen de mast zijn. „Van de vijftig flatbewoners hebben al 45 hun handtekening gezet. Dan ga ik naar beneden. Ik geef ze aan l'Escaut, met de opdracht iets met het protest te doen. Ik verwacht van een wo ningbouwvereniging dat ze haar hand voor haar bewoners in het vuur steekt. Zelf wil ik nog be zwaar aantekenen." l'Escaut zegt de onrust te begrij pen. Ze hoopt die te kunnen weg nemen tijdens een voorlichtings avond, die ze vanavond houdt in wijkcentrum Open Hof, samen met Orange en het Antennebu reau. Dat is een overheidsloket, dat zich bezighoudt met anten nes. „En als dan inderdaad nog iedereen tegen blijkt te zijn, gaan wij daarmee aan de slag", belooft R. du Fossé van de wo ningbouwvereniging. „Dan zou den we de mast kunnen tegen houden." Zouden, want eigen lijk is l'Escaut dit niet van plan. „Niet omdat er een financiële compensatie voor ons tegenover staat. Dat is namelijk niet zo. Nee, wij willen gewoon een goed dekkend netwerk voor on ze bewoners." Het is waar dat de eigenaar van het pand de mast kan tegenhou den, bevestigt woordvoerder D. Potters van Orange. „Als we er samen niet uitkomen, houdt het voor ons op. Zo zijn er in Ne derland nog meer gemeenten die niet overstag zijn. Ook wij ne men ongerustheid serieus. Maar onderzoeken van officiële in stanties, zoals de Wereld Ge zondheid Organisatie, wijzen uit dat elektromagnetische gol ven geen gevolgen hebben voor het welbevinden van de omge ving." Een umts-mast in de dui nen of het boerenland zetten geen zin. „Varkens en koeien hebben nu eenmaal geen bereik nodig. Mensen wel", zegt Pot ters die de bewering van woning bouwvereniging l'Escaut tegen spreekt. „We stellen er door gaans een financiële tegemoetko ming voor de eigenaar van het gebouw tegenover. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een verkeersto ren. Wat moet je ermee? De tijd dat er PSD-boten mee werden begeleid, is voorbij. En iets an ders dan voor 'verkeersdoelein- den' mag je er voorlopig niet mee doen. Om de bestemming te wijzigen, moet je eerst een ge meentelijke procedure door. Maar dat hebben veertig men sen er kennelijk best voor over. Zo veel belangstellenden kwa men gisterochtend af op de kijk dag op het Veerplein in Vlissin gen. Verbazingwekkend veel, zegt E. Boot van de Dienst Do meinen, die de toren verkoopt. „Er zaten mensen tussen, die se rieus geïnteresseerd waren. Ma kelaars met een lange adem bij voorbeeld en bedrijven die op slag zoeken, maar ook treinfana- ten en beeldend kunstenaars die hun inspiratie uit de Schelde ha len. Dat kan hier perfect." Boot loopt naar boven. „Kijk uit voor die losse traptreden. En let niet op de bende." De keuken is kennelijk gebruikt als tennishal en in de machinekamer zijn zo te zien mosselen gebakken. In de toren hangt een penetrante pislucht en de muren zijn be klad. „Helaas is de toren de laat ste anderhalve maand aardig ge bruikt door mensen die hier ei genlijk niets te zoeken hebben." Maar dat kunnen we schoonma ken, belooft Boot. „Het uitzicht is toch prachtig? Voor zie je sche pen, achter zijn de treinen. Hier valt iets moois van te maken." De verkoop sluit 28 november. Dan bekijkt Domeinen wie het hoogste bod heeft -uitgebracht. Ligt dat ergens rond de taxatie prijs, dan mag de bieder zich ei genaar van een toren noemen. foto Ruben Oreel Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11