Verzet tegen hogere accijns TRY BUY Bush wil nog één keer verrassen BEFORE YOU Franse tabakshandelaren willen vrijheid voor rokers Oorlogsbodem loopt vast in Newyorkse modder Israëlische raket treft Palestijnse schoolbus Zware eisen tegen terreurgroep Spanje Rechtbank opent beladen zedenproces Suriname zegt afspraak met Van Ardenne af Brussel wil prijzen drank in EU gelijktrekken Australische koeien drinken wijn Chinezen worden te zwaar Politie Tokio jaagt op gastheren Nederlander ontloopt doodstraf Sharon weg van intensieve zorg Ortaga wint in Nicaragua Probeer nu geheel vrijblijvend 2 maanden e-mail op uw mobiel W POUR UNE SOC dinsdag 7 november 2006 DRESDEN - Een Duitser die be gin dit jaar wekenlang een 13-ja- rig meisje vasthield in zijn wo ning en haar daar mishandelde en talloze keren verkrachtte, is gisteren voor de Duitse rechter verschenen. De zaak leidde tot grote beroering in Duitsland. De 36-jarige werkloze man greep in januari het meisje op straat en nam haar mee naar zijn woning in Dresden. Daar botvierde hij gedurende 36 da gen zijn perverse fantasieën op haar. Hij zou haar zeker hon derd keer hebben verkracht en regelmatig hebben mishandeld. Hij sloot haar op in een houten doos. Het slachtoffer werd uiteinde lijk door de politie bevrijd na dat een briefje was gevonden dat zij op een onbewaakt mo ment op straat had weten te ctooien. De schuld van de man, die in 1999 al eens werd veroor deeld voor kindermisbruik, staat vrijwel vast omdat hij zijn wandaden heeft gefilmd. ANP/DPA PARAMARIBO - De Surinaam se president Venetiaan en vi ce-president Sardjoe hebben gis teren minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwerking niet ontvangen. De afspraken werden afgezegd. Sardjoe bevestigde dat het be sluit te maken had met het onge noegen over de 'incorrecte be handeling' van minister Amarel- lo-Williams, ruim twee weken geleden op Schiphol. De minis ter werd in het openbaar gefouil leerd. Van Ardenne zegt te heb ben begrepen dat Venetiaan en Sardjoe haar wegens tijdgebrek niet konden ontvangen voor be leefdheidsbezoeken. Ze zei zich met te kunnen voorstellen dat het incident op Schiphol een rol heeft gespeeld. De Nederlandse minister noemde het spijtig dat de controles op Schiphol in Suri name zo gevoelig liggen. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese minis ters van Financiën buigen zich vandaag over een voorstel om de minimum accijnstarieven op alcohol met 31 procent te verho gen. De kans dat ze tot een akkoord komen, lijkt klein. Een tiental lidstaten onder aanvoering van Duitsland verzet zich fel tegen elke verhoging van de accijnsta rieven op alcoholische dranken. Het voorstel beoogt de mini mum accijnstarieven op dran ken als bier, port en sherry aan te passen aan de inflatie sinds 1993, toen de huidige minimum tarieven werden vastgesteld. Voor Nederland heeft het voor stel nauwelijks gevolgen. Alleen de tarieven voor light bier, waar in minder dan 3 procent alcohol zit, zouden met 0,4 cent per fles je van 0,3 liter omhoog gaan. De totale accijns zou daarmee op ongeveer twee eurocent per fles je uitkomen. Nederland steunt het voorstel, omdat het volgens minister Zalm voorkomt dat de tarieven binnen de EU te veel uit elkaar gaan lopen. Maar Duitsland is fel tegen omdat de Duitse bier drinkers door de hogere accijns welgeteld 2,2 eurocent per liter extra moeten gaan betalen. „Dat is zo weinig dat je er pas iets van gaat merken als je heel veel gedronken hebt en tegen die tijd kan het je waarschijn lijk niets meer schelen", zo grap te een diplomaat gisteren in Brussel. Desondanks verzet Duitsland zich fel tegen iedere gedwongen verhoging van de prijs van de nationale volks drank. Duitsland krijgt steun van veel nieuwe EU-landen. Die hebben pas onlangs minimum accijnsta rieven ingevoerd en willen hun consumenten niet opnieuw met prijsverhogingen opzadelen, hoe gering die ook zijn. De kans dat er een akkoord over hogere minimum accijnstarie ven komt, is des te geringer om dat er voor belastingmaatrege len unanimiteit vereist is. Dat betekent dat elk van de 25 EU-lidstaten een vetorecht heeft. GPD SYDNEY - Circa zestig Australische koeien krijgen dage lijks een fruitige wijn toegediend, een mix van de druiven- soorten cabernet, shiraz en merlot uit de streek van Mar garet River. Veehouder John McLeod doet dat op verzoek van een klant, de Japanse kok Akio Yamamoto. zo meld de gisteren The Sydney Morning Herald. Volgens McLeod eten de herkauwers meer dan voorheen. In Japan geven veehouders die topvlees willen de dieren bier en massages. Dat gebeurt in de veronderstelling dat het vlees dan lekkerder zal smaken. ANP PEKING - Het traditionele, gezonde dieet heeft China niet behoed voor de moderne kwaal van overgewicht. In het land waar enkele tientallen jaren geleden nog miljoe nen mensen stierven van de honger, lijden nu zeker zestig miljoen mensen aan ernstig overgewicht. Dat meldde gis teren persbureau Nieuw China. Vooral mensen in grote steden eten steeds meer junkfood en andere vette happen. Daardoor hebben 160 miljoen mensen in China last van hoge bloeddruk en 20 miljoen hebben diabetes. Overigens lijden nog 24 miljoen arme Chinezen aan ondervoeding. ANP TOKIO - De politie van Tokio treedt op tegen clubs waar 'jonge gastheren' tegen betaling vrouwen vermaken. De steeds agressievere wijze van klantenwerving en mogelij ke banden met de georganiseerde misdaad baart de poli tie zorgen, meldde gisteren het Japanse persbureau Kyo- do. De gastheren zijn meestal tieners of twintigers die in een zwart pak gekleed gaan. De clubs waar ze werken veroor zaken overlast. Er zijn alleen al in de wijk Shinjuku circa 130 nachtclubs met gastheren. De politie deed de afgelopen twee maanden zeker vijf in vallen in clubs en arresteerde twee bedrijf leiders. ANP JAKARTA - Een 61-jarige Nederlander heeft in Indone sië een levenslange gevangenisstraf opgelegd gekregen. Een rechtbank op Java achtte hem gisteren schuldig aan de productie van en handel in xtc. Hoewel de aanklagers de doodstraf hadden geëist, achtten de magistraten een ge vangenisstraf gepaster, meldden Indonesische media. De Nederlander stond met elf anderen terecht. De Indone sische leider van de bende en de belangrijkste scheikundi ge kregen de doodstraf. Een Fransman kreeg levenslang opgelegd. Vijf Chinezen en drie Indonesiërs werden ver oordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. ANP JERUZALEM - De voormalige Israëlische premier Sharon (78) heeft gisteren de afdeling intensieve zorg ver laten van het ziekenhuis waar hij verblijft. Sharon, die al tien maanden in coma ligt, werd vrijdag naar de afdeling overgebracht wegens hartproblemen door een infectie. Zijn toestand is weer verbeterd en sta biel. Sharon werd in januari getroffen door een hersen bloeding en is sindsdien in coma. ANP/RTR/AFP NEW YORK - Sleepboten proberen in de haven van New York het gerestaureerde vliegdekschip USS Intrepid vlot te krijgen. Het marineschip, dat dienst deed in de Tweede Wereldoorlog en tegenwoordig fun geert als drijvend museum, is voor zestig miljoen dollar opgeknapt. De oorlogsbo dem zou gisteren onder ceremonieel vertoon de Hudsonrivier opvaren, maar liep vast in de modder en kwam niet meer los. Daardoor waren Hillary Clinton, enkele andere hoogwaardigheidsbekleders en de New Yorkse politiekapel snel klaar met hun plichtplegingen. foto Justin Lane/EPA GAZA - Het Israëlische leger heeft gisteren een raket afge vuurd die in de buurt van een schoolbus met Palestijnse kinde ren neerkwam. Een 16-jarige scholier kwam om het leven en zes Palestijnen MANAGUA - Daniel Ortega van het linkse Sandinistische Front voor Nationale Bevrijding lijkt de presidentsverkiezingen in Nicaragua te hebben gewon nen. Dat blijkt na telling van ruim 40 procent van de stem men. De linkse kandidaat staat op 40,1 procent. Zijn naaste ri vaal Eduardo Montealegre staat op 32,7 procent. ANP/EFE raakten gewond. Onder de ge wonden is een onderwijzer die in kritieke toestand naar het zie kenhuis is overgebracht, aldus Palestijnse ooggetuigen en medi ci. Het incident had plaats in de Pa lestijnse plaats Beit Lahiya in het noorden van de Gazastrook. Volgens Palestijnen daar was de Israëlische actie gericht tegen enkele militanten die zich op de hoek van een straat hadden ver zameld. De afgevuurde raket miste echter doel. De militante Palestijnen bleven ongedeerd. Het Israëlische leger begon woensdag aan een operatie in de Gazastrook. De campagne is on der meer bedoeld om de ontvoer de Israëlische militair Gilad Shalit vrij te krijgen. De korporaal werd eind juni door militante Palestijnen ont voerd. ANP/AFP/DPA (Advertentie) E-mailen op uw mobiel. Dat moet u geprobeerd ipHflH hebben. En bij Vodafone kan dat nu twee maanden ij gratis. Geheel vrijblijvend. U sluit het af bij een nieuw zakelijk abonnement of bij een reeds afgesloten Vodafone abonnement. Een geschikt toestel is bijv. ;;§S§: de Palm Treo750v. al verkrijgbaar vanaf €0.-. Vraag naar de voorwaarden. Meer weten: ga naarwww.VodafoneBusinessPartners.nl. make the most of now vodafone door Hans Heijt MADRID - Aanklagers in Ma drid eisen naar verwachting cir ca 38.000 jaar celstraf tegen ie der van de zeven hoofdverdach ten van de aanslagen in foren sentreinen in Madrid van 2004. Dat meldden Spaanse media gis teren op gezag van bronnen bij justitie. Onder de zeven die rekening moeten houden met een eis van bijna 40.000 jaar cel is de Egyp tenaar Rabei Osman Sayed Ah med, bijgenaamd Mohammed de Egyptenaar. Voor het Hof van Cassatie in Mi laan werd de Rabei gisteren al veroordeeld tot tien jaar cel wegens samenzwering met het doel terreuraanslagen te plegen. Rabei werd drie maanden na de aanslagen van 11 maart 2004, die 191 mensen het leven kost ten, gearresteerd. De Egypte naar verbleef ten tijde van de aanslagen in Italië. Volgens de Italiaanse aanklager had hij nau we banden met de daders van de aanslagen in Madrid. Justitie in Spanje beschouwt Ra bei als een van de bedenkers van de aanslagen in Madrid en zal hem zelf ook nog veroorde len. Officieel Naar verwachting maakt de aan klager vandaag officieel de eis van 38.000 jaar cel tegen Rabei en zes andere medeverdachten bekend. De eisen zijn voor zes vermeen de islamitische terroristen en een zevende man, geboren in Spanje, die de daders explosie ven zou hebben geleverd. Ook te gen 22 andere verdachten wor den celstraffen geëist. In totaal zullen de aanklagers circa 270.000 jaar cel eisen te gen de 29 verdachten. Celstraffen van honderden ja ren of langer zijn in Spanje niet uitzonderlijk. Doorgaans wor den daar de straffen voor afzon derlijke vergrijpen bij elkaar op geteld. De verdachten zullen echter maximaal veertig jaar achter de tralies verdwijnen, al dus bronnen bij de Spaanse jus titie. Het proces tegen de 29 verdach ten begint in februari. ANP door Olivier van Beemen PARIJS - „Biologisch eten, jog gen, niet meer roken. Allemaal symptomen van de moderne tijd", zegt de Franse tabakshan delaar Philippe Baldran wee moedig. Hij heeft een bar-tabac in een chique buurt in Parijs en is een van een honderdtal de monstranten tegen een rookver bod. Ook in veel andere Franse steden vonden gisteren kleine protesten plaats. Vorige maand kondigde de rege ring een decreet af dat roken vanaf 1 februari verbiedt in openbare gelegenheden, zoals scholen, universiteiten, zieken huizen en gevangenissen (met uitzondering van de eigen cel). Cafés, restaurants, disco's en ca sino's krijgen een jaar langer de tijd om hun ruimtes aan te passen aan de nieuwe normen. Bij overtreding betaalt de roker 75 euro en de uitbater het dubbe le. De tabaksverkopers, die in Frankrijk een staatsmonopolie genieten, zijn bang voor teruglo pende verkoop, die volgens hen zou leiden tot banenverlies en dus tot meer werkloosheid. De 100 miljoen compensatie die de regering beschikbaar stelt, vin den zij onvoldoende. Net als bij Baldran geldt voor velen dat hun tabakszaak tegelijkertijd een café is. Zij willen een uitzon dering voor die plek. „Een rook verbod is een aantasting van on ze vrijheid", schreeuwt een ac tievoerder in de megafoon. „Dit is toch het land van de mensen- RESPOHSABLf Een man rookt demonstratief een sigaret bij een proteset tegen het rookverbod in openbare gelegenhe den. Achter hem een plakkaat met de tekst: 'En mijn vrijheid'. foto Pascal Rossignol/RTR rechten? Die gelden niet meer voor de rokers." Eerder waren de winkeliers al ontevreden over de sterk gestegen sigaret- tenprijzen. De prijs van een pak je steeg de afgelopen jaren tot vijf euro. Vooral in gebieden dicht bij de grenzen lopen siga- renboeren sindsdien veel inkom sten mis, omdat rookwaar in de meeste buurlanden goedkoper is. Sinds 2003 steunt de staat de tabaksverkopers met jaarlijks 150 miljoen euro subsidie. Hoewel de protesten vrij margi naal zijn en driekwart van de Fransen in onderzoek aangaf voorstander te zijn van het ver bod, zijn de acties niet zonder ri sico voor de regering. Een van de oorzaken voor het verlies van de regionale verkiezingen in 2004 was volgens sommige ana listen de destijds verhoogde ta- baksprijs, die tot wilde acties leidde. In het harnas De waarschijnlijke presidents kandidaat van volgend jaar voor de rechtse regeringspartij UMP, Nicolas Sarkozy, deed daarom eind vorige maand een opportunistische poging de tabakshouders niet al te zeer te gen zich in het harnas te jagen. Uit naam van de gezondheids zorg steunt hij het verbod, maar hij vindt dat het niet zou moeten gelden in kleine dorpen, waar de tabakszaak een be langrijke sociale functie heeft, die bedreigd zou kunnen wor den als rokers het laten afwe ten. De minister van Gezond heid reageerde dat het verbod zonder uitzondering zal gelden. GPD President George W. Bush heeft het de hele campagne volgehouden: de Republikeinen houden de meerderheid in het Congres. Uit de laatste peilin gen voor de verkiezingen van vandaag blijkt die mogelijkheid realistischer dan gedacht. door Frank Hendrickx WASHINGTON - Lange tijd leek alles in de verkiezingsstrijd in het voordeel te werken van de Democraten: de ongeliefde presi dent, de bloedige oorlog in Irak, de corruptie- en seksschandalen in Washington. De partij van Bush stond in de peilingen op ruime achterstand: 50 procent van de Amerikanen zou op de Democraten stemmen, slechts 39 procent voor de Republikei nen. „De Democraten moeten een an der beroep kiezen als ze deze verkiezingen verliezen", oordeel de een politiek analist. Nu het uur U nadert, neemt de span ning toe. In een aantal staten analyse zijn de kansen gekeerd. In Ten nessee is de zwarte kandidaat Harold Ford Jr. op achterstand gezet door zijn Republikeinse te genstander. In Montana is de zit tende Republikeinse senator be zig aan een opmerkelijke op mars. Zelfs een aantal van oor sprong 'blauwe', Democratische staten ligt onder vuur. Een De mocratische meerderheid in de Senaat, het hogerhuis van het Congres, lijkt nu een dubbeltje op z'n kant. Volop kansen In het Huis van Afgevaar digden, het Lagerhuis, zijn nog volop kansen, maar ook in die races zijn de marges smaller ge worden. Uit de laatste peiling blijkt dat de Democraten lande lijk gezien nog slechts een voor sprong van 4 procent hebben. De opiniepeilers hebben er va ker naast gezeten, maar meestal deden de Republikeinen het juist beter dan gedacht. „Ik word zenuwachtig van deze cij fers", gaf de leider van de Demo cratische campagne het afgelo pen weekeinde toe. De Democra ten hebben tot dusver altijd ver loren van Bush. Als de partij nu geen meerderheid in het Con gres haalt, zal dat opnieuw uit gelegd worden als een neder laag. Het zou een enorme klap zijn, slechts twee jaar voor de presidentsverkiezingen van 2008. Geld De Republikeinse partij heeft twee grote voordelen: meer geld en een betere organisatie. In de laatste uren van de campagne heeft de partij nog miljoenen gespendeerd om de tegenstan ders aan te vallen. De belang rijkste boodschap: Democraten hebben wel kritiek, maar geen plannen. De geoliede organisatie van de Republikeinen kan doorslagge vend zijn. De partij heeft veel meer informatie over haar ach terban en kan daardoor meel mensen bewegen om naar de stembus te gaan. De afgelopen dagen zijn honderdduizenden Republikeinse aanhangers ge beld om toch vooral te stemmen. De partij heeft zelfs stemcompu ters ingezet die Amerikanen via de telefoon bestoken met nega tieve informatie over de lokale tegenstander. Die campagne lijkt vruchten af te werpen. Bovendien heeft Bush er een gewoonte van gemaakt om terug te komen uit een verloren positie. De meeste analisten voorspellen nog steeds een nederlaag, maar op de pre sident maakt dat geen indruk. „Mensen onderschatten me verkeerd", heeft hij wel eens gezegd in een van zijn bekende versprekingen. „They mis- underestimate me." In zijn laat ste verkiezingen voor zijn ver trek in 2008 zou Bush dat graag nog één keer willen aantonen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5