Verplicht portiers bij disco Hulst Goese hulpstichting in opspraak PZC Anders zijn al die verhalen weg ar* ••••-* Het advies van de wethouder hebben we goed onthouden Hulster burgemeester grijpt hard in om vechtpartijen in de toekomst te voorkomen Mysterieuze verwondingen •13 WWW. cvketelshop.nl Oud-leerlingen ip Zwin College agenda Beweegwijzer voor vijftigplussers GaultMillau: Herman beste chef Winkeldievegge vergeet poortjes rinor Sheila van Doorsselaer dinsdag 7 november 2006 HULST - Discotheek Champs Disques in Hulst moet voortaan verplicht twee gecertificeerde portiers inzetten, anders mag de zaak niet meer open. De Hulster burgemeester J.F. Mulder grijpt bard in om vechtpartijen in de toekomst te voorkomen. Het is voor het eerst dat Mulder gebruik maakt van zijn bevoegd- beid portiers verplicht te stel len. De burgemeester ontleent iditrecht aan de beleidsregel Ho reca Portiers die in Hulst is vast heid. Jluider grijpt in naar aanleiding jan een flinke vechtpartij in het laatste weekeinde van oktober ibe zou zijn begonnen in de Champs en zich later naar bui ten hebben verplaatst. De vech tersbazen zouden een honkbal knuppel als wapen hebben ge bruikt en daarmee meerdere mensen hebben verwond. Vier mannen tussen 18 en 25 jaar, af komstig uit Capelle aan den IJs- selen Terneuzen, zijn opgepakt. Ze zitten nog steeds vast. Het Openbaar Ministerie doet onder- naar de precieze toedracht van de vechtpartij. Herhaling De afgelopen jaren is wel vaker !t'u gevochten in en bij de Champs, maar deze keer was de sfeer erg gnmmig en de kans op herha ling (represailles) zo groot dat Mulder besloot in te grijpen en portiers te eisen. Afgelopen vrij- heeft Mulder de uitbater van de Champs, G. Jonkman, of- t'ièieel op de hoogte gesteld van zijn besluit. De horecaonderne mer moest vervolgens heel snel 'me portiers zien te regelen, mlde hij diezelfde vrijdagavond Advertentie Bezorgklachten: *0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee "Frits Bakker (sport) Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de deuren kunnen openen. De Champs bleef die avond echter gesloten. „Als hij toch gewoon was opengegaan, zonder de por tiers, dan had ik de discotheek meteen laten sluiten. Die be voegdheid heb ik op basis van de exploitatievergunning", zegt Mulder. De exploitant mag niet zomaar twee kleerkasten inhu ren die de orde bewaren, hij is verplicht twee gecertificeerde se- curitymedewerkers in te zetten en die kosten volgens beveili gingsbedrijf Be Care Security al gauw ruim dertig euro per per soon per uur. De maatregel kan voor horecaondernemers dus aardig in de papieren lopen. Mulder: „Het moeten er twee zijn omdat er één bij de deur toe zicht moet houden en de ander de boel in het etablissement moet kunnen overzien. Je kan het niet aan het jonge barperso- neel overlaten een ruzie te pro beren sussen." De door Mulder opgelegde maatregel geldt voor onbepaalde tijd. De uitbater, gis teren niet voor commentaar be reikbaar, kan bezwaar maken te gen de opgelegde beschikking. Mulder zegt niet te schromen ook andere horecaondernemers te verplichten portiers in te zet ten, mocht de situatie daar om vragen. „Want het moet wel ge zellig blijven in de stad." Deson danks zal de burgemeester niet zomaar lukraak strooien met de verordening. Enkel etablisse menten waar zich regelmatig rottigheid voordoet en waarbij de politie is betrokken, komen in aanmerking. OOSTBURG - Tijdens de vijfde ditie van de voorlichtings door oud-leerlingen van Hl Zwin College in Oostburg wordt een recordaantal (ttlnemers verwacht. in de negentig oud-leerlin- hebben zich reeds aange meld. Zij zitten in de aula aan «tafeitje met daarop een hord ij waarop hun opleiding staat iirmeld. Leerlingen van de bo- enbouw kunnen hen allerlei [en stellen over die opleidin- De avond heeft tevens een reü- ie-achtig karakter. Het infor matieve deel van de avond is 20.00 tot 21.30 uur. Tot ui- Ifflijk 22.30 uur is er gelegen heid nog even na te kletsen. Een foto uit het boek, van de chauffeurs van Stoffijn. Rechts Levien de Blaey. door Peter Ogqel TERNEUZEN - Of nou de overeen komst met de armoede in zijn jeugd de aanleiding is geweest, dan wel het ver schil met de rijkdom in Nederland is niet helemaal duidelijk. Maar na zijn eerste reis met hulpgoederen naar Roe menië pakt Levien de Blaey de pen om zijn ervaringen op papier te zetten. Dat was in 1992, pal na zijn pensionering. Veertien jaar later ligt er nu een boek: Herinneringen van een Zeeuws-Vlaam- se vrachtwagenchauffeur. Levien de Blaey is inmiddels 74. Gebo ren 'op' de Steenovens, gehucht tussen Zaamslag en Axel. De oudste van acht kinderen. En dat betekende, zoals zove- len van zijn generatie, vroeg van school en aan het werk bij de boer. Het zijn de jaren '30 en '40 van vorige eeuw, een tijdvak waarin grote gezinnen in kleine landarbeidershuisjes op het platteland vooral armoede lijden. Als Levien trouwt, verruilt hij de Steen ovens voor Sluiskil en maakt carrière: van boerenarbeider naar het loonbe drijf, maakt daar kennis met de opko mende mechanisatie in de landbouw en stapt uiteindelijk van de combine over op de vrachtwagen. Min of meer het 'wilde leven', met onregelmatige werk tijden en lange dagen. Rijdt voor Mo- bach en Stoffijn, maar stapt vanaf 1970 in een meer geregeld leven als chauf feur bij de Sasse kunstmestfabrikant Zuidchemie. Want het thuisfront protes teert tegen de voortdurende afwezig heid van pa. Levien: „We reden eigen lijk dag en nacht. De tachograaf was er nog niet. Ja, we hadden een werkboek je, maar daarin loog je alles bij elkaar. Want dan zei je baas: 'daar en daar staat nog een vrachtje', en dan ging je weer. Wat heb ik op die vrachtwagens een slaap gehad. En thuis wisten ze In zijn leven in de cabine heeft De Blaey het nodige zien veranderen. „Je moet wel bedenken dat de vrachtwagens van toen niet de luxe hadden van tegenwoordig. Geen stuurbekrachtiging, je stond soms recht in je cabine om je stuur om te krij gen." foto Camile Schelstraete nooit wanneer je kwam, want telefoon had je niet." Die vrachtwagen brengt de jongen van de Steenovens wel buiten Zeeuws- Vlaanderen, naar België en vooral naar de noordelijke Nederlanden. Dat bete kent: met de pont mee. Perkpolder- Kruiningen en Breskens-Vlissingen. In zijn boek verhaalt De Blaey over de col legialiteit onder de truckers, de gezellig heid aan boord van de veerboten, de oude open pont Dordrecht in de jaren '60, en later de gesloten veerboten. Hij verluchtigt zijn verhalen met foto's van oude trucks. En drie jaar na het einde van de veren treurt De Blaey: „Op de boot klisten we als chauffeurs altijd bij elkaar. Dat is helaas niet meer. Een chauffeur vertelde me dat hij vroeger met de boot vier vrachten deed in zes tien uur en nu op hetzelfde traject met de Westerscheldetunel vijf vrachten in twaalf uur. Maar de nostalgie, even een kop koffie of een kommetje erwtensoep op de boot, even kletsen met je colle ga's, is weg." Toch verzuimt Levien de Blaey niet om ook de minpunten van de veren te noe men. Net die boot missen, de mist soms, de gedwongen overnachtingen daar door op een koud veerplein. Levien: „En dan moet je wel goed bedenken dat de vrachtwagens van toen niet de luxe hadden van tegenwoordig. Geen stuur bekrachtiging, je stond soms recht in je cabine om je stuur om te krijgen." Halverwege 59 en 60 is hij als Levien in de zomer van 1992 uitstapt. „Ik had toen 45 jaar jaar voor een baas gelopen en dat vond ik toen wel welletjes." Nau welijks een paar maanden later stapt hij weer op de truck, nu als vrijwilliger met hulpgoederen naar Roemenië. Het is de eerste van vele reizen naar het voormalige Oostblok. Bij thuiskomst zit hij steeds vol verhalen, over de armoede vooral, de kinderen in de tehuizen, de dankbaarheid van de mensen, de nede righeid ook. De cirkel lijkt rond. Uiteindelijk pakt hij pen en papier en begint te schrijven. Eerst in een schriftje, later op de compu ter. „Ook in het besef van; als je het nu niet doet, dan doe je het nooit meer. En dan zijn al die verhalen weg. Dat geldt voor Roemenië, maar ook voor mijn her inneringen als vrachtwagenchauffeur en aan mijn jeugdjaren." Via via komt hij in contact met George Sponselee, au teur en verzamelaar van streekverha len. De kennismaking leidt in 2004 tot twee bijdragen aan de regionale verza melbundel Vol van Verhalen. Het ver volg ligt er nu: Herinneringen van een Zeeuws- Vlaamse vrachtwagenchauf feur. 154 pagina's dik, „en", zegt De Blaey, „er is geen woord van gelogen..." Herinneringen van een Zeeuws-Vlaam- se vrachtwagenchauffeur', door Levien de Blaey, verkrijgbaar voor 13,95 bij onder meer de schrijver (0115-471780 of blaeybraal@zeelandnet.nl) door Rob Paardekam GOES - Twee mannen uit Gro ningen en Hellevoetsluis hebben bij de politie aangifte gedaan te gen Goesenaar U. Hagen van de hulpstichting Sidhi Astu. Deze zou zichzelf verrijken met geld dat voor weeshuizen in Indone sië is bedoeld. Hagen zelf ont kent de beschuldigingen. Hagen is oprichter en - ondanks dat hij geen bestuursfunctie be kleed - de centrale man binnen de stichting Sidhi Astu. Volgens H. Oosting uit Groningen en A. van Leeuwen uit Hellevoet- sluis maakt de Goesenaar mis bruik van deze positie door het geld dat met allerlei acties is op gehaald achter te houden. Oosting en Van Leeuwen zijn zelf betrokken bij kleine hulp stichtingen voor Indonesië en zeggen het niet langer te kun nen aanzien hoe Hagen de boel 'belazert'. Tijdens de reizen die ze regelmatig maken naar het Aziatische land, zijn de twee er naar eigen zeggen achter geko men dat de drie weeshuizen die de stichting Sidhi Astu zegt te steunen helemaal geen geld uit Nederland krijgen. Prominent CDA'er H. Eversdijk en de Goese notaris C. Plage zit1 ten in de commissie van aanbe veling van Sidhi Astu, maar ge ven beiden aan al twee jaar niets meer vernomen te hebben. „Meneer Hagen houdt ons ner gens van op de hoogte", zegt de notaris. „Ik vond dat nooit erg, maar nu ik dit verhaal hoor, wil ik er het fijne van weten. Ik leen tenslotte wel mijn naam aan de ze stichting." Hagen zelf ont kent de beschuldigingen aan zijn adres. Volgens hem komt al het geld goed terecht, al geeft STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Jokeren; 15.30 uur: Folklore dansen; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, aerobics; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaar ten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren; 10.00 uur: Volks - en rolla- tordansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.00 uur: Compute ren; 19.30 uur: Stijldansen; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; 14.00 uur: Body training; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur Aerobics; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT-JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal, sjoe len; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten, soos; 13.30 uur: Bridge, handwerken; 19.00 uur: Stijldansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; '13,30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE - Zaal Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; Oude Raedthuys, 19.30 uur: Vragen half uurtje aan dorpsraad. hij toe dat er de laatste twee jaar weinig is overgemaakt, om dat er gewoon niet zo veel bin nenkomt. Af en toe verstuurt hij, naar eigen zeggen, nog een klein bedrag per post. De Goese naar zet dat hij wel eens geld van de stichting gebruikt om kosten die hij maakt te dekken. Zo komt van het geld dat him nenkomt uit de statiegeldbon nen die mensen bij de Jumbo in een bus kunnen doen, bijna niets in Indonesië terecht. „Dat gaat op aan algemene kosten", aldus Hagen. Dat hij de mensen uit de commissie van aanbeve ling niet op de hoogte houdt, komt volgens hem omdat hij ze niet wil lastigvallen. Voorzitter W. Dobson van Sidhi Astu geeft toe dat Hagen een grote mate van vrijheid geniet, maar hij vertrouwt hem. „We zullen dit onderzoeken, maar ik ben er van overtuigd dat al het geld goed wordt besteed." TERNEUZEN - Een zestigjarige man uit Terneuzen is zondagmiddag gewond thuisgekomen na een wandeling door zijn woonplaats. De man weet echter niet hoe hij aan die verwondingen is gekomen. De man liep rond twee uur 's middags door het centrum van de stad, onder meer via de Nieuwediepstraat en de Nieuwstraat. Hij heeft verwondingen aan zijn hoofd en ge zicht, knieën, armen en vingers, en bloedde flink toen hij thuiskwam. Ook missen er enkele tientallen euro's uit zijn portemonnee. De politie vermoedt dat er sprake is geweest van een bero ving of een mishandeling, maar zoekt nog getuigen. Wie wat gezien heeft, wordt verzocht contact op te nemen met de politie. HULST - Stichting Welzijn Ouderen (SWO) Hulst presen teert de Beweegwijzer 50-pluseen boekje met daarin een overzicht van beweeg- en sportactiviteiten voor alle vijf tig-plussers in de gemeente. De Hulster wethouders F. van Driessche en T. Maas ontvingen gisteren het eerste exemplaar uit handen van SWO-clirecteur A. van den Abeele. Uit onderzoek van SportZeeland onder Hulster vijf tig-plussers is gebleken dat de informatievoorziening over aangepaste sportactiviteiten voor de doelgroep 50 tot 75 jaar beter kan. Daarom is besloten het boekje te ma ken. Per kern staan de activiteiten en contactpersonen ge meld. Het boekje zal bij vijfduizend adressen in de ge meente Hulst op de mat vallen. In de beweegwijzer zijn particuliere initiatieven niet opge nomen omdat die geregeld kunnen wijzigen, maar daar heeft de gemeente Hulst iets op gevonden. Op de site www.hulstinbeweging.nl wordt het sport- en beweegaan- bod voor vijftigplussers steeds actueel gehouden. BREUKELEN - Sergio Herman van restaurant Oud Sluis is door de GaultMillau-inspecteurs uitgeroepen tot Beste Chef 2007. Sterrenrestaurant De Librije in Zwolle is het beste restaurant van deze tijd. Dat is gisteren tijdens een gala-avond in Breukelen bekendgemaakt door de nieuwe uitgever en directeur van de 'GaultMillau Proefschrift Restaurant Hotel Jaargids Nederland 2007'. Chef van het Jaar werd Jannis Brevet van Manoir Inter Scaldes in Kruiningen, dat met 19 punten op een derde plaats staat in de GaultMillau. „Zijn stijl is duidelijk een rustige, een verfijnde en eerlijke. En opvallend gegroeid het laatste jaar", oordelen de inspecteurs. Op zijn Zeeuws houdt hij van strakke lijnen en pure vormen. De opmaak van de borden is dan ook sober, omdat hij niet van te veel gedoe houdt op het bord. ANP HULST - Een vijftienjarige winkeldievegge uit Hulst is gistermiddag rond kwart voor zes tegen de lamp gelopen toen ze probeerde kleding te stelen uit een winkel in de Gentsestraat. Ze had in een pashokje haar eigen kleiding over de gesto len kleren aangetrokken en wilde zo de winkel uitlopen, maar de alarmpoortjes gingen af. Het meisje wordt ver moedelijk doorgestuurd naar bureau Halt. Wim en Marie Lucieer. foto Camile Schelstraete door Wilma Valk AARDENBURG - Ruim zeven tig jaar geleden ging een jonge Marie Zuyderduyn dagelijks naar naailes. „Ze kwam iedere dag langs mijn ouderlijk huis aan de Oude Kerkstraat," ver telt Wim Lucieer. „Ze viel me op. Dus maakte ik af en toe een praatje. Maar alleen een praat je!" Maandag zes november 2006 waren Wim (91) en zijn Ma rie (89) vijfenzestig jaar ge trouwd. Wim Lucieer herinnert zich van de huwelijksplechtigheid vooral nog een regel uit de toespraak van de toenmalige wethouder Bram Catsman. Catsman sloot af met: „Ik geef jullie beiden iets mee met de woorden 'ik dien!'" Wim Lucieer: „Dat heb ben we beiden goed onthouden en tot nu toe 65 jaar gedaan, de ander dienen. Rekening houden met elkaar." Beiden zijn geboren Aardenbur gers, maar door het werk van Wim in het onderwijs werd er vaak verhuisd: „Ik ben als on derwijzer begonnen, eerst in Axel en daarna in Zierikzee. La ter werd ik hoofd van school in Noordwelle. Na een tussenspel aan een internaat in Hilversum ben ik tot aan mijn pensione ring hoofd van een school in Purmerend geweest." Sinds dertig jaar woont het echt paar met veel plezier weer in hun geboorteplaats Aarden burg. Toch wordt er volgende maand weer verhuisd, nu naar woonzorgcentrum Coensdike: „Met het ouder worden komen er toch gebreken. Daar zijn we beter op onze plaats." „Wij hel pen wel bij het verhuizen," al dus een van hun dochters. „Maar het zal wel meevallen. Door het vele verhuizen is er nooit zo veel bewaard, daar let te moederwel op." Samen met de twee dochters, schoonzonen, zes klein- en twee achterkleinkinderen heeft het echtpaar zaterdag al deze bij zondere huwelijksdag gevierd: „Zaterdags is iedereen vrij, van daag kon niet iedereen komen. Deze dag hebben we vrijgehou den voor onze buren. Die missen we straks wel." Namens de ge meente Sluis kwam burgemees ter J. Sala het echtpaar felicite-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41