Watervogels vreten akkers kaal Je moet zorgen dat je fit blijft Sinterklaas vaart op 18 november Terneuzen binnen .Supermarkten twillen ook rol in aanpak overlast Werk aan riolering in Clinge begonnen jr. Hypotheken Verzekeringen «pijf r 6 n si oen en Bijna twee ton aan kinderzegels Rijontzegging dronken chauffeur Werkstraf voor bolletjesslikster zeeuwse almanak Koeterwaals Wij geven u de helft cadeau! Nieuwe 'natte' natuur brengt schadepost met zich mee voor boeren II ding- Al Nieuwe sporthal jflulst blijft binnen budget Redactie: 0113-315649 YYWW.pzc.nl R.mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: floord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. 'Lezersservice: 0800-0231231 dinsdag 7 november 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen Thuis in.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 1 ROTTERDAM - De basisschoolkinderen die afgelopen maand met kinderpostzegels langs de deuren zijn ge weest, hebben samen 8,4 miljoen euro opgehaald. De op brengst in Zeeland bedraagt 188.895 euro. In totaal is er ongeveer 100.000 euro meer opgehaald dan in 2005. Dat komt volgens de Stichting Kinderpostzegels door de 'donatieregel' op het bestelformulier. Daarmee konden kopers ervoor kiezen het totale bedrag naar bo ven te laten afronden. Dat leverde 400.000 euro extra op. Vanaf morgen kunnen de kopers de velletjes postzegels verwachten. Dit jaar sieren twintig Rotterdamse basisscholieren van dertien verschillende nationaliteiten de zegels. Daarmee vraagt de stichting aandacht voor het streven dat kinde ren moeten opgroeien in een veilige omgeving. MIDDELBURG - Een 48-jarige beroepschauffeur uit Moerbeke (B) had gisteren al zijn krediet bij de officier van justitie verspeeld. De man werd op 23 juni in Sluiskil voor de derde keer betrapt op dronken rijden. Dit keer werd de drankrijder slapend achter het stuur van zijn au to aangetroffen. De man bleek drie keer zo veel te hebben gedronken als toegestaan. Het rijbewijs werd ingenomen. De officier eis te gisteren bij de politierechter in Middelburg 800 euro boete en acht maanden rijontzegging. Raadsman J. Schuttkowski vroeg de politierechter een voorwaardelijke rijontzegging, te compenseren door de boete te verhogen. De politierechter kwam de verdachte gedeeltelijk tegemoet met het opleggen van acht maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en 1600 euro boete. MIDDELBURG - Een 29-jarige vrouw uit Middelburg had vorig jaar zomer bolletjes cocaïne geslikt in Curacao om de harddrugs zo naar Nederland te smokkelen. Daar voor moest ze zich gisteren in Middelburg verantwoor den. De politierechter veroordeelde de verdachte tot 150 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. Ook moet de Middelburgse duizend euro beta len aan de Staat. De vrouw had 1500 euro gekregen voor het smokkelen van de 240 gram coke. Daarop werd door de politierechter de kosten van het vliegticket in minde ring gebracht. De officier van justitie had 200 uur werk straf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Raadsman M. Harte pleitte voor een lagere werkstraf en voerde aan dat zijn cliënte openhartig is geweest over de cocaïnesmokkel. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Sinterklaas vaart dit jaar zaterdagmid dag 18 november de veerha ven van Terneuzen binnen. Net als voorgaande jaren komt de goedheiligman vlak na zijn landelijke intrede, dit jaar in Middelburg, in de Zeeuws-Vlaamse 'hoofdstad' aan. Coördinator A. Stoffels van Coördinatie en Management, dat de organisatie van de in tocht op het laatste moment heeft overgenomen van evene mentencommissie De Vliegen de Hollander, betreurt het zeer dat er verwarring is ont staan over de aankomstda tum van de sint. „In diverse publicaties is abusievelijk ge meld dat Sinterklaas op 11 no vember aankomt. Dat kan na tuurlijk helemaal niet als hij nog niet in Nederland is. Maar het zou wel heel verve lend zijn als tientallen kinde- j ren zaterdag de elfde voor niets staan te koukleumen bij de veerhaven." Stoffels meldt dat het pro- gramma er hetzelfde uitziet j als de afgelopen jaren. Vanaf j 13.00 uur zal een spreekstal- I meester toegestroomde kinde ren, ouders, grootouders en andere belangstellenden toe spreken en proberen warm te houden met woord en samen zang. De sint moet met zijn Pieten klokslag twee uur de veerhaven binnenvaren op een Terneuzense sleepboot, onder begeleiding van een po li tieboot. Na een warm welkom ver trekt de goedgeefse bisschop om 14.30 uur in een rijtuigje naar de Markt. Daar wordt hij ontvangen door burgemeester J. Lonink. Alle kinderen die in de haven niet dicht genoeg bij konden komen, hebben op de Markt nog eens de kans de sint de hand te drukken en wat snoepgoed van een Piet in ont vangst te nemen. Van 15.15 tot 16.00 uur lopen de goedheiligman en zijn knechten nog in het centrum rond, waarna ze om 16.00 uur naar de kinderafdeling van het ziekenhuis vertrekken. Stoffels: „De planning is strak, omdat we graag willen dat iedei'een weet waar hij aan toe is. Kinderen moeten er dus op kunnen rekenen dat ze Sint en zijn Pieten tussen 14.00 en 16.00 uur bij de ha ven of in het centrum kunnen ontmoeten." 'De Duitse zeekoet heeft het niet gehaald', luidde de droe ve doch raadselachtige mede deling die maandagochtend rondging in een Goes' bedrijf. Heeft vast te maken met het bedrijfsuitje dat ze zaterdag had moeten missen, deduceer de een werkneemster. Haar collega's waren wel op expeditie naar het Zwin ge weest. En hadden daar blijk baar een heroïsche, maar ver geefse reddingsactie onderno men. „Duitse zeekoet?", informeer de ze, een tikje gemelijk om de gemiste opwinding. „Had 'ie kentekenplaten?" Het antwoord tekende de j sfeer die het uitstapje be- j heerst had. „Er werd eerst gedacht dat het een meerkoet was. Dat was bijna goed. Want 'Meer' is zee in het Duits. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 door Harold de Puysseleijr CLINGE— Een aantal straten in Clinge moet het komende half jaar op de schop om het hoofd te bieden aan de wateroverlast die ach bij hevige regenval in het noordelijke gedeelte van het dorp (Zeegat) voordoet. Giste ren is daar een begin mee ge- Om te beginnen krijgt de sloot in het gedeelte van de Frans Halsstraat tussen de Papaver weg en de Beukelzstraat riole ring. Met die klus is enige we ken gemoeid. Vervolgens wordt er ter hoogte van de kleine vij ver naast Frans Halsstraat 26 een bergbezinkbassin aange legd. Gelijkertijd worden staps gewijs ook rioleringen aange legd in de Kennedylaan, De Ruy- terlaan en Beukelzstraat te Clin ge. Het streven is volgens de ge meente Hulst om het gehele pro ject in mei volgend jaar af te ron den. In verband met de werk zaamheden in de Frans Hals straat wordt het stuk van de Frans Halsstraat tussen de Papa verweg en de Beukelzstraat ge durende enige maanden voor al le verkeer afgesloten. Er is heel wat te doen geweest om de rioleringsmaatregelen in Clinge. Op verzoek van de om wonenden besloot de gemeente te langen leste af te zien van de geplande aanleg van greppels (zogenaamde wadi's) om de wa terproblemen op te lossen. Het alternatief waar nu voor geko zen is, bestaat uit de rechtstreek se afvoer van het regenwater via zogenaamde infiltratieriolen. Deze riolen bestaat uit geperfo reerde pvc-buizen. Bij normale neerslag kan het hemelwater via de perforatie in de bodem trek ken. Bij overmatige neerslag wordt het water rechtstreeks af gevoerd naar het oppervlaktewa ter. De werkzaamheden in de Frans Halsstraat zijn inmiddels begon nen. foto Camile Schelstraete or Frank van Cooten 'SLUIS - Boeren langs nieuwe 'natte' natuurgebieden in Zeeuws-Vlaanderen hebben reel last van watervogels op bun land. Die beesten, vooral pnzen, vreten de akkers kaal. Ij Boeren eisen een schadevergoe- aantal boeren sprak giste- h over deze problematiek met [wethouder A. Rosendaal. „De ïjgels mogen wat mij betreft al- II !cs opvreten, als ik de schade maar krijg vergoed", zei woord erder P. Mabesoone gisteren pens de gedupeerde landbou- I vindt dat de overheid voor schade moet opdraaien, om it het de overheid is die de na- rgebieden heeft aangelegd, s vogels zo belangrijk wor- èn gevonden, is het even he rijk dat wij een schadever- iing krijgen." Sen de nieuwe natuurgebieden nog moesten worden aangelegd, lieten aanpalende boex-en vol gens Mabesoone al weten veel schade van ganzen te verwach ten. „Er is niets met deze bezwa ren gedaan. Kijk, er mag geen getouwtrek ontstaan rondom de schadevergoeding. Dat moet ge woon goed zijn geregeld. Volgens Mabesoone worden de problemen voor de landbouw in de toekomst alleen maar groter. „In heel Zeeuws-Vlaandex'en komt van oost naar west een eco logische hoofdstructuur. Er moet nog veel nieuwe natte na tuur worden aangelegd. Alle aanpalende landbouwpex-celen hebben of krijgen last van de wa tervogels. In de zomer gaat het om overzomerende ganzen. In de winter komen daar nog de tx'ekgarxzen bij. Ze komen alle maal af op een mals stukje gras of graan. Dit voedsel is in de nieuwe natuur niet te vinden. Volgens Mabesoone kunnen de wilclbeheereenheden niet veel doen aan de overlast. „Op de eer ste di'iehondex'd meter van een landbouwperceel vanaf een na- tuurgebied rhag niet worden ge jaagd. Juist op deze percelen zijn de problemen het grootst." Inschatten De woordvoerder kan de schade voor de gedupeerde boeren moei lijk inschatten. „Het kost ons ook veel tijd de ganzen weg te ja gen. Dat is ook schade die dus niet altijd in geld is uit te druk ken." Wethouder A. Rosendaal zegt dat het belangrijk is dat de boeren de schade goed registre ren. „De gemeente is niet de di rect verantwoordelijke voor het uitkeren van schade. Faunabe heer heeft een fonds voor het uit keren van aantoonbare wild- schade. Binnen veertien dagen heb ik verder overleg met land bouworganisatie ZLTO en het Zeeuws Landschap of de Zeeuw se Milieu Federatie om te bekij ken hoe we dit probleem het best kunnen aanpakken. Door de toename van met name natte natuurgebieden groeit inder daad het aantal watervogels zo als ganzen op aanpalende land- bouwpercelen. Bij sommige na tuurgebieden, zoals De Blikken bij Groede, zijn fourageergebie- den ingericht voor de watervo gels om schade aan landbouw- percelen te voorkomen. Maar bij het nieuwe natuurgebied in de Sophiapolder komt een derge lijk gebied er niet. Daarom is het belangrijk tot een oplossing te komen." Rosendaal vindt overigens per soonlijk dat de gedupeerde boe ren de uren voor het verjagen van de ganzen ook in rekening mogen brengen. foor Frank van Cooten OOSTBURG - Supermarkten Al lied Heijn en C1000 in Oostburg I lijn niet betrokken bij de stren- e aanpak van alcoholgebruik II door scholieren rond het school- jrrein van het Zwin College. As- 'astent-bedrijfsleider E. de iBijcke van Albert Heijn vindt dat vreemd. Scholieren doen hun aankopen de pauzes bij deze twee jaotgrutters, op een steenworp afstand van het Zwin College. ,Wij zijn eigenlijk verantwoor delijk voor de overlast omdat si] de alcoholhoudende dx-an- |x verkopen", zegt De Rijcke. «ST - De bouw van een nieu we sporthal bij gemeenschaps centrum Den Dullaert in Hulst |Hijft wel degelijk binnen het :imumbudget van 850.000 euro dat de gemeenteraad daar door heeft gesteld. Het college van burgemeester en sethouders antwoordt dat op Tagen over de bouw van de nieuwe sportaccommodatie foor de fractie van Groot Honte- %se. Het bedrag van 850.000 euro sas volgens van Groot Hontenis- se'niet toereikend voor de bouw dan de hal. Deze groepering was jroot voorstander van de bouw •an een geheel nieuw sportcen trum aan de Wittebrugstraat in Hulst in plaats van de herbouw 'dan de sporthal op dezelfde loca tie. Hu het allemaal zo lang duurt '■oor de bouw van die accommo datie begint, ziet Groot Honte- fosse zijn kans schoon om als nog te pleiten voor 'een beter af gewogen en toekomstgericht be sluit'. -Temeer omdat nu gebleken is, fot de kox'tetermijnoplossing iedereen in het belang van scholen en verenigingen J'oor ogen had, wellicht ook niet lalbaar is", aldus Van Remor- jtele. „Maar wij zijn helemaal niet ge kend in de nieuwe aanpak om het alcoholgebruik onder school jeugd op straat terug te dringen. Ik zag vrijdag opeens een came raploeg op mijn terrein staan, maar ik wist van niets." De gemeente Sluis, de politie en de directie van het Zwin College slaan de handen ineen om over last door alcohol- en softdrugs- gebxuxik op straat voor met na me de bewoners van de Veer- hoekwijk terug te dringen. De partijen willen duidelijk te ma ken dat gebruik van softdrugs en alcohol in en rond school niet wordt geaccepteerd. Het gaat om het gebied tussen de beide supermarkten en de school. Bewoners klagen over ovexiast van handel in softdrugs bij met name de skatebaan en over zwerfvuil. Scholieren gooien le ge blikjes bier op straat. Dit wordt niet meer getolereerd. Als een paar keer waarschuwen niet helpt, krijgen hardleerse scholie- x-en een boete. De problemen zijn volgens burgemeester J. Sa- la niet groot, maar de gezamen lijke aanpak moet vooi'komen dat de problemen groter wor den. Legitimeren De Rijcke en een woordvoerster van C1000 zeggen dat jongeren zich bij de aankoop van alcohol moeten legitimeren. Onder de zestien jaar wordt geen alcohol verkocht. „Maar dat zegt niets", zegt De Rijcke. „Iemand van zestien of ouder koopt bier voor zijn vrienden die jonger zijn. Dat kunnen wij niet contx-o- leren. Persoonlijk denk ik dat de aanpak niet zal helpen. Als jongeren iets willen, krijgen ze het. Ze moeten de jeugd ge woon op school houden. Doe in de pauze gewoon het hek dicht." Volgens De Rijcke zijn beide su permarkten in de schoolpauzes populair bij de scholiex-en. De Rijcke wil de scholieren cle toe gang tot de supermaikt echter niet ontzeggen, noch het aantal scholieren in de winkel beper ken. „Want dan krijg je een pop penkast buiten en jaag je de klanten weg. Dat moet ik niet hebben. Maar ik was wel heel graag bij het overleg betrokken geweest." Het waren toch vooral dames die de weg naar de gymzaal wisten te vinden. Eén van de deelneemsters meende wel te weten waarom de mannen thuis blijven: „Ze zullen niet zo moedig zijn als de dames." foto Camile Schelstraete door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Onder het motto 'een gezonde geest in een gezond lichaam' kunnen 5 5-plussers deze week de voor delen van bewegen ontdekken. De Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen en de ge meente Sluis organiseren een Be weegweek met open lessen. Op verschillende plaatsen kan gratis deelgenomen worden aan diverse activiteiten. Wethouder J. Boogaard opende maandag in d'Ouwe Schoole in Retranche- ment de week. Voor de 76-jarige J. Schijve uit Retranchement is elke dag lek ker bewegen de normaalste zaak van de wex-eld. „Ik probeer zo veel mogelijk mee te doen aan de gymlessen hier in Retran chement. Het is een must voor ie dereen. Zo doe ik elke dag mee aan het televisieprogramma Be ter Bewegen. Je moet immers zorgen dat je fit blijft. Jammer dat niet meer mensen mee doen. Ze zouden zich veel beter voe len. Voox-al de mannen laten het afweten." De gymnaste heeft een passende verklaring voor de afwezigheid van de hex'en: „Ze zullen niet zo moedig zijn als de dames. Ze denken waarschijn lijk ook dat ze het bewegen niet zo nodig hebben. Ik weet echter zeker van wel." In Reti'anche- ment waren rond de klok van half twee bij aanvang een een stuk of twintig ouderen klaar voor de gymnastiekoefeningen. Onder leiding van Patrick Ver- carnmen werd er volop met de bal gegoocheld. Na enkele pas jes werden allerlei dribbeloefe ningen uitgevoerd. De dames hadden er zichtbaar het nodige plezier in. Om de sfeer en gezel ligheid nog wat te verhogen, wordt er telkens onder het ge not van een kopje koffie nog even nagekaart. Ook Vercam- men, die in verschillende kernen de gymlessen verzorgt, vindt het jammer dat de heren de weg naar de gymzaal niet weten te vinden. „Veel mannen vinden dat hun conditie goed genoeg is. Wellicht kan deze week hen er toe aanzetten mee te gaan doen. Er is volop keus aan activitei ten." Deze week kunnen 55-plus- sers terecht voor gymnastiek, volksdansen, linedance, gezel schapsdansen, yoga en koersbal in de diverse kernen. Informatie over de Beweegweek is te ver krijgen bij de gemeente Sluis, 0117-495531, of Stichting Wel zijn West-Zeeuws- Vlaandex-en: 0117-455349

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39