opgeknapt Oudheidkamer wordt Kerk al vijf eeuwen in het midden Van landbouwschuur tot winkel in rosbief Stallanders krijgen Jop Vleesboerderij in Kerkwerve Gentlemen Singers treden op in Zierikzee Leerlingenavond Meeus ziet brood in containerhaven GaultMillau: Sergio Herman beste chef 2007 agenda Noordwelle krijgt sirene Bijna twee ton aan kinderzegels Brand in voormalige school Rijontzegging dronken chauffeur kantal bezoekers Brusea stijgt WWW. cvketelshop.nl dinsdag 7 november 2006 SINT-ANNALAND - De hang plekvoor jongeren in Sint-Anna- land komt waarschijnlijk op de groenstrook voor de tennisbaan aan de Stoofweg. Dat heeft het Thoolse college van burgemees ter en wethouders besloten. Al meer dan een jaar wordt er gediscussieerd over de locatie van de jongerenontmoetings plaats (Jop). De Stallandse jon geren gaven aan dat ze het liefst een Jop bij het koelhuis aan de haven wilden hebben. Toen \yerd ook duidelijk dat de jonge ren het liefst een zogenoemde weiter shelter willen. Dat is een half open hangplek met een ver schuifbare wand. De gemeente heeft gekozen voor de Stoofweg, omdat in de directe omgeving geen huizen staan. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 ab zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vader Han (r) en zoon Harry voor hun schuur in Kerkwerve. door Inge Heuff KERKWERVE - Tot voor kort stonden er landbouwwerktuigen in de schuur aan de Kievitsweg bij Kerkwerve. Maar binnenkort kunnen de klanten van de vleesboerderij hier hun aankopen doen. De familie Boot - de ouders Han en Ja- comien met zoons Pieter en Harry - zet ten de ingeslagen weg voort: het vlees van eigen meststieren zelf verkopen in een breed assortiment aan vleesproduc ten. Han Boot werkte al aan de verbreding en vernieuwing van zijn agrarische be drijf toen de termen nieuwe economi sche dragers en plattelandsvernieuwing nog moesten worden uitgevonden. Het akkerbouwbedrijf was in de jaren ze ventig, toen hij het van zijn vader over nam, met zijn twintig hectaren te klein. Boot stond voor keuze: of land bijko pen, of binnen het bedrijf een nieuwe ontwikkeling in gang zetten. Hij koos voor het opfokken van meststieren. Deze dieren kon hij voeren met eigen maïs en graan en de mest kon hij over het land uitrijden. De stieren werden voor de slacht aan de handel verkocht. Dat ging een jaar of vijftien goed, tot in de jaren negentig door verschillende schandalen in de vleessector de prijzen dramatisch daalden. Opnieuw moesten Han en Jacomien een keuze maken: hele maal stoppen met het bedrijf, de vlees- tak afstoten of zelf het vlees gaan verko pen. Het werd het laatste. In 2000 open den zij een winkeltje in de voormalige koeienstal. Een professionele slager zorgt voor het uitbenen en de familie stortte zich op onder meer riblappen, gehakt, rosbief, tartaar, worsten en vleeswaren. Al het vlees wordt in deze winkel afgezet en inmiddels zijn er ook Schouws lamsvlees en vlees van de var kens van een collega te koop. „Het win keltje is te klein geworden", vertelt Har ry, binnen de familie verantwoordelijk voor de verwerking en verkoop van het vlees. „Met drie klanten is het vol. En in ons assortiment blijven we te beperkt omdat er onvoldoende uitstalmogelijk heden zijn." Weer vergaderde de fami lie Boot over de toekomst. Besloten werd om de landbouwschuur om te bou wen tot winkel. De landbouwmachines werden bij de buren ondergebracht en de schuur onderging een transformatie. Alleen een fraaie houten bint is zicht baar gebleven. Verder is binnen alles in- getimmerd voor een makkelijk schoon te houden winkel. Buiten bleven de gro te mendeuren behouden, er achter wer den houten kozijnen met veel glas en de winkeldeur- gezet. De koelingen moeten nog aan en de schappen gevuld en dan kan op zater- foto Dirk-Jan Gjeltema dag 18 november de open dag worden gehouden. „Die dag houden we ook, om dat we vorig jaar een open stal voor de stieren hebben laten bouwen", zegt Han. „We willen de mensen laten zien waar we allemaal mee bezig zijn." Pie ter, verantwoordelijk voor het agrari sche deel van de boerderij, laat de zes tig meststieren (Limousin en Blonde d'Aquitaine) zien. Die gaan grotendeels nog voor de open dag naar de slachterij in Sint-Annaland. „We hebben gemid deld 125 stieren per jaar waarvan er zo'n negentig naar de slacht gaan", legt hij uit. „We kopen jaarlijks jonge stier kalveren in, zo mogelijk van koeien uit natuurgebieden. Daarna mesten wij ze groot." Met de opening van de nieuwe winkel zal ook het aanbod verbreed worden. Harry, Han en Jacomien hebben genoeg ideeën. Harry: „Met deze winkel kun nen we alles veel beter presenteren. Het lijkt ons ook leuk om ook streekproduc ten als wijn en mosterd te verkopen. Dat past wel bij ons assortiment." ZIERIKZEE - Het vocaal ensem ble Gentlemen Singers treedt vrijdag op in de gereformeerde kerk in Zierikzee. Eerder die dag zingen de negen heren uit Tsjechië op de christelijke scho lengemeenschap Prins Maurits in Middelharnis. Het concert van deze Tsjechi sche 'King Singers'-achtige for matie stond als klapper in de programmering van de Stich ting Nieuwe Kerk te boek. Door tijdelijke sluiting van dit monu ment is het echter nodig om uit te wijken naar een andere loca tie. De Tsjechische formatie brengt een avondvullend programma getiteld Van Renaissance naar Spirituals. Door iets moeilijker klassiek werk te combineren met meer speelse volkswijzen en spirituals proberen zij een zo breed mogelijk publiek met hun muziek te raken. De Gentlemen Singers is een re- BURGH-HAAMSTEDE - Leer lingen van de muziekschool in Zierikzee laten op woensdag 15 november horen wat ze geleerd hebben. De kinderen treden op in ensem bles van accordeon, klarinet, saxofoon, slagwerk en dwars fluit. De tweedejaars leerlingen Algemene Muzikale Vorming uit Bruinisse, Ellemeet en Zie rikzee voorzien de Kindersymfo nie van Leopold Mozart van een passende begeleiding. Een ko perensemble en live band slui ten de avond af. Het optreden in De Schutse begint om 19.30 uur. BERGEN OP ZOOM - Trans- portbedrijf Meeus gaat waar schijnlijk de nieuwe container haven van Bergen op Zoom ex ploiteren. Directeur A. van der Vorst van het grootste transportbedrijf van Bergen op Zoom maakte dat bekend tijdens een bezoek van provinciebestuurder O. Hoes aan Bergen op Zoom. Het plan om 'iets' te doen met de containerhaven komt voort uit een door de provincie gevraagd proefproject om luchtvervuiling veroorzaakt door vrachtwagens terug te dringen. latief jong ensemble (opgericht in 2003) met een gemiddelde leeftijd van 23. De zangers zijn echter ervaren, omdat ze allen deel hebben uitgemaakt van één van de verschillende concertko ren van het Tsjechische jongens koor Boni Pueri. Plun program ma begint met muziek uit de zes tiende eeuw en eindigt met be werkingen van moderne spiri tuals tot songs van The Beatles. Het concert begint om 20.00 uur. BREUKELEN - Sergio Herman van restaurant Oud Sluis is door de GaultMillau-inspec- teurs uitgeroepen tot Beste Chef 2007. Sterrenrestaurant De Li brije in Zwolle is het beste res taurant van deze tijd. Dat is gisteren tijdens een ga la-avond in Breukelen bekend gemaakt door de nieuwe uitge ver en directeur van de 'Gault Millau Proefschrift Restaui-ant Hotel Jaargids Nederland 2007'. Chef van het Jaar werd Jannis Brevet van Manoir Inter Scaldes in Kruiningen, dat met 19 punten op een derde plaats staat in de GaultMillau. „Zijn stijl is duidelijk een rustige, een verfijnde en eerlijke. En opval lend gegroeid het laatste jaar", oordelen de inspecteurs. Op zijn Zeeuws houdt hij van strakke lij nen en pure vormen. De opmaak van de borden is dan ook sober, omdat hij niet van te veel gedoe houdt op het bord. ANP STREEKACTIVITEITEN OUWERKERK - Ring, 19.30 uur: Start sociaal veiligheids onderzoek door Vrouwen Advies commissie (VAC); ZIERIKZEE - Borrendamme,13.30 uur, overdekte markt en rommelmarkt met spulletjes voor de feestdagen. NOORD WELLE - Noordwelle krijgt een sirene. Het gaat om een gebruikelijk sirene die de bevolking moet alarme ren bij een ramp. Uit onderzoek was gebleken dat in een deel van het dorp de sirene buitenshuis niet te horen was en dat is wel de be doeling. De nieuwe sirene is inmiddels neergezet aan de Zuidwelleweg en zal binnenkort worden geactiveerd. ROTTERDAM - De basisschoolkinderen die afgelopen maand met kinderpostzegels langs de deuren zijn ge weest, hebben samen 8,4 miljoen euro opgehaald. De op brengst in Zeeland bedraagt 188.895 euro. In totaal is er ongeveer 100.000 euro meer opgehaald dan in 2005. Dat komt volgens de Stichting Kinderpostzegels door de 'do- natieregèl' op het bestelformulier. Daarmee konden ko pers het totale bedrag naar boven afronden. Dat leverde 400.000 euro extra op. Vanaf morgen kunnen de kopers de velletjes postzegels verwachten. Dit jaar sieren twintig Rotterdamse basis scholieren van dertien verschillende nationaliteiten de ze gels. Daarmee vraagt de stichting aandacht voor het stre ven dat kinderen moeten opgroeien in een veilige omge ving. MIDDELBURG - In de leegstaande gymzaal van een oud schoolgebouw in Middelburg heeft gisteren een kleine brand gewoed. Even na half drie rukte de brandweer uit naar de voormalige school van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren aan de Olmenlaan. In de gymzaal bleek piepschuim te branden. Of dat was aangestoken, was gisteren niet duidelijk. Het onderzoek van de politie was nog niet klaar. Omdat het om piepschuim ging, was er sprake van dikke zwarte rook. Dat maakte het aanvan kelijk lastig de plek te vinden waar het brandde, verklaar de de brandweer. Toen de brandhaard was gevonden, was het vuur ook zo uit. Na een halfuur kon de brandweer weer terug naar de kazerne. De schade was gering, omdat het schoolgebouw al enige tijd leeg staat. MIDDELBURG - Een 48-jarige beroepschauffeur uit Moerbeke (B) had gisteren al zijn krediet bij de officier van justitie verspeeld. De man werd op 23 juni in Sluiskil voor de derde keer betrapt op dronken rijden. Dit keer werd de drankrijder slapend achter het stuur van zijn au to aangetroffen. De man bleek drie keer zo veel te hebben gedronken als toegestaan. Het rijbewijs werd ingenomen. De officier eiste gisteren bij de politierechter in Middel burg achthonderd euro boete en acht maanden rijontzeg ging. Raadsman J. Schuttkowski vroeg de politierechter een voorwaardelijke rijontzegging, te compenseren dooi de boete te verhogen. De politierechter kwam de verdach te gedeeltelijk tegemoet met het opleggen van acht maan den rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, en 1600 euro boete. Een 34-jarige vrouw uit Hulst kreeg voor het rijden onder invloed 260 euro boete opgelegd. Zij werd vorig jaar op 24 december in Hulst aangehouden met een alcoholgehal te van 340 microgram: niet ver boven de limiet van 220 mi crogram. om subsidie bij het Rijk worden zes maanden. De verwachting is ingediend. Met name de monu- dat eind volgend jaar daadwer- mentenvergunning vraagt tijd. kelijk met het restauratiewerk Dat traject beloopt algauw zo'n kan worden begonnen. door Esme Soesman BRUINISSE - De Oudheidka mer in Bruinisse wacht een gro te onderhoudsbeurt. Houtrot wordt aangepakt en er moet het nodige voeg- en schilderwerk worden gedaan. De oude visser manwoning, die samen met het Visserijmuseum als Brusea wordt aangeduid, heeft het afge lopen seizoen over belangstel ling niet te klagen. Rond de 2100 bezoekers hebben de twee naast elkaar gelegen mu sea bezocht. Dat is aardig wat meer dan de circa 1800 museum- gangers die Bruinisse een sei zoen eerder aandeden. Promotie „We hebben meer aan promotie gedaan", wijst voorzitter A. Ver schoor van de Stichting Bruse Musea op een mogelijke oorzaak van het oplopend bezoekersaan tal. Meer dan anders hebben de mensen achter Brusea hun mu sea aan de man gebracht via stands tijdens andere activitei ten. Of er sprake is van een rechtstreeks verband tussen die inzet en de toename van het aan tal museumgasten is echter nooit zeker te zeggen, stelt Ver schoor vast. Ook op andere ter reinen hebben zich ogenschijn lijk kleine veranderingen vol trokken. Zo is de langzaamaan ingeburgerd geraakte naam Bru sea officieel in gebruik geno men. De naast elkaar gelegen, en via de achtertuin verbonden, Oudheidkamer en Visserij mu seum worden zo meer met el kaar verbonden. „En als begrip ishet ook handiger", geeft Ver schoor aan. Een kort woord - en dat geldt alleen al met het oog op automatisering - tikt en praat nu eenmaal makkelijker weg. Tenslotte bood Brusea het afgelopen seizoen voor het eerst ruimte aan wisselexposities waarbij werk van dorpsgenoten geëxposeerd kon worden. Grote plannen voor volgend sei zoen zijn er nog niet. Eerst volgt nog de afsluiting van afgelopen jaar. Het bestuur is bovendien in afwachting van het res tauratieplan waarvoor het ge meentelijk ingenieursbureau op dit moment voorbereidingen treft. Diverse onderhoudswerk zaamheden die aan de Oudheid kamer (een rijksmonument) moe ten gebeuren, zijn op één hoop geveegd. Het hieruit gedestilleer de plan zit in de bestekfase. Bin nenkort worden een monumen ten- en bouwvergunning aange vraagd en zal er ook een verzoek door Ali Pankow RENESSE - Willemijn Oudenho- ve mocht wegens hoerderij niet deelnemen aan het heilig avond maal. Voorzanger Pieter Pom- poene werd verbannen wegens zijn veelvuldige openbare dron kenschap. Bovenmeester en te vens voorzanger Van der Endt trok net op tijd zelf aan zijn stut ten, anders had de kerkenraad hem wel de laan uitgestuurd we gens zijn 'onzedelijke daad'. Het staat allemaal opgetekend in het jubileumboekje '500 Jaar Ja- cobuskerk in het hart van Renes- se'. Het boekwerkje geldt als afron ding van de uitgebreide viering van vijf eeuwen dorpskerk. Wet houder R. van der Wekken neemt zondagochtend om 10.30 uur tijdens de eredienst het eer ste exemplaar in ontvangst. De makers zijn: Henk Blom (eindredacteur), Ger van den Bosch en Fim Meerhof. Blom be schrijft 'de mensen in de kerk', oftewel het sociale gebeuren. Van den Bosch heeft zich ver diept in de katholieke periode en in de hervorming, die op Re- nesse indertijd zeer geleidelijk is doorgevoerd. Meerhof schrijft heel wat uurtjes onderzoeks werk in de archieven naar de his torie van het kerkgebouw op zijn naam. „Zo'n jubileumboekje zou al De makers van het boekje: Henk Blom, Ger van den Bosch en Pim Meerhof (vlnr). foto Dirk-Jan Gjeltema gauw saai kunnen worden met een opsomming van feiten en da ta. Dat hebben we willen voor komen", zegt Blom. In de introductie voert hij der halve de eenzame pelgrim Johan- nis Cornelis op. Deze gezel uit Zierikzee is in 1490 door de bal juw op pad gestuurd om barre voets naar Renesse te lopen en daar in de 'kapel in de dunen' een kaars op te steken voor 'On ze Lieve Vrouwe ter Zee'. Het is zijn straf voor het feit dat hij de burgemeester heeft uitgeschol den. De pelgrim moet bij de pas toor een bewijsje halen van het feit dat hij de opdracht heeft uit gevoerd. Zo trekt Blom de lezers de historie van de Jacobuskerk binnen. Veel kleurrijke figuren passeren de revue. Naarmate ze verder terug in het verleden leef den, is het gemakkelijker deze mensen met naam en toenaam op te voeren, erkent de eindre dacteur. Hij heeft er voor ge waakt nazaten te kwetsen en ge bruikt in zijn beschrijving van opmerkelijke figuren uit de re centere historie bewust alleen initialen. Blom kijkt met plezier terug op de samenwerking met Van den Bosch en Meei'hof. „Niet dat we het altijd eens waren, maar dat is ook geen vereiste", zegt de man die best bereid is af en toe een stevige discussie te voeren ten behoeve van het eindresul taat dat hij voor ogen heeft. Met de bundeling van de drie on derdelen door de drie auteurs is volgens hem een heel aardig beeld ontstaan van vijf eeuwen dorpskerk in Renesse. De notu len van de kerkenraad leverden hem een schat aan informatie op. „Hoewel in die verslagen ook veel met de mantel der lief de werd bedekt", constateert Blom. Voorgangers Met extra belangstelling las hij over zijn voorgangers als 'boven meesters van de school' die te vens de taak van voorzanger hadden. Een koppeling die in 1955 toen hij zelf hoofd van de school werd, niet meer bestond. De kloof tussen de rechtzinni- gen en de vrijzinnigen, het ge doe rond het zingen van de psal men op hele of halve noten, de komst van het Oberlinger-orgel, het kerkkoor, de musicals, de jeugd en de interkerkelijke sa menwerking. Die onderwerpen komen ook allemaal aan bod in '500 jaar Jacobuskerk in het hart van Renesse'. Het boekje is vanaf zondag voor twee euro te koop in de kerk zelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35