Bestemming Britannia in zicht PZC PZC Deze kolossen horen niet in de stad Bezwaren tegen Lidl Smerdiek afgewezen Bisschop man van de stamppot Meeus aan de slag met containerhaven in Bergen op Zoom ,13 Projectontwikkelaar ziet mogelijkheden voor zorgcomponent in hotel WWW. cvketelshop.nl Oud-Vossemeer gaat carnavallen Herfstmarkt Ter Weel in Yerseke Lampionnen in St.-Maartensdijk Waterkoelers op Goese Lyceum Bijna twee ton aan kinderzegels Zeeuwse chefs in de prijzen Inbrekers houden huis in Tholen agenda dinsdag 7 november 2006 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Projectontwik kelaar Loostad komt 'heel snel' naar buiten met de nieuwe be stemming voor Hotel Britannia. Hij overweegt om aan het boule vardhotel in Vlissingen een zorg component toe te voegen. Britannia. Brit. Al zeker zeven jaar staat het ooit zo roemrijke badhotel te verpauperen aan de boulevard van Vlissingen. Een hotel met 156 kamers en suites, congreszalen en een café annex restaurant zou het worden. Een Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl promobord op de voorgevel doet dat nog steeds geloven. Onderhandelingen met horeca ondernemers J. van Damme en J. van Zuijlen liepen vast op de prijs. Het verschil tussen wat zij boden en wat projectontwikke laar Loostad vroeg was te groot. Die overweegt het bestemmings plan te wijzigen, om zo meer mo gelijkheden te scheppen. Zorghotel „Puur een hotel, zoals het er nu ligt, is niet haalbaar", zegt direc teur- D. Spikkel-. „We kijken of het wel haalbaar is door een ho tel met iets anders te combine ren. Een zorghotel bijvoorbeeld of een appartementencomplex. Of een woonzorgcentrum, of ver huur in de recreatieve markt. Of een revalidatiecentrum. Zorg is economisch zeker aantrekkelijk. Een ziekenhuisbed kost duizend euro per nacht en een hotelbed doorgaans maar honderd. Een patiënt kan dan beter uitzieken in een revalidatiehotel." Spikker benadrukt dat dat niet betekent dat Britannia een reva lidatiehotel wordt. „We hebben nog steeds alle opties voor ogen, maar het gaat wel ergens heen. Waarnaartoe, dat zeg ik niet." Niet eens voor elke optie is een wijziging van het bestemmings plan nodig. Dat moet een geruststelling zijn voor omwonenden, verwacht Spikker. „Het gebouw willen we handhaven. We gaan er in elk geval geen tweede Sardijnto- ren van maken." Voor het hoteldeel houdt Spik ker Van Damme en Van Zuijlen nog altijd in zijn achterhoofd. „Met hen zijn we het verst geko men in de gesprekken. Zij wa ren bereid het meest te betalen. Dat gesprek ligt nu even stil, maar het kan wel goedkomen. We weten wat zij willen en voor ons zijn zij de meest geschikte partner. Die jongens kennen de lokale markt als geen ander." Voor Vlissingers kan het nieuwe hotel er niet snel genoeg staan. Ook Spikker betreurt de trage voortgang. „Het is een lastig project. De ge meente houdt vast aan haar wens van een groot hotel, maar dat lukt gewoon niet. Dat heeft te maken met wat wij in Neder land bereid zijn voor een hotel kamer te betalen." Maar de be stemming is in zicht, verzucht Spikker. „Zoals wij in het vak zeggen: de meest zwaarbevoch ten overwinningen zijn de mooi ste. Soms vervloek ik dit pro ject, dan denk ik: waarom zijn we er ooit aan begonnen? Maar dat is vast over als we de sleutel overhandigen." Eigenlijk wist Van Damme niet dat hij en zijn zakenpartner nog in beeld zijn voor Britannia. „We zijn afge haakt in de onderhandelingen. Onze calculatoren hadden hun maximum bereikt. Maar een extra partner biedt zeker nieu we kansen. Daar kun je creatief mee omgaan." OUD-VOSSEMEER - De elfde van de elfde, komende zaterdag, geeft carnavalsvereniging De Vlooientrappers uit Oud-Vosse- meer de aftrap voor het nieuwe woaidaehenseizoen. Het carnavalsmotto van dit jaar wordt 's avonds onthuld in café De Hoop (Daan Banaan) aan de Ring. Het feest begint om half negen. In de uitnodiging aan de bewoners van Oud-Vossemeer (Gróót Pesööt op z'n carnavals) wordt al een tipje van de sluier opgelicht. Er wordt melding ge maakt van een groot stamboom onderzoek door de heemkunde kring Gróót Pesóót. Een nieuw carnavalslied wordt gepresen teerd. Plaatselijke dweilbands spelen het dak eraf. YERSEKE - In zorgcentrum Ter Weel (Vredelust) in Yerseke is vrijdag een herfstmarkt. Tweedehands boeken, welfare artikelen, oliebollen, poffertjes, koek, spullen van de creaclub Vredelust, een snuffelkraam, en veloppen trekken en demonstra ties van handwerktechnieken zijn de ingrediënten. De markt is van 14.00 tot 16.30 uur. SINT-MAARTENSDIJK - Kin deren kunnen zaterdag meelo pen met de lampionoptocht in Sint-Maartensdijk. De optocht wordt gehouden door het evenementencomité ECS, de ondernemersvereniging en muziekvereniging Euterpe. De kinderen met de mooiste zelf gemaakte lampion winnen een taart of kinderchampagne. De I optocht begint om 19.00 uur. Na afloop is er chocolademelk. Advertentie Tractoren met aanhangers vol grond rijden door een dertigkilometerzone in de Goese Polder, door Frank Balkenende GOES - Dagelijks rijden de kolossen door Goes. Enorme tractoren met een aanhanger vol aarde. Achter het stuur zitten vaak jonge gasten, want met een trekkemjbewijs mag je vanaf je zes tiende zo'n gevaarte gewoon besturen. Sommigen gassen stevig door, over ro tondes en in woonwijken. Het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) ergert zich er dood aan. „Er komen steeds meer van die klotedin- gen bij." De tractor met aanhanger wint terrein in de wereld van het grondtransport. Waar vroeger vrachtwagens aarde aan- en afvoerden, zie je nu de landbouwko- lossen door de stad sjezen. De inzet van tractoren voor grondtransport is name lijk een stuk goedkoper dan een vracht wagen op pad sturen. Her ROVZ ziet deze ontwikkeling met lede ogen aan. Ten eerste zijn de chauf feurs vaak jongeren met relatief weinig ervaring, want voor een tractor heb je geen rijbewijs nodig. Een trekkerrijbe wijs volstaat. „Maar dat stelt weinig voor", zegt Henk Rhebergen van het ROVZ. „Je kunt dat examen absoluut niet vergelijken met dat voor een regu lier rijbewijs. Er worden nu nauwelijks eisen gesteld aan tractorbestuurders. Bovendien mag je vanaf je zestiende jaar een tractor besturen als je dat pa piertje hebt gehaald." Met hun geringe wegervaring en kennis van verkeersregels sturen ze wel hun mastodonten door Goese woonwijken en over rotondes waar dagelijks vele fietsers, onder wie talloze scholieren, hun pad kruisen. Dit jaar lieten in Goes al twee scholieren het leven toen ze wer den aangereden door een vrachtwagen. De onfortuinlijke ongelukken vonden plaats op de rotonde Nansenplein in Goes-Zuid en op de Houtkade bij het havenindustrieterrein De toename van de grondtransporttrac toren is vragen om ongelukken, zegt Rhebergen. „Vanuit de cabine heb je slecht zicht, want de dode hoek is groot. We hebben wel een actie gehouden om ook op tractoren dode hoekspiegels te zetten, maar ik weet niet of ze op elke tractor zitten. Tel daarbij de geringe rijervaring van de chauffeurs en de om vang van zo'n tractor met aanhanger bij op, en je weet dat er een keer brokken van komen. Zeker omdat er in Zeeland steeds meer van die klotedingen bijko men." Klacht Jan Pilaar is één van de Goesenaren die zich dagelijks irriteert aan de tractoren met opleggers. Hij heeft een klacht ge stuurd naar het meldpunt veilig verkeer Zeeland, dat onveilige verkeerssituaties inventariseert en vervolgens wegbeheer- ders daarop aanspreekt. Pilaar, die aan het Goese Meer woont, ziet op weg naar zijn werk regelmatig hachelijke situaties. „Op de smalle Piet Heinstraat passeerde zo'n tractorcombi natie een groepje fietsende scholieren. De bak is breed, de wielen zijn enorm en kennen, anders dan vrachtwagens, geen beveiliging tegen vallende fietsers. foto Willem Mieras Op de Piet Heinstraat ging het maar net goed. Sinds dat moment let ik extra op de tractoren. Het valt me op dat de chauffeurs vrij jong zijn en behoorlijk hard door de stad crossen." Pilaar vindt het onbegrijpelijk dat zul ke voertuigen 'binnensteden onveilig mogen maken'. „Er moet zeker eerst weer een dode vallen voordat er wordt ingegrepen. Ik zou zeggen: weg met die dingen uit de stad." Rhebergen is het van harte met hem eens. Alleen: „Het valt op dit moment niet te verbieden. We spreken het minis terie er al jaren op aan. Zo moet er bij voorbeeld een kenteken op die tracto ren komen en moeten de chauffeurs een volwaardig rijbewijs halen. Dat gebeurt vroeger of later wel, maar het heeft nu geen topprioriteit in Den Haag." De gemeente Goes heeft nog geen klach ten over de tractoren gekregen. Volgens Rhebergen kan een gemeente wel iets uitrichten, bijvoorbeeld door in bouwbe- stekken te eisen dat voor grondtranspor ten alleen vrachtwagens zijn toege staan. „Want één ding is duidelijk: deze kolossale tractoren zijn ongeschikt om- binnen de bebouwde kom mee te rijden. Zo simpel is het." door Cornelleke Blok SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wijst de bezwa ren tegen de komst van de Lidl aan de Markt in Sint-Maartens dijk af. De Lidl wil eén nieuwe vesti ging openen aan de Markt 23 in Sint-Maartensdijk, in het voor malige pand van Van Houte wo ninginrichting. Vorige niaand konden betrokkenen bezwaar maken tegen de bouwvergun ning voor het verbouwen en ver nieuwen van het winkelpand en de wijziging van het bestem mingsplan. Voor de bouwver gunning waren vier bezwaarma kers: concurrent Aldi, twee om wonenden en de' nabijgelegen hervormde Rehobothkerk. De vier bezwaarmakers zijn stuk voor stuk bang dat het par keren, en het laden en lossen van vrachtwagens voor verkeers problemen gaat zorgen. Boven dien vrezen ze dat het bescherm de stadsgezicht van Sint-Maar tensdijk aangetast wordt, dooi de komst van de Lidl. De monumentencommissie, een groep van onafhankelijke specia listen op het gebied van monu mentenzorg, had eerder al aan gegeven positief te staan tegen over de komst van de super markt. Dat was een belangrijk argument voor de gemeente Tho len om de genoemde bezwaren af te wijzen. Daarnaast worden voldoende maatregelen geno men om de verkeerssituatie op de Markt in de toekomst te ver beteren, zo is het oordeel van de gemeente. De gemeente Tholen heeft daar om nu, met de weerlegging van de ingediende bezwaren, een bouwvergunning verleend en het bestaande bestemmingsplan gewijzigd. Niets staat de komst van de nieuwe Lidl-vestiging aan de Markt daardoor op dit moment in de weg. door Jan Reijnders OOSTERHOUT - Bisschop in spe Hans van den Hende heeft in zijn eerste kennismakingsbe zoek een wervelende start ge maakt. In de Mariakerk in Oos terhout beantwoordde hij vra gen over zijn favoriete film, laatst gelezen niet-religieuze boek en zijn lievelingsgerech. Over die laatste vraag moest de op 25 november te wijden bis schop-coadjutor wel erg lang na denken. Uiteindelijk werd het toch 'stamppot boerenkool', waar mee Groninger Van den Hende zijn uitdrukkelijk niet-Bourgon- dische achtergrond bevestig de.De nieuwe bisschop gebruikt de laatste weken vóór zijn bis schopswijding op 25 november om kennis te maken met de drie dekenaten van het bisdom Bre da. Deze week is Baronie aan de beurt, de komende twee weken doet hij de dekenaten Markie- zaat en Zeeland aan. Als locatie in de Baronie was ge kozen voor de Mariakerk in Oos terhout. Oosterhout is de eerste en voorlopig enige plaats in het bisdom waar de kerk niet langer geografisch maar naar de wijze van geloofsbeleving is georgani seerd. In de ene kerk worden meer tra ditionele vieringen gehouden, terwijl in een ander godshuis 'ge loof en cultuur' worden beleefd. Een andere kerk fungeert als 'huiskamer' voor de geloofsge meenschap. Over de voors en tegens van dit experimentele model liet Van den Hende zich nog niet uit. Wel liet hij duidelijk merken niet te schrikken van de grote aantal len pastoraal werkenden en vrij willigers in het Bredase diocees. „In Groningen was de verhou ding priesters - pastoraal wer kenden ook 50-50. Dus dat ben ik wel gewend. Van den Hende heeft de absolu te ambitie om religie weer pro minenter in het dagelijks leven van mensen op de voorgrond te krijgen. „Mijn ideaal is dat het geloof deel uitmaakt van het leven, dat het geloof bij je identiteit hoort. Dat mensen nog met Kerstmis en Allerzielen naar de kerk gaan, is iets waar we zuinig op moeten zijn. Maar we mogen dat niet louter als een aardig overblijfsel uit het verleden be schouwen, dit mag geen eind punt zijn. Ik wil me daar niet bij neerleggen." Kennismaken in het bisdom en de onderscheiden dekenaten is geen overbodige luxe voor de nieuwe bisschop. „Ik was tot nu toe maar één keer van mijn le ven gericht in Breda geweest en dat was voor de wijding van bis schop Muskens in 1994." Vlot en toegankelijk pratend mocht de nieuwe man steeds prikkelender waagjes beant woorden. Wat de zwakke kan ten zijn van het bisdom Breda bijvoorbeeld. „Dat is moeilijk, op de eerste dag van mijn kennismakings tournee. Wat ik wel zeggen wil: zwakte is niet verkeerd. Als je er maar niet tevreden mee bent. En ach, als het bisdom Breda zwakke kanten heeft, dan zullen die zeker bij de Heilige Geest be kend zijn." GOES - Leerlingen van het Goese Lyceum kunnen sinds gisteren op school gekoeld water tappen uit waterkoelers van Stichting WaterWijs en waterbedrijf Evides. Met de koelers willen de twee bedrijven jongeren bewust maken van het belang van een gezonde leefstijl. De water koelers zijn daarom voorzien van een beeldscherm, waar op filmpjes getoond worden. Tijdens de lunchpauze deelden medewerkers van Stich ting WaterWijs en Evides flesjes water uit aan de leerlin gen, ter promotie van de waterkoelers. ROTTERDAM - De basisschoolkinderen die afgelopen maand met kinderpostzegels langs de deuren zijn ge weest, hebben samen 8,4 miljoen euro opgehaald. De op brengst in Zeeland bedraagt 188.895 euro. In totaal is er ongeveer 100.000 euro meer opgehaald dan in 2005. Dat komt volgens de Stichting Kinderpostzegels door de 'donatieregel' op het bestelformulier. Daarmee konden ko pers het totale bedrag naar boven afronden. Dat leverde 400.000 euro extra op. Vanaf morgen kunnen de kopers de velletjes postzegels verwachten. Dit jaar sieren twintig Rotterdamse basisscholieren van dertien verschillende nationaliteiten de zegels. Daarmee vraagt de Stichting Kinderpostzegels aandacht voor het streven dat kinderen moeten opgroeien in een veilige om geving. BREUKELEN - Sergio Herman van restaurant Oud Sluis is door de GaultMillau-inspecteurs uitgeroepen tot Beste Chef 2007. Sterrenrestaurant De Librije in Zwolle is vol gens het beste restaurant van deze tijd. Dat is gisteren tijdens een gala-avond in Breukelen be kendgemaakt door de nieuwe uitgever en directeur van de 'GaultMillau Proefschrift Restaurant Hotel Jaargids Nederland 2007'. Chef van het Jaar werd Jannis Brevet van Manoir Inter Scaldes in Kruiningen, dat met 19 punten op een derde plaats staat in de GaultMillau. „Zijn stijl is duidelijk een rustige, een verfijnde en eerlijke. En opvallend gegroeid het laatste jaar", oordelen de inspecteurs. Op zijn Zeeuws houdt hij van strakke lijnen en pure vormen. De opmaak van de borden is dan ook sober, omdat hij niet van te veel gedoe houdt op het bord. ANP THOLEN - Gistermorgen werd op twee plaatsen in Tho len een inbraak ontdekt. Bij een bedrijf aan de Schelde Rijnweg was computerapparatuur weggenomen. Ook werd een onbekend geldbedrag meegenomen door de in brekers. Op een bouwterrein in Tholen hielden inbrekers het afge lopen weekeinde behoorlijk huis. Uit een van de keten zijn spuitbussen met verf gestolen. In deze en andere keten werd een spoor van vernielingen achtergelaten. Lampen werden stukgeslagen, alles werd met verf besmeurd, een rolluik is vernield, zelfs een bouw lamp die op vier meter hoogte hing is beklad met verf. De schade is volgens de politie aanzienlijk. Er wordt een on derzoek ingesteld. door Laurent Heere BERGEN OP ZOOM - Trans portbedrijf Meeus gaat waar schijnlijk de nieuwe container haven van Bergen op Zoom ex ploiteren. Vooralsnog vanuit de Theodorushaven. Directeur A. van der Vorst van het grootste transportbedrijf van Bergen op Zoom maakte dat bekend tijdens een bezoek van provinciebestuurder O. Hoes aan Bergen op Zoom. Het plan om 'iets' te doen met de containerhaven komt voort uit een door de provincie ge vraagd proefproject om de luchtvervuiling veroorzaakt door vrachtwagens terug te drin gen. Volgens Van der Vorst zijn er zeer serieuze mogelijkheden om ermee aan de slag te gaan. „We hebben met de grootste bedrij ven gesproken die gebruik ma ken van containers en die uit de havens van Rotterdam, de Zeeuwse delta of Antwerpen la ten komen", aldus Van der Vorst. Nu komt een deel via schepen vanuit Rotterdam naar Moer dijk en wordt daar op vrachtwa gens gezet. Onder meer printer- bedrijf Ricoh maakt veelvuldig gebruik van containers, zo'n zes tienduizend per jaar. Maar ook bedrijven als GE Plastics laten een deel van hun spullen per container hiei-heen brengen en vervoeren hun producten vervol gens per container naar de klan ten. De bedoeling van Meeus is dat het een tweetrapsraket wordt: beginnen in de Theodushaven en vervolgens een nieuwe, nog te bouwen containerhaven be trekken aap de Zuiderstrekdam op industrieterrein Noordland. „De knoop is nog niet echt door gehakt, maar de vooruitzichten zijn zeer positief", zegt wethou der T. Linssen (Economische Za ken) over de plannen. De gemeente wil de plannen ook financieel ondersteunen maar vindt dat bijvoorbeeld ook de provincie uit het oogpunt van milieubeheer zou moeten meebe talen..Ook Van der Vorst zegt dat een overheidsbijdrage nodig is. Om te beginnen wil Meeus vanuit het vroegere Meeuscom- plex aan de Theodorushaven be ginnen. Daar is een loswal, maar die moet wel worden ver sterkt om zware containers te kunnen dragen. Het complex is door Meeus verkocht aan de ge meente Meeus zou het vroegere eigendom dan terughuren. La ter moet er dan een nieuwe bui tenhaven worden gemaakt. Die komt dan vlak voor de sluis te liggen. Dat scheelt handelingen en dus kosten voor de vervoer ders. De investering wordt geraamd op circa vijftien miljoen. Vol gens Ron de Roo van de Rotter damse onderneming Van Donge&De Roo, die zich eerder als kandidaat voor de container haven meldde, valt die investe ring niet terug te verdienen. Meeus verwacht van wel. STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Palazzoli Huis, 14.00 uur: Koffiemiddag ism Stichting Olijf, netwerk van vrou wen met gynaecologische kanker; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; 's-GRAVENPOLDER - Ons Dorpsleven Poelvoordeslraat 3, 20.00 uur: Bijeen komst Zeeuwse afdeling van hccmdan- delijke vereniging van computergebrui kers); HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 14.00 uur: Bingo voor ouderen; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE - Basisschool de Klimroos, 10.00-12.00 uur: Open mor gen; Peuterspeelzaal de Krukeltjes, 19.30 uur: Ouderavond; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; THOLEN - Hal Timpa, 09.00-11.30 uur en 13.30-15.00 uur:2e Hands Beurs; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Bibliotheek. 20.15 uur: Verhalenvertel lers van de Vertelkring Midden-Zeeland met muzikale omlijsting door ceremo niemeester Engel Reinhoudt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29