c De koetspaarden zijn welkom Een beetje rare weken, nu de grootste drukte over is Elk blik heeft een eigen verhaal Buitenplaatsen in Kloetinge 23 De Collectie dinsdag 7 november 2006 In De Collectie staat weke lijks een museum in Zee land centraal. De collecties van de kleinere musea in de -provincie worden in de ze serie belicht. Deze week: blikmuseum De Blikvanger in Renesse. Annemarie Heiligers in haar als ouderwets kruidenierswinkeltje in gerichte blikmuseum. foto Dirk-Jan Gjeltema H. Pauw van Wieldrecht maakte in 1890 de eerste foto van het jachthuis. In de stallen van het koetshuis zijn de antieke giet- en smeedijzeren ruiven bewaard gebleven. Vraag een verzamelaar met een verleden als onderwij zer én een meer dan gewone be langstelling voor kunst en ge schiedenis naar haar favoriete blik en de voorbeelden vliegen om je oren. Er is in de loop der jaren tenslotte heel wat moois en gedenkwaardigs 'ingeblikt'. In blikmuseum De Blikvanger in Renesse zijn er hoogtepunten te over. Het oudste exemplaar is, met z'n donkere prent, misschien niet het meest attractieve blik uit de verzameling van Annema rie Heiligers. Bijzonder is de Duitse tabaksdoos uit 1840 wel. De afbeelding is er nog met de hand op geschilderd. Dat geldt voor de later geprodu ceerde blikken niet, maar dank zij haar nu al jaren aanhouden de verzamelwoede weet Heili gers als geen ander welke voor werpen in haar circa 4000 blik ken tellende collectie als origi neel zijn aan te merken. Van dat schattige oranje blikje met ooie vaar dat ter gelegenheid van de geboorte van de toenmalige prin ses Beatrix, gevuld met een be schuit met muisjes, werd uitge deeld - zijn er nog best veel in omloop. De uitgebreide verzameling blik ken gewijd aan het honderdja rig bestaan van het koninkrijk der Nederlanden (1813-1913) kan daarentegen als zeldzaam worden gezien. Heiligers liep haar 'tic' bij toe val op in 1965. Op de vuilnisbelt van haar toenmalige woon plaats Noordwelle vond ze een groot jamblik van Flipje Tiel. Ze is een rasverzamelaar, erkent ze grif. Brilletjes, carbietlam- pen: de Renesser museumeige naar heeft nog heel wat meer ob jecten in veelvoud in bezit. „Maar verschillende mensen uit het dorp die dat jamblik zagen, zeiden meteen; ik heb ook nog wel iets voor je. Binnen de kort ste keren had ik er vier. Ik dacht: hé, nu is het begonnen." Met het blikmuseum (sinds 12,5 jaar) als resultaat. Want, eerlijk is eerlijk, wat heb je aan al dat moois als je blikjes in blikken opslaat om je alsmaar uitdijen de verzameling een plaatsje te kunnen geven. Dus werd de wo ning van Heiligers en haar echt genoot in Renesse met een mu seumruimte uitgebreid. Heiligers heeft bovendien een zwak voor nostalgie; voor din gen die verdwijnen. Zoals ze ook intens kan genieten van stijl stromingen als jugendstil en art deco. „Beide dingen kom ik in blik vaak tegen." Het maakt dat het vuurtje in haar zoveel jaar later nog altijd door een 'blik- kie' aangewakkerd kan worden. „Ja, ik blijf altijd naar bijzonde re exemplaren op zoek." In haar als ouderwets kruide nierswinkeltje ingerichte mu seum vertelt elke plank, elke vi trinekast en elke hoek een eigen verhaal. Hoogte- en dieptepunten in de geschiedenis (als een soort stof felijk gemaakte historische ca non) zijn in alle kleuren en ma ten terug te vinden. De grijzige Welfareblikken die in oorlogs tijd - gevuld met voedsel - wer den gedropt en een zeskantig oranje blik gemaakt naar aanlei ding van de in Amsterdam ge houden Olympische Spelen in 1928. Andere blikken maken weer dui delijk hoe algemeen gebruikt het materiaal vroeger was, juist omdat vele dagelijkse produc ten erin bewaard werden. Neem de tabaksdozen (waarvan som mige halfrond waren zodat ze Esme Soesman Blikmuseum De Blikvanger aan de Capelweg 18 in Renesse is ge opend op dinsdag (10.00-12.00 uur), woensdag (14.00-17.00 uur), elke derde zondag van de maand (13.00-17.00 uur) en 19 november, 17 december, tweede kerstdag en 7 januari. Meer in formatie via www.blikmu- seurn.nl. makkelijk in de kontzak gestopt konden worden). Of die bus le vertraan, die elke keer weer kre ten van afschuw uitlokt bij mu seumbezoekers. „Het publiek zorgt zelf ook voor hele leuke verhalen. Dat maakt het nog eens extra leuk." Kijk, wijst Heiligers op een veld fles en jerrycan uit Lourdes die met gewijd water gevuld zijn ge weest. Deze beauties staan in haar rooms-katholieke hoekje. Elders zwerven nog juweeltjes als een blikken poppenhuis, broodtrommel en kooktoestelle- tje rond. Met vijf thematentoonstellingen per jaar probeert Heiligers steeds weer extra aandacht aan een ander stukje van haar collec tie te besteden. Vanaf 7 november is het thema Oma's keuken in kerstsfeer, waarbij naar een combinatie met emaille is gezocht. Als het om Zeeuwse bui tenplaatsen gaat, komt meestal Walcheren in beeld. Daardoor is onbekend dat ook Zuid-Beveland veel kas telen en buitenplaatsen had. In Kloetinge bestaan er nog twee. Daarover gaat het boek Over ambachtshe ren en kasteelbergen van Marian Lenshoek-Smeets en Ronald van Immserseel. Ze tonen zich bescheiden aan de buitenwereld. De buiten plaats aan het Kloetingse Markt veld en het ambachtsheerlijke Jachthuis aan de Jachthuis straat. De gebouwen torsen geen eeuwenoude geschiedenis mee, de omgeving waarin ze staan doet dat wel. Van de bui tenplaats aan de markt is vooral de nauwelijks zichtbare tuin zeer bijzonder. Dichter Hans Warren ging er in maart 1979 op bezoek en doet in zijn Geheim Dagboek verslag. 'Het is een park met eeuwenou de bomen, een vluchtheuvel, grachten en vijvers. Soms zagen we tien, vijftien uilen bij elkaar in de bomen en struiken zitten. Geluidloos vlogen ze rond. On der de bomen bloeiden duizen den winterakonieten en hon derdduizenden sneeuwklokjes, je kon er niet lopen zonder er een paar te vertrappen, al paste je nog zo goed op.' Dat voorjaarsbeeld bestaat nog altijd. Want de familie Lens hoek, sinds 1895 eigenaar van panden en paradijselijke tuin, hecht aan behoud van cultureel erfgoed. In het oude koetshuis met stallen, naast het herenhuis, zijn de antieke giet- en smeedij zeren ruiven voor de koetspaar den nog aanwezig. Het is als één van de weinige in de provincie vrijwel in de oorspronkelijke staat (1851) bewaard gebleven. De oorspronkelijke woning van de buitenplaats uit het begin van de achttiende eeuw, werd in 1924 gesloopt en vervangen door een villa, ontworpen door architect A.L.J. Goethals uit Middelburg. Het koetshuis bleef staan, evenals de in 1896 ver nieuwde koetsierswoning er naast. Tot de buitenplaats be hoorde inmiddels ook het huis Geertesplein 1, één van de oudste woningen in Kloetinge (uit 1616), nu kantoor van de Lenshoeks. In 1916 werd de voormalige pastorie gekocht, De buitenplaats Kloetinge vanaf het Marktveld. Van links naar rechts: de koetsierswoning, het koetshuis, de in 1924 gebouwde villa en op de hoek de oude pastorie. foto's uit besproken boek waar in 1817 de bekende weer kundige C.H.D. Buys Ballot, op richter van het huidige KNMI, het levenslicht zag. Zo is van lieverlee een uit ver schillende gebouwen bestaande buitenplaats ontstaan, die de oostkant van het Marktveld do mineert: koetsierswoning, koets huis, villa, oude pastorie en om de hoek de oude slagerswoning Geertesplein 1. Bij de aankoop ruim honderd jaar geleden, schakelde Willem Lenshoek boomkweker D.J. van der Have uit Kapelle in voor her inrichting van de tuin, mét be houd van de oude, vaak uitheem se bomen. Tegenwoordig zijn er drie gedeelten: een landschappe lijke tuin achter de huizen, daar achter de oude kasteelberg uit de elfde eeuw en vervolgens de siértuin. Jachthuis De buitenplaats waarop sinds 1871 het Jachthuis staat, is het domein van de ambachtsheren en -vrouwen van Kloetinge. Die hadden sinds de tweede helft van de 18e eeuw een groot heren huis aan het Geertesplein in be zit, waar in 1881 de nieuwe pas torie (later gemeentehuis, nu woongemeenschap ouderen) werd gebouwd. Dat ambachtsherenhuis paste bij de status van de ambachts heer, de plaatselijke alleenheer ser, die het tot aan de Franse tijd voor het zeggen had. Onder de ambachtsheren van Kloetin ge zijn veel Van Borseles te vin den. Maar ook het geslacht Van Brederode speelt in de zestiende en zeventiende eeuw een rol. Daarna is het de beurt aan de familie De Jonge van Ellemeet. In 1843 komt de ambachtsheer lijkheid voor 13.000 gulden in bezit van J.C. Clotterbooke-Pa- tijn. De huidige ambachtsvrouwe is J.J. van Dijk van 't Velde-Rade- macher Schorer. In het boek zegt zij: „Een ambachtsvrouwe kan zeker een functie vervullen in het dorp. Hoewel symbolisch, hecht ik persoonlijk sterk aan de waarde die de ambachtsheer lijkheid hier tegenwoordig nog heeft. Juist in deze tijd: in het algemeen hebben we al zo wei nig tradities en een eigen burge meester heeft het dorp ook niet meer. Daarbij wil ik graag iets voor het dorp doen." Alsof de tijd heeft stilgestaan. Jaarlijks geeft de muziekvereni ging een concert op het Jacht huis, de ambachtsvrouwe steunt plaatselijke activiteiten, opent de hobbytentoonstelling en be noemt de nieuwe leden van handbooggilde Sint Sebastiaan. In de kerk bevindt zich een am- bachtsherenbank met familiewa pens. Het auteursduo Lenshoek-Van Immerseel heeft een zeer lees baar boek samengesteld. Met kort aandacht voor de geschiede nis van het dorp en de kastelen en de ontwikkeling van de am bachtsheerlijkheid. Rinus Antonisse M. Lenshoek-Smeets en R. van Immerseel: Over ambachtsheren en kasteelbergen. De geschiede nis van twee buitenplaatsen in Kloetinge - Uitgeverij De Kope ren Tuin in Goes, in samenwer king met stichting De Vijf Cappelarijen/Ambachts heerlijkheid Kloetinge en de Kastelenstichting Holland en Zeeland. Prijs 27,50. In een verre hoek van de Vroon- landseweg in Kapelle telen Ivo van Gaaien (40) en Janette van Gaalen-Doppenberg (38) aard beien onder ruim een halve hec tare glas. Ze telen ook kersen, frambozen en bessen en verder op in het dorp peren en appels. De kinderen, Wilco, Lilian, Jan, Annemieke, Miranda en René helpen af en toe ook een handje. In Onder glas volgen we het ge zinsbedrijf van week tot week. Wat krijgen we nou? Ivo in een lange broek! Is hij soms van zijn geloof af? „Tja, het kon geloof ik niet langer, al ben ik zelf geneigd om het erg lang vol te houden. Maar ik ging een eindje fietsen met René, hij moet zijn pas verworven kunst per slot nog oefenen, toen er een fietser achter ons opdoemde. Die riep: 'Heu, het is eind okto ber, hoor'. Het was de dominee. Dat is nog niet zo erg, maar de kinderen bleken ook min of meer gegeneerd. Toen ik ze van school ophaalde, begonnen ze er ook over. Bij ons in de kas was het nog tussen 25 en 30 graden, dus die korte broek zat me nog best goed. Nou ja, een spijker broek dan maar." Janette is druk bezig met de schoonmaak van de sorteerma- chine. Nu alle peren daar over heen zijn gegaan, moet alle sap en drap dat erlangs is gelopen, grondig worden weggepoetst. „Er is natuurlijk weieens een peertje stuk en dat geeft rom mel. Als je dat niet op tijd poetst, loopt dat ding geheid vast." Na een poosje staat de machine weer spic-en-span te glimmen. Alle peren hebben nu het be drijf verlaten. Ivo heeft er geen spijt van, dat hij ze heeft opge slagen toen de de prijs door alle bodems heen zakte. „Er was toen niets meer te verliezen en al krijgen we nu ook geen we- reldprijs, het is tenminste nog iets." De beslissing om nu te sorteren en de boel naar de veiling te brengen, was goed beschouwd niet aan Ivo en Janette, want de rioleringswerkzaamheden aan de Vroonlandseweg beginnen snel. Er is een goede kans dat de maatschap de peren helemaal niet meer weg kan krijgen, als een kraan eenmaal aan het gra ven is. Janette heeft al een flin ke telefoonronde gedaan naar mensen die iets hadden opgesla gen in de koelcel en naar een kennis die een kar wilde lenen. „Ze hebben nog een paar dagen de tijd, als het open ligt, zullen ze moeten wachten." Overigens zijn de ambtenaren bij de gemeente Kapelle op bete re gedachten gekomen, nadat ook buren zijn gaan klagen over het feit dat de toegang tot de dreef enkele weken geblokkeerd dreigt te worden. Ivo: „Er zijn nu rijplaten beloofd." Janette: „Eerst zien, dan geloven." Het zijn een beetje rare weken. Nu de grootste drukte over is, krijgt de familie Van Gaaien tijd voor dingen die óók moeten gebeuren. De tandarts, bijvoor beeld. Janette moet terugkomen en Wilco ook. „Hij moet voor het eerst een gaatje laten vullen en ik zit te twijfelen of ik mee moet. Ivo vindt van niet, maar zelf heb ik het ook helemaal niet op de tandarts, misschien moet ik mee als morele steun." „Onzin", zegt Ivo, „als je wilt dat het een vent wordt, laat je hem alleen gaan." Daar zijn ze dus duidelijk nog niet uit. Minder opgewekt zijn de berich ten over het been van Janette, waaraan ze al maanden pijn heeft. De specialist in Bergen op Zoom stelde de diagnoseher nia, met het advies voor een ope ratie. Daar heeft Janette erg wei nig zin in, want het kost enorm veel tijd om daarvan op te knap pen. „Ik ga eerst nog eens probe ren of de fysiotherapeut er wat mee kan. Misschien met oefenin gen of kraken. Bovendien weet ik nu dat het uit mijn rug komt, wellicht heb ik mijn rug belast door mijn been te ontzien. Het lijkt net of het al ietsje beter gaat." Een heet hangijzer in de maat schap is het huwelijkjubileum. Afgelopen week waren ze drie jaar getrouwd en Ivo heeft er niks aan gedaan. Janette vindt dat dat wel had gemoeten en daarin heeft ze in ieder geval één medestander. „Toen we vori ge keer wat te vieren hadden", vertelt Janette, „had ik een bloe metje voor hem gekocht en op appelflappen getracteerd. Vond hij helemaal niet nodig. Dat is toch een romanticus van niks?" „Ho, ho", repliceert de bruide gom, „we zijn drie jaar voor de wét getrouwd. Eind juni is het pas drie jaar geleden dat we in de kerk zijn getrouwd. Boven dien: de man is een jager. Als hij getrouwd is, is de buit binnen!" Janette laat zich niet op de kast jagen maar tot een belofte voor een mooi cadeau in juni, wil me- neer-de-jager zich ook niet la ten verleiden. Miranda heeft het ondertussen al vreselijk druk met de organi satie van haar verjaardagsfeest je. „Ze is pas 14 december jarig, maar goed, je kunt maar voor pret hebben." Janette heeft al te horen gekregen dat er twaalf gasten moeten komen en het me nu is ook al uit-en-te-na bespro ken. Janette: „Tegenwoordig zit ten er zoveel kinderen tussen met verschillende allergieën, het wordt heel ingewikkeld om te koken, zonder dat er eentje ziek naar huis gaat. Kijk nou, zit ik me ook al anderhalve maand vantevoren druk te ma ken." Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23