Grote fusie van zorgaanbieders Justitie wil burgers ook gaan belonen Aangevlogen heks doet wonderen ©jffp Deskundigen twisten over speelgoedvarken Jllll vyww.lfifora^fWWi/prh.ql SVRZ en Allévo bundelen thuiszorg, wooncentra en verpleegzorg in heel Zeeland Ui Goes stuurt rekening dubbel Twee mensen onwel door kolendamp Cheney op jacht 0 ilocal 21 EC: stroom uitval onaanvaardbaar Rotterdam wil meer van Zeeland Ronaldinho is weer de beste chtend j Perioden met zon en droog. Maxima 8 tot 10 graden bij een hooguit matige ZZW-wind. 248e jaargang no. 263 dinsdag 7 november 2006 los nummer 1,30 PZC "Ik wil gewoon één bureau waar Ik met al m'n vragen terecht kan.' door Claudia Sondervan GOES - Twee grote Zeeuw se zorgverleners fuseren. Thuiszorgorganisatie Al lévo vormt met Stichting voor Regionale Zorgverle ning (SVRZ) een zorgaanbie der met 4300 werknemers in heel Zeeland en een geza menlijke omzet van 130 mil joen euro. De medewerkers zijn gisteren geïnformeerd. Allévo-directeur T. van Campen benadrukt dat de fusie om zorgverbetering en doelmatig werken gaat, maar zonder verlies van banen. Met SVRZ/Allévo ontstaat een organisatie die in heel Zeeland actief is in alle soorten zorg: van ouder- en kindzorg tot verpleeg huis en hospice. Via de verpleeg- en verzorgings centra van Allévo op Schou- wen-Duiveland wil SVRZ ook daar kleinschalig wonen aanbie den. Anderzijds krijgt Allévo via SVRZ voet aan wal in Zeeuws-Vlaanderen. De nieuwe combinatie wil daarnaast in Zeeuwse kernen 'dorpsdiensten' opzetten, centra van waaruit de 24-uurszorg voor kleinschalige zorgwoningen en thuiszorg in het dorp geleverd wordt. Allévo doet dat al in Heinkenszand en Borsele. NMa De nieuwe organisatie, die moet staan per 1 januari 2008, is zo groot dat de Nederlandse Mede- GOES - Door een technische fout heeft de gemeente Goes 475 autobezitters die in het Goese centrum wonen, een dubbele re kening gestuurd voor hun par- keervergunning. De gemeente maakt op haar in ternetpagina excuus voor de fout. De dubbel aangeslagen in woners mogen één de van de fac turen a 22 euro verscheuren. Wie beide rekeningen al heeft betaald, krijgt 22 euro terugge stort. BORSELE - In een nertsenfok kerij aan de Lange Zuidweg bij Borssele zijn gisteren aan het eind van de middag twee men sen onwel geworden door kool monoxidevergiftiging. Volgens omstanders ging het om Poolse werknemers van de fok kerij, maar dat kon de politie gisteren niet bevestigen. Een derde werknemer trof de twee slachtoffers in bewusteloze toe stand aan en alarmeerde de hulpdiensten. De twee zijn naar het ziekenhuis in Goes ge bracht, maar verkeerden niet in levensgevaar. WASHINGTON - De Ameri kaanse vicepresident Dick Che ney gaat vandaag - op verkie zingsdag - jagen in South Dako ta. Het is de eerste jachttrip van Cheney sinds hij in. februari per ongeluk een vriend neerschoot tijdens een kwarteljacht in Texas, pagina 5 Bush wil nog één keer verrassen dingingsauthoriteit (NMa) daar toestemming voor moet geven. In november zijn de eerste ge sprekken met de bewaker van de vrije concurrentie. De fusie verandert de verhoudin gen tussen Zeeuwse zorgaanbie ders aanmerkelijk. Beide instel lingen waren al de grootsten in Zeeland. De voornaamste Zeeuwse con current, Zorgstroom in Middel burg - actief op Walcheren en in de Oosterschelderegio, telt 2800 medewerkers en heeft een omzet van 60 miljoen euro. ZorgSaam in Zeeuws-Vlaande- ren heeft duizend medewerkers in vijfhonderd volledige banen met een omzet van dertig mil joen euro per jaar. Met beide organisaties werkt SVRZ al samen. ZorgSaam levert verzorging rondom de kleinschalige woonvormen van SVRZ in het eigen gebied. Zorg stroom doet dat voor SVRZ on der meer rond de zorgboerderij in Meliskerke. Alarm Zorgstroom is bovendien partner van SVRZ in de Stich ting Personenalarmering Zee land, de coördinator voor het persoonlijke alarm dat zelf standig wonende ouderen kunnen dragen. Allévo werkt met Zorgstroom samen in de aanlevering van maaltijden uit de nieuwe productiekeuken in Vlissingen. SVRZ gaat in overleg met ZorgSaam en Zorgstroom over de voortzetting van die contac ten, zegt SVRZ-directievoorzit- ter M.Drost. Directeur A. Schelfhout van ZorgSaam zegt de samenwer king te willen voortzetten. Hij noemt de fusie 'logisch' omdat de partners elkaar aanvullen. Zijn organisatie zal de marktont wikkelingen volgen, stelt hij, wellicht door het werkgebied te vergroten of een partner te zoe ken. „SVRZ zou dat kunnen zijn voor ons. De fusie met Allévo hoeft daar geen beletsel voor te zijn." ORANJESTAD- De koningin van Aruba en de koning van het Nederlandse voetbal samen op de middenstip van een nieuw voetbalveldje in Oranjestad: Beatrix en Jo- han Cruijff. Honderden Arubanen wilden dat gistermiddag niet missen. De inge bruikstelling van het zogenoemde 'Cruyff Court' werd op de eerste dag van het ko ninklijk bezoek aan het zonnige Aruba dan ook een chaotische en vrolijke bedoe ning. Staatssecretaris Clemence Ross-van Dorp wilde ter gelegenheid van het gou den jubileum van het statuut van het koninkrijk wat leuks doen voor de Caribische eilanden. Uiteindelijk zijn dat zes sportvelden geworden, volgens het concept van de Johan Cruyff Foundation. Meer over het bezoek: www.royalblog.nl foto Lex van Lieshout/ANP door Alex Boqers DEN HAAG - De overheid wil mensen gaan stimuleren zich aan de regels te houden door daar wat tegenover te zetten. Niet botweg alleen boetes uitde len, maar ook beloning en verlei ding tot goed gedrag moeten de burger in het gareel houden. Dat is de kern van het overheids programma Handhaven met Ef fect waarmee het ministerie van Justitie de komende jaren aan het werk gaat. „Je moet de mensen verleiden tot goed gedrag", zegt J. Boek, hoofd van het kenniscentrum Rechtspleging en Rechtshandha ving van het ministerie van Jus titie. Een verleiding kan zijn dat mensen een pluim krijgen als ze zich aan de wet houden, waar door ze een goed gevoel krijgen, of door als overheid behulp zaam te zijn. Wietteelt Als voorbeeld noemt Boek woon wijken waar veel wietteelt plaats vindt. De telers hebben vaak een flinke greep op die wijk, tot ergernis van de bewo ners. „Je moet die criminelen op pakken, straffen en een alterna tief leven bieden. De wijk moet je weerbaar maken. Leer ze hoe je kunt zien of ergens wiet ge- teelt wordt en geef ze een tele foonnummer dat ze kunnen bel len als ze teelt constateren. En neem daar dan ook direct actie op." Ook simpelweg het wegne men van ergernissen over be paalde regels werkt volgens Boek. Bijvoorbeeld de veel ge voelde ergernis over bouwver gunningen. „Mensen hebben het idee dat het lang duurt, kost baar is en dat ze uiteindelijk niet mogen bouwen wat ze willen", zegt Boek. „Daar kun je wat aan doen door de proce dures te versimpelen en de aanvraag eenvoudiger te ma ken. Daarnaast kun je aanbie den om de bouwwerkzaamhe den te inspecteren. Als dan blijkt dat de bouwer goedko pere maar onveilige materialen gebruikt, zodat hij er meer aan verdient, help je de burger. Hij ziet dan wat terug voor zijn geld." Vandaag begint het minis terie een serie voorlichtings bijeenkomsten voor overheden over het thema. Leidraad hier bij is onder meer een onderzoek van sociaal psycholoog prof. J. van der Pligt van de Universi teit van Amsterdam. Die constateert dat belonen en bestraffen in een afgewogen mix meer effect hebben dan boetes. Justitie zal de lagere overheden de komende jaren ondersteunen met een service centrum waar de gemeenten praktische tips kunnen krijgen. GPD www.ifocal.nl li autogarage jp°ëkenai stim jevmuUrK Dé bedrijvenzoekmachine met 3 miljoen zoekopdrachten per maand. Snel en eenvoudig. ELLEMEET - Een heftig Hallo- weenfeestje mét dramatische afloop: heks vliegt met hoge snelheid tegen boom. Dat is voor de aanwonenden van de Schelpweg in Ellemeet heel wat minder denkbeeldig dan het hoofdpersonage op de be zem doet vermoeden. „Het wordt steeds drukker", consta teert Paula Steehouwer. Navi gatiesystemen voeren automo bilisten in groten getale 'bin nendoor'. Op zich niet erg, wa re het niet dat er door sommi gen veel te hard wordt gere den. Dertig kilometer hoeft van haar niet per se, maar snel heden van tachtig kilometer per uur, dat is Steehouwer toch echt te gek. Dus schoven de bewoners van huize Steehouwer/Kwaak rond de ta fel om een boodschap 'met een knipoog' op te stellen. Met ma gisch resultaat. Automobilis ten remmen af om de heks eens goed te bekijken. „Ze stoppen zelfs om foto's te maken." foto Dirk-Jan Gjeltema Katholieke sporen in Zeeuwse kerken De Europese Commissie vindt de stroomstoring van zater dagavond onaanvaardbaar. Circa tien miljoen mensen in negen Europese landen kwamen in het donker te zitten. Tennet, beheerder van het net in Ne derland, ziet echter geen reden tot bezorgdheid. Samenwerking met Zee land is voor voor het Haven bedrijf Rotterdam meer dan de aanleg van de Wes- terschelde Container Termi nal. Als Zeeland Seaports dat niet wil zien, dan zal Rotterdam zich terugtrek ken, zo waar schuwt direc teur H. Smits. Ronaldinho is door zijn collega's gekozen tot beste speler van het seizoen 2005-2006. De Braziliaan van Barcelona won voor de tweede keer op rij de verkiezing van de FIFPro. De genomineerde Nederlanders ,.y ,;r Robben en Van der Sar vielen buiten de prijzen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 12, 13, 14 en 15; Sport: 16, 17 en 18; Buitengebied: 19, 20,21,23 en 24 door Jelle Boonstra HATTEM - Zelf ziet speelgoed firma Goliath uit Hattem de Hol le Bolle Big als een geheide Sin terklaashit. Maar de Stichting Gezond Gewicht vindt het 'een onnozel ding' waarbij de humor ver te zoeken is. De Holle Bolle Big is een dik varkentje van plastic, dat ham burgers gevoex-d kan worden. Tot het varkentje vol is en het buikje openbarst. Dan rollen de hamburgers weer op tafel. „Fun en entertainment", zegt Jan Slecht van speelgoedfabri kant Goliath. Maar ook met een boodschap: de big wil dikke kin deren tot matigheid manen - want kijk eens wat er gebeurt als je te veel hamburgers eet. „Het zou fijn zijn als aan de hand van ons speelgoed zo'n dis cussie ontstaat." En die discussie komt er. Jolien Pon van de Stichting Gezond Gewicht vindt de Holle Bolle Big een slecht voorbeeld. „Want je buik barst echt niet als je te veel eet." De stichting organi seert zomerkampen voor dikke kinderen en als je vanuit dat per spectief naar dit soort speelgoed kijkt 'dan moet je daar beslist niet om te lachen'. Met een mix van vei-bazing en geamuseerdheid hebben ze bij Goliath de mening van de Gro ningse pedagoog J. Wijnberg aangehooi'd. Wijnbex-g vx-eest dat door het biggetje voedsel met angst geassocieerd zal wor den. Dat leidt dan tot stress en wakkert eetstoorrxissen als ano rexia aan. „Typisch Nederlands dat hier dan meteen een pedagoog op staat. Uit het buitenland heb ben we nog niets van dien aard vernomen", zegt Slecht. Hij zegt al tienduizend biggen in Nederland te hebben ver- kocht en meldt grote vraag uit het buitenland. GPD Advertentie Kijk op mw.ptc.nl/abonneren. bel gratis 0300 - 0231231 of stuur date bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mi|n rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad CD Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 21,501* D per kwartaal met automatische incasso (€61.50)* O per jaar met automatische incasso 236.00)*. met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1