PZC Trek iets warms aan voor het klimaat Met recht een havenstad Dikke traiendag namen weerwoord Aanmeren Redactie bijlagen: 0113-315680 vvww.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 7 november 2006 November heeft maar 30 dagen, maar dubbel wind en regenvlagen dat betekent dat er wel drie honderd mensen in Zee land Versprille heten. In Zuid-Beveland wonen er ook veel, vooral tussen Goes en Rrabbendijke. Me neer de redacteur, is dat niet genoeg om dit stukje in buitengebied te zetten? Bij voorkeur op de eerste pagi na rechts. Meneer Versprille had on dertussen helemaal verge ten om te vertellen waar zijn naam vandaan kwam. Toevallig had hij dat er gens gelezen. Dus ging hij verder: Versprille is eigenlijk een verspreking: er is een r inge voegd, wat vaak gebeurt. De naam luidt in oorsprong Verspille. Dat komt van Verspeel(t), Verspel(t). Let terlijk is dat 'van de Speelt': de plaats waar spil- doorn groeit, witte haag doorn. Meneer de lezersre dacteur, mag ik U erop wij zen, dat zowel Spildoom als Hagedoom als familie namen voorkomen. Trou wens Verdoom bestaat ook. Dank U. O ja, ik vergat nog te zeggen dat meidoorn de gewone naam voor die struik is. Daarom heten wij eigenlijk Van de Meidoorn. Met vriendelijke groeten van Lo van Driel wilde ook eens in de krant. Met zijn verhaal. Hij had al een paar keer een brief ge schreven maar de krant vond die te lang en te wei nig compact. Hij begreep het niet. Nu zou hij dan maar een stukje over zijn naam opstu ren. Misschien kwam het er dan in. Zo begon hij: Onze familie komt uit Zeeuws-Vlaanderen. Daar wonen de meeste Verspril- les. In heel Nederland zo'n kleine honderd, in onze mooie provincie heten onge veer zestig families en be drijven Vesprille. Getrouw de Versprille-vrouwen heb ik niet allemaal meegeteld, want dat zie je niet aan hun neus. Dat laatste streepte hij door. Toen ging hij ver der: foto Lex de Meester Bijna dagelijks komt te genwoordig het onder werp klimaatverandering voorbij. Of we het leuk vin den of niet, zeker in een op het water veroverde provin cie als Zeeland zijn de gevol gen merkbaar. Dat moet tij dens de eerste Zeeuwse Kli maatdag duidelijk worden. Geniet of huiver: dinsdag 28 november is het 'dikke truiendag'Thuis, op het werk, op school, in de auto - kortom overal de verwarming een tand je lager en een dikke trui aan. Om zo eens bewust stil te staan bij klimaatverandering. Het Zeeuws Platform Duurza me Ontwikkeling, het centrum voor internationale samenwer king COS en de Zeeuwse Milieu Federatie slaan hiervoor de han den ineen. Ze nodigen overhe den, bedrijven, organisaties en scholen uit om op de 28e iets speciaals te doen en aandacht te besteden aan de klimaatver andering. Dat kan in elk geval makkelijk door de verwarming van gebou wen en kantoren tijdens de Zeeuwse Klimaatdag in te stel len op 18 graden Celsius, zegt Ad Phernambucq van het Zeeuws Platform. Hij vindt het uitroepen van een dikke truien dag een aardige vondst. „Het is zeker niet flauw. Kli maatverandering is een akelig zwaar thema. Het wordt al ge noeg vanuit de zware hoek be licht. Natuurlijk, het is een se rieus thema, maar je kunt het ook op een wat leukere manier aan de orde stellen." van de aarde) versterkt. Onder meer door het gebruik van fos siele brandstoffen (olie, kolen, gas). Daardoor wordt het gehal te aan kooldioxide (C02) en an dere broeikasgassen steeds ho ger. Hierdoor warmt de aarde extra op. De belangrijkste gevolgen zijn stijging van de zeespiegel en ver- ruwwing van het klimaat, waar door extremere weersituaties (droogte, regenval, stormen) toe nemen of sterker worden. De kans op overstromingen, schade Hij hoopt dat door de actie de ontwikkeling van het klimaat 'een beetje het gesprek van de dag' wordt. Dat is het onder werp volgens hem alleszins waard. Want de klimaatveran dering is misschien wel hét grootste wereldwijde milieu vraagstuk. Phernambucq is ervan over tuigd dat de mens het natuurlij ke broeikaseffect (opwarming en slachtoffers neemt toe. Erbij komt dat de natuur - planten en dieren - in de war raakt. Niet voor niets worden in Zeeland steeds meer zuidelijke soorten waargenomen. De initiatiefnemers voor de dik ke truiendag gaan de instellin gen oproepen om mee te doen. Onder meer door ze te vragen een berekening te maken van de energiebesparing en de verme- Voorspelling tot 2050: 's winters meer, 's zomers minder neerslag. den uitstoot van C02 als één dag minder gestookt wordt. „Je kunt ook wat vertellen over in terne milieuzorg, een film verto nen, een tentoonstelling opzet ten of de verkiezing van de mooiste dikke trui organise ren", oppert Phernambucq. Tweede activiteit tijdens de eer ste Zeeuwse Klimaatdag (het moet een jaarlijks terugkerend evenement worden) is een Kli maatcafé. In het Schuttershof te Middelburg vinden discus sies en muzikale optredens plaats. Half december wordt de film An Inconvenient Truth van de Amerikaanse ex-presidents- kandidaat Al Gore vertoond. Rinus Antonisse Droogte in natuurgebied De Braakman, afgelopen zomer foto Willem Woznitza Zeeland grossierde vroeger in haventjes. Veel zijn er verdwe nen, in onbruik geraakt of hebben een andere bestem ming gekregen. In de serie Aanmeren aandacht voor dit maritiem erfgoed, met illus traties van Adri Karman. De ze week: de havens van Vlis- singen. Nieuwe Haven, 1443, later En gelse Kaai, thans Vissershaven; Pottekaai, 1581, ook Rommel- haven genoemd, gedempt in 1909; Dokhaven, 1614, door de Leeuwensluis verbonden met de Pottekaai, de sluis werd afge sloten door een stenen beer; Oosterhavcn, 1614, later schutkolk voor de Marinesluis, in 1893 afgedamd; Binnenhavens, le en 2e, 1873, aangelegd bij het graven van het Kanaal door Walcheren; Buitenhaven, 1873, ook aan gelegd bij graven van het ka naal; Vlissingen-Oost, vanaf 1964, diverse havens in het Sloege- bied. Dat begin 20e eeuw verschillen de havens zijn gedempt, had vooral te maken met de waters nood die in 1906 de stad teister de. Voor velen is de oude Voorha ven uit 1308 - dus over twee jaar het 700-jarig bestaan - dé Vlissingse haven. Dankzij de aanwezigheid van het ongenaak bare Keizersbolwerk (uit 1548, onder Napoleon in 1811 ver sterkt, in 1989 gerestaureerd) is met een beetje fantasie makke lijk voor te stellen dat hier de trotse schepen van zeehelden als De Ruyter, Bankert en de Evertsen uitgewuifd en verwel komd zijn. Waar nu het Bellamypark ligt, meerden handelsschepen af, de Voorhaven was bestemd voor de oorlogsschepen. Die moesten snel het zeegat uit kunnen. De oorlogs- en handelsschepen uit Neerlands gloriejaren zijn nu vervangen door pleziervaartui gen. De Visserhaven opzij van de Voorhaven (nu Koopmansha ven) is omgedoopt tot De Ruy ter jachthaven. Voor een beetje sfeer is het goed eerst een rondje door de gangen van het bolwerk te maken. En snuif daarna op de gerestau reerde loodsensteiger de zilte zeelucht op. Het standbeeld van De Ruyter, dat sinds 1894 fier boven op het bolwerk prijkt, maakt de nostalgische ervarin gen compleet. Een perfecte plek om in 2007 stil te staan bij het feit dat de zeeheld 400 jaar gele den in de Scheldestad werd ge boren. Rinus Antonisse Om het verhaal van de Vlis singse havens te kunnen begrijpen, is een duik in het ver leden nodig. Sommige geschied schrijvers beweren dat Vlissin- gen al vóór 1300 over een haven beschikte. Die lag tussen het Bellamypark en de Boulevard. Er is in elk geval in 1247 sprake van een (oud-)Vlissingen, dus het kan wel. Vast staat dat graaf Willem III van Henegouwen tussen 1304 en 1308 een nieuwe haven liet graven, de Westerhaven. Ver deeld in een voor-, midden- en achterhaven. Rondom ontstond Nieuw-Vlissingen. De huidige stad. Oud-Vlissingen verdween bij de verbetering van de ves tingwerken in 1810 van de kaart. Vlissingen kan men met recht een havenstad noemen", schrijft M. H. Wilderom in zijn standaardwerk Tussen Afsluit- dammen en Deltadijken (deel 3). Hij is er trots op zijn woon plaats dat stempel te kunnen ge ven. Om dat te onderstrepen zet hij de havens op een rij: Westerhaven, 1308, bestaan de uit Voorhaven tegenwoordig Koopmanshaven genaamd, de Koopmanshaven of Bierkaai in 1909 gedempt en nu Bel lamypark, de Achterhaven in 1909 gedempt en nu Spuistraat;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19