m Duitsland is nu sterker dan ooit Lasseur is een zetbaas van de leden Doornbos blijft actief in Formule 1 Millar zal er in rechtszaak niet omheen draaien Biljarters verdelen topposities in Istanboel Boek 'Ik, Sven Nys' eigenlijk nog niet af 17 Tegenstander volleybalsters maakt enorme progressie door Boete dreigt voor Ajax en FC Utrecht Blessure van Tuitert valt mee WK turnen 2010 in Rotterdam Heitinga accepteert schikking Onderzoek naar Feyenoorder Buijs Vijfde dan voor Bosch en Zwiers Rusland verslaat Oranje opnieuw Hnnr Frits Bakker GOES - Het moet al gek lopen nil Daniel Sanchez deze week ju Istanboel niet de eindwin naar worden van de wereldbe ker driebanden. De Spanjaard verdedigt in het laatste toernooi eCn riante voorsprong op Dick Jaspers en Roland Forthomme. Voor Jean Paul de Bruijn is het rijfde toernooi van dit seizoen belangrijk om zijn positie op de dinsdag 7 november 2006 wereldranglijst te verdedigen. De Hulstenaar, die nu negende staat, moet in de toptwaalf blij ven om zijn bevoorrechte plaats in de wereldbeker te behouden. Het Turkse toernooi, in een bad plaats net buiten Istanboel, sluit de rij van vijf die de cyclus van 2006 vormen. De serie opende begin van dit jaar in Sluiskil (winnaar Dick Jaspers) en werd vervolgd in Porto (Sanchez), Volos (Forthomme) en Hurgha- da (Sanchez). Door de twee eindzeges heeft Sanchez 224 punten verzameld. Dick Jaspers staat tweede met 166 punten, Foithomme derde met 150 punten. De vierde plaats wordt gedeeld door Fré- déric Caudron, Jean Paul de Bruijn en Peter de Backer, die al ledrie op 98 punten staan. Voor de winnaar zijn in Istanboel tachtig punten te verdienen. Krachtproef De Bruijn staat onbevangen te genover de ultieme krachtproef. „Ik ben niet in een grootse vorm en heb in de eredivisie al te veel zwakke partijen gespeeld. Maar een wereldbeker is heel anders. In Hurghada heb ik ook bijna de finale gehaald. Dat was mijn eni ge hoogtepunt tot nu toe in het lopende seizoen." Van de Nederlanders reizen al leen Dick Jaspers, Jean Paul de Bruijn en John Tijssens naar Istanboel, waar vorig jaar steen en been werd geklaagd over de woekerprijzen in het spelersho tel. Toch hebben alle spelers uit de topdertig zich aangemeld. Het hoofdtoernooi, dat op vrij dag begint, wordt traditioneel met 32 spelers afgewerkt. De voorronden gingen gisteren al van start met een Turkse inva sie van driebanders. In totaal doen 131 spelers mee van wie er 39 de Turkse nationaliteit heb ben. doorRené Banierink OSAKA - De vorige bondscoach van de Duitse volleybalsters, flee Wan Lee, wilde in april het zelfde doen als zijn Hollandse collega Selinger: alle internatio nals bij een club onderbrengen. Maar de machtige clubs zeiden e, de Zuid-Koreaan kon gaan zie: na een half jaar onder op- lger Giovanni Guidetti is de Duitse ploeg sterker dan ooit. Duitsland is morgen de eerste tegenstander voor de Nederland se volleybalsters in de tweede van het wereldkam pioenschap in Japan. Een half bargeleden zou bondscoach Se linger nog dolgelukkig zijn ge ureest met die tegenstander. De Duitse ploeg verkeerde in een aorme dip, na het dramatisch verlopen EK van vorig jaar in Kroatië, waar het team van toenmalig bondscoach Hee Wan gedeeld laatste werd. En dat was toch slechts twee jaar na de derde plek van Turkije 2003. Plannetje roer moest om en Lee keek ens om zich heen. Hij zag dat collega Selinger in Neder land het voor elkaar had gekre gen om de internationals bij één •aam te concentreren, waardoor er langer en meer samen ge mind kon worden. Hij smeedde een plannetje om e Duitsland ook een 'Bankras- aodel' van de grond te tillen. Haar hij kwam in april, samen net de bond, van een koude ker- ZEIST - De aanklager betaald voetbal heeft FC Utrecht Ajax naar aanleiding van onge regeldheden tijdens het onder duel op 1 oktober in staat van beschuldiging gesteld en een schikkingsvoorstel gedaan. FC Utrecht is een boete opge- van 10.000 euro onvoor waardelijk. Fans van de clubs zorgden voor kwetsende en/of discriminerende spreekkoren tij- oisï eens de wedstrijd in Utrecht. kreeg naar aanleiding van jg wanordelijkheden bij dezelfde wedstrijd een schikkingsvoor- fc, stel van 5000 euro onvoorwaar- «lijk. Supporters van de Am- üerdamse club vernielden stoel- ,ds tjesin het bezoekersvak. i Beide clubs hebben tot 13 no vember bedenktijd. Accepteren zede straf niet, dan wordt de zaak voorgelegd aan de tucht- Mmmissie. GPD HEERENVEEN - De blessure die Mark Tuitert zondag bij de afstanden opliep, blijkt mee kvallen. De schaatser van DSB heft last van een scheurtje in «a bovenbeenspier, maar kan wellicht zaterdag al in actie ko men. Tuitert wordt de komende 2; dagen intensief behandeld. Hij hopt morgen de training al te tonnen hervatten. Tuitert plaatste zich afgelopen weekein de op de 5000 meter voor de World Cup. Op die afstand heeft weinig explosiviteit nodig, waardoor de kans klein is dat de -a' kwetsuur verergert. ANP mis thuis: de machtige clubs, in Duitsland verenigd in de Deutsche Volleyball Liga (DVL), brandden het plan tot de grond toe af. Na zeven jaar trou we dienst legde de Zuid-Kore- aan het moede hoofd in de schoot en nam ontslag. Een half jaar voor het WK zat de Duitse bond met een groot probleem: waar haalde men zo snel een kundige vervanger vandaan? Het werd Italië, Chie- ri om precies te zijn. De coach van die Serie A-ploeg, Giovanni Guidetti tekende een contract voor een half jaar, nam zo onge veer zijn complete Italiaanse staf mee en stortte zich als een bezetene op zijn zware taak: Duitsland klaarstomen voor een plek bij de eerste acht van de we reld. Na de voorronde lijkt hij uitste kende papieren te hebben. Ster ker: de oosterburen zijn nog vol op in de race voor de halve fina les. In de groep leed de ploeg rond sterspeelster Angelina Grün namelijk slechts een enke le nederlaag, tegen een van de WK-favorieten Rusland. Van Olympisch kampioen China werd even verrassend als over tuigend gewonnen. Ook in de statistieken doen de Duitsers het vooral in aanval lende en blokkerende zin uit stekend. En dat terwijl de ploeg niet eens kan beschikken over een van de beste aanvalsters, de geblesseerde Sylvia Roll. En in de hoogstaande wedstrijd te gen Rusland (3-1-nederlaag) viel nog een buitenaanvalster, Atika Bouagaa, uit met een kwetsuur. Voor velen is Duitsland een ver rassing, voor Guidetti echter niet. „Dit is de beste ploeg van de wereld om mee te werken", zegt de Italiaan, die in eigen land twee keer tot beste trainer werd uitgeroepen. Hij is grondig te werk gegaan. De trainingsin tensiteit ging fors omhoog. Zelfs de Duitse vrouwen, toch wel ge wend om uren te maken, had den aanvankelijk moeite met de zes tot zeven uur per dag dat Guidetti hen in de zaal aanpak te. En niet met handschoenen aan. Wat dat betreft is hij een absolute tegenpool van de altijd ijzig rustige Hee Wan Lee. Het zorgde aanvankelijk voor een schok. Libero Kerstin Tzscher- lich: „We hebben soms met open mond staan kijken hoe hij ons tijdens de training uitschold als we een fout maakten." Perfectionist Vooral onnodige, dus domme fouten, maken de Zuid-Europe aan razend. „Hij is een perfectio nist", zegt Angelina Grün. Ook wat haar betreft heeft Guidetti de zaken anders aangepakt. Hij heeft de ploeg veel minder af hankelijk gemaakt van zijn su perster. „Wij hebben één team, niet één speelster", bezweert de Italiaan, die jonge speelsters als spelverdeelster Weiss (die eerste keus Hart verdrong) en midspeelster Ssuschke haast achteloos inpaste. En die ploeg klopte vlak voor het WK ook al eens Brazilië. Een zeldzame progressie en dat zonder Bankrasmodel. Al moe ten de Duitse clubs niet te hard roepen dat het dus zo ook kan. „Het probleem in Duitsland is dat de meeste speelsters prof zijn, maar veel te weinig doen. En dat is de schuld van de clubs." Daar kan de DVL het mee doen. GPD Joop Lasseur (64) is de nieuwe voorzitter van atletiekvereniging Delta Sport: „Een dag niet gelopen, is een dag niet geleefd." foto Marijke Folkertsma door Euqène de Kok ZIERIKZEE - Joop Lasseur is een man die zijn verdiensten graag mag relativeren. Dat hij als 64-jarige de Kustmarathon nog binnen de vier uur loopt... „Ach", lacht hij schamper en haalt zijn schouders op. Als het over zijn jarenlange bestuurlij ke ervaring gaat, volgt eenzelf de reactie. Toch maakte de optel som van zijn capaciteiten Las seur tot de ideale voorzitter, vond atletiekverenging Delta Sport in Zierikzee. Bij de achteringang van het sportpark aan de Banninklaan in Zierikzee, staat Joop Lasseur even stil. „Het is echt een schit terende accommodatie", wijst hij naar de atletiekbaan van Del ta Sport. Lopend naar het club huis blijft hij de thuisbasis prij zen. De atletiekvereniging lijkt het juiste boegbeeld te hebben gevonden. Lasseur is de opvol ger van Nico de Dansschutter, die tussentijds aftrad. „Ik heb het niet gevraagd waarom ze mij wilden hebben, dat gaat me ook niets aan", gist hij naar de redenen achter zijn aanstelling. „Maar ik heb er niet lang over na hoeven denken. Ik ben nage gaan wat er van een voorzitter wordt gevraagd, hoeveel tijd dat vergt en vervolgens of ik die tijd heb", zegt de nog zeer drukbe zette, maar al jaren gepensio neerde Lasseur. „Ik ben hier lid sinds ik in 1999 in Bruinisse kwam wonen. Ik heb hier altijd veel plezier beleefd. En ik zeg al tijd: het is halen en brengen." Zijn voorzitterschap lijkt dus een logisch gevolg van zijn lid maatschap. Van de voorzitter Lasseur hoe ven geen revolutionaire verande ringen te worden verwacht. „In de gemeenschap zijn we met Del ta Sport gewaardeerd en zicht baar. Dat willen we zo houden. We willen voortborduren op on ze sterke punten en die verster ken." Eén van Delta Sports sterkste punten is de jeugd, weet Las seur. „Er is hier een heel grote groep lid, die jonger is dan vijf tien. Die jongeren brengen ouders met zich mee en door dat grote reservoir is een heel gezon de vereniging ontstaan. Jammer, is natuurlijk dat in de leeftijds groep van vijftien tot dertig jaar de leden schaars zijn. Daar kun je niets aan doen.". Nul ervaring Hoewel Lasseur kan bogen op veel bestuurlijke ervaring - zo werkte hij bijna zijn hele leven voor Shell en is hij nu nog voor zitter van onder meer de vereni ging Zeeuwind, die zich sterk maakt voor duurzame energie - is het voorzitterschap een stap in het diepe. „Ik heb wat dat be treft nul ervaring", zegt de 64-jarige Lasseur, die nooit lid was van een atletiekclub voor hij zich aanmeldde bij Delta Sport. „Maar", klinkt hij nuch ter, „het is allemaal mensen werk. Of het nou een atletiek club is, een ldedingwinkel of een oliebedrijf. Ik ben iemand die gestructureerd werkt. Wat gaan we doen, met wie en wan neer? Ik wil dat er een goed plan is, dat ik ook continu vers wil houden. Maar het moet gedra gen worden door de - om en na bij 250 - leden. Daar gaat het om. Uiteindelijk ben ik slechts een zetbaas van de leden." Lasseur weet niet hoe lang hij voorzitter zal zijn. „In ieder ge val één termijn van vier jaar. Daarna zal ik eens kijken, maar je moet oppassen dat je vereni ging niet alleen bestaat uit di nosaurussen. Je moet goed con tact met iedereen blijven hou den. Het gaat om de atleten en die zijn vaak jonger." In marathons en andere afstand slopen laat Lasseur die - vaak jongere - atleten nog regelmatig achter zich. Zo werd hij tijdens de laatste Kustmarathon 136e in een tijd van 3.53,39. Hij be gon min of meer uit noodzaak met hardlopen. „Ik deed altijd aan teamsport, maar was door mijn werk - voor Shell moest ik de hele wereld over - een erg on betrouwbare teamsporter. Om fit te blijven, ben ik op een gege ven moment maar gaan lopen. Als ik in het vliegtuig stapte, za ten er altijd een paar loopschoe nen onderin mijn tas." Toen hij 42 werd, liep hij na een weddenschap zijn eerste mara thon. Niet in Rotterdam of Am sterdam, maar in Borneo. Sinds dien liep Lasseur overal ter we reld: de Luxor-marathon in Egypte en de Jungfrau-mara- thon in Zwitserland zijn slechts twee voorbeelden. „Dit jaar heb ik in Apeldoorn gelopen, de Kustmarathon en die in Barcelo na. Ik kies ze uit op het crite rium dat ik er nog niet ben ge weest." Hij wil nog niet stoppen met lopen. „Lopers van mijn ge neratie houden alleen op als het moet van de dokter. Een dag niet gelopen, is een dag niet ge leefd. Ik stel er prijs op om ge zond en fit te blijven en hardlo pen helpt daar goed aan mee. Het is niet moeilijk en je hebt geen hulpmiddelen nodig. Ik kan het iedereen aanraden." Üjn onze sportredactie HEN HAAG - Robert Doornbos zal volgend jaar zeker een rol Wijven spelen in de Formule 1. Ha 25-jarige Rotterdammer is in 0l>derhandeling met het team Scuderia Toro Rosso over rijderscontract in 2007. •tochten deze gesprekken onver- mislukken, dan kan ibos terugvallen op een tetcontract met zijn huidige Kastal, Red Bull Racing. „Robert heeft een testcontract aangeboden gekregen van Red Bull Racing, maar we zijn ook nog in gesprek met Scuderia Toro Rosso over een racestoel tje", bevestigt een woordvoer der van Robert Doornbos. „We hebben nog een afspraak hier over in Oostenrijk." Doornbos was tijdens het afgelo pen seizoen derde coureur van Red Buil en de laatste drie races van het jaar reed hij als invaller voor de aan de kant geschoven Christian Klien. Het team wil hem graag behouden, maar heeft geen racestoeltjes meer over. David Coulthard en Mark Webber vormen in 2007 het rij derskoppel. Bij Scuderia Toro Rosso zou Doornbos het stuur kunnen overnemen van de 23-ja rige Amerikaan Scott Speed. Vi- tantonio Liuzzi zou al wel zeker zijn van een plekje bij het team voor 2007. „Red Buil zal betrokken zijn bij een eventueel contract met Scu deria Toro Rosso", vertelt de zegsman van Doornbos. Het team van Scuderia Toro Ros so is voor vijftig procent in han den van Red Buil en voor vijftig procent eigendom van voorma lig Formule 1-coureur Gerhard Berger. „Hopelijk is er voor het einde van de maand meer duide lijkheid over Roberts toe komst." GPD Robert Doornbos kan ook ko mend seizoen een testcontract bij het team van Red Buil krij gen. foto Kerim Okten/EPA ROTTERDAM - De wereldkampioenschappen turnen voor mannen en wouwen worden in 2010 in Ahoy' gehou den. De Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie (KN- GU) treedt als organisator op van het evenement dat extra status krijgt omdat het als olympisch kwalificatie toernooi geldt. In Rotterdam - waar over vier jaar een ge renoveerd Ahoy' staat - plaatsen de beste 24 landen van het WK zich voor de volgende kwalificatiereeks op weg naar de Olympische Spelen van 2012 in Londen. Voorzitter Frans Koffrie van de KNGU is blij dat de Inter nationale Turnfederatie (FIG) voor Nederland heeft geko zen. Zijn bond had op het laatste moment nog concurren tie van Japan en Rusland. „Maar die hadden niet zo'n uit gewerkt en uitonderhandeld plan." De KNGU heeft veel ervaring met grote toernooien. In april volgend jaar orga niseert de bond het EK turnen voor mannen en vrouwen in Amsterdam. GPD ZEIST - John Heitinga van Ajax gaat akkoord met het schikkingsvoorstel van de tuchtcommissie dat hem voor één wedstrijd aan de kant houdt na zijn rode kaart zon dag in de wedstrijd tegen Heracles Almelo. Aanvankelijk maakte Ajax bekend zich tegen een straf te verzetten, maar nu er één wedstrijd schorsing is opgelegd (en een wedstrijd voorwaardelijk) hoeft de speler slechts de be kerwedstrijd donderdag tegen ADO Den Haag te missen. Daardoor kan hij dus aanstaande zondag meedoen in de topper tegen PSV. GPD ZEIST - De aanklager betaald voetbal van de KNVB is een vooronderzoek gestart naar Feyenoord-speler Danny Buijs. Hij zou in de 33e minuut van de wedstrijd Feye- noord-Vitesse een slaande beweging hebben gemaakt naar zijn directe tegenstander Danko Lazovic. Als de aan klager vindt dat er inderdaad sprake is van slaan kan de Feyenoorder een schorsing tegemoet zien. GPD DEN HAAG - Judoka's Edith Bosch en Claudia Zwiers zijn gisteren door de Judo Bond Nederland tot de vijfde dan gepromoveerd. Het duo kreeg promotie vanwege de goede prestaties op de WK van 2005. Bosch won goud in de klasse tot 70 kilogram en Zwiers (-78 kg) pakte op dat toernooi brons. Mannenbondscoach Maarten Arens kreeg ook zijn vijfde dan-graad toegewezen. GPD/ISS DEN HAAG/MOSKOU - De Nederlandse volleybalman nen hebben gisteren het derde oefenduel met Rusland ver loren. In Moskou ging Oranje met 3-0 (25-22, 25-21, 25-18) ten onder. Nederland won zijn eerste wedstrijd van de oefensessie en verloor het tweede duel met de num mer drie van de wereld. Rusland kan zijn vizier nu op het WK in Japan richten, waar Nederland ontbreekt. „We rei zen met opgeheven hoofd naar huis", zei bondscoach Peter Blangé na afloop. „Dit soort wedstrijden heb je no dig om de stap naar de absolute wereldtop te maken. En de Russen toonden zeker respect voor ons." GPD/RTR van onze sportredactie DEN HAAG/PARIJS - David Millar heeft gezegd dat hij er in de rechtszaak rond de Cofidis- wielerploeg niet omheen zal draaien. De Schotse wielrenner zal tijdens het proces tegen een zevental (ex-)renners van Cofi- dis opnieuw toegeven epo te heb ben gebruikt. De coureur, die deze zomer zijn rentree maakte na een schorsing van twee jaar, loopt met zijn be kentenis een risico op een gevan genisstraf van vijf jaar en een boete tot 75.000 euro. Naast Millar staan in Nanterre de Fransen Robert Sassone, Mé- déric Clain en Philippe Gau- mont, de Pool Daniel Majewski en de Italiaan Massimiliano Lel- li terecht vanwege mogelijke be trokkenheid bij een dopingzaak rond de Franse wielerploeg. Ook een mecanicien, soigneur en fysiotherapeut behoren tot de verdachten. De zaak kwam in januari 2004 aan het rollen toen voormalig Cofidis-coureur Marek Rutkiewicz op het vlieg veld van Parijs werd gearres teerd. In de bagage van de Pool werden verboden stimulerende middelen aangetroffen. De Fran se politie besloot daarop een in val te doen bij het hoofdkwar tier van Cofidis. Ook Millar kreeg bezoek van justitie en be kende tijdens politieverhoren epo te hebben gebruikt. De rechtszaak zal naar verwach ting een week duren. GPD door Ad Pertijs BREDA - Sven Nys gaat er prat op dat hij zijn boek 'Ik, Sven Nys' zelf heeft geschreven. Wel iswaar met hulp van zijn nichtje en buurmeisje Wendy Galicia (die de jeugdjaren voor haar re kening nam), maar toch. Het moet gezegd: de Vlaamse veldrit- kampioen kan een aardig stukje schrijven. Maar na het lezen van 'Ik, Sven Nys', mag je ook zeg gen dat hij het boek beter samen met een sterke auteur of journa list had kunnen schrijven. De hoofdstukken waarin Nys van binnenuit zijn meest beklij vende koersen beschrijft (WK 2000, WK 2002, WK 2005, we reldbeker Pijnacker 2004) lezen als een trein. Op meeslepende wijze neemt Nys de lezer bij wij ze van spreken mee op zijn fiets. Hij verstaat de kunst om op pa pier te zetten wat een renner on derweg beleeft en voelt. Anders wordt het als Nys op schrijft hoe hij de Nys van dit moment is geworden. Die hoofd stukken zijn een stuk droger en minder boeiend. Niet dat Nys zelfkritiek uit de weg gaat, maar de man bewoog zich de af gelopen tien jaar zonder al te veel pieken en dalen door het le ven. Hij analyseert keurig hoe hij van een mentaal beïnvloedba re crosser, een onverstoorbare kampioen is geworden. Een co auteur had het boek van Nys op dit punt uitdagender kunnen maken. De aanleiding tot het boek; is de manier waarop hij in de wereld- bekerveldrit van Pijnacker ooit door zijn landgenoten en ploeg- makkers van die dag werd ge flikt. Die dag nam hij zich voor alle frustratie van zich af te schrijven en een boek te schrij ven over wie hij echt is. De ma nier waarop Nys een veelbespro ken WK als dat van 2000 (Groe- nendaal won, De Clercq en Nys waren twee huilende verliezers) kan neerpennen, toont aan dat hij bewogen en scherp kan ana lyseren. Het doet verlangen naar meer. Uit gesprekken met Nys is al gebleken dat hij zo ook over zijn collega's kan praten. Dat had hij ook mogen opschrij ven. De carrière van Nys is nog lang niet af. Zijn boek ook niet. 'Ik, Sven Nys'. Sven Nys en Wendy Galicia: 21,50 euro. uitgeverij Bor- gerhoff f berigtsISBN 90-77941-258 GfU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17