Conflict tussen havens verhardt Wij zijn al jaren een gezinspartij PZC Vermeende bolletjesslikster moet getuigen Die uitkeringen moeten omhoog Ik hoop dat de vandalen berouw krijgen Rotterdam is tegenwerken samenwerking door Zeeland Seaports zat 15 Seinstoring bij Vlakebrug Onderzoek overstromingsgevaar Extra bewaking in ziekenhuizen Boete voor smokkelen hennep Boete voor beledigen directrice bibliotheek FNV-voorzitter Jongerius naar Middelburg Voorpremière Franse film in CineCity dinsdag 7 november 2006 rinor Jeffrey Kutterink GOES - Het conflict over de sa menwerking tussen de havens van Rotterdam en Zeeland ver hardt. Het geduld van Rotter dam is op. Samenwerken is voor het Havenbedrijf Rotterdam meer dan de aanleg van de Wes- lerschelde Containerterminal (WCT) alleen. Als Zeeland dat niet wil zien, trekt Rotterdam ach terug. Die boodschap van 'het is graag of niet' bracht directeur H. Smits van Havenbedrijf Rot terdam gisteren over tijdens een bijeenkomst van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging. De havens van Rotterdam en Zeeland Seaports werken sinds 1995 samen in de Exploitatie Maatschappij Schelde Maas (ESM). Maar dat heeft tot nog toe meer geld gekost dan opgele verd. Sterk De oorspronkelijke gedachte van havensamenwerking was een schone, vindt Smits. Het was gebaseerd op de gedachte 'samen sta je sterk'. .In de komende twee decennia groeit het containervervoer jaar lijks met circa acht procent. Ha vens die straks de grootste sche- oen een plek kunnen bieden, hebben een streepje voor. De concurrentie is hard, de ruimte schaars." Hij erkent dat in de concurren tiestrijd die tussen Zeeland en Botterdam is ontstaan ook het Havenbedrijf boter, op het hoofd heeft. Maar Smits is het beu en wil dat het gekissebis nu stopt. „Op zijn Hollands is er nu sprake van van passieve tegenwerking." De directeur van het Havenbe drijf dringt aan op snelle duide lijkheid over wat Zeeland wil. jet is graag of niet. Dat is geen dreigement, maar samen werken moet je willen. Het is uit het hart of niet." Zeeland wil wel een beetje sa menwerken met Rotterdam. Maar dan alleen bij de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Het Havenbedrijf Rot terdam ziet dat niet zitten en stelt als keiharde voorwaarde dat alle containeractiviteiten on der het samenwerkingsverband vallen. Smits: „Alle containers, ook die niet op de WCT aanlanden, moe ten worden vervoerd. Daarover moeten afspraken worden ge maakt. Ook onderhandel je als havenschap over prijzen en con tracten. Het ligt voor de hand voor alle terminals dezelfde voorwaarden te hanteren. Ook zul je investeringen op elkaar moeten afstemmen." Rendabel Bovendien is de Westerschelde Container Terminal niet renda bel, stelt Smits. „De WCT op zich zal nooit zijn geld opbren gen. Dat weten we met zijn allen. Maar de combinatie van de kade, de infrastructuur in de haven en alle faciliteiten er om heen, zorgen ervoor dat de inves tering wel rendabel wordt." De haventopman vindt dat Zee land Seaports moet verzelfstan digen. Smits: „Investeringen in havens worden steeds groter, vraagstuk ken complexer en belangen gro ter. Een havenbedrijf dient zake lijk te worden geleid. Niet door gedeputeerden en wethouders. Zij hebben de benodigde kennis niet, wat ze niet kwalijk te ne men is. Zet het havenschap op afstand. De politiek houdt zijn zeggenschap als aandeelhou der." Te koop Directeur H. van der Hart 'kent het standpunt van Rotterdam'. „De aansporing om meer in con tainers te doen hebben we echt niet nodig. Zowel bij Sea Invest als bij Kloosterboer komen con- tainerterminals. En expertise? Die is ook elders te koop", aldus Van der Hart. Volgende week dinsdag praten Havenbedrijf Rotterdam en ha venschap Zeeland Seaports in formeel over hoe het verder moet met de samenwerking. Bin nen twee weken neemt Zeeland Seaports een besluit. Gladys Massey is door de vandalen zwaar gedupeerd. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst BRESKENS - Goed. Het auto- tje was al acht jaar oud en de dagwaarde zal de drieduizend euro niet overstijgen. Maar een nieuwe brommobiel kost gauw tien mille meer, terwijl een ouder tweedehands karretje ook al gauw vijfduizend euro doet. De 61-jarige Bressiaanse Gla dys Massey zit er maandag nog wat triest bij. Past ze dit week einde op de kleinkinderen in Oost-Souburg, ligt haar brom mobiel bij terugkomst zondag op zijn kop op het veerplein. Ruit kapot, deur en dak inge deukt en overal diesel. Massey werkt in Cadzand als keukenhulp in een restaurant. De bus gaat overdag al niet vaak en 's avonds na het werk kan ze het helemaal wel verge ten. Vroeger ging ze op een brommertje, maar dat is haar nu te koud. Ze heeft het er bo vendien niet zo op om als vrouw alleen bij nacht en ontij op fiets of brommer te stappen. Maar Massey weet nou even niet hoe ze haar werk moet bereiken. Specialisten konden maandag nog niet zeggen hoeveel het op knappen van haar wagentje kost. Schoonzoon Marc had op internet gevonden dat er weinig kans is dat het Waarborgfonds uitkeert. „Schade door vandalis me vergoeden ze over het alge meen niet." Het stemt Gladys nog droeviger. „Ik kan alleen maar hopen dat getuigen de poli tie inlichten. Of dat de vandalen berouw krijgen." Getuigen of vandalen hadden zich gisteren nog niet bij de politie gemeld. GOES - Treinreizigers hadden gisteren in de ochtendspits last van vertraging tussen Goes en Kruiningen-Yerseke. De oorzaak was een seinstoring, rond acht uur 's mor gens, bij de Vlakebrug. Daardoor konden er geen treinen over de brug rijden. Er werden korte tijd bussen ingezet. Om negen uur was de storing verholpen en werd het trein verkeer hervat. DEN HAAG - Het kabinet stelt een werkgroep in die de komende twee jaar de overstromingsrisico's voor Neder land in kaart moet brengen. Voorzitter is Jan Franssen, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. In Neder land is alles gericht op het voorkomen van een overstro ming, maar deze commissie moet met aanbevelingen ko men wat er moet gebeuren als het toch zo ver komt. De PvdA heeft geen goed woord over voor cle commissie. „De risico's zijn al lang bekend", aldus Kamerlid Boelhouwer. „De veiligheid van de mensen achter de dijken moet prio riteit één zijn. Je moet dus niet wachten op een rapport van nóg een commissie." GroenLinks juicht het kabinetsbesluit toe, maar vindt de invalshoek van de commissie te beperkt. De partij wil meer aandacht voor het voorkomen van een overstroming door een beter klimaatbeleid. GOES - De Zeeuwse ziekenhuizen geven de baby's op de kraam - en kinderafdeling extra bewaking. Met extra alertheid en gecodeerde sloten moeten de kinderen be schermd zijn tegen de mysterieuze veroorzaker van bot breuken. In twee universiteitsziekenhuizen in Amsterdam en in een ziekenhuis in Tilburg zijn bij vier baby's niet te ver klaren botbreuken ontdekt. Om te voorkomen dat Zeeuw se baby's in de ziekenhuizen zulk letsel overkomt maakt de bewaking extra ronden op de afdelingen in Vlissingen, Goes en Terneuzen. Bezoekers op de afdelingen moeten zich melden bij de verpleging. De toegang van de kinder afdeling in Goes wordt binnenkort met een code bevei ligd. Alleen bevoegden mogen de code kennen, zegt woordvoerster J. vcan de Kreeke. Op de kraamafdelingen in de ziekenhuizen liggen de baby's in wiegjes naast de bedden van de moeders, of. als dat niet kan, in de babyka mer. Ook daar zetten de ziekenhuizen extra mensen in tot duidelijk is hoe de vier slachtoffertjes aan hun gebroken botten kwamen. In de klinieken van Oostburg, Hulst en Zierikzee verblijven geen kinderen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof veroordeelde gisteren een 29-jarige inwoner van Ant werpen voor het smokkelen van softdrugs tot 500 euro boete. In de auto van de Belg werd 23 juni in Sas van Gent 129 gram hennep gevonden. „Daar kun je heel wat joints voor kopen. Waarom zo'n grote hoeveelheid?", vroeg de politie rechter. „Dan hoef ik niet zo vaak te rijden", reageerde de Belg. Hij vertelde een jointje te roken om in slaap te ko men. „Ik werk 's nachts. Als ik thuiskom rook ik een joint je. Dat vind ik verantwoord. Ik ben niet verslaafd", deed de man zijn verhaal. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Meeu- ffisse heeft gisteren een 37-jari- je inwoner van Heinkenszand voor het beledigen van de direc trice van de Stichting Openbare Bibliotheek Reimerswaal veroor deeld tot 220 euro boete. De verdachte had geconstateerd dat een (pedofiele) man, die was veroordeeld voor seksueel mis bruik van kinderen, in de open bare bibliotheek met kinderen werkte. was hem in het verkeerde keelgat geschoten. Hij schreef toen, twee jaar geleden (oktober [2004), een brief met vunzige en kwetsende teksten naar de direc- [triee van de bibliotheek. De uitspraak was conform de asvan de officier. MIDDELBURG - Voorzitter Ag ues Jongerius van de FNV komt op maandag 13 november naar Zeeland om met FNV-leden te m over de arbeidsvoorwaar den voor 2007. De FNV stelt voor 2007 een loon eis van 2,5 procent, eventueel aangevuld met een eenmalige [loonsverbetering in centen of [procenten. De vakcentrale wil mensen de kosten van scho ling niet meer hoeven terug beta len als ze van baan veranderen. Iedereen heeft wat betreft de FNV een keer per jaar recht op een loopbaangesprek en eens in de drie jaar een extern advies be taald door de werkgever. Verder sil de FNV de positie van flex- werkers verbeteren en er is er aandacht voor de groep zelfstan digen zonder personeel. De FNV stelt dat er een onder handelingsruimte is van 3 pro cent. In sectoren waar de finan ciële ruimte groter is gaat de vakcentrale adviseren om aan vullende eenmalige beloningen fit te keren. Jongerius geeft uitleg over de ei- san van de FNV en wil met le den daarover discussiëren. De bijeenkomst begint om 19.30 fur en wordt gehouden in de au la van de Zeeuwse bibliotheek san de Kousteensedijk in Mid delburg. Achttien Zeeuwen hebben zich verkiesbaar gesteld voor de Tweede Kamer. Maar weinigen maken een echte kans. In de aan loop naar de verkiezingen stelt de PZC ze voor. Vandaag de nummer 13 van lijst 9, SGP-er George van Heukelom uit Nieu- werkerk. door Ernst Jan Rozendaal NIEUWERKERK - Hij staat al zeker twintig jaar op de landelij ke lijst van de SGP. „Dat is mak kelijk voor mijn kinderen", zegt gedeputeerde George van Heu kelom grijnzend. „Als ze het niet weten, kunnen ze altijd op hun vader stemmen." Een keer scheelde het maar een haar of hij was in de Kamer ge komen. Bij de verkiezingen in 1994 verloor de SGP haar derde Kamerzetel. Dat was precies het jaar waarin Van Heukelom der de stond op de lijst. „Het was een enerverende campagne. We kwamen een paar duizend stem men tekort." Deze keer is Van Heukelom de enige Zeeuw op de SGP-lijst. Wel wat karig, vindt hij, hoewel de partijvoorzitter natuurlijk uit Zeeland komt en de Kamer fractie de afgelopen jaren heeft bewezen zeer goed ingevoerd te zijn in Zeeuwse zaken. „Het con tact binnen de partij is ontzag lijk goed. Daarbij komt dat we een hele goede organisatie in Den Haag hebben zitten. Daar zitten mensen die wat meer ge ven, die carrières hebben laten lopen om de SGP-zaak te dra gen en te stutten. Want het gaat bij ons wel ergens over." Wie SGP stemt, weet hij aan toe is. Langzamerhand begint dat ook kiezers aan te trekken van buiten de bible belt, aldus Van Heukelom. „Behalve door onze christelijke grondslag spreken we mensen ook aan vanwege ons sociale gezicht. Wij hebben tientallen jaren een gezinsbeleid gevoerd. Nu zie je dat alle par tijen met dat thema komen. Het zelfde geldt voor normen en waarden." Opener Bovendien stelt de partij zich op- nener op dan in het verleden. Als jongerenvoorzitter heeft Van Heukelom zich daar des tijds al sterk voor gemaakt. „Nu zie je dat we de tv-camera niet meer uit de weg gaan." In Zeeland blijkt dat met de SGP in een coalitie kan worden samengewerkt. Van Heukelom sluit dat ook landelijk niet uit. „Er zijn natuurlijk wel een paar bottlenecks, de kwesties van le ven en dood. Dat wil niet zeggen dat met ons geen compromissen zijn te sluiten. Misschien dat we op dat gebied juist iets kunnen bereiken als we in een coalitie zitten. Wij moeten het goud van ons principe versmelten in de pasmunt van deze tijd." Een extra Kamerzetel zou daar om welkom zijn. „Daar hoop ik op", zegt Van Heukelom. „Ik vind ook wel dat we daar recht op hebben." George van Heukelom door Katja Logtenberg DEN HAAG - Een 34-jarige man uit Vlissingen beweerde gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof dat hij ten onrechte is veroordeeld voor het dealen in cocaïne en het heen en weer sturen van een bolle- tjesslikster naar Aruba. Deze vermeende bolletjesslikster moet binnen drie maanden bij het hof komen getuigen in de strafzaak tegen de Vlissinger en een 44-jarige plaatsgenoot. Volgens de verdachten heeft de vrouw haar verklaring ver zonnen en zijn ze ten onrechte door de rechtbank in Middel- burg naar de gevangenis ge stuurd. De vrouw die door de hoofdver dachte en zijn kornuit zou zijn overgehaald om bolletjes cocaï ne te slikken en drugs in andere lichaamsholtes te verstoppen, is de ex-vriendin van de broer van de Vlissinger. Zij vertelde de po litie dat ze in de zomer van vo rig jaar in opdracht van de broer van haar vriend coke had ingevoerd. De verdachte en zijn vriend zouden haar in december weer hebben trachten over te ha len om het gevaarlijke klusje te klaren. Kroongetuige De raadsman van de hoofdver dachte, A. Ong A Sien betoogde dat deze 'kroongetuige' het ver haal had verzonnen omdat ze kwaad was dat de Vlissinger niet goed had bemiddeld in rela tieproblemen tussen haar en zijn broer. Volgens het Openbaar Ministe rie (OM) had de man uit Vlissin gen vanaf november 2004 ook cocaïne gedeald vanuit zijn voor malige woning aan de Van Gog- hlaan en zijn huidige woning. Zijn eigen vriendin en diverse verslaafden verklaarden dat bij de politie. De verdachte ontken de ook dat hij betrokken was ge weest bij drugshandel. De recht bank in Middelburg veroordeel de de man tot een gevangenis straf van twee jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk. Drugswinst Ook bepaalde de rechtbank dat hij een kleine twintigduizend eu ro illegaal behaalde drugswinst moest terugbetalen aan de staat. De man die hem volgens de bol letjesslikster zou hebben gehol pen om een tweede drugstrans port voor te bereiden, werd in eerste instantie veroordeeld tot een celstraf van tien maanden. Ook hij bepleitte gisteren zijn onschuld. In de aanloop naar de Kamerver kiezingen op 22 november vraagt de PZC mensen naar de belangrijkste problemen op ver schillende beleidsterreinen. Wie moeten we minister maken als we voor die problemen een op lossing willen? Anneke van der Nol, Goes, 64 jaar, gescheiden, moet rondkomen van een bij standsuitkering. door Willem van Dam Wat is het grootste probleem voor uitkeringsgerechtigden „Het inkomen. Ik ontvang een uitkering van 816 euro in de maand. Als ik al mijn vaste las ten bij elkaar optel, zit ik al Het Zeeuwse schaduwkabinet bijna op de 800 euro. Ik krijg per maand een huursubsidie van 200 euro en nog wat. Van die 200 euro moet ik leven. Dat is krappies aan. Je moet op alles beknibbelen; je gaat af op de koopjes en de aanbiedinkjes. En ik eet soms bij mijn jongste dochter. Ik pas bij haar nogal eens op op de kleintjes en dan zegt ze: mam, blijf maar lekker eten. „De ene maand is de andere niet. Soms houd ik zelfs wel eens wat over. Dat leg ik opzij. Voor iets extra's in huis. Of om op vakantie te kunnen gaan. Ik ga een keer in de twee jaar met vakantie. Samen met mijn zus en mijn zwager. Gaan we naar Spanje, meestal naar Torremoli- nos. Daar heb ik veel voor over; dan heb ik maar 's geen stukje vlees, dan maar 's een boterham in plaats van warm eten. Zo krijg ik dat geld voor m'n vakan tie bij elkaar." Hoe moet dat probleem worden opgelost? „Kun je wel raden. Die uitkerin gen moeten omhoog. Toch mini maal met 100 euro per maand. Je zal een alleenstaande moeder met kleine kindertjes zijn, ik geef het je te doen. Ze zeggen wel eens: d'r zijn toch voedsel- banken? Maar die zouden in principe helemaal niet moeten bestaan; gooi die uitkeringen omhoog! Ik maak zelf geen ge bruik van de voedselbank. Doe ik uit principe niet. Ik vind dat ik moet kunnen leven van mijn inkomen. Zo ben ik opgevoed." Welke coalitie zou het meest kunnen doen voor de minima en uitkeringsgerechtigden „Misschien wel een coalitie PvdA, GroenLinks en SP. Ik volg alle debatten. Die Balken ende, een kwal van een vent! Ik ben altijd Partij van de Arbeid geweest, maar misschien stem ik nu op GroenLinks, want ik heb niet zo veel vertrouwen in Wouter Bos - niet sociaal ge noeg. De Partij van de Arbeid is er voor de mensen, is altijd zo ge weest, vadertje Drees, hé? In Bos herken ik dat te weinig." Wie moet de volgende minister van sociale zaken worden? „Hoe heet ze nou, die van Groen Links; Femke Halsema! Die man die er nu zit, tjonge, tjonge, tjonge. Ik heb hem wel eens ont moet, op een bijeenkomst in Den Haag, nou zeg, die hoeft voor mij niet meer. Hij heeft zó veel voor de minima beloofd, maar komt dat gewoon niet na." VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het jaar' biedt vanavond in de Vlissingse bioscoop CineCity de voor première van La toumeuse de pages. Er zijn voorstel lingen om 19.00 en om 21.30 uur. De film, geregisseerd door Denis Dercourt. gaat eind deze maand in de Neder landse bioscopen draaien. De hoofdrolspelers zijn Michèle Ernou, Déborah Francois en Xavier De Guil- lebon. La toumeuse de pages is de derde film van Dercourt die zich afspeelt in het mi lieu van klassieke muzikan ten. De film werd dit jaar geselecteerd voor het festi val van Cannes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15