PZC Leegloop scholen Middengebied Een plakje populier Raad mist inspraak rond plan Dokstraat Plattegrond van vilt en wol directeuren dringen aan op komst Open Wijkschool Delta repareert prijswinnende verwarming Taakstraf bolletjesslikster Wij geven u de helft cadeau! Thuis n Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Bijna twee ton aan kinderzegels Brand in voormalige school Rijontzegging dronken chauffeur zeeuwse almanak Koeterwaals Redactie: 0113-315649 yvww.pzc.nl f:.mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 dinsdag 7 november 2006 editie Walcheren door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Als de gemeen te nog lang wacht met de Open Wijkschool, is die straks niet meer nodig. Daarvoor waarschu- drie schooldirecteuren uit hetVlissingse Middengebied. De drie scholen - de Ravenstein- jschool, Het Vlot en de Sint Jozef- l - worden samengebracht in een Open Wijkschool, volgens het concept brede school. Daar- komen ook een peuterspeels- al, een mediatheek en een ruimte voor buitenschoolse acti- iteiten. ovendien moet de hele buurt j straks terecht kunnen voor ijvoorbeeld een consultatiebu- eau, het buurthuis, een opvoed- ureau, de logopedist en de wijk- ;ent. Eigenlijk had de school t jaar klaar moeten zijn. Dat al uitgesteld tot het school- aar 2009-2010. Iet Middengebied, dat is omge doopt tot Spaans Kwartier, is in- ;en aardig leeggelopen. Met jfe sloop van de huizen verdwe nen ook de bewoners en hun kin- -deren. Als dat doorzet, worden '.'de scholen te klein voor een bre ide school, vrezen de directeuren van de drie scholen. Witte vlucht p de Ravensteinschool is zelfs {Sprake van dubbele leegloop. De ichool kent een witte vlucht: ou ders van 'witte' kinderen halen Sevan school om ze op een 'wit tere' school onder te brengen. ;0f eigenlijk is die witte vlucht "ijk al voorbij", verbetert irecteur P. van der Kolk. „In- Biiddels zijn onze leerlingen oor bijna negentig procent al- ïchtoon. Er worden geen blan- i door Maurits Sep MIDDELBURG - Ander half jaar lang functioneer de het prijswinnende ver- warmings- en koelingssys- teem van de kantoren van het waterschap en de ge meente Middelburg niet naar behoren. Maar de op lossing is gevonden. Voor december moet het pro bleem zijn verholpen, zegt energiebedrijf Delta. Delta is gisteren begonnen met de uitvoering van het plan van aanpak. Water schap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Middel burg worden over een paar weken weer op milieuvrien delijke wijze verwarmd. Het systeem bestaat uit vier ondergrondse water bronnen. Twee zijn gevuld met warm water, twee met koud water. Diep onder de grond blijft het water op een constante temperatuur, zowel warm als koud. Nu het winter wordt, wordt het warme water omhoog gepompt om de kantoren te verwarmen. In de zomer wordt koud water gebruikt voor verkoeling. Dankzij dit systeem is minder ener gie nodig om de tempera tuur in de kantoren te rege len. Het leverde Delta vo rig jaar de Zeeuwse Milieu- prijs op. Maar al snel na de prijsuit reiking bleek het systeem niet goed te werken. Er wa ren uitgebreide onderzoe ken nodig om de oorzaak te achterhalen en vooral om een oplossing te vinden. „Inmiddels hebben we een plan van aanpak", zegt woordvoerder J. Nelemans van Delta. De oorzaak bleek een breuk in één van de vier schachten te zijn. Daar door raakte het water ver vuild met zand. De installa ties kunnen daar niet te gen. Delta is begonnen met het zuiveren van het water. Vervolgens wordt een nieu we schacht geboord. Gedurende de reparatie kan het verkeer over de Ka- naalweg wel wat last heb ben van de werkzaamhe den, verwacht Nelemans. ke kinderen meer ingeschreven. Onze school kent zelfs al een al lochtone vlucht, omdat allochto ne ouders denken dat hun kinde ren ergens anders beter Neder lands leren en daar Nederlandse vriendjes maken. Ons leerlingen aantal is gedaald van 190 in 2002 naar 110 nu." Ouders nemen hun vlucht naar onder meer de Sint Josefschool. Directeur T. Doeland telde vlak voor de zomervakantie acht nieuwe aanmeldingen van 'Ravensteinkinderen'. „Dat is niet wat wij willen. Uit collegia liteit, maar ook omdat we bang zijn dat het probleem zich ver plaatst. Wij zijn met 35 procent allochtone leerlingen geen zwar te school. Nog niet. Ik heb wel gemerkt dat ouders uit de wijk onze school mijden. Een ouder haalde zijn kinderen van school. Vanwege de afstand, werd als re den gegeven, maar wij hebben een ander vermoeden." Een witte vlucht kan directeur B. Gideonse van Het Vlot niet aantonen. „Maar de instroom is wel verminderd. Van allochtone kinderen, maar vooral ook van autochtone kinderen. De wijk is flink kaalgeslagen. Wij hebben kinderen van de Ravenstein school gekregen. Mensen shop pen makkelijker buiten hun wijk." De locatie Bloemenlaan is voor zestig procent allochtoon. „Vijf jaar geleden was dat nog veertig procent. Als er niet snel iets ge beurt, dan zijn wij straks ook een allochtone school. Dat is niet goed. Een maatschappij hoort gemengd te zijn. Die pro blemen hadden voorkomen kun nen worden. De Open Wijk school had allang open moeten zijn." Een nieuwe school is goed, maar biedt geen langdurige oplossing, denkt wethouder E. Walrave die haar collega M. Walraven van onderwijs vervangt. „Dat is de ervaring elders in het land. Ik door Maurits Sep MIDDELBURG - Een schijfje populier, een schijfje els, een schijfje eik. Zoek de verschillen. Schuur en lak de schijven om de jaarringen goed te kunnen zien. Leerlingen van basisscholen en het voortgezet onderwijs in het Middelburg kunnen van elke boomsoort die op de bolwerken wordt gekapt, een schijf krijgen. Leuk voor de lessen biologie of handenarbeid, vindt J. Midavai- ne. Hij heeft het idee gisteren voor gelegd aan de gemeente, die, ook gisteren, is begonnen met de langverwachte en veelbespro ken renovatie van de bolwer ken. Plantsoenen worden opge knapt, bomen worden gekapt en gesnoeid. Zo krijgt de beplan ting meer licht en lucht. Dat is gezonder voor de bomen en struiken en aantrekkelijker en veiliger voor de wandelaars en fietsers. Maar het is zonde om die bomen zomaar in de versnipperaar te la ten verdwijnen, vindt Midavai- ne. De oud-Middelburger woont nu in Haamstede, is natuurgids en maakt elk najaar met cursis ten van de Zeeuwse Volksuniver siteit een bomenwandeling over de bolwerken. „De bolwerken zijn in 1947 weer beplant na de inundatie van Walcheren waar door de begroeiing op het eiland goeddeels was verdwenen." Sterker, het is bijna op de dag af 59 jaar geleden dat daarmee een begin is gemaakt, memo reert Midavaine. „Het was name lijk op 4 november 1947. Dus 59 jaar terug. Ik vind dat we die bo men dus met respect moeten be handelen. We kunnen kinderen met deze boomschijven ook iets over de geschiedenis van Wal cheren en Middelburg leren." Goudgeel En aan de schijven zelf is te zien wat voor boom het is, weet Mida vaine. „Een populier is van licht hout, een eik heel donker. Een els kleurt prachtig rood en een kastanje goudgeel." Een heel leuk idee, vindt S. de Visser van de gemeente Middelburg. „En technisch geen probleem. De za gen zijn scherp." Een schijf kastanje zit er echter niet in. „Alle kastanjes blijven staan", zegt De Visser. „Vanwe ge de kastanjeziekte. Als we nu kastanjes kappen en later zet de ziekte door, dan zouden we ze al lemaal kunnen verliezen. Dat ri sico willen we niet lopen." De gemeente heeft het plan van Midavaine omarmd en is bereid de schijven bij de scholen te be zorgen. Uit alle boomsoorten die worden gekapt, wordt voor elke school een schijf gezaagd. „Ik moet er wel bij zeggen dat die schijven gaan scheuren hoor", merkt De Visser op. „Als ze droog worden, gaan ze onher roepelijk kapot." Geen pro bleem voor Midavaine. „Kinde ren kunnen daaraan zien dat hout leeft en doodgaat. Dat is ook leerzaam." De renovatie van de bolwerken is begonnen op het Vlissings Bol werk. Hierna volgen dit jaar nog het Langevielebolwerk en het Seisbolwerk, tot het Seis- plein. Volgend jaar worden ach tereenvolgens de rest van het Seisbolwerk, het Noordbolwerk en het Veerse- en Smidsbolwerk aangepakt. In februari is het werk klaar. foto Lex de Meester door Aector Dooms de 240 gram coke ontvangen. Daarop werd door de politie rechter de kosten van het vlieg ticket in mindering gebracht. Of ficier van justitie R. Jeuken had tweehonderd uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. „Ik snap best dat de verleiding voor het geld groot is, maar dit zijn kwa lijke zaken." Raadsman M. Harte pleitte voor een lagere werkstraf en voerde aan dat zijn cliënte openhartig is geweest over de smokkel. De rechter wees op de ernst van het misdrijf, maar ook op de risi co's van het slikken van de cocaï- MIDDELBURG - „Ik heb het ge daan op verzoek van mijn part ner en ik kon het geld goed ge bruiken", zei een 29-jarige vrouw uit Middelburg gisteren toen ze zich moest verantwoor den voor smokkel van bolletjes cocaïne vanuit Curasao. Politierechter F. van He- mert-Meeuwis veroordeelde de verdachte tot 150 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelij ke celstraf. Ook moet de Middel burgse duizend euro betalen aan de Staat. De vrouw had 1500 euro voor het vervoer van (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. et alfabet van Zeeland RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 begrijp het ongeduld van deze scholen, maar ze hoeven ook niét afwachtend te zijn. Ze kun nen met elkaar praten over spreiding van leerlingen en daar afspraken over maken." Walrave betreurt het fenomeen van witte vlucht. „Mijn ervaring is juist dat een zwarte school als de Ravensteinschool een goed schoolklimaat kent. Er is veel in dividuele aandacht voor leerlin gen. Dat maakt het extra wrang." ROTTERDAM - De basisschoolkinderen die afgelopen maand met kinderpostzegels langs de deuren zijn ge weest, hebben samen 8,4 miljoen euro opgehaald. De op brengst in Zeeland bedraagt 188.895 euro. In totaal is er ongeveer 100.000 euro meer opgehaald dan in 2005. Dat komt volgens de Stichting Kinderpostzegels door de 'do- natieregel' op het bestelformulier. Daarmee konden ko pers het totale bedrag naar boven afronden. Dat leverde 400.000 euro extra op. Vanaf morgen kunnen de kopers de velletjes postzegels verwachten. Dit jaar sieren twintig Rotterdamse basisscholieren van dertien verschillende na tionaliteiten de zegels. Daarmee vraagt de stichting aan dacht voor het streven dat kinderen moeten opgroeien in een veilige omgeving. MIDDELBURG - In de leegstaande gymzaal van een oud schoolgebouw in Middelburg heeft gisteren een kleine brand gewoed. Even na half drie rukte de brandweer uit naar de voormalige school van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren aan de Olmenlaan. In de gymzaal bleek piepschuim te branden. Of dat was aangestoken, was gisteren niet duidelijk. Het onderzoek van de politie was nog niet klaar. Omdat het om piepschuim ging, was er sprake van dikke zwarte rook. Dat maakte het aanvan kelijk lastig de plek te vinden waar het brandde, verklaar de de brandweer. Toen de brandhaard was gevonden, was het vuur ook zo uit. Na een halfuur kon de brandweer weer terug naar de kazerne. De schade was gering, omdat het schoolgebouw al enige tijd leeg staat. MIDDELBURG - Een 48-jarige beroepschauffeur uit Moerbeke (B) had gisteren al zijn krediet bij de officier van justitie verspeeld. De man werd op 23 juni in Sluiskil voor de derde keer betrapt op dronken rijden. Dit keer werd de drankrijder slapend achter het stuur van zijn au to aangetroffen. De man bleek drie keer zo veel te hebben gedronken als toegestaan. Het rijbewijs werd ingenomen. De officier eiste gisteren bij de politierechter in Middel burg achthonderd euro boete en acht maanden rijontzeg ging. Raadsman J. Schuttkowski vroeg de politierechter een voorwaardelijke rijontzegging, te compenseren door de boete te verhogen. De politierechter kwam de verdach te gedeeltelijk tegemoet met het opleggen van acht maan den rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, en 1600 euro boete. Een 34-jarige vrouw uit Hulst kreeg voor het rijden onder invloed 260 euro boete opgelegd. Zij werd vorig jaar 24 de cember in Hulst aangehouden met een alcoholgehalte van 340 microgram: niet ver boven de limiet van 220 micro gram. aan inspraak. De Vries legde uit dat hij niet alleen rekening heeft te houden met omwonen den, maar ook met de belangen van de zorgverlener. Hij betwij felde of de hele klankbordgroep het niet eens is met de plannen. Hij beloofde ook dat de groep de plannen krijgt. „Wie meepraat heeft recht op informatie." De Ridder beklemtoonde nog maar een keer dat zijn stand punt door de hele groep wordt gesteund. „Wij zijn ervan over tuigd dat het mogelijk is om een plan te realiseren waar wij in Ar- nemuiden wat aan hebben. We hebben al een ontwerpje ge maakt." Volgens wethouder De Vries is het niet mogelijk om een besluit over de bouwplannen uit te stellen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg wil niet in stemmen met de bouwplannen voor de Dokstraat in Arnemui- den voordat daar overeenstem ming over is met de omwonen den. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie ruimte. De gemeente wil zorgwoningen bouwen op de plaats van de oude basisschool aan de Dok straat. Bovendien moet er een speelveld komen als compensa tie voor het verdwenen speel veld aan de Clasinastraat. Om wonenden, verenigd in een klankbordgroep, zijn het niet eens met de plannen. Toch besloot het college van B en W het plan deze maand aan de raad voor te leggen. Binnen kort overleggen de omwonen den met wethouder A. de Vries (PvdA) over de plannen. Ze vroe gen de commissie gisteren om een besluit uit te stellen tot er overeenstemming is. „Het plan wordt in procedure gebracht op het moment dat het overleg nog niet is afgerond", zei K. de Rid der. „De klankbordgroep mag de plannen niet inzien." De wijkbeheergroep Arnemui- den vroeg de raad om aan het be sluit de voorwaarde te verbin den dat er definitief over het plan wordt beslist als de discus sie is afgerond. De Ridder be klaagde zich over het gebrek Vervuild De grond aan de Dokstraat is vervuild en moet worden gesa neerd. Bovendien wil de gemeen te het speelveld snel aanleggen. De kosten daarvoor worden be taald met de opbrengst van de woningen. „Als wij de afspraak maken dat over het ontwerp niet het laatste woord is ge zegd", zei De Vries. „Dan gaan we dat in de toekomst wijzigen, ook als dat financiële consequen ties heeft." Alle partijen die niet in de coali tie zitten, protesteerden. Vol gens hen kan het veld best aan gelegd worden zonder een uit spraak te doen over de plannen en zonder aan te geven waarmee dat moet worden betaald. OOST-SOUBURG - Wie voor het eerst in woonzorgcentrum De Gouwe Tuyn in Oost-Souburg komt en daar de weg niet weet, kan de plattegrond raadplegen die de bewoners zelf hebben gemaakt. Van vilt, wol, linnen en borduurzijde. Veertien maanden lang hebben de dames van de handwerkclub eraan ge werkt. Elke maandagmiddag kwamen ze bijeen. De inspanningen hebben geresulteerd in een wand kleed van twee meter en tien centimeter lang en een meter en veertig centimeter breed. Burgemeester A. van Dok-van Weele heeft het kunstwerk gisteren onthuld. foto Lex de Meester 'De Duitse zeekoet heeft het niet gehaald', luidde de droe ve doch raadselachtige mede deling die maandagochtend rondging in een Goes' bedrijf. Heeft vast te maken met het bedrijfsuitje dat ze zaterdag had moeten missen, deduceer de een werkneemster. Haar collega's waren wel op expeditie naar het Zwin ge weest. En hadden daar blijk baar een heroïsche, maar ver geefse reddingsactie onderno men. „Duitse zeekoet?", informeer de ze, een tikje gemelijk om de gemiste opwinding. „Had 'ie kentekenplaten?" Het antwoord tekende de sfeer die het uitstapje be heerst had. „Er werd eerst gedacht dat het een meerkoet was. Dat ivas bijna goed. Want Meer is zee in het Duits. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11