PZC Pandjesbazen moeten creatief zijn Honderd jaar Veerse boeven Binnen gaat de hoofddoek af Nieuwe voedselbank in Goes helpt ruim vijftig gezinnen Vlissings college legt kamerverhuur in verordening vast Viskotter in Colijnsplaat maakt water Wij geven u de helft cadeau! ■1^ PZC Nieuwlander is de beste blazer Agenten beledigd, jongeren vast Roep om terugdringen schulden Souschef wint Zilveren Garde zeeuwse almanak Nutteloos Redactie: 0113-315649 ivww.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 maandag 6 november 2006 OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF 1IDA TERNEUZEN www.rida.nl - Productiestraat 8 - Tel. 0115 - 613690 editie Walcheren door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het is voor huis jesmelkers moeilijker geworden hun slag te slaan in Vlissingen. De gemeente heeft haar verorde ning voor kamerverhuur klaar. De eerste reacties klinken posi tief, zij het gematigd positief. Het Vlissingse college van B en W heeft gedaan wat van hem ge vraagd werd: hij heeft regels ge steld aan kamerverhuur en die vastgelegd in een verordening. Als de raad hiermee akkoord gaat, komt een eind aan de ka mercommotie die was ontstaan nadat buurtbewoners van de Rooie Buurt aan de bel trokken. Zij vonden dat kamerverhuur in hun omgeving de spuigaten uit- liép. Hun jonge gezinnenbuurt dreigde volgens de bewoners te veranderen in een omgeving waar huisjesmelkers zoveel mo gelijk grote panden opkopen om er zoveel mogelijk kamerhuur ders in te huisvesten. Dat moet in de toekomst afgelo pen zijn. In een postcodegebied mag niet langer meer dan tien procent aan kamerverhuur zijn. Anders acht het college 'een on toelaatbare inbreuk op een geor dend woon- en leefmilieu', staat in de verordening. Daarom wei gert hij voortaan vergunningen, als in een postcodegebied al ge noeg kamers worden verhuurd. Bovendien worden panden naast elkaar niet meer gebruikt voor kamerverhuur. Voortaan moet er tenminste één 'gewoon huis' tussen staan. Wethouder T. Verhage van volkshuisvesting denkt hiermee tegemoet te komen aan wat van haar gevraagd werd. „Ik denk dat iedereen tevreden kan zijn. door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - De viskotter Lia-Jan (HD 64) uit Den Helder heeft gistermiddag water ge maakt in de vissershaven van Colijnsplaat. Twee bemanningsleden waren aan boord. Zij lieten een pomp lopen voor koeling met water uit de haven. Dit ging goed tot er een koppeling, een flens, van de pomp losschoot. In plaats van het water terug de haven in te pompen, stroomde het uit de pomp onder meer de machineka mer in. Waarschuwen De opvarenden konden niets an ders doen dan de brandweer waarschuwen. „Het water stond anderhalve meter hoog in de ma chinekamer", aldus Noord-Beve- lands brandweercommandant E. Hol. „Wij hebben dat eruit ge pompt, waarna de flens kon wor den gemaakt." Het wegpompen van het binnen gestroomde water moest voor zichtig gebeuren, omdat diesel was vrijgekomen. Een laagje die- selresten heeft de brandweer in het schip achtergelaten. Volgens commandant Hol komt er van daag een gespecialiseerd bedrijf om dit spul vakkundig te verwij deren, zodat er geen vervuiling ontstaat in de Colijnsplaatse ha ven. Als dit karwei klaar is, ver wacht Hol dat de Lia-Jan weer kan uitvaren. De HD64 is een vrij nieuwe kotter, gebouwd in 2001. Brandweergroep Colijnsplaat- Kortgene is ter plaatse geweest met de blus- en pompwagen uit Colijnsplaat en een personeels- busje uit Kortgene. De melding kwam rond kwart voor twee bin nen. Het duurde anderhalf uur, aldus Hol, om alles onder contro le te krijgen. Behalve degenen die kamers ver hui-en, dan. Maar hen komen we tegemoet door het in elk geval nog mogelijk te maken." De verordening opstellen was niet 'zomaar even wat regeltjes aanpassen', zoals CDA-raadslid M. de Zwarte eerder suggereer de. „Het was een hele klus. We hebben ervoor heel duidelijk ge keken naar het model van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Ook hebben we geke- door Wendy van den Hurk VEERE - Je zou maar een heks zijn in de zestiende eeuw. Op de brandstapel ermee. Incest? Een brandmerk kun je krijgen, met een kwart eeuw ballingschap op de koop toe. Nee, erg mild von nisten de Veerse rechters niet. Nu heet het Museum De Vier schaar, maar vroeger was het de rechtbank van Veere. Wat zich daarin al die eeuwen heeft afge speeld, is opgeschreven in perka- ken hoe andere studentensteden het hebben opgesteld. Met de mensen daar hebben we contact gehad over hoe het uiteindelijk heeft uitgepakt. Daar waren de resultaten positief. Ik verwacht voor Vlissingen hetzelfde." Studio Zo enthousiast als de wethouder is M. Slagt niet. De voorzitter van de werkgroep Nieuwe Schel- debuurt, die zich over kamerver- menten. Jaren dachten archiva rissen dat versie C van het Regis- tre van criminele saecken, uit 1552 tot 1663, verloren was ge gaan. Zoals veel Walcherse docu menten in water verdwenen, of door het vuur werden verbrand. Het register was kwijt. Totdat bij stadsarchivaris Peter Blom de telefoon ging. Het was iemand uit de antiekwereld. Bij een antiquair in Noord-Holland had hij een register gevonden, dat uit Veere moest komen. Dus Peter Blom daarheen. „Ik kreeg het werk niet zomaar van hem mee. We moesten flink onderhandelen. Uiteindelijk be reikten we een compromis, dat het Veerse stadsarchief nog niet kon betalen. Hoeveel? Om het banaal uit te drukken: de waar de van een nieuw autootje." Gelukkig waren daar de Vrien den van Veere. De vereniging was jarig en wilde de stad trak teren. Het bedrag werd bijeen gespaard en voorzitter Peter Hendrikx ging het werk opha len in Noord-Holland. Met de trein. „De mensen in mijn coupé had- huur ontfermde, plaatst enkele kanttekeningen. „De basis is goed, maar ik lees niets over al gemene woningonttrekking. Als je een kamer voorziet van een kookstel en een douche, heb je een studio. Daar heb je geen ver gunning voor nodig, maar het heeft dezelfde bestemming. Ik wil dat het begrip studio ook on der de vergunning valt. Anders fietsen pandjesbazen nog tussen de regels door." den eens moeten weten wat er in dat bolletjesplastic zat gerold. Een grote schat! Waar ik overi gens nog duizend euro van af heb weten te pingelen." Zaterdag is het gepresenteerd aan de burgers en burgemeester van Veere. Peter Blom bladert het nog eens door. Hij mag dan paleografisch onderlegd zijn; he lemaal ontcijferd heeft hij het re gister nog niet. Spion „Daar ga je niet even een avond je voor zitten. Ik heb het natuur lijk wel al vluchtig doorgelezen. Ja, het is prachtig. Plonderd jaar Veerse boeven. Kijk, hier een prachtig verhaal. Johan Wemys, een spion die Veere wilde verra den. Hier staat dat hij bij aan komst meteen naar een kapitein liep om hem om te kopen en Vee re aan Spanje te verkopen. De sukkel. Die kapitein was natuur lijk een vroom man en hij bracht de spion bij de rechter. Op een schavot voor het stad huis is de spion met een zwaard onthalsd." Ook het bekende verhaal van de Nog een punt van kritiek: Slagt mist een passage over het her stellen van evenwicht. „Er zijn buurten waar kamerverhuur is doorgeslagen. De Hobeinstraat bijvoorbeeld. Daar moet de si tuatie herstellen door natuurlijk verloop. Zet in de verordening dat bij de verkoop van een wo ning, de vergunning voor kamer verhuur komt te vervallen." En dan is de werkgroep nog niet klaar. „Wij willen dat alle ka- Veerse heks staat erin. Elk jaar wordt dat in Veere nagespeeld. „Ze maakte zalfjes, waarmee ze de schepen insmeerde", leest de stadsarchivaris voor. „Toevallig vergingen die sche pen. Van Digne Robbertsdoch- ter, zo heette ze, werd gezegd dat ze haar ziel had verkocht aan de duivel." merverhuur in de stad in kaart wordt gebracht. Laat de buurt helpen inventariseren." CDA-raadslid M. de Zwarte, die de zaak in de politiek bracht, is positief over de verordening. „Er is veel meer geregeld dan wij vroegen. Mijn eerste reactie was zelf: is er niet te veel gere geld? Al die soorten vergunnin gen. Daar heeft niemand om ge vraagd. Ik vrees dat we ze zelf niet eens zullen handhaven." Haar vonnis: op een schavot le- vendich verbrant te worden en- de van u nijet te scheeden voor dat ghij gecommen suit wezen van levende lijve ter doot ende u lichaem sal daer blijven staen tot exemple van anderen. Het register ligt voortaan veilig opgeborgen op de Veerse afde ling van het Zeeuws Archief. door Rob Paardekam GOES - De nieuwe Goese voed- selbank heeft na een maand al meer dan vijftig gezinnen inge schreven. Daarmee is ze onge veer even groot als de hulpstich ting van het echtpaar Weulink. Marinus en Conny Weulink run nen sinds drie jaar een voedsel hulpstichting in Goes, maar de den dat op een niet al te profes sionele wijze. Daarom heeft de voedselbank Walcheren samen met de Bevelandse woningcorpo ratie RWS geprobeerd om wat meer structuur aan te brengen. Het kwam echter tot een breuk, omdat Weulink niet zou voldoen aan de eisen van de landelijke voedselbank. Zo vraagt hij een kleine bijdrage voor de pakket ten en dat is uit den boze. Het zou bovendien heel moeilijk zijn om met de Goesenaar samen te werken. Om die reden besloot de Wal cherse bank om in Goes een nieuwe voedselbank op te zet ten. Die deelt nu elke zaterdag voedselpakketten uit in de voor malige pizzeria aan de Abel Tas manstraat. „We helpen momen teel 53 gezinnen", zegt coördina tor Eric Oreel, zonder daar het etiket 'succes' op te willen plak ken. „In principe is elk gezin dat je inschrijft er één te veel." Volgens Oreel komt een groot deel van de gezinnen bij de stich ting van de familie Weulink van daan, maar doen ook nieuwe mensen een beroep op de nieu- Op de afdeling speelgoed van dat Vlissingse ivarenhuis was het, met de feestdagen in zicht, een drukte van belang. Tussen de schappen liep een moeder, vergezeld van een tie nerdochter die onophoudelijk dezelfde vraag stelde, telkens naar iets anders wijzend: „Mag ik dat hebben?" Ook we voedselbank. Dat is volgens hem een teken dat de armoede nog allerminst afneemt. Marinus Weulink zelf zegt ook ruim vijftig gezinnen te helpen. Hij runt de voedselhulpstich ting (voedselbank mag hij het niet meer noemen) nu groten deels met zijn vrouw, maar kan naar eigen zeggen soms een be roep doen op jongeren met een taakstraf of een enkele vrijwilli ger. Hij is veel vrijwilligers kwijtgeraakt aan de nieuwe voedselbank. Weulink zit vol ambitieuze plan nen voor de toekomst.'Zo wil hij een boodschappenservice opzet ten voor mensen die moeilijk ter been zijn en denkt hij er over om een zogeheten weggeefwin- kel te beginnen. Daar kunnen al lerlei spullen, die andere men sen hebben weggedaan, worden opgehaald door gezinnen die het niet breed hebben. Ondertussen valt het Oreel op dat zijn nieuwe voedselbank en de stichting van Weulink samen een kleine 110 gezinnen helpen, terwijl in het verleden 130 gezin nen een beroep deden op Weu link. „Ik heb geen idee waar die ontbrekende mensen zijn geble ven", zegt hij. „Misschien zijn ze verward door het hele gebeu ren. Veel mensen denken dat wij De Helpende Hand (de stichting van Weulink, red) zijn. Mis schien moeten we nog iets meer bekendheid geven aan de voed selbank en duidelijk maken dat we met de andere stichting niets te maken hebben." het antwoord was steeds het zelfde: „Nee. Na de zoveelste vergeefse po- ging zeeg de elfjarige mok kend ineen tussen de dozen nog onuitgepakt speelgoed op de vloer, en riep theatraal door de winkel: „Moeders! Wat heb je eraan, als ze niets voor je kopen!" Advertentie Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes Stichting Dunya heeft het vrouwenhuis in Vlissingen zaterdag officieel geopend. foto Lex de Meester NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Stephan Knuijt (14) uit Nieuw- en Sint Joosland is zaterdag de beste blazer van Nederland gebleken. Knuijt deed op het Nederlands Kam pioenschap in Weert mee met de solisten in de jeugddivi- sie. De jury kende de Nieuwlander 92 van de 100 punten toe voor zijn stuk op euphonium The Return van Hartman. Stephan Knuijt blaast bij fanfare Onda in zijn dorp. MIDDELBURG - De politie heeft zaterdagnacht op het Zusterplein in Middelburg zes jongeren aangehouden. De jongeren, allemaal Middelburgers in de leeftijd van 17 tot 24 jaar, werden eerder bij een opstootje door de agen ten verzocht weg te gaan. Dat deden ze niet. Ze probeer den de aanhouding van een van hen te voorkomen en bele digden de agenten. Een jongen verzette zich zo hevig dat er volgens de politie een politiehond aan te pas moest komen. De politie heeft drie jongens ingesloten. De rest kon na verhoor naar huis. VLISSINGEN - De Vlissingse fracties van GroenLinks en de ChristenUnie dringen er bij het stadsbestuur op aan om de schuldenlast van de gemeente binnen enkele jaren terug te dringen naar het niveau van 2002. Toen had Vlis singen voor 72 miljoen euro aan leningen uitstaan; inmid dels is dat opgelopen tot 190 miljoen. De fracties dragen daarom in een motie op om alternatie ven uit te werken, en die begin 2007 te presenteren. De motie wordt morgen en donderdag in de begrotingsraad behandeld. SCHUDDEBEURS - Danny Poortvliet, souschef bij Hos- tellerie Schuddebeurs, heeft op de Horecavakbeurs in Den Bosch de Zilveren Garde gewonnen. Zijn viergangen menu (volgens wedstrijdreglement gebaseerd op champig nons of andere paddenstoelen van Nederlandse bodem) werd door de vakjury zowel qua smaak als presentatie als beste beoordeeld. Poortvliet had vijf uur de tijd om zonder keukenbrigade en ter plaatse zijn menu te bereiden. Voor deze editie van de jaarlijkse kookwedstrijd waren uit meer dan dertig in zendingen acht finalisten gekozen. Poortvliet deed voor de tweede keer mee. De tweede en derde prijs waren voor respectievelijk res taurant Huys van Voskens (Tilburg) en restaurant Negen mannen (Boxtel). door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ja nou, de dame die staat te dansen, die komt zeker twee keer in de week. Dan is die mevrouw met die nootjes er ook. En die met dat rare keel geluid, die is er eigenlijk altijd. Kortom: Dunya slaat aan. Het vrouwenhuis in Vlissingen ging zaterdag officieel open. „Hé tuthola, doe die hoofddoek eens om!" De dame achter de bar krijgt een knipoog van Barbara Puskaric. Babs voor intimi - en dat zijn er nogal wat bij Dunya. De voorzitter is tevreden over de anderhalve maand dat haar vrouwenhuis draait. „Terwijl we eigenlijk nog niet echt iets hebben georganiseerd. Er was een Iftar-maaltijd, dat wel, en de koffie ochtenden. En op woensdagochtend staat het wereldvrouwenkoor hier altijd te zingen. Maar de echte activiteiten moe ten nog komen." Dat houdt niet op bij een uurtje bordu ren. Dunya wil allochtone wouwen uit hun isolement halen. Ze Nederlands le ren en aan werk helpen. „Ze willen voor uit. Ze komen voorbijlopen, stappen spontaan binnen. Binnen gaat de hoofd doek af. Ze voelen zich hier op hun ge mak." Juist de bedoeling van Dunya. Het is dat het oude badhuis aan de Bonedij- kestraat opent, anders had er op dat lin kertoilet heus geen bordje 'heren' gehan gen. Het had voor Safia Ali Hassan niet veel uitgemaakt. Ze wil ménsen om zich heen. Of dat nu vrouwen zijn of mannen, wit of zwart. „Het is gezond om contact te maken met andere culturen. Samen kunnen we dansen, samen kunnen we eten. Hier praten we Nederlands. Dat moet wel, met al die culturen." Midden in een zin springt de Somalische op, schermt met een hand haar mond af en zet een keel op. Het typische geluid dat Afrikaanse vrouwen maken bij een bruiloft of begrafenis overstemt de hele zaal. De vrouw die naast haar onderuitge zakt in de sofa zit, lacht. „Zij is mijn tan te. Ze woont al zes jaar in het asielzoe kerscentrum in Middelburg. Met alle maal vreemde mensen op een kamer. Ik zeg tegen haar: kom met mij mee. Ik heb haar Dunya laten zien en nu moet ik haar steeds komen ophalen. Dan wil ze weer naar Dunya." Gezelligheid Strojanka Pateri staat met een schaaltje nootjes bij de bar. Het kan voor de Servi sche niet gezellig genoeg zijn. „Ik ben al vaak geweest. Voor de koffie, voor gezel ligheid met Babs en binnenkort ga ik mee breien en borduren. Ik heb al Marok kaanse vrienden gemaakt. Nederlandse had ik al, van de Schelde kegel club." Safia vrijgevochten? Strojanka geïnte greerd? Hier is Malika El Founti. Pen ningmeester van het vrouwenhuis. Ze heeft niet alleen haar sluier afgegooid, haar krullen geblondeerd, nee, let op: ze praat Zeeuws. „En Vlaams, want ik kom eigenlijk uit België. Nu woon ik in Goes. Daar had ik een Marokkaanse catering. Ik gaf een feestje voor Nederlandse men sen en toen belde Dunya. Of ik eens wil de komen kieken. Euh... kijken." Dan te bedenken dat Malika veertig jaar geleden nog achter de geitjes aan hobbel de in een Berberdorp. „Ja echt, en in mijn huwelijk ging ik elf jaar gesluierd over straat. Echt tot hier." Ze houdt eèn vlakke hand onder haar ogen. Kijkt ;ér zelf ongelovig bij. Haar ogen stralen éls de felle kleuren van haar kaftan, een Ma rokkaanse feestjurk. „Soms draag ik riog een hoofddoek, bij gelegenheden. Maar het hoeft niet. Dat heb ik in België ge leerd, waar ze veel verder zijn dan hier. Geloof zit niet in een doek. Het zit in, je zelfDat probeer ik de vrouwen hier te le ren. Ik hoop dat het lukt." Het Registre van criminele saecken van Veere. foto Lex de Meester Opel Astra 1.9 CDTI Wagon Bouwir. 2005. zilvergrijs met., 65.000 km, airbags, ABS, climate control.radio - cd stuimvielbediening, stuurbekrachtiging, trekhaak, LM-velgen. centr. vergr met AB, cruise control, boordcomputer, elektr ramen/spiegels, zij-airbags. 23.950,- zie WWW.RIDA.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9