China en Afrika van Russische straten vinden elkaar PZC Doodstraf Saddam zal Irak nog meer verdelen Merkel dreigt met confrontatie Turkije over kwestie-Cyprus Offensief Gaza brengt leven in gevaar van ontvoerde korporaal Handelsakkoord voor 1,9 miljard dollar NCOIlclzi'S H61Ü6I1 t)0Zit Oud-premier Ecevit (81) van Turkije overleden Reizigers mogen meer invoeren CIA wil praktijk Guantanamo geheimhouden Amnestie oorzaak geweld Napels Drugshandelaar onthoofd Welles-nietes over Srebrenica Luchthaven Frankfurt onveilig Doden door aanslagen in India maandag 6 november 2006 door Patrick Selbach PEKING - China heeft tijdens de grote top met meer dan veer tig Afrikaanse leiders in Peking in totaal zestien handelsakkoor den gesloten met een totale waarde van 1,9 miljard dollar. Dat heeft een woordvoerder van de internationale handelsraad van China gisteren gezegd op de slotdag van de topconferentie. Daai' waren ook meer dan 1500 Chinese en Afrikaanse zakenlie den aanwezig. De Afrika-top, de grootse inter nationale top ooit in China, was vooral bedoeld om de dialoog tussen China en Afrika te ver sterken en de handelsbanden nauw aan te halen. Belangrijker was evenwel het signaal dat Afrika weer een machtige vriend heeft in tijden waarin de rest van de wereld het zwarte continent goeddeels negeert. De vele honderden Afrikaanse delegatieleden werden in Pe king volledig in de watten ge legd door de gastheren van de ANKARA - De Turkse ex-pre mier Bulent Ecevit is op 81-jari- ge leeftijd overleden. Dat meldde de Amerikaanse nieuwszender CNN gisteravond. De nationalist gaf opdracht tot de Turkse invasie in 1974 in het noordelijke deel van Cyprus. Ecevit lag al zes maanden in co ma na een hersenbloeding. Hij werd onwel nadat hij de begrafe nis had bijgewoond van een rechter die door een fundamen talistische moslim was ver moord. Ecevit is vijf keer pre mier geweest. ANP BRUSSEL - Reizigers die na een vakantie de Europese Unie binnenkomen, mogen wellicht meer sterke drank, parfum en andere goederen belastingvrij in voeren. Passagiers mogen straks misschien voor 300 euro aan be lastingvrije producten invoeren. Nu is dat 175 euro. Het invoerbedrag was sinds 1994 niet meer aangepast aan de inflatie. Ministers van Finan ciën van de 25 EU-landen ho pen morgen een politiek ak koord te bereiken over een com promisvoorstel van huidig EU-voorzitter Finland. Nieuw is dat parfum, koffie en thee ook onder het totaalbedrag gaan vallen. Tot dusver vielen deze producten erbuiten, tot groot voordeel van parfumlief hebbers en winkels op luchtha vens. Wel denkt men aan een li miet op het aantal flesjes bier dat reizigers mogen invoeren, i Het hele plan gaat alleen door als de 25 ministers van de EU-landen het unaniem eens worden. Enkelen hebben echter beden kingen. Ze willen een lager li mietbedrag dan 300 euro per persoon. Een land wil dat de li miet juist hoger dan 500 euro wordt. ANP WASHINGTON - De Ameri kaanse geheime dienst CIA pro beert via de rechter te bereiken dat sommige in het detentie kamp op de marinebasis Guanta namo Bay gebruikte verhoorme thoden altijd geheim blijven. Dit meldde de krant The Was hington Post zaterdag. De „alternatieve ondervragings methoden" die op de basis op Cuba worden gebruikt, zijn staatsgeheim omdat terroristen anders zouden kunnen trainen om de verhoren beter te weer staan. Dit blijkt uit verzoekschriften waarmee de Amerikaanse rege ring probeert te bereiken dat de 26-jarige Pakistaan Majid Khan geen advocaat mag zien. De bur gerrechtenorganisatie Center for Constitutional Rights, die di verse gevangenen in Guantana mo bijstaat, heeft tot nu toe ver geefs geprobeerd rechtsbijstand naar Khan te sturen. ANP economische grootmacht. De nu gesloten akkoorden, met twaalf niet nader genoemde naties en ondernemingen, hebben betrek king op natuurlijke grondstof fen, infrastructuur, technologie en communicatie. De Chinese president Hu Jintao zei zaterdag bij de opening van de conferentie dat China de ko mende jaren ook 5 miljard dol lar zal uittrekken voor krediet verlening tegen gunstige voor waarden aan Afrikaanse naties. Bovendien zei Hu de ontwikke lingshulp aan Afrika te zullen verdubbelen in 2009. Om welk bedrag het hierbij precies gaat is niet bekendgemaakt. Afri kaanse landen mogen voortaan ook veel meer producten hef- fingsvrij exporteren naar de volksrepubliek. Chinese media presenteerden zaterdagochtend ook een actieplan van China voor Afrika dat onder meer be staat uit de oprichting van drie grote landbouwinstituten, de training in China van 15.000 Afrikaanse professionals, de bouw van zeker 30 nieuwe zie kenhuizen, honderd scholen en een investering van tientallen miljoenen in de bestrijding van malaria. Vooral de Verenigde Staten en de EU kijken al enige tijd met zorgen naar de al flink op stoom gekomen Chinese opmars in Afrika. De handel tussen China en Afrika groeit als kool en ver tegenwoordigt al een waarde van bijna 50 miljard dollar. ANP door Remco Reiding MOSKOU - Duizenden ultrana tionalisten en neonazi's hebben zaterdag in meer dan twintig Russische steden geprotesteerd tegen illegale immigratie. In Moskou werden'volgens persbu reau Interfax zeker 550 mensen opgepakt door een enorme poli tiemacht. Een Russische mars in Moskou was verboden, nadat de autori teiten vorig jaar in verlegenheid waren gebracht door duizenden neonazi's die door het centrum marcheerden en de Hitlergroet brachten. Alleen 'statische' bijeenkomsten buiten het centrum waren toege staan. Zevenduizend agenten waren ingezet, terwijl helikop ters boven het plein cirkelden waar de rechts-extremisten bij eenkwamen. Volgens de bewe ging tegen illegale immigratie verkeerde Moskou 'in een staat van oorlog'. „Dat is alleen maar goed, omdat nu glashelder is hoe bang de autoriteiten voor ons zijn." De beweging lijkt steeds meer aanhangers te krij gen onder Russen die menen dat hun slechte economische situa tie te wijten is aan de honderd duizenden immigranten die jaar lijks naar Rusland komen. De betogingen vonden plaats op de dag van de nationale een heid, die viert hoe patriotten Poolse indringers in 1612 uit Moskou verjoegen. De Russi sche nationale televisiekanalen toonden hoe president Vladimir Poetin op het Rode Plein bloe men legde bij het monument voor de strijd. De door het Kremlin gecontro leerde nieuwsprogramma's lie ten verder louter festiviteiten zien, hoewel rechtse betogers in Sint-Petersburg slaags raakten met radicale antifascisten. Neo nazi's in Vladivostok brachten massaal de Hitlergroet. Mensenrechtenorganisaties ma ken zich zorgen over de toena me aan xenofobische gevoelens, die gevoed worden door armoe de, werkeloosheid en het verlies van macht na het uiteenvallen van de Sovjetunie. Volgens het So va Centrum heeft racistisch geweld dit jaar al aan 39 mensen het leven gekost. Hooliganisme De autoriteiten krijgen het ver wijt onvoldoende op te treden, onder meer door racistische moorden te bestempelen als 'hooliganisme'. Het verbod op de mars en het op treden van de politie lijken een poging die beschuldigingen te weerleggen. „Een systematische aanpak is niet één bijeenkomst aanpakken, maar regelmatig mensen vervolgen voor wat ze vervolgd zouden moeten wor den", zei Sova-directeur Aleks- ander Verchovski echter bij een tegendemonstratie. GPD Inwoners van het sjiitische bolwerk Sadr City in het noordoosten van Bagdad reageren uitzinnig op het nieuws dat Saddam Hoessein ter dood is veroordeeld. foto Ali Abbas/EPA door Harald Doornbos BEIROET - In een land met ruim 25 miljoen mensen is het niet zo moeilijk om een paar in woners te vinden die voor of te gen de doodstraf voor Saddam Hoessein zijn. En dus zag de buitenwereld zondag allerlei fo to's en fimpjes van juichende en kwade Irakezen. In de sjiitische wijken van Bag dad worrit feest geviexri. Ook in Najaf, in Basra en andere zuide lijk gelegen steden wordt er in de lucht geschoten van blijd schap. Bijna alle Koerden in het nooirien zijn ook verheugd. Maar in de soennietische stad Tikrit, de geboorteplaats van Saddam Hoessein, gaan onge veer duizend mensen de straat op om te protesteren tegen de doodstraf voor, wie zij nog al tijd beschouwen, 'hun presi dent'. De blijdschap of woede van al le demonstranten is oprecht. Er geldt in grote delen van Irak een uitgaansverbod. Wanneer je je daar niets van aantrekt en feest of demonstreert met het ri sico doodgeschoten te worden, dan moet je indeiriaad echt blij of echt kwaad zijn. Maar het grootste deel van de bevolking van Irak is niet op straat te vinden. Geen blijd schap, geen woede. Miljoenen Irakezen zitten stilletjes thuis. Natuurlijk hebben ze een me ning over de straf voor hun ex-president. Opgelucht Faiz Ahmad bijvoorbeeld, een student, is opgelucht dat de rechters de doodstraf hebben uitgesproken. „Die verschrikke- lijke periode is nu definitief voorbij", aldus Ahmad. Maar Muhammed Maher, een compu terspecialist, vindt het juist een schande. „Saddam vocht al leen maar tegen Koerdische ge wapende milities en tegen de re- ligiueze sjiitische groepen", meent Maher. Blijdschap of woede over de doodstraf voor Saddam zijn vooral de symptomen van Irak's dodelijke verdeeldheid. In sjiitische en Koerdische ge bieden overheerst de vreugde, in soennietische steden en dor- pen is men kwaad. Beide par tijen blijken zo ongeveer over alles anders te denken. Sjiieten en Koerden deden massaal mee aan de verkiezingen, soennie ten boycotten de gang naar de stembus. Sjiieten zijn blij met een actievere rol van Iran, soen nieten haten het. Sjiieten en Koeirien willen de Amerikaan- se bezetter tijdelijk accepteren, soennieten willen ze slechts op blazen. Tranen In een land waar de tegenstel lingen zo groot zijn, lijkt de doodstraf voor Saddam sjiieten en Koerden in een overwin ningsroes te brengen, terwijl het de soennieten alleen nog maar wreder en feller maakt. Want het is duidelijk dat de bomaanslagen weer zullen be ginnen op het moment dat het uitgaansverbod is afgelopen. De blijdschap of woede van gis teren zal vandaag dan weer plaats maken voor tranen van wege het verlies van geliefden. Sjiieten, Koerden en soennie ten gelijk. GPD Een soennitische aanhanger van Saddam toont een portret van de oud-dictator tijdens een protestdemonstratie tegen het vonnis in Tikrit. foto Nuhad Hussin/RTR NAPELS - De recente geweldsgolf in Napels is te wijten aan de amnestie die de regering-Prodi eerder dit jaar heeft afgekondigd. Dit zegt de procureur-generaal van Napels, Vincenzo Galgano. In Napels en omgeving zijn sinds 22 oktober twaalf men sen vermoord. Volgens Galgano is de geweldsgolf te wij ten aan vrijgelaten criminelen die hun plek in de onderwe reld willen hero ver-en. Na de amnestie zijn 15.000 gedetineerden vrijgelaten. Al leen al in Napels en omgeving gaat het om meer dan 2000 personen. Dat zijn volgens Galgano geen mensen die een appel hebben gestolen, maar voor een groot deel roofover vallers en inbrekers. ANP RIYAD - In de Saudische stad Jeddah is zaterdag een Pa kistaan ter dood gebracht wegens handel in hasj. Hij stierf door onthoofding met het zwaard. Dat heeft het mi nisterie van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt. Dit jaar zijn in Saudi-Arabië al minstens twintig openbare executies geweest. In het conservatieve koninkrijk gelden de normen van de sharia, de strenge islamitische wetgeving. De doodstraf wordt toegepast bij moord, verkrachting, drugshandel en gewapende overvallen, maar bijvoorbeeld ook bij afvallig heid en belediging van het islamitische geloof. ANP/AFP PARIJS - Het eerder deze week in het Franse weekblad Paris Match gepubliceerde interview met Carla Del Ponte is een getrouwe weergave van het gesprek met de hoofd aanklaagster van het Joegoslavië-Tribunaal. Hierop heeft de auteur van het stuk, de journaliste Sylvie Matton, za terdag gehamerd. De strekking van het verhaal is dat wes terse bemiddelaars van tevoren wisten dat er een aanval op de moslimenclave Srebrenica werd voorbereid en dat een slachting onder de moslimbevolking zou volgen. Del Ponte's woordvoerder, Anton Nikiforov, had vrijdag tegen het ANP gezegd dat het om een niet geautoriseerde tekst gaat en dat het bui-eau van de hoofdaanklager geen bewijs heeft van westerse voor-kennis van de genocide. Volgens Matton was autoxisatie niet van tevoren afgespro ken. De gepubliceerde tekst is gebaseerd op een gesprek van meer dan drie uur met Del Ponte. ANP FRANKFURT - Bij veiligheidsconti'oles op de grootste Duitse luchthaven Frankfurt worden messen, pistolen en namaakbommen vaak niet ontdekt. Dit blijkt uit steek proeven door de Duitse politie, meldden Duitse media za terdag. Inspecteurs konden bij een dexrie van 367 tests ge vaarlijke voor-werpen langs de controleurs smokkelen. GUWAHATI - Twaalf mensen zijn gisteren omgekomen bij twee gelijktijdige aanslagen in de Indiase stad Guwa- hati, aldus politie en getuigen. Meer dan twintig mensen raakten gewond. De meeste slachtoffers vielen onder win kelend publiek. Guwahati is de grootste stad in de deel staat Assam waar verscheidene groepen vechten voor zelf bestuur-, ANP/AFP door Henderiekus Wiltjer BERLIJN - De Duitse bondskan selier Angela Merkel heeft Tur kije gewaarschuwd voor de im passe in de toetredingsonderhan delingen met de Europese Unie over de kwestie-Cyprus. De si tuatie dreigt „zeer, zeer ernstig" te worden. In de krant Süd- deutsche Zeitung van vandaag zegt ze dat de gesprekken niet op deze manier kunnen door gaan als Ankara niet inbindt. Berlijn zou de onderhandelin gen niet willen stoppen. Turkije weigert EU-lidstaat Cy prus te er-kennen. Schepen en vliegtuigen uit dat land mogen Turkije niet binnen. Volgens de douane-unie die de Turkse rege ling met de EU heeft gesloten, zou dat wel moeten kunnen. De Tui-ken eisen dat eei-st het inter nationale handelsembargo te gen de internationaal niet erken de Turkse Republiek Noord-Cv- prus wordt opgeheven. „We willen geen politieke con frontatie", zei Merkel gisteren na kabinetsbei-aad over het Duit se voorzitterschap van de Euro pese Unie, dat op 1 januari be gint. Ze sprak van een „moeilijke si tuatie". Later deze week komt de Europese Commissie met een rapport over de voortgang van de ondei'handelingen met Anka- ra. In decembei- besluiten de EU-lei- ders of de gesprekken met de Turkse regeling worden voortge zet. Een lid van de regering-Merkel zei tegen het Duitse persbureau DPA dat als de Turken Cyprus blijven weigeren, er maatrege len volgen. Daarbij wordt onder meer gedacht aan het stoppen van onderdelen van de onder handelingen tot de kwestie-Cy prus is opgelost. ANP/DPA door Robert Bloemen GAZA-STAD - Militante Pales tijnse groepen hebben gisteren gewaarschuwd dat het Israëli sche offensief in de Gazastrook het leven van de ontvoerde Israë lische militair Gilad Shalit in ge vaar brengt. De korporaal werd eind juni door Palestijnen gekid napt, waarna Israël een groot scheepse militaire campagne in Gaza begon. Shalid kan worden gedood bij Is raëlische luchtaanvaüen, stelde een zegsman van de Volksver- zetscomités, een van de groepen die de ontvoering claimt. Hij zei dat de Palestijnen zelf „niet de intentie" hebben om „gevange ne" Gilad Shalit te vermoorden. Door het jongste Israëlische of fensief Herfstwolken kwamen de afgelopen vijf dagen al 47 Pa lestijnen om. In de strijd sneu velde ook een Israëlische mili tair. Behalve de vrijlating van Shalit wil Israël met de operatie ook bewerkstelligen dat er een eind komt aan de Palestijnse ra ketbeschietingen van Israël. Zaterdagavond werden een kind en een tiener gedood tij dens een actie tegen militante Palestijnen in Beit Hanoun in het noorden van de Gazastrook. Hier werd ook een 46-jarige man gedood bij een Israëlische luchtaanval op zijn huis. Een he- likopteraanval in Jabaliya kost te aan drie Palestijnen het leven en verwondde er vijf. Niet alleen in de Gazastrook, ook in ander Palestijnse gebie den voerden Israëlische militai ren aanvallen uit. In Bethlehem op de Westelijke Jordaanoever werd zaterdag een man onder de puinhopen van zijn huis van daan gehaald, dat door de Israë li's was vernield. De Europese Unie (EU) bestem pelde het optreden van de Israë lische militairen in de Ga zastrook als buitensporig. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5